Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od gawein »

Používal jsem k lovu Meoptu , teď střílím s Leupoldem VX 7 2,5-10x50 a dalšími značkami NF, Nikon, Burriss. Důvod není nekvalita Meopty, ale to, že lovím hlavně ráno a raději na dálku.
Pokud se bude někdo rozhodovat mezi Leupoldem a Meoptou pak se musí rozhodovat mezi způsoby lovu. Lov do 100 m nebo hromada pak bude vhodnější meopta, pokud je to LR tak má lepší předpoklady leupold- to je jedno hledisko.

Leupold dělá dosti širokou kvalitativní řadu oproti Meoptě, takže kvalitativní srovnání můžete dělat pouze na konkrétní modely a případně cenu.
Co se týče kvality- v každé výrobě se vyskytnou zmetky má je Meopta má je i Leupold.
Osobně jsem za 15 let obchodu setkal jen s jednou reklamací Meopty(vyřešena v pořádku).
Moje zkušenost s VX 7 - co se týče vidění za šera je plně srovnatelná s meoptou, +mechanika, točítka, krytky mínus je absence osvitu a cena, která se nedá srovnávat s Meoptou.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od Tony30 »

S Meoptou se koukalo skvěle(v noci),ale mé osobní skušenosti byli negativní.
Někde jsem to už psal.Měl jsem jednu s prvních 7x50 Artemis Téčko,po třech letech reklamace(nedržel nástřel),než se reklamace vyřešila pořídil sem opět Meoptu 7x50,ale novou řadu tehdy 2100.čb.
Byl sem nadšen,bohužel opět asi po 3letech zase nedržel nástřel,po reklamaci mě zdělili že je vše ok jen ušel dusík.
Schválně jsem to skusil a byl najednou ok,nevím co si o tom mám myslet.
Byl ok,ale šel do světa.Ten první stále mám doma(rozsipaný)skoušku 30ran nevydržel :shock: tak nevím.
Je pravdou že spousta kamarádů Meoptu má a v poho,možná jsem měl smůlu,ale už Meoptu ne.
Dodám že jsem je měl na ZH 7x57R.
Proto jsem radši šetřil a pořídil něco pořádného na co se mohu spolehnout.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od Boci1 »

Společně s bráchou 8 různejch Meopt a Meostarů.Reklamace jedna,letos při -25 chtěl brácha změnit zvětšení,nešlo to,tak zabral a dobrý.Dal ránu a utrhala se čočka před okulárem.Reklamace v pohodě cca 3 týdny.V současnosti má brácha tři Meostary,loví do cca 200m a měnit nebude.A u něj to není rozhodně otázka peněz.Meopt jsem nastřeloval několik desítek a nikdy problém.Shodou okolností ve stejnou dobu reklamoval brácha v Německu kamarádův ZEISS Victory Diarange 3 - 12x56 (rozlepený čočky objektivu).Doba opravy 6 dní !
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od BwanaHunter »

Ares> dekuji za vysvetleni odborne, pritom srozumitelne. Jeste se chci zeptat, zda, resp. nakolik je ten fakt s propustnosti fotopicka/skotopicka krivka,tedy Leupold/Meopta, vyznamny z pohledu teoretickych hodnot a optickych a fyzikalnich parametru vyznamny v praxi, tedy nakolik vyznamne zaznamena prakticky uzivatel rozdily obou variant, zda narazi na limity optiky jakou pouziva Leupold pri klesajicim osvetleni napr. v praxi vyznamne drive. Protoze Leupold dela opravdu siroke rozpeti optiky, pro upresneni, hovorim hlavne o zkusenostech s radou VX-3, o ktere vyrobce mimo jine uvadi, ze ma optiku uzpusobenou pro lov za sparnych svetelnych podminek. Diky.

Jinak ja to s Meoptou taky nevidim tak cerne.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od ares »

To je taková otázka poměrně k zamyšlení, jestli se hnát za každou desetinou procenta (každým procentem).
Pokud budeme opravdu chtít používat tu nejlepší optiku do tmy, tak by to chtělo přesnou transmisní křivku, bohužel puškohled do spektráku nedáte, takže aspoň čočky(většinou se dělají se stejnou MC). Transmisní křivka z teoretických limitů bohužel nebude nikdy 100% ani nikdy v celém VIS konstantní. Je dobré, aby tam aspoň nebyly výrazné diference (řekněme okolo 12-15%, dobrá optika klidně pod 3%). Nicméně tato křivka bude vždy vykazovat "vlnky", často s nějakým extrémem ve VIS. A teď řekněme, že nějaká optika má v okolí maxima skotopické křívky propustnost 90%, druhá 93%. Má to význám ty 3%? Z teoretického hlediska je to už docela rozdíl, z praktického hlediska už to tak jednoznačné není, protože pro mnoho lidí je to rozdíl malý. Tady se bohužel dostává do hry lidské vnímání.Ikdyž je oko vůbec tím nejlepším optickým nástrojem, tak má i ono své limity. Nutno si uvědomit, že v extrémních případech (nízké osvětlení, dva body blízko sebe..), se hodnota mění bohužel diskrétně, ne spojitě. Takže při slabých světelných podmínkách zrakový vjem rozlišuje mezi dvěma body a jejich přesnou "barvou" (odstínem modré a šedé, to je díky té skotopické křivce) skokově. Od jistého rozdílu mezi nimi je informace vyhodnocena jako logická 1, jinak je to pořád 0 (podobně je na tom třeba i rozlišení dvou bodu blízko sebe, tzv. Rayleighovo kritérium). A tam už ty 3% mohou hrát roli. Buď vidím rozdíl a nebo nevidím. To je takovej ten fakt, že pořád vidím, zdá se mi že všechno je ok a během pár sekund ani ránu, ikdyž se nezdá, že by se tak výrazně setmělo. Ad absurdum s jednou optikou klidně můžete vidět celou noc a s druhou ne, ikdyž je rozdíl třeba 1% i míň.
Zrakový aparát se věkem mění, navíc každý jedinec nemá stejný, teď různé vady apod. Na jednoznačnou odpověď to bohužel tedy není.

Z pohledu myslivce bych řekl, že to je ale bezpředmětné, lovím přece za dobrého světla nebo při mesíčku, tak abych zvěř dobře obeznal;nejedu přeci na doraz, že když uvidím sebemenší pohyb, nějaký stín, tak mačkám. Bohužel praxe na čekaných na černou bude asi trochu jiná. S tím souvisí i používání dalších přístrojů, ale to je asi jiná debata.

Jinak doufám, že jsem otázku pochopil správně.
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od SAKO »

Ahoj , mam Leupoldy 3, dovoz z USA, na CZ 527 7.62x39 mam VX III 3.5-10x50 na Rem BDL 300 Win Mag je VX III 4.5-14x50 s korekci paralaxy, oba s Illuminated German 4 dot a na Tikka T3 Varmint 25-06 Rem je Mark IV 4.5-14x50, Mill dot illuminated. Na CZ 550 9.3x62 mam Meostar 3-12x56, sv. bod. Leupoldy mam 4 roky, Meostar 2 roky. Zatim zadny problem, ale kdyz by jsem strilel vetsinou za zhorsenych sv. podminek, tma a pod., tak jednoznacne Meostar. Proste ty Leupoldy na ni nemaji, neni to zadny subjektivni pocit, je to fakt. Nebavim se o mechanicke odolnosti.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od BwanaHunter »

ares> pochopil a děkuji. Pokud praktický rozdíl je v tom, že v jednom puškohledu rozpoznám nejasný stín, který v druhém už ne, tak to mě netrápí, za takových podmínek nelovím, opravdu chci vidět, na co a kam střílím. A je dobré zeptat se někoho, kdo ví o čem mluví, nedávno jsem se dotazoval, zda podle názoru profesionála raději zvolit dalekohled Steiner Ranger Pro nebo Leupold BX-3, na základě Vaší rady jsem zvolil Leupold a jsem víc než spokojený. Přiznávám, že když jsem měl v ruce Steiner v době, kdy byl Leupold již obejdnán, trošku mě zatrnulo, protože Steiner koukal hezky, ale po té, co přišel Leupold, mě to rychle přešlo. Ukazuje naprosto skvěle, pro moje oči lépe než Steiner, a váží skoro o kilo méně, což je pro účely, na které ho chci, dosti podstatné. Tímto tedy zdvořile děkuji za kvalifikované rady a doporučení.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od ares »

Ano, praktický rozdíl bude asi takový, že v jednom třeba budeme moci střílet o 5-10 minut déle, než v druhém..samozřejmě to je údaj hozený jen tak ok oka, záleží jak se rychle stmívá, jaký bude konkrétní rozdíl atd.. Nějaký náskok může být, ale člověk nesmí čekat, že s tím lepším uvidí o půl hodiny (hodinu apod.) déle..bude se jednat vždy řádově o minuty, max. 5-minutovky.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od Žanek »

ares píše:Ano, praktický rozdíl bude asi takový, že v jednom třeba budeme moci střílet o 5-10 minut déle, než v druhém..samozřejmě to je údaj hozený jen tak ok oka, záleží jak se rychle stmívá, jaký bude konkrétní rozdíl atd.. Nějaký náskok může být, ale člověk nesmí čekat, že s tím lepším uvidí o půl hodiny (hodinu apod.) déle..bude se jednat vždy řádově o minuty, max. 5-minutovky.
Mám vypozorováno, že kromě propustnusti je v noci velmi důležitá i šířka zorného pole (tady Leupold taky moc neboduje) - jednoduše je to víc světlejších\tmavších ploch ke srovnání. Pro mě je důležitý každý ždibínek světla - za světla se do lesa skoro nedostanu - soustředím se jen na lišky (uloveny tři na posledních 5 návštěv) a příležitostně na černou. O reklamaci řady ZD jsem se zatím nedoslechl .... :lol: což se ale tady možná rychle změní ...
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Poradíte?? Meopta nebo Leupold

Příspěvek od ares »

Zdravím. Vstupní pupila o ploše S je ozařována zářivým tokem Q, ozářenost je pak dána vztahem dQ/dS. Celá plocha vstupní pupily je ozařována mnoha zářivými toky, takže celková dopadající intenzita je dána integrací všech přispívajících elementární zářičů, teoretický výpočet je ale takřka nemožný. Nicméně čím větší zorný úhel, tím více elementárních zářičů. V praxi výsledek ztěžejně záleží na zářivém toku, jež se v prostoru může měnit. Pokud budeme uvažovat homogenní pole takovýchto toků, tak v reálu nedostanu žádnou intenzitu navíc na předmětovém bodě, pouze do oka bude dopadat celkově více energie.
A teď se dostává do hry oční aparát, který integrálně přes celou plochu vyhodnotí jeho ozářenost a pak se fyziologicky daným podmínkám přizpůsobí. Pro větší celkovou ozářenost zornice oko zareaguje zvýšením očního purpuru atd., člověk vidí v trochu světlejších tónech (de facto se jedná o akomodaci oka při přechodu z "denního na noční" režim, resp. obráceně, tj. skotopická=>fotopická). Podobný efekt lze vidět u ccd čipů (zde upraveno softwarově), když přejíždíte z oblastí tmavších do světlejších. Dobře je to vidět ráno či večer, držíte foťák a najednou ho mírně zvednete a obraz najednou zesvětlá, mírně ho nakloníte a opět ztmavne. CCD prvně vyhodnotí integrálně veškerou dopadající energii a podle toho přivádí příslušné napětí na pixel+jiné škálování. Proto stačí jen nepatrná změna celkového energie a dojde ke změně, ačkoliv předmět našeho zájmu je ozařován pořád stejně.

Velkým zorným úhlem se tedy přivádí více této podpůrné intenzity, která nám může zesvětlit obraz, je to však záležitostí konrétního celkového zářivého toku,tj. daných podmínek. Kontrasty jsou (mohou být) větší než u dalekohledu s malým zorným polem.
Odpovědět