Kolimátor

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
onder
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 02.4.2013, 15:09

Re: Kolimátor

Příspěvek od onder »

Jak píšeš je to těžké rozhodnuti.Mě osobně vadí to že ti to nikdo nepůjčí na ozkoušení. :cry: Ohledně té optiky jsem uvažoval hlavně na naháňky na krátko a sem tam šoulačka,jenže jsi mě nahlodal tím nah.puškohledem.Otázka: dá se s ním popř. sedět do šera?Jak je to když ti vypálí z houští prase do 10metrů? Omlouvám se jestli vypadám jak blbec ale fakt se nemůžu rozhodnout.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Kolimátor

Příspěvek od michalos »

Do šera zatím nemám zkušenost ale po víkendu bych ti snad mohl napsat zkušenosti...jinak na krátký vzdálenosti je to stejný jako když si na flintu dáš rouru od hajzl papíru a díváš se oběma očima..prostě vidíš všechno...
onder
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 02.4.2013, 15:09

Re: Kolimátor

Příspěvek od onder »

Michalos v sobotu sem koupil kol.od meopty myslim a dnes jsem zkusil nah.puškohled takže ve středu jedu pro puškohled,to sem ale vůl :oops:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Kolimátor

Příspěvek od michalos »

A to je právě ono, nejlepší si na nějaké výstavě vyzkoušet všechno, nebo na naháňce si vypůjčit flintu a kouknout přes všechno možný....a jakej naháňkovej puškohled jsi vybral...???? Jinak s tou Deltou se dá v pohodě šoulat i když je už šero nebo když se rozednívá, na zvětšení 4x s tou tenkou nitkou a rozsvíceným bodem na malou intenzitu dostatečně. Ještě jsem zvědavej jak to bude koukat na sněhu např. na louce, ale na to si musím ještě počkat. Lovu
onder
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 02.4.2013, 15:09

Re: Kolimátor

Příspěvek od onder »

Vybral jsem si meoptu meostara mel sem ho pujčenyho od prodejce je to jak si říkal,jako kdybys koukal přes hajzl trubku.Když koukáš oběma očima tak ten kraj na jedničku ani nevnímáš.Kolimátor je dobrej,ale opravdu do 50ti metrů,jenže často střílím na naháňkách na delší vzdálenosti proto puškohled.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Kolimátor

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Na naháňky nosím pracovní flintu "pařezovku" ZH 304 7x57R/12 s kolimátoren OKO. Rozhodl jsem se pro tento typ. Jednak se dobře nastřeluje, funguje, má stavitelnou intenzitu bodu a mezipolohy. Je to náš výrobek,tak že případná reklamace OK. Jelikož ho používají i složky Policie a armády, musí něco vydržet.
Mám ho na flintě asi pět let a pořád s původní baterií. Bod rozsvítím na štontě, našteluji si intenzitu, která mi vyhovuje a po skončení leče bod vypnu do mezipolohy.
Střílí to přesně, je s tím dobrá orientace a přehled v terénu, který s optikou není.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Kolimátor

Příspěvek od michalos »

Měl jsem též OKO na bajkalovi ale do tý doby než mi jednou zatuploval tuhle munici http://www.brenneke-munition.de/cms/sup ... .html?&L=1 a utrhl se jeden z těch 4 šroubů co jsou z boku. Od tý doby leží ve skříni, neboť oprava by stála skoro to samý co novej. Pak jsem měl dvě sezony Doctra na samonabíječce 8x57JS a bez problémů. Teď mám naháňkovej puškohled a je to pro mě víc využitelnější.
onder
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 02.4.2013, 15:09

Re: Kolimátor

Příspěvek od onder »

Zítra jedu pro ten puškohled tak dám info.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Kolimátor

Příspěvek od Reno »

Kolimátor nebo naháňkový puškohled - všechno má svoje. S kolimátorem jsem toho (tréninkově) odstřílel celkem dost a subjektivně mi připadá pro rychlé zamíření a střelbu na pohyblivé cíle o něco lepší, než naháňkový puškohled. Ovšem musím potvrdit i to co zmiňoval michalos, tedy že se vzrůstající vzdáleností bod zakrývá čím dál citelnější plochu cíle. Přirozeně závisí na konkrétním modelu kolimátoru, ale většinou pro zamíření na cíl o velikosti člověka bývá limitní vzdáleností cca 100 metrů. U subtilnější zvěře v kombinaci s požadavkem na kvalitní umístění zásahu je to samozřejmě výrazně méně, za optimum bývá považována vzdálenost do 50-ti metrů, s čímž se shodují i mé osobní zkušenosti. Pro střelbu nejen na blízko, ale i přes těch 50 metrů, je tedy výhodnější naháňkový puškohled. Vzhledem k tomu, na jaké vzdálenosti já osobně obvykle střílím, by mi standardní zvětšení 1-4x24 naháňkových puškohledů (případně "luxusních" 1-6x24 Swarovski) bohatě stačilo na vše. Nevýhodou je však nižší světelnost, od vstupního objektivu o průměru 24 mm, byť i od špičkového výrobce, prostě nemůžeme očekávat zázraky. Manželka má na kulovnici puškohled 1,5-6x42 a ten už je i za horších světelných podmínek relativně slušně použitelný, prostě takový univerzál. Na druhou stranu jeho minimální zvětšení 1,5x mi na blízko a pohyblivý cíl nesedí tak dobře, jako kolimátor nebo naháňkový puškohled 1-4x v poloze bez zvětšení.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimátor

Příspěvek od Georg.H »

@Reno: jaký kolimátor si měl neřkuli jaký máš :?:

zkoušel někdo tenhle :idea:

Hunter H34L
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Kolimátor

Příspěvek od Reno »

Soukromě žádný kolimátor nevlastním, ale nejčastěji střílím se značkou EOTech. Nějaké zkušenosti mám i s kolimátorem OKO a pár dalších jsem si jen vyzkoušel.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Kolimátor

Příspěvek od Posmiros »

Trochu tu oživím téma po delší době :D

Jak vám fungují kolimátory OKO, drží to? Zvažuji jeho koupi a podle zkušeností se zdá, že by mohl být dobrý :) Chci ho dát na brokovou kozlici CZ- USA 12/76, což by snad neměl být problém :) Nebo doporučujete jinou značku v téhle cenové relaci? :) Díky
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Kolimátor

Příspěvek od pultik »

Opět platí nejsem tak bohatý .......věci.
Já používám Eotech XPS3 na samonabíječce a na brokovnici malý Docter.
Ten malý Docter jsem měl na zkoušku přidělaný na tubusu puškohledu. Jako že na blízko kolimátor a na dál puškohled.
Bylo to tak na fotky cool taktik a prakticky na nic moc. Bylo to na tento způsob
http://files.gunexpert.cz/200003544-568 ... 0707_3.jpg
Je teda pravda že osobně se mi lépe kouká přes Eotech, ale jeho velikost na kozlici je troch moc.
Pultik
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Kolimátor

Příspěvek od Posmiros »

Tak Eotech XPS3 je dost nad rámec mých možností a Docter to už je zas někde kolem 8000,- což není tak málo.
Nevím, ale to OKO mi přijde jako kolimátor střední kvality co by mohl držet, tak se ptám...
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Kolimátor

Příspěvek od michalos »

Nechci tě odrazovat, ale pokud ho koupíš, rozhodně nestřílej magnumy.....Mám s tím špatnou zkušenost.
Odpovědět