Montáže

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Montáže

Příspěvek od campo »

Děkuji pánové za sdělené zkušenosti. Přesně to mne zajímalo, s jakým komfortem se to obsluhuje. Netrvám konkrétně na této značce, jde mne o jednoduchou, trvanlivou snímatelnou montáž, pokud možno s rychloupínáním. Bude často v permanenci tj. jak píše Dalas před každým uložením optika dolů. Pokud máte nějakého jiného favorita, tak sem s ním. Děkuji
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Montáže

Příspěvek od vasil »

Innomount mám vyzkoušený a funguje, chybu neuděláš s celomontáží od Recknagel ani s jejich dvou kroužky, které mají podle mého názoru nejpřesvědčivější utažení. Oproti QRW od Leupoldu, kde dotažení je až 90 stupňů..mají Rekc.. kroužky jen pár stupňů a klička je tvrdá. Celomontáž jsem měl i Contessu, taky nemůžu říct půl slova proti.

mimochodem už jste někdo zkusil montáž Dentler? Browning ho sériově montuje na vybrané typy konfigurací pod svým obchodním názvem Nomad.
Taky zajímavý systém
https://en.browning.eu/bar-zenith-platinium-hc.shtml
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Montáže

Příspěvek od Citron »

Innomount mám také, perfektní montáž. Lehká, jednoduše seřiditelná, perfektné obrobená. Nástřel drží.
Jinak pamatuji tady v některém z vláken foto ze střelnice na 300m ze zbraně Blaser s touto montáží a mezi každým výstřelem sundání a vrácení a rozptyl byl fenomenální.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Montáže

Příspěvek od Pauli »

Dobrý večer, mám takový, možná blbý, dotaz. Namontoval jsem lištu na pouzdro závěru asi větší silou, než jsou udávány orientační hodnoty různě na netu, momenťák jsem neměl zrovna k dispozici. Nemůže to mít neblahý vliv na pušku??
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Montáže

Příspěvek od pufr »

Tak přijde na to, jestli jsi zničil závity v dírách v pouzdru závěru.
Pokud jsi nic nestrhnul, jenom "možná natáhnul" nějaký šroubek, kterému se ale neulomila hlava a nemáš hned v plánu měnit lištu za jinou apod., tak by se nic hrozného stát nemuselo :?

Lišta je přilepená?
Pufr
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Montáže

Příspěvek od Pauli »

Lišta přilepená není, jen lepidlo v závitech. Dotahoval jsem to jen palcem a ukazováčkem, ale na klíči se začli přetáčet drážky. V JK nástrojích mě řekli, že by to mělo vydržet snad 30Nm, což mě přijde hodně. Takže to asi nechám být.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Montáže

Příspěvek od pufr »

Tak pokud jsou v té montáži použité "pevnostní" šrouby M8, je těch 30 Nm namístě :)

Utahovaci-momenty-sroubu-tabulka.JPG
Utahovaci-momenty-sroubu-tabulka.JPG (96.19 KiB) Zobrazeno 4614 x

Pro uživatele Wheeler Fat Wrench, Weaver, Vortex a podobných torque wrench "cajků" (přeci jen Amerika je na tohle taková šikovnější a asi i levnější než Evropa) - 1 Nm = 0,737561 ft.lb a 1 Nm = 8,8507457676 in.lb
Pufr
Franzisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: ned 18.3.2012, 21:28

Re: Montáže

Příspěvek od Franzisek »

Podobný problém jsem řešil cca před 10 lety s orig. weaver lištou na Tikku T3, kterou jsem sehnal po několika měsících na Slovensku. V přiložené dokumentaci žádné utahovací momenty nebyly uvedeny. Protože se jednalo o velkou firmu Velkoobchod, maloobchod a servis, dotázal jsem se telefonicky jakou silou to utahují, po chvilce ticha se ozvalo " zlahúčka ". Ze mě vypadlo ručně šroubovákem ? Áno. Stejnou odpověď jsem dostal ve 3 prodejnách a servisech v republice s tím rozdílem, že utahovat "s citem ". Ze zkušenosti vím, že s citem se to většinou přetáhne. Protože jsem chtěl mít flintu, weaver a kroužky OK. Objednal jsem si Wheeler Fat Wrench ale utahovací momenty v manuálu také nebyly. Nejvíce informací jsem našel u amerických výrobců montáží a weaver lišt. Nějaké info u Saka, Remingtonu, Leopoldu atd. Utahovací moment u ocelové Tikka weaver 4x šroub 3mm 3Nm, základna na weaver s kroužkem 4,5Nm, kroužky 2,5Nm. Na závit používám Loctite 243. Utažené to máš "do foroty ". Osobně bych to nedemontoval a počkal co ukáže čas. Protože v mém případě u dodané originál weaver lišty byly šrouby 3mm, přetočil jsem závity v pouzdře závěru z 2,5 mm na 3mm. Za ta léta a množství výstřelů - bez problémů. Moje zkušenost s používáním momentového klíče a Loctite se zvýší "životnost" závitů .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Montáže

Příspěvek od pufr »

Mám podobnou zkušenost, když jsem před pár lety montoval ocelovou Recknagel lištu - rovněž od tuším Autokompo - na Sauer 202 s "Duralovým" pouzdrem závěru. V tom hliníku se drobné šroubky "strhnou" jedna báseň. :x Hledal jsem v manuálech. Psal jsem kdekomu. Právě byla IWA, tak jsem oběhl od Sauera přes Recknagel až po Innogun / Innomount, tam mi ten starší z majitelů (Christian Scherpf ?) taky řekl, že utahovat s citem a že "Stahl ist besser" - myslel pouzdro závěru :?
(na Wheeler Fat Wrench jsem myslím tehdy natočil hodnotu odpovídající asi 2 Nm a zatím to teda drží :? )

Všichni dotazovaní bez rozdílu tehdy zdůrazňovali, že lišta musí být přilepená "třítunovým lepidlem" - což jsme tady taky celkem rozsákle řešili. A závity samosebou odpovídající Loctite "tekutou závlačkou." Přímo u Sauera mi pod lištu doporučili třítunový epoxid ... (UHU 300)

viewtopic.php?f=2&t=258&start=645

Mám ale dojem, že Pauli možná montoval jinou montáž než lištu shora na holé pouzdro bez drážek cca třímilimetrovými šroubky :?
Pufr
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Montáže

Příspěvek od Pauli »

Montoval jsem ocelovou JK lištu na Bergaru B14. Lišta není podlepená, jen lepidlo na závity, co používáme v práci (modrá barva, něco jak loctite). Dotahoval jsem to jen prsty přes maly téčko, ale pak jsem zjistil, že mám zdeformovaný bit. Včera jsem to zkusil povolit a už to nejde, asi by se to muselo nahřát. Takže to asi nechám. Co by to mohlo udělat?? Kdyby bylo nejhůře, asi by šel přeříznout závit na větší v pouzdru závěru??
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Montáže

Příspěvek od pufr »

Jj, v oceli je to celkem v pohodě.
Do hliníku se při opravě "zpraseného" závitu většinou dává nějaká vložka - "po zámečnicku" :) :D (některé pušky jako Voere/Fabarm Iris mají v hliníkovém pouzdru závěru takové ocelové vložky pro montáž optiky vsazené odspodu už rovnou z výroby).

Fabarm_Iris_Optic_Interface_c.jpg
Fabarm_Iris_Optic_Interface_c.jpg (69.19 KiB) Zobrazeno 4492 x

U Bergara B14 by v JK Nástroje měli vědět o čem mluví - pouzdro je jejich, lišta i šroubky jsou jejich ... :) :D

Při uvolnění šroubu s tou tekutou závlačkou je lepší ohřívat jenom ten šroubek nějakou nahřátou kovovou tyčkou ... si fšichni vědí :)


vasil píše: úte 16.2.2021, 16:35 Mimochodem už jste někdo zkusil montáž Dentler?
Myslím Jiřík.fx nějaké provozuje. Zde jsme probírali:
viewtopic.php?f=19&t=10447&p=127231&hil ... er#p127231
Pufr
Franzisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: ned 18.3.2012, 21:28

Re: Montáže

Příspěvek od Franzisek »

Pauli : Určitě to bude držet. Použití tekuté závlačky se rozlišuje dle barev. Fialová - nízká pevnost, modrá - střední pevnost, zelená - vysoká pevnost. Fialová a modrá lze povolit ručním nářadím ale za předpokladu, že nářadí je odpovídající kvalitě šroubu a není " ožvýkané " - jiný termín mě nenapadá. Zelená - závit se před rozebráním lokálně ohřívá - chce to určitou zkušenost. Když by nastal v tvém případě ten horší scénář a musel si to demontovat, tak bych se pokusil stávající šroubky odvrtat menším vrtákem než je pro vyříznutí závitu. Zbytek šroubu vyšroubovat a původní závit jenom proříznout. Za účelem zajištění závitů weaver lišt, montáží, základen - kamenů, kroužků i šroubů spojujících pažbu s hlavní je dostatečná " tekutá závlačka " fialové barvy. Např. Loctite 222. Na stránkách výrobců zajišťovačů závitů najdeš mnoho informací o jejich užití a předností.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Montáže

Příspěvek od milan »

Z praxe mám odzkoušeno, že někdy stačí přebrousit bit (zkrátit) čímž se dostaneš na neomačkané břity, opatrně poklepat na hlavu šroubu a elektrikářskou pájkou 75-100W ohřát jen šroubek, většinou to stačí k povolení. Pokud to bylo utaženo tak, že jsi natáhl krček šroubu a nahřáté lepodlo nepoteče, tak se ukroutí hlava šroubu a pak zbývá jen vývitník, vyvložkovat nebo zvětšit závit.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Montáže

Příspěvek od Pauli »

Děkuji všem za rady. Nechám to tak a nebudu na to už makat. Na montáž optiky už mám pořízený momentový šroubovák. Raději jsem se zeptal pro klid duše.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Montáže

Příspěvek od campo »

Mám dotaz ohledně funkčních ploch u Picatiny/Weaver. Některé montáže např. již mnou zmiňovaný Innomount dosedá na liště na její horní plochu a boční profily s úhly 45°využívá pouze jen jako opory pro utažení proti té horní ploše. Leupold QRW zase sedí pouze na plochách s úhly a mezi horní plochou lišty je vůle. Může mne někdo zasvětit jak je to správně ? Nebo jsou možné obě varianty ? Mne osobně přijde lepší ten Leupold, tedy system upnutí na boční plochy. Snad jsem to popsal srozumitelně.
Odpovědět