Meopta ZD 6-24x56 RD

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od crif »

http://cs.strobl.cz/sada-pro-zarovnani- ... edu-30-mm/#

Horní pravý obrázek-jednoduchá pomůcka pro ukázání souososti kroužků.
preparator
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 24.12.2009, 9:41

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od preparator »

Dalas-co se týká kunkce rektifikace tak podle vyjádrení servisu Meopty je OK v celém rozsahu.Montáž v té době bez náklonu seriovka takže jsem měl k dispozici ceký rozsah na konpenzaci poklesu plus těch 35cm co to chodilo nad když už jsem byl na dorazu takže kničemu. Ja měnil artemis 3-9*42 za r1r no a stím artemisem z roku výroby 2000 nebyl v téhle sestavě žádný problém po nastřeleni měla korekce výšky rezervu r1r bylo na dorazu 35 nad a to mají stejný rozsah 50MOA jenže v Meoptě reklamaci neuznali tak se to pořešilo montáží dotet nevím co bylo špatně.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od František Fořt »

Pánové,
rozhodl jsem se na svém varmintu vyměnit puškohled, protože mám Sightron bez osvětlené osnovy. Na Sightron nemám jedinou výhradu, je fakt dobrej, na 400 m je s tím vidět přehnaně řečeno i skoro čísla na terči, kliká suprově. Bohužel na lov v noci je to problém. Zkoušel jsem to opakovaně na sněhu i při měsíci a mířil s tím zkušebně i na velké prasata (které jsem nehodlal lovit). Ta mildot osnova prostě fakt není skoro vidět a i při míření na 100 kg prase na 40 m na sněhu bych umístění kříže prostě musel v podstatě odhadovat.
Zauvažoval jsem nad touto Meoptou a pozorně přečetl celé vlákno od jeho založení v roce 2011. Mám opět lehce rozpačitý pocit.
Jaké jsou teda vlastně praktické a aktuální zkušenosti nejen na lovu s touto ZD?

Považují ho ti, co ho používají, za dobrou volbu?

Můj zvažovaný účel použití je prostě klasická kombinace na delší střelbu jak střelnice nebo lov přes den, ale abych si to prostě mohl vzít i na noc, když zůstanu v lese. Toť vše.

Díky za postřehy.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od tibi1 »

uz neboztik Shiva pred 15 rokmi dookola furt upozornoval: Mildot je specificka osnova urcena k vojenskym ucelom (hlava, helma, telo, barel, okno a pod.) v skutocnosti je ti pri love naprd...mozno tak este osvetlena. Merat s tym skratka nemas v polovnickom reale co. Skus si namerat srnciu v letnej a zimnej srsti a budes mimo a ani si nebudes nikdy isty a i tak skoncis pri komforte s dialkomerom. I ked ja osobne 2 puskohlady s Mildotom mam ale aspon jedna je osvetlena :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Dnes je qvantum osnov s fakt jemnym prisvetlenym bodom. Nekomplikuj si zivot.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od kabát »

František Fořt: podívej se do únorové myslivosti. Je tam článek o nových osnovách pro ZD 6 - 24 x 56 RD.
Měl jsem v ruce tu zbraň i optiku se sportovní osnovou s bodem pro 223, díval jsem se přes to loveckým okem za šera. Počkám si na tu co je nově navržená pro 308 a měla by být k mání na jaře, v létě.
Meopty jsem před nedávnem měl možnost vyzkoušet za šera a večer. Jednoznačně jdu do te 6 - 24 x 56. Na ZEIS nemám a levnější je drahá :-)
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od FrantaB »

Pokud jde o ZD, je třeba si jej vyzkoušet, pokud má člověk jinou než slabou a čistě doptrickou vadu, je třeba zkusit i konkrétní kus. Je to (pokud vím) čistě sférická optika, díky ostatním parametrům zřejmě dost na hraně hlavně s chromatickou aberací. Pro zdravé oko OK, ale jakmile máš brýle, můžeš skončit se zelenofialovými omalovánkami kolem každé hrany a ostrého kontrastu, neschopný zaostřit. Aspoň taková je moje stávající zkušenost. Sightrony mají ve své cenové kategorii bezkonkurenční sklo a tenhle problém s nimi není. Sightron SIII 6-24x50 LR IRMOA je o něco levnější a obraz mi nebarví. Sightron S-TAC 2,5-17,5x56 IRMH má osnovu v MIL, takže má jednoduché desítkové počty, existuje i v MOA verzi. Sklo je fajn, světla pobere otep, je dost bytelně stavěný. Při "nočních" zvětšeních nutno přepočítávat.

Jestli chceš křížem měřit, chtělo by to na noc první fokální-neřešíš zvětšení a přepočty, použiješ to zvětšení na kterém aktuálně nejlíp vidíš. Pokud chceš bezproblémové (i když oproti uvedeným o něco horší) sklo s celoosvětleným křížem ve druhé fokální, Viper PST 6-24x50 FFP je jediná možná volba v téhle cenové kategorii. V noci v protisvětle s nízkou nadzemní mlhou/oparem zlobí, přenos kontrastu a světla celkově horší proti Sightronu SIII, ale jinak naprosto OK a dost prověřený.

Jinak si troufnu tvrdit, že v našem dosahu (krom pašování v kufru z US) do 40k není nic, o čem má smysl uvažovat
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od František Fořt »

Já bych tohle neřešil, kdyby před nějakou dobou, kdy jsem si ten sightron 8-32x56 SIII kupoval, byl k mání s osvětlenou osnovou. Ambice měřit cíle mildotem jsem nikdy neměl, na to je pro laiky jako já lepší dálkoměr.

Ten sightron mám na své 6,5x55, která fakt umí s některými laboracemi super nástřely a hodně si s touhle sestavou věřím. Začalo mi ale vadit, že tuhle suprovou sestavu si musím brát jen když jdu ráno nebo když vím, že jdu večer na třeba na srnce a po setmění půjdu domů.

Při porovnání s jinou meoptou (meostar 3-12x56), co mám, ten sightron má podle mě horší světelnost a celkově trochu hůře kouká nejen při špatných světelných podmínkách. To jsem ale při nákupu věděl. To je ale jediná menší nevýhoda. I to max zvětšení 32x je na 400 m znát, když jsem to zkoušel porovnávat s 24x na stejný terč na Placech.

Roli hraje i cena, kdy mi tahle ZD okolo 35 tis připadá asi jediná alternativa k tomu sightronu. Ten svůj SIII asi s těžkým srdcem pustím do světa, něco přidám a pořídím ZD 6-24x56, pokud se neobjeví nějaký skutečný důvod, proč do této ZD tzv. nejít.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Choochoo007 »

kabát píše:František Fořt: podívej se do únorové myslivosti. Je tam článek o nových osnovách pro ZD 6 - 24 x 56 RD.
Měl jsem v ruce tu zbraň i optiku se sportovní osnovou s bodem pro 223, díval jsem se přes to loveckým okem za šera. Počkám si na tu co je nově navržená pro 308 a měla by být k mání na jaře, v létě.
Skoda jen, ze ta osnova je delana pro ten V-max 7,1gr, coz ve 308 asi nikdo pouzivat moc nebude. Takze pak ty udaje s nastrely na krizi v metrech asi nebudou dost sedet.
Pro lov ale ten bod vypada dobre. Ted jen kdy predstavi dalsi vychytavky pro tuto optiku. Nejsou moc rychly.
Jinak diky za mail :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od FrantaB »

František Fořt: Sightron má, pokud vím, o něco maličko horší skla (nevím přesně kterou kombinaci, mám na mysli materiál), slušně zpracovaný-ale propustnost je o něco menší než u skel použitých pro optiku ZD a snad i toho Meostaru, takže za šera je vidět že pustí míň světla. V té menší propustnosti se právě "schovají" některé části chromatismu, které sklo ZD s lepší propustností pustí až do oka. Pokud neřešíš osvětlenou osnovu v první fokální, jen přenos co nejvíce světla, pak asi končíš u ZD. Ale zkoušet, kus od kusu... Každý má jinak citliv oko na jiné barvy a co nemusí vadit jednomu,může vidět jiný.
Přeju šťastnou ruku
KelneeQ
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: pát 01.2.2008, 18:10
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od KelneeQ »

Jak je to s těmi verzemi ohledně klikání (1/4MOA vs 0.1 MRAD)? Dnes jsem volal do podnikovnky a tam mi bylo zděleno, že je pouze verze 1/4 MOA a behem dubna-kvetna by měl být k dispozici nový model s klikáním 1cm. Přitom vím, že už dříve modely s metrickým klikáním byly. Paní, s kterou jsem mluvil moc nevěděla a vše hledala v nějakém "letáku" nebo co to říkala :shock: Když ne v meoptě, tak opravdu nevím, kde se to dozvědět...
Tikka T3 varmint 6,5x55 + Zeiss 6-24x56
ZH 324 7x57R/16 (Delta Titanium 2,5-10x56 SF), ZH 324 16/16, Fabarm Euralfa 12
Cz 455 Thumbhole (Delta Titanium 4-16x42)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Choochoo007 »

Ty kliky 0.1 MRAD byly snad jen u nejakych prototypu a uz loni zacatkem roku rikali, ze by snad meli byt. Pak uz jsem to vzdal, protoze se o 0.1 MRAD mluvilo snad uz nekdy na konci roku 2013, zacatkem 2014 a dnes jsme uplne nekde jinde :wink: Co bude u Meopty za 2,3 mesice tezko rici, take jsem pred rokem, mozna dvema slysel o nejakem modelu 5-30 s tubusem snad 35 mm a stale nic. Az uvidim uverim :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
KelneeQ
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: pát 01.2.2008, 18:10
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od KelneeQ »

Tak jsem se ptal na stánku Meopty včera na výstavě IWA. Klikání 0.1 MRAD bude! Prý přelom květen/červen, že si mám zavolat. Ale bude to nahrazení stávajícího modelu s klikáním MOA. Takže obě varianty současně nebudou. Do května toto a pak metrické. Takže, kdo chce MOA musí pořídit ted nebo potom z kusů, které zbudou na skladě. Jinak o funkci ZERO-STOP v meoptě asi nikdo neslyšel :-D Nevěděli, co po nich chci. Jinak mezi parametrově stejnými optikami od konkurence byl obraz opravdu dobrý, jen mi přišlo, že se koukám do tunelu (tubus dělal silné lemování), kdežto u zeisse byl jen tenký obrouček.
Tikka T3 varmint 6,5x55 + Zeiss 6-24x56
ZH 324 7x57R/16 (Delta Titanium 2,5-10x56 SF), ZH 324 16/16, Fabarm Euralfa 12
Cz 455 Thumbhole (Delta Titanium 4-16x42)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Choochoo007 »

Priste asi budes muset nosit sebou na veletrhy v mobilu Turbiakovo video, aby zamestnanci Meopty vedeli, co se u nich vyrabi :lol:
Nejhorsi je, kdyz na ty veletrhy jezdi obchodnici, ktere ani jejich vyrobky nezajimaji, to je pak tezke se neco dozvedet :(
Je otazka, jestli s tim ZERO-STOPem, nemji nejake problemy, treba zivotnostni. Prijde mi dnes divne neco takoveho nenabizet, kor kdyz uz to na nejakych prototypech je. Asi to bude chtit obvolavat jejich vyvojovou dilnu, kde snad delaji ty zakazkove kusy ZD, jinak se asi ke slusne odpovedi nedostanes. Koukam ze u te Meopty maji na vsechno jeste vice casu nez jsem myslel.

Jsem zvedav, jestli pri te zmene klikani MOA na MIL prijde i ta vetsi vezicka nebo jen upravi znacky na stavajici.
http://www.bignami.it/files/BwFilesProd ... 392419.jpg
http://www.zbraneliberec.cz/products/me ... 2_6857.jpg

Tak tady se o vsem mluvi uz v roce 2012
http://magazin.strelectvi.cz/recenze-pu ... -12x56-rd/
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

Meopta je v Přerově největší a lukrativní zaměstnavatel, pohoda a navíc se tam mají všichni mezi sebou rádi ( socík ). Tam moc odbornosti nenajdete. Když vymýšlím něco, co nepoužívám a nevím, na co ty hejblátka na tom puškohledu vlastně jsou, je to těžké.
Loni na IWA mne tedy dostali. Vystavovali tam jejích nový taktický puškohled, tuším 3-12x50 - tuhle šílenost:

http://www.meoptasportsoptics.com/shop/ ... tgRcz.html

a já se ptal, proč každé točítko kliká jinak, výšková korekce šla pěkně tvrdě a slyšitelně, stranová skoro sama a naprosto potichu. Nikdo netušil, a tak mi pořád nabízeli bonbóny, a že musím počkat, až přijde šéf. Ten nakonec dorazil, nepíšu kdo a co má na starosti, a jal se mi tvrdit, že je to záměr, aby odstřelovače neuslyšel nepřítel. Po mém dotazu, proč to tedy není u obou stejně, a proč právě výšková korekce, více používaná je hlasitá, mi zopakoval to samé. Když jsem mu řekl, ať se nebojí přiznat, že se jim to vyrobit moc nepovedlo, bylo mi sděleno, že tomu vůbec nerozumím a nevím, o čem mluvím.
Já už Meoptu jenom z principu NE.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od kabát »

No, jak by to potom mohli EFEKTIVNĚ vyrábět, ty svoje optiky, kdyby jim do toho kecali lidé, kteří mají odůvodněné požadavky na funkci puškohledu ?
Podle mě je potřeba pokrýt široké pole zákazníků, kteří " potřebujou " taktický puškohled na lov do na vzdálenost 150 - 200 metrů.
A ne aby jim s tím pořád někdo točil, hýbal, zkoumal a nedej bože měl nějaké podměty ke změnám :-)


Neupřeš jim kvalitu skla.
Stejně jako NE musíš Meoptu, já NE můžu po vlastních zkušenostech FOMEI. Stále sleduju jejich nabídku, reakce veřejnosti, vždycky se rád podívám přeš jejich dalekohledy i puškohledy.
Ale ty negativní zkušenosti které jsem s FOMEI výrobkem nabyl a které jsem získal s následnou reklamací, servisem a stejně jsem pak dalekohled hodil do popelnice, ty už jen tak nevymažou.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět