Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Jinak si nedělám iluze s kvalitou optiky u Delty Optical - u mého 1,5-9x45 pozoruji také horší světelný obraz, ale jinak si nemohu absolutně stěžovat - na den v pohodě. A když to srovnávám s Meoptou R1r 3-12x56 - a ta je úplně jinde se světelností - tak u mně činí rozdíl skutečně tak 10-15 min doby. Ale to jsou mé oči ... a spousta známých s dobrýma očima to vidí úplně jinak ...
Ale jak to bude na velkou vzdálenost ...to fakt nevím.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od pufr »

No není to s tou korekcí tak hrozné, pro Zeiss 6-24x 56/72 jsem upravoval poprvé - kamarád si sám koupil montáž Kozap :) - téměř stejný rozsah korekcí má třeba i "konkurenční" Swaro Z6 5-30x50 - proto taky u nových modelů jsou "větší trubky"
+ jen doměnka - dvoudílný tubus Vixen je na uvedeném webu psán u modelů se sluneční clonou v příslušenství - ale to by řešil leda dotaz přímo výrobci

Dobrá, už ti nebudu Deltu krirtizouvat neb se obávám, že v dané kategorii bychom u každého skla něco "slabého" našli.
Ono o té Meoptě 6-24x56 jde taky zvěst, že jich zásahové jednotky (policejní) svými tréningovými dávkami - několik tisíc ran/rok - "rozštípaly devět z deseti" - během několika měsíců - což se ale běžnému lovci nemusí podařit za celou karieru :)
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Pufr: ne ne - to není má Delta :-) mám k ní taky své výhrady:
- slabá optika
- 3-24x56 je těžká a má dva osvětlené body - nebude to mást?
- 4,5-30x50 - určitě ještě slabší optika - ale výborná (podle mne ) osnova MCZ (ne MCZ II - ta mne nezaujala)
- nevím jak se bude prodávat pokud mi nebude vyhovovat - není moc známá
- velmi velmi malý osvětlený bod 3mm/100m
Jenže cena - alespoň u té 4,5-30x50 je více než slušná
- neplánuji moc využití večer/v noci
- je dostupná a můžu si ji vyzkoušet

Konkurencí (i cenově - pokud si ho dovezu z US) je Sightron:
- má si myslím lepší sklo - ne jako Meopta, ale lepší než Delta
- určitě je mechanicky lepší, psal to Figi, testován je na .50 BMG oproti 6500 J Delty
- s osnovou je to horší - nemůžu najít takovou co bych si představoval
- je to už značka osvědčená
- osvětelný bod je poměrně velký .25 MOA = 7,27 mm/100 m - tedy tady nevím co to je poměrně :-)

Meopta je ve všem lepší krom váhy, osnovy a ceny.

Toliko mé krátké shrnutí ....
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Choochoo007 »

Ten osvetleny bod je sice cca 7,27 ale na zveseni 24x, na 32x to je cca 5mm. To osvetleni si myslim bude ale dulezitejsi resit za sera a na noc a tam je na 8x zvetseni cca 2,2cm. coz je oproti Meopte 3-12x56 cca 2x mensi. Zeiss 6-24x56 ma snad taky bod cca 2,x cm na zveseni 8x.
Puvodne, jestli se nepletu, si chtel bez osvetleni a tam si muzes vybrat krize s tloustkou cca 2,5mm pri 24x napr. Mildot.
Osobne bych ale sel do osvetleneho krize, bude se pripadne asi lepe prodavat a za sera se to muze nekdy hodit. Bavim se jen o 8-32x56, ja osobne bych do 50 objektivu z duvodu lovu i za sera nesel.
pufr píše:Máš to vedle v testech.
BTW kde jsi zjistil ta uvedená data o Vixenu, neb v datech, co jsem jen v rychlosti projel je "1 piece anodized aluminum maintube" , ..testu naměřili v Německu transmisi 80 a 83%, přitom na IWA mávali Deltamani grafem DEVA některého loveckého modelu s hodnotami 90% a víc - asi byl z jiné továrny :)
Ja tedy nasel 30mm, ale to neni dulezite.
U te Delty z toho svedskeho testu, je skoda ze neudelali test zmeny zvetseni na tech 100m. Box test na 80m vypada ze to jde jednou dirou. Tam by se to ukazalo, jestli ma nebo nema problem pri zvetseni. Na Binoxu pisi propustnost 95%, to me take drive hodne zarazilo, rikam si asi fakt spicka. Jak je ale videt z nemeckeho testu papir snese vsechno a ten internetovy kor :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od dalas »

Už se to tu s tou odolností dost řešilo. Nějaké Jouly nebo ráže je jen kompromis a zjednodušení pro představivost zákazníka. Jediná relevantní veličina je násobek G, případně zrychlení a. Jenže to zase málokdo dokáže aplikovat vzhledem k použité zbrani. Taktéž odolnost 50 BMG. Zní to úctyhodně, ale pamatuji si, že když s ní Shiva střílel ve Světnově, hodnotil zpětný ráz díky brzdě, jako u lovecké kulovnice středního výkonu bez brzdy. A neviděl jsem 50 BMG bez brzdy. Jinak světelný bod v rozsahu 5-20mm/100m není vůbec špatná velikost.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od crif »

Taky bych řekl. Pitvat se v tom, jestli je pro loveckou praxi lepší 7,27 či 3 mm :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od pufr »

No on mnohdy taky průměr vlákna nebo osvětlené plošky ještě nic neříká o halo efektu, který jej doprovází - jak velký ten bod vlastně uvidím, jak kontrastní budou jeho okraje ... - u řekněme "nešpičkových" přístrojů zejména :?

ChooChoo > "1 piece anodized aluminum maintube" mělo na webu, co jsem četl znamenat "one piece anodized aluminum maintube"
Pufr
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

-- pufr -- píše:
Ono o té Meoptě 6-24x56 jde taky zvěst, že jich zásahové jednotky (policejní) svými tréningovými dávkami - několik tisíc ran/rok - "rozštípaly devět z deseti" - během několika měsíců - což se ale běžnému lovci nemusí podařit za celou karieru.

-- tak by bylo zajímavé vědět, čeho se ty závady týkaly, jestli byly stejné nebo jestli se kazí tak nějak všechno.
A taky zjistit, co na to výrobce. No a pak vědět, která z optik za srovnatelných podmínek je lepší.
Několik tisíc ran asi už do smrti nedám ale aby se mi to rosypalo za dva roky by se mi nelíbilo.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Choochoo007 »

pufr píše: ChooChoo > "1 piece anodized aluminum maintube" mělo na webu, co jsem četl znamenat "one piece anodized aluminum maintube"
Sorry, obcas nejsem soustredeny a vidim neco, co tam neni. Diky
kabát píše: -- tak by bylo zajímavé vědět, čeho se ty závady týkaly, jestli byly stejné nebo jestli se kazí tak nějak všechno.
A taky zjistit, co na to výrobce. No a pak vědět, která z optik za srovnatelných podmínek je lepší.
Několik tisíc ran asi už do smrti nedám ale aby se mi to rosypalo za dva roky by se mi nelíbilo.
Meopta na svych strankach pise ze je take ZD 6-24x56 vhodna (nebo aspon ja to tak chapu) na 50BMG. Predpokladam tedy ze i neco testovali "Zaměřovací dalekohled ZD 6-24x56 slouží k zaměřování odstřelovačských pušek ráží .308, .338 WLM, 12,7 mm"
Tezko tedy soudit kolik toho treba vydrzi ten Sightron oproti te Meopte ZD.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

A ještě jedna otázka neznalého, pro praktiky:

Jak za zhoršené viditelnosti řešíte umístění zásahu na velkou vzdálenost. Pokud budu mít optiku se svítícím bodem nebo malým křížkem a vzdálenost určím, i kdyby třeba jen odhadem nebo podle dříve změřených orientačních bodů.

Když už je ale špatně vidět, svítící bod na zvěři uvidím ale pomocné body na osnově už špatně nebo vůbec. Přenášení se mi tedy nezdá dobré.
Pro mě přijatelnější je tedy naklikat požadovaný zdvih - pokles, a mířit pořád osvětleným bodem na cíl. Jenže když není dobře vidět, mám obavu, že nevidím na rysky stupnice točítka.
Je to tedy o napočítání správného počtu kliků na určitou vzdálenost?

Zvažuju stále mezi osvětlenou osnovou MilDot II a nebo jinou alternativou osvětlené osnovy u MEOPTA ZD 6 – 24 x 56 RD.
Je mi jasné, že praxe ukáže ale já jsem před koupí první takové optiky a nechci šlápnout vedle když se můžu zeptat.

Díky za odpovědi.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

by mě zajímalo, jak velký problém pro výrobce - MEOPTA,
by byl vyrobit osnovu MilDot Special, která je v puškohledu ZD 4 - 14 x 44 RD,
a stejnou udělat pro ZD 6 - 24 x 56 RD.
A jelikož jsem věčný optimista a pořád hledám nějaké inovace, ve svých představách vidím osnovu, MilDotII, kde si můžu zapnout jen malý křížek uprostřed a nebo celou osnovu i s DOTY.
Šel by někdo z vás do takové varianty?
Dyť dnes se už létá do vesmíru, tak mi to nepřipadá tak nereálné.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od dalas »

kabát> pokud nemáš celou osnovu osvětlenou, bude přenášení dost problém. Pak to musíš odhadnout na cíli. Jinak to klikání jedině podle počtu kliků. K tomu je velice vhodná funkce zero stop.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Kabát - nejlépe se ptát přímo v Meoptě. Já od nich měl informaci, že mi udělají jakoukoli osnovu ( pozor - oni to nazývají "test" a někteří netušili, co to osnova je ), jen abych si ji namaloval. A pokud by jsi chtěl osnovu, kterou už dělají pro jiný model, určitě nebude problém.
Ten dvojí osvit ale problém může být, protože i kdyby to technicky řešitelné bylo, tak to bude stát ranec.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Choochoo007 »

kabát píše:by mě zajímalo, jak velký problém pro výrobce - MEOPTA,
by byl vyrobit osnovu MilDot Special, která je v puškohledu ZD 4 - 14 x 44 RD,
a stejnou udělat pro ZD 6 - 24 x 56 RD.....
Je to pro Meoptu v pohode, jenze to musi nekdo chtit a musi jich byt dost :wink:
Jestli si dobre vzpominam, tak jsem se ptal na zamenu tech krizu a moc to neslo. Puvodne totiz meli na strankach ze je tam jen svitici krizek ve stredu, kriz co ma ZD3-12x56,10x50,.... To mi chlapik z Meopty vysvetlil, ze byla asi jeho chyba, ze tam dal spatny obrazek. Zamena krize je mozna, ale jen mezi vyrobky ktere maji desticky stejnych rozmery, takze tam nic jineho nejde. Novy kriz proc ne, ale musis zaplatit investici do vyroby a to je snad cca 150tis. Asi s nima nejsem zadobre jako figi :D
Jinak to u te Meopty bude chtit kupovat skladovky a to asi co nejdrive, protoze co jsem videl cenik EN z druhe poloviny 2015, tak cena se vysplahala nekam k 45tis. Treba ten cenik v korunach bude udelan na miru pro ceskeho cloveka. To uz je sakra o dost vice nez u skladovek. Takze cekat na novy krize a dalsi vychytavky se uz dost prodrazi.
Jinak uz pred cca 1,5 rokem jsem od pracovnika Meopty slysel ze pripravuji neco jako 5-30x56(60) tubus 34(35) Nevite jak to vypada s vyrobou? To uz je asi mimo tema, ale kdyby nekdo vedel, treba prekvapi na SHOT Show 2016 v Las Vegas :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

kabát píše:A ještě jedna otázka neznalého, pro praktiky:

Jak za zhoršené viditelnosti řešíte umístění zásahu na velkou vzdálenost. Pokud budu mít optiku se svítícím bodem nebo malým křížkem a vzdálenost určím, i kdyby třeba jen odhadem nebo podle dříve změřených orientačních bodů.

Když už je ale špatně vidět, svítící bod na zvěři uvidím ale pomocné body na osnově už špatně nebo vůbec. Přenášení se mi tedy nezdá dobré.
Pro mě přijatelnější je tedy naklikat požadovaný zdvih - pokles, a mířit pořád osvětleným bodem na cíl. Jenže když není dobře vidět, mám obavu, že nevidím na rysky stupnice točítka.
Je to tedy o napočítání správného počtu kliků na určitou vzdálenost?


Díky za odpovědi.
Já jsem odpůrce přenášení a vždy si naklikám jak výškově, tak i stranově. Odhady vzdáleností také nedělám, po zkušenostech v různých terénech vždy měřím, když už je tak špatně vidět, a nezměřím, nestřílím. To samé platí pro měření v mlze, sněžení apod.
I z tohoto důvodu používám 243W, moje našláplé laborace mi v těchto případech umožní střelbu na lišku do vzdálenosti 250 m bez klikání a přenášení. Jinak kdykoli někde stojím a čekám, změřím důležité body v terénu, které uvidím i hodně za šera a pak se mohu řídit podle nich = kam až mohu s jistotou bez klikání střílet.
Pokud ještě dokážu měřit, pak lze použít ( a používám ) miniaturní baterku a svítit na stupnici korekcí, nebo kliky počítat. Navíc - do 300 m si pamatuji korekce pro všechny ráže a laborace, které používám.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět