Paralaxa

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Paralaxa

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Chtěl bych se zeptat, když mám puškohled, který nemá korekci paralaxy, je to meopta 6x42 a při pohledu na střelnici na 100m se mi zdá, že kříž jezdí po terči, když vychílím hlavu znamená to snad, že paralaxa není nastavená na 100m i když výrobce udává, že je? Jestli jsem to dobře pochopil tak si můžu paralaxu nastavit tím, že si doostřím puškohled a potom nepotřebuji mít komínek na tubusu, abych to dělal manuelně? Pokud by to tak bylo znamená to, že si můžu doostřit okulárem paralaxu například na 200m i když není na puškohledu žádné točítko na korekci paralaxy?

Za další by mě zajímala jedna věc, chtěl bych si koupit puškohled Kahles ZF95 6x42 a někde jsem četl, že má nastavenou paralaxu na 300m jaký to bude mít vliv na střelbu pokud bych chtěl střílet na 100m?
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

omyl

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Toto měla být otázka do tématu paralaxa, jsem tu nový a bohužel jsem si spletl funkci a zadal jsem to jako nové téma, omlouvám se.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Tocitko na okularu slouzi k dioptricke korekci oka. Zasostruje se tim zamerna osnova. Nic jineho.
pokud je paralaxa z tovarny nastavena na pevno, tak tam zadne korekcni tocitko proste nebude.

Nastavena paralaxa na 300m bude mit stejny vliv na presnost na 100m jako nastavena paralaxa na 100m pri strelbne na 300m.
akorat na 100m udelas mensi chybu (mozna).
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
miloděj
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 26.7.2008, 21:24

Příspěvek od miloděj »

může mi někdo poradit, jakým způsobem nastřelit puškohled Weaver 2,5-10x56, který má korekci paralaxy. Chci střílet na 150 m. Jakým způsobem postupovat. Děkuji
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Nejak jsem nepochopil zadani.

Puskohled das na flintu, pak jdes na strelnici, zaostris si dioptrickou korekci zamerny kriz, zaostris paralaxou na terc a nastrelis si flintu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
miloděj
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 26.7.2008, 21:24

Příspěvek od miloděj »

Tak jsem to i udělal, nastřelil jsem na 150m při zvět?ení 6, kříž na dioptrické korekci jsem zaostřil. Jen když zaostřím korekcí paralaxy cíl, neodpovídá to vzdálenosti na stupnici (je v yardech, tak asi 165). Vím, že některé puškohledy nemají na korekčním točítku popis vzdálenosti, ale jen body nebo pouze točítko. když už to ale můj puškohled má, tak by to mělo alespoň přibli?ně odpovídat. Rozdíl je však třeba i 100 yardů (90 metrů). A nezdá se mi, že by puškohled v této cenové relaci byl au?us :evil: .
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Udaje na korekci paralaxy nejsou smerodatne. paralaxa je opticky jev, ktery se meni podle svetelnych podminek.
Napr. pri strelbe .22 na 50m pri soutezi BR doostruji paralaxu behem 30 min treba 2x.
Pokud mas ostry obraz zamerne osnovy, tak abys dostal obraz cile do stejne opticke roviny jako kriz, musis ho doostrit. To je jedina smerodatna hodnota. Proto nekteri vyrobci proste zadne hodnoty neuvadeji.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Stupnicí bych se, jak píše Shiva nenechal znervóznět. Záleží taky na tom, jak se ti podařilo zaostřit okulár. Je docela dobré se při jeho ostření dívat do oblohy - aby ti nestrhával oko jiný obraz v dalekohledu (někdo doporučuje pro zaostření okuláru zakrýt objektiv průsvitnou clonou - jedna vrstva toaležáku je skoro ideální :D
Osnovu je nutné zaostřit jako první proto, že její poloha v sestavě dalekohledu je pevná, korekcí paralaxy pak posunuje? obraz cíle "dopředu a dozadu" a účelem je dostat obraz do roviny osnovy. Pak jsi pro přesnost střelby udělal - co se paralaxy týče - maximum.
každé oko je trochu jiné :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Paralaxa

Příspěvek od dalas »

pokračování z tématu "kulovnice marlin"
dalas píše:
Souvisí to s hloubkou ostrosti. Čím menší zvětšení, tím větší hloubka ostrosti a tím menší paralaxa. Patřilo by to jinam, ale třeba tady je to docela názorný http://www.takticka-malorazka.cz/taktic ... -paralaxa/
Žanek píše: tomu rozumím, ale myslím že to není to samé co šikmý pohled do puškohledu ......

Zkusím to vysvětlit následovně:
1) postav se aby jsi měl dva objekty v zákrytu a udělej x ukročení do strany. Objekty se zdánlivě posunou.
2) dej si před oko papírek s 1mm dirkou a udělej totéž. Body se zdánlivě posunou stejně.
To byla simulace vlivu změny výstupní pupily
3) zkrať odstup třeba na polovinu (simulace zvětšení)
4) opakuj body 1 a 2
objekty budou větší a zdánlivý posun mezi nimi také

Lze si to také ověřit přímo na puškohledu, ale doporučuji kratší vzdálenost, aby byl zdánlivý pohyb čitelný i při malém zvětšení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Paralaxa

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Ja mam meoptu artemis 6x42A 2000 a taky problem nemam. mal som ho na nikone monarch E 2,5-10x50 SF IL-Jak som tocil-tak som tocil, ale nikdy sa mi ho nepodarilo zaostrit tak, ako meoptu. Bol som preto nespokojny a dal som ho prec. A naviac, ked som cez neho pozeral, tak mi to pripadalo, ako pozerat cez rurku od alobalu-to bol ale moj osobny dojem. Inak klikanie presne, nastrel drzal-vtedy bol na 30-06, obraz za sera tmavsi oproti meopte 6x42, ale trochu ostrejsi, ako meopta, svietiaci bod fungoval prefektne aj na zeleno a cerveno a neoslnoval. Pozeral som cez kamaratov swarovski z6i, ktory mal na saueri 202 a to bola ina káva. S meoptou a monarchom sa to nedalo ani porovnat-to bola spica.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Paralaxa

Příspěvek od Žanek »

@paralaxa x šikmý pohled do puškohledu

Moje logika - netvrdím , že správná...
představme si např.zmiňovaný puškohled 6x42 ... výstupní pupila 7mm, přes den do něj koukám staženou zorničkou na cca 2mm, ta se může motat v kruhu zvícím 7mm jak hovno pod splavem. V noci však již při plně roztažené zorničce na 6,5mm stačí malý pohyb stranou a nevidím nic nebo špatně ... oko se automaticky centruje. To samé se děje přes den, pokud zvětšíme zvětšení třeba na 24x tak to při objektivu 42 dá výstupní pupilu pod 2mm a i při dennním světle se oko zase centruje.

Jak já zkoušel chování puškohledu, tak právě ten pohyb okem za puškohledem, dělal největší odchylku....

Tzn. zvětšením zvětšení sice neopravím chybu paralaxy, ale aspoň se budu koukat do puškohledu pořád ve stejném úhlu co nejblíže nuly
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Pavel20
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 17.4.2008, 10:03
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralaxa

Příspěvek od Pavel20 »

Zdravím. Chtěl bych se zeptat ohledně dioptircké ostřítka na puškohledu. Může se mi posunout záměrný bod při změně zaostření po nastřelení zbraně?..díky
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Paralaxa

Příspěvek od dalas »

Ne.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Paralaxa

Příspěvek od petjan »

Pánové, do jaké vzdálenosti se dá zodpovědně lovit škodná s puškohledem s fixním nastavením paralaxy? Respektive, jaká odchylka bude do cca 300m s optikou , která má nastavenou paralaxu na 100m?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Paralaxa

Příspěvek od dalas »

To záleží na více faktorech. Vliv má hloubka ostrosti objektivu, zvětšení a také jak je střelec schopen umísťovat oko do osy puškohledu. Pokud to poslední střelec zvládá, absence kompenzace paralaxy není tak kritická. Např ATN 6-18x65 je velice citlivé na usazení oka do osy ve smyslu, že při mírném vyosení je obraz neúplný.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět