puškohledy MEOPTA

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od cobaj »

Warmint píše: čtv 01.8.2019, 17:05 Meopta je prostě velmi individuální, záleží kus od kusu a především účelu a intenzitě použití je fakt že 10ran za rok a 1000ran za rok je docela rozdíl.
Řekl bych to spíš tak, že ten kdo vystřelí 10 ran za rok ani nepozná, že je jeho Meopta je už 5 let po smrti.
A chyba mechaniky je na 99% v konstrukci, jelikož kolega nejmenovaný střelec který obdržel ZD 6-24x56 za zvláštních podmínek pro reprezentaci značky střílel a střílel se smíšenými pocity, až mu došla trpělivost a poslal ,,puškohled,, k reklamaci a servisu. Problém byl uznán a ,,vyřešen - opraven,,. Po několika stech ranách opět zrada - stejná závada.

Těžko by člověk jenž řešil závadu udělal stejnou chybu jako dělník v běžné výrobě. Došla mu trpělivost a radši si za méně výhodných podmínek pořídil něco jiného.
A vůbec mě nezajímá argument, že běžný lovec vlastně ty bazmeky co se točí a hejbou osnovou nepotřebuje. jednou tam jsou, zaplatil jsem je, tak mají fungovat.

S kolika ZD 6-24x56 z těch tisíců byli problémy??? No Co já znám majitele co s nimi opravdu pracovali a né je jenom nosili na pušce tak s minimálně 90%.

Naopak pokud to vezmu opačně a někoho by neurazilo pro mnohé zaostalé NXS od Nightforce tak u tohoto modelu nevím o jediném špatném kusu a ani neznám jediného člověka, který by znal někoho jiného se závadou. Možná nějaké existuje, ale asi je to sakra malé procento.

M.
seal
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 27.11.2020, 20:10

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od seal »

je tu někdo z Přerova kdo to má blízko do podnikové prodejny Meopta nebo má někoho známého, kdo tam pracuje a je schopný sehnat příslušenství k puškohledu, které nemají v e-shopu ? Na zaslané emaily totiž klasicky nikdo z Meopty nereaguje. Předem díky.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od bon »

Napiš e-mail na obchod a mě zatím vždy odpověděli. Dokonce očnici na 20 let starý puškohled vyhrabali někde ve skladu a poslali zdarma.
seal
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 27.11.2020, 20:10

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od seal »

má někdo zkušenost / vlastní puškohled Meotac 3-12x50 ? Dlouhé roky to byl jen vývojový pokus a sliby, ale nyní je již v prodeji. Cena je trošku jiný level, to je fakt.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od milan »

Měl jsem jej v ruce - mimo flintu, klikání vypadalo OK - je dobře zřetelné, ale klik 1cm na 100m je příliž hrubé klikání, na 1000m to je 10cm a to na přesné střílení není.
Optiku jako takovou nejsem schopen objektivně posoudit, protože nemám oči úplně OK.
Čas ukáže, jak odolná je mechanika.
seal
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 27.11.2020, 20:10

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od seal »

klik 1cm/100m je celosvětově uznávaný a požadovaný LE/Military standard. Není to na benchrest, ale upřímně, na kilometr s loveckou optikou asi nikdo střílet nebude. Jednak je to nesmysl a za druhé, záměrné osnovy u loveckých puškohledů jsou většinou dost silné (pro střelbu za šera), takže na kilometr by stejně zakryla celý malý cíl. Má to význam u puškohledu, se kterým se kliká, protože na jednu otáčku elev. stavítka se dá např. naklikat 130cm/100m (SB PMII ST turret). Při teoretické elevaci u Meotacu 27mrad potřebuje střelec 2.75 otáček elev. stavítka, při klikání 0.5cm by to byl dvojnásobek. A v tom už se člověk dokáže ztratit. Kvituji, že u Meotacu nešli cestou maximálně nahuštěných kliků, ale nechali to na 10mrad / jedna otáčka, což je stále čitelné mezi jednotlivými kliky a dobře se to počítá při 1+ otáčce stavítka.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od lovec »

To je všetko pekné, ale aký je vlastne zmysel a účel tohto puškohľadu...? Cena, minimálne tá oficiálna, nie je najnižšia. Na lov je to dosť veľké, ťažké a rozmerné. Na šport mne osobne chýba zväčšenie. Štandardy sa v priebehu rokov dosť posunuli a kúpiť si dnes za tú sumu puškohľad 3-12x50... neviem, neviem. Ostatné parametre sa mi pozdávajú.
Prototyp som mal v ruke pred pár rokmi, vyzeral po stránke optiky veľmi pekne. Obraz bude iste super, len skutočne si celkom neviem predstaviť cieľového zákazníka a to ani u MIL/LEO.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
seal
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 27.11.2020, 20:10

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od seal »

to vůbec nezpochybňuji, proto jsem se ptal, zda je tu nějaký uživatel. Ani v US jsem nenašel nikoho, kdo by se podělil o zkušenosti s používáním. Zřejmě je cena zásadním odrazujícím faktorem za tak malé zvětšení / hmotnost a rozměry puškohledu, jinak nevím. Pamatuji si, že to byl očekávaný produkt už před léty, kdy byl stále ve fázi prototypu - testování, po uvedení na trh ale nadšení poněkud vyprchalo, zdá se.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od milan »

Meopta udává, že kukr je určen pro taktickou a sportovní střelbu na velké vzdálenosti, proto MillDot.
O hodnotách klikání nebudu polemizovat, každému vyhovuje něco jiného.
My starší víme, jak velké zvětšení rychle unavuje oči.
seal
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 27.11.2020, 20:10

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od seal »

unavuje oči, ale spousta střelců používá velká zvětšení namísto pozorovacího dalekohledu (nemusí tahat další závaží) nebo pokud se střílí na malé terče. Zvětšení 3-12x bylo po desetiletí LE/MIL standardem v podobě SB PMII 3-12x50, což je opravdu kvalitní kukr, za ta léta prověřený. Po designové stránce mi přijde, že Meopta okoukala něcomálo od Hensoldtu ZF 3-12x56 a ZF 3.5-26x56. Malé zvětšení a tím pádem široké zorné pole je stále někde prioritou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od pufr »

seal píše: sob 02.1.2021, 17:18 Malé zvětšení a tím pádem široké zorné pole je stále někde prioritou.
No právě. Všichni si asi pamatujeme, kdy se ten probíraný prototyp objevil - nehledal jsem ve fotkách z IWA/Idetu ... ale odhadem je to víc než pět let. To znamená ideový / konstrukční vznik tak 2012 /2013. V té době ještě nikdo netušil, jak se nové "superzoomy" uplatní i v oblasti taktických zaměřovačů. Ale je pravda, že konkurenšní Kahles K312 má zorné pole 11,1 m a Meotac 12,2 m/100m - a 10% navrch už se počítá 8)
Ultrakompaktní K318 má při zvětšení 3,5x dokonce zorné pole jen 9,3 m / 100 m :?

Přál bych Meoptě úspěch v téhle tvrdě obsazené třídě. Pohled k řekněme desítce jiných top výrobců zaměřovačů pro "black rifles" mě ale optimizmem ve věci úspěchu nového Meotac zaměřovače úplně nenaplňuje.

Pokud pominu ten možná i módní zoom 5x a víc, celkem se stává skoro standardem možnost objednat individuálně jeden kus zaměřovače s vybraným umístěním točítka "odměru" vlevo či vpravo, dílcovou či moa stupnicí s jemným či hrubším klikáním, levou či pravou "logikou" točítek a podobně s dílcovými či MOA osnovami. Takový servis ale nutně musí "plout" na určité úrovni odbytu (a investic do konstrukce i výroby ...). Jinak tenhle Meotac dalekohled se mi taky hned líbil a snad najde cestu k úspěchu a pokud ano, tak se jeho výrobu podaří uchránit od "Meopta dětských nemocí" zaměřovačů. :!: :wink:

Kahles - Tactical Scope Features:

Kahles_Tactical_scopes_Features.jpg
Kahles_Tactical_scopes_Features.jpg (44.82 KiB) Zobrazeno 4238 x
Pufr
seal
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 27.11.2020, 20:10

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od seal »

je pravda, že takový "custom-shop" Meopta nenabízí. Myslím si, že puškohledy mají v nabídce spíš ze setrvačnosti z minulosti, protože hlavní odbyt pro ně představuje asi výroba skel (čoček, hranolů,...) pro jiné výrobce, pro vojenský program, medicínské aplikace apod. Nicméně, ten Meotac je asi to nej, co v oblasti puškohledů Meopta kdy dala do prodeje pro civilní uživatele.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od pufr »

To nevím, takový přehled nemám. Dnes se spíš probírají různé změny vlastníků po odchodu "seniora" Paula Rausnitze a jejich možný dopad na Meoptu.

Z obecného pohledu se možná vyplatí mít ve výrobním portfoliu něco, co finalizuju na trhu sám přímo - ne jen subdodávky - byť se - pokud jsou - obsluhují snadněji a bez šíleností kolem marketingu ... :)

Nakonec i takoví tradiční skláři a výrobci čoček a hranolů, jako je třeba Ohara Group už lecos prodávají ve finálním stavu - byť pod cizími zavedenými značkami ... :)

Taktické zaměřovače, pokud jdou na odbyt, umí zřejmě zaměstnat i zaplatit slušný tým kvalifikovaných lidí, ale je to nacpaná liga. A dnes je podle zveřejněných státních zakázek objednávka 100 až 200 stejných kusů požehnáním a 15 "civilních" kusů - každý trochu jiný - denním chlebem :?
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Nevie niekto o tomto puskohlade nieco blizsie? https://eshop.meopta.cz/meosport-r/ Kde sa vyraba, kvalita atd.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: puškohledy MEOPTA

Příspěvek od P.Kadlec »

Taky se mi tato optika meosport jeví za tu cenu úplně super
Odpovědět