Meopta ZD 6-24x56 RD

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od beskydak »

Kolegové, nemáte náhodou zkušenost z patrně špatně uložené mechaniky puškohledu ve vztahu k ose tubusu u konkrétně tohoto typu, nebo celkově Meopt. Popíšu svůj příběh. Na kulobrok UB jsem usadil do jednodílné násuvné ocelové montáže Meoptu ZD 6-24x56 RD. Chvíli jsem jej používal, ale po testech odolnosti „chcípla“ mechanika. Puškohled fičel do Meopty na reklamaci, dostal jsem nový. Ten jsem usadil do původní sestavy (zbraň i montáž). Nastřelení zbraně a problém. Chybí mi 6 kliků, abych se dostal se střelivem na ONV 180 m, jsem na ONV 240 m. Jsem v dolní „úvratí“, nelze tedy klikat níže. Je mi jasné, že tohle je sen střelců co střílí Long Range, při skutečné možnosti rektifikace 80 MOA jsem vlastně na stavu lišty se sklonem 40 MOA. Jinak řečeno – v současné době při nastřelení na ONV 240 m mi mechanika umožňuje naklikat plných 80 MOA nahoru. Na tom kulobroku jaksi k ničemu. Hlava mi nebere, jak je možné, že dva shodné puškohledy mají jiný úhel usazení mechaniky v puškohledu. Na původním puškohledu bylo prostoru k daunování dost. No nic, po novém roce nová reklamace a čert vem tuhle značku.
preparator
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 24.12.2009, 9:41

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od preparator »

Zdravím mám podobnou skušenost taky kulobrok UB měl jsem na něm meoptu 3-9x42 na pevné montáži bez problému asi 15 let pak jsem si koupil meostár r1r povolil jsem jen kroužky vyměnil puškohled při nastřelení stejný problém byl jsem s korekcí na dorazu a rány chdily 35cm nad záměrný bod tak jsem nahodil stary puškohled ten jsen nastřelil na3rány a nový poslal na reklamaci vysledek-kontrola funkce mechaniky OK na rázové stolici taky v normě reklamace neuznaná nový pokus o nastřelení 35cm nad doraz na korekci musel jsem si nechat u puškaře udělat montáž taky si myslím že na tom puškohledu je něco nesouosé jenom at víš že nejsi jediný.
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od ridgeback »

Teď jsem to samé řešil u R1 1,5-6x42 RD. Původní montáž se musela kompletně rozkopat a předělat, protože nová meopta koukala za roh a nešlo doklikat.
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od dalas »

No já nevím, ale u 6-24 bych právě předpokládal LR použití. Pokud je střed rektifikace v ose tubusu, nutně musíte použít montáž se sklonem. Jinak je téměř polovina rektifikace k ničemu. Nevím, jestli zrovna tohle Meopta neřeší asymetricky uloženou rektifikací, aby se dala celá využít s montáží bez sklonu. Pak ale, když má montáž nějaký sklon, tak se už nedá vykompenzovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od lovec »

Tak to by boli asi prvi na svete... :lol: Zostanme nohami na zemi, proste to bol obvykly nepodarok.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od dalas »

lovec> jsou první na světě, ale nechtěně. :lol: Toto je v návodu na montáž:
POŽADAVKY NA ÚCHYT DALEKOHLEDU:
Úchyt musí zabezpečit správnou polohu
zaměřovače na zbrani tak, aby oko při
zacílení bylo asi 80 mm od okuláru;
Úchyt musí být konstruován a vyroben tak,
aby osa zaměřovače byla skloněna vzhledem
k vývrtu hlavně o úhel odpovídající příslušné
balistické křivce, je doporučeno 20 nebo 30
MOA;
Úchyt musí být dostatečně tuhý a velmi
přesný, aby udržel zaměřovač v jednoznačné
poloze a přitom nedocházelo k deformaci a
poškození zaměřovače.

Vzhledem k vertikálnímu rozsahu 80 MOA to odpovídá symetrickému uložení. Ale je mi to divný, tohle je přece základ zcela primitivní výstupní kontroly.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od pufr »

Taky bych řekl, že kolem vnitřního tubusu je tak málo místa, že je lepší případnou asymetrii rektifikace vyřešit montáží na pušce :)
Takovéhle sklo na "střední" pozici na trhu by mělo jít nastřelit i s kombinací zbraně a montáže s nějakou výrobní nepřesností - oprava by měla být možná všemi směry :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od dalas »

Mám dotaz na beskydáka nebo preparátora. Byla závada v tom, že nebyla možná rektifikace celých deklarovaných 80 MOA, nebo 80 MOA fungovalo, jen to bylo málo? Máte nějaký sklon montáže? Pokud by byla montáž bez sklonu a přecvakat by se dalo celých 80 MOA, pak má vnitřní tubus dost místa pro asymetrické uložení, byť možná nechtěné. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od beskydak »

Rozsah rektifikace jsem nezkoušel. Předpokládám, že je to hlavní parametr, který musí puškohled, dle deklarovaných dat výrobce, splňovat. Montáž je určitě bez sklonu. Používám ty masívní typy, kde je možné přední objímka stranově posouvat. http://www.zbraneostrava.cz/zbrane/esho ... bina-14-mm To je výhoda současného stavu, protože po povolení těch bočních šroubků přední objímky můžu její základnu podložit, čímž zvednu optickou osu puškohledu a mám problém vyřešen. Jenže to je nouzová cesta. Štve mě, že Meopta pošle na trh svoji vlajkovou loď takhle zprasenou. Začínám pomalu věřit šuškandám, že odpad jde na Český trh. Po sezóně každopádně sundám, nahradím Super Sniperem který mi leží v trezoru a má podstatně větší rozsah rektifikace, naklikám střed korekce, nastřelím a budu přesně vědět jak dalece je to ZD zprasené.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Jiskra »

To že mají (dost často)puškohledy Meopta včetně řady ZD mechanické problémy je známo . Bylo by prima kupovat puškohledy s dobrým sklem a mechanikou za poloviční ceny puškohledů NF,S&B,March,atd. Jenže to bohužel nefunguje. Říkám bohužel,samotného mě to mrzí. Pár sportovních střelců LR(moc jich ale opravdu není) ho sice používá , ale otázka je, jak dlouho ještě budou a nebo kolikrát už byl ve fabrice na opravě . Ale to nechť si každý rozhodne sám , co si koupí.
Ovšem tu montáž co na tom máš , tak tu ti teda nezávidím a troufám si ze zkušenosti tvrdit , že bude křivá jak § a ten puškohled akorát dojebe. Docela by mě zajímalo,tu tvou montáž pořádně přeměřit. Hlavně souososti . A jestli zvedneš jedno oko proti druhému,tak ten tubus akorát lámeš (pokud jsem to náhodou nepochopil blbě).
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od kabát »

beskydaku - můžu vědět co tě vede k tomu, dát na kulobrok optiku Meopta ZD 6 - 24 x 56 RD?
Ptám se, protože mám kulobroky, chtěl bych střílet dál, uvažuju na to koupit kulovnici.
Neumím vyhodnotit, jaký by měl kulobrok na větší vzdálenost rozptyl a hlavně si neumím představit trening s kulobrokem, kvůli zahřívání hlavně.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od beskydak »

To Jiskra – vzhledem k tomu, že „občas“ nějakou zbraň nastřeluji, mám na mechaniku Meopt opravdu radikální názor a mě do baráku Meopta nesmí, jenže …… . Ta montáž určitě zcela souosá není, ale má svoje výhody. Nová má mírný přesah na rybinu, takže postupným ubrušováním jsi i jako laik schopný vymezit si „nulovou“ vůli mezi zbraní a montáži. S kroužky to už samozřejmě stoprocentní není. Před uchycením puškohledu dávám do montáže ocelovou kulatinu patřičného průměru (palec nebo 30), kterou v kroužcích pevně dotáhnu a až poté dotahuji kroužky k montáži. Tím udělám maximum, co jako amatér udělat můžu. Nakonec vyměním kulatinu za puškohled a hotovo. Zvednutí předního oka jsi pochopil správně. Podložilo by se to pouze planžetou 0,1 mm, při délce 10 cm mezi oky to dělá posun optické osy 10 cm/100 m. To je až nad hlavu, stačilo by 0,05 mm. Ten rozdíl 0,1 mm v souososti objímek nebudeš schopný jakkoliv poznat. Před tím to ale asi pošlu do Meopty, ať se osazenstvo reklamačního nenudí – a to oni se asi určitě nenudí.
To Kabát – kulobroky UB mám 3 a u zbylých dvou si vystačím se zvětšením 2,5-10x. Tento mám do spodních pater honitby a na pole. Podmínkou při pořizování nového puškohledu byl větší rozsah zvětšení a objektiv 56 na noc. Původně jsem zamýšlel Sightron S-tac 2,5-17,5x56 IR. Chlapi tam ale kritizovali chování při protisvětle (najdeš v jiném tématu), takže z toho nakonec sešlo. Ta Meopta byla docela dobře hodnocená, tak dostala výjimku ze zákazu vstupu do baráku. Bohužel chybami se člověk učí. Kulobrok má rozptyl jako běžná kulovnice. Samozřejmě s terčovnicí to srovnávat nelze. A ke všemu jen rána a pak se to musí nechat chladnout. S tréninkem je to tedy opravdu složité a na střelnici uživíš druhou flintu na vyplňování přestávek. Na druhou stranu u pevně letovaného svazku jsou omezeny vibrace hlavně a není problém být s továrním střelivem u tříranných položek v SUB MOA – samozřejmě to nešťastné chladnutí hlavně je podmínkou. Lesu, lovu
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Choochoo007 »

Radsi nez podkladat krouzek bych podlozil zakladnu (predni, zadni ale pouze na jednodilne liste). Sice to bude sedet hure v rybine, ale po dotazeni se to stejne hnout nemuze a nemuze take dojit k lamani puskohledu vzhledem k nesouososti ok. Praktival jsem to jednou na chvilku u montáze KOZAP na 550, kdy byla jednodilna lista podbrousena opacne a strilelo to asi 10cm pod. Clovek se az kolikrat divi, co vse lze koupit :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od kabát »

Pro beskydaka,- tak to jsme na tom podobně, chtěl bych tu kulovnici používat na lov, na část polní, kde zvěř vychází na větší vzdálenosti, v létě na louky - lišky, srnčí, pak na podzim a v zimě na zelené - spárkatá, lišky. Podmínka byla solidní regulace osvitu a dobrá viditelnost, přiměřená cena. A tam se o ZD píše v dobrém. I tak Meopta cenu nesplňuje, ale nenašel jsem adekvátní puškohled.
Čtu negativní hodnocení a přemýšlím, kolika pokusy se člověk vyreklamuje k funkčnímu kusu.
Ale na trénování střelby kulovnici potřebuju, to si neumím s kulobrokem představit, to bych se nedoplatil v hodinách na střelnici a vrtalo by mi v hlavě, jestli je chyba v rukách nebo ve flintě.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od lanus »

Choochoo007 - S Kozapackými montážami je problém s lištami už veľmi starý,ale ľahko riešiteľný ; stačí predok či zadok podľa potreby podložiť a následne prebrúsiť . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Odpovědět