Blaser-kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od pufr »

Co píše Ianus musím potvrdit. Taky jsem zaznamenal případy, kdy odpor "standardní" spouště Blaser R8 byl někde na úrovni 3,5 N / 350 g - jako vždy s velmi krátkým chodem, takže "Práce" při spuštění (která je pro bezpečnost podobně významná, jako maximum odporu) byla řekněmě "skoro nulová" :)

Čili Cobajův "Nácvik / mantra kontroly uvolnění bicí pružiny" nepochybně patří u Blaser R8 k hlavním bodům zajištění bezpečné manipulace :!:
A asi každý "šťastný uživatel" R8 na to časem přijde. Mi se to stalo po odběhnutí cca 30 kg selete se zadní komorou do řepky. Na konci cca 30 - 40 m pobarvené dráhy se sele dokonce stihlo kratičkou "kličkou" obrátit hlavou zpět ke stopě. Takže z mého pohledu se potvrdila odůvodněnost připravené zbraně v pravé ruce, byť sele bylo zhaslé (snad první kus s RWS HMK 8x68, V0 cca 950 m/s :) ). Se zbraní křížem přes záda s hlavní nahoru jsem "chlapácky" vynášel ze vzrostlé řepky cca 50 metrů ke kraji porostu sele nesené za jeden přední běh - s častým "nadhazováním", vymotáváním ... No a na kraji řepky, při revizi "celé sestavy" - vida - bicí mechanizmus napnutý :!: Nebylo to daleko a sele celkem malé, takže jsem neudělal všechny obvyklé přípravy / rutiny jako jindy, ale i tak mi přijde, že je R8 na tohle opomenutí z oblasti bezpečné manipulace nějak "zvlášť náchylná" (proto tahle "litánie" :oops: :x )

(Google: Litanie - prosebná modlitba skládající se z krátkých výzev ) :) :lol: 8)
Pufr
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Myslivec Milda »

Blaser je STAVEBNICE, dobře udělaná a opravdu funkční. Každý si najde konfiguraci která mu nejlépe „pasuje“ . Tedy každý kdo má svůj rozum v hlavě a nenechá se vodit marketingem + internetem za ruku. Osobně mám několik různých pušek Blaser a za těch cca. 25 roků co je používám s nimi mám jakés-takés praktické zkušenosti. Z pušek R8 s plastovými pažbami jsem začal s klasickým modelem Professional, pak přišly pažby Professional - Success, a abych byl IN tak jsem si ji pořídil se systémem ATZL, no a potom se objevila pažba R8 - ULTIMATE. Taky ji mám a taky s ATZL systémem. Takže můžu porovnávat a SUBJEKTIVNĚ hodnotit. ( Je to jenom subjektivní osobní názor, žádný marketing ) . Pažbu Professional – Success hodnotím velmi dobře pro výkon práva myslivosti, dobře se drží a „sedí mi“ při střelbě z korby auta, z posedu i ze čtyřbodového stativu. Taky ji sebou beru kromě domácího lovu na cesty po Evropě, Asii a Africe. Je to takový „dělník“ – nářadí pro lovecké střílení. No, a protože bych se rád naučil střílet „trefovat se“ jako ti co to opravdu umí, nebo aspoň přibližně tak, a chtěl bych si splnit poslední životní sen (ulovit Ibexe), tak jsem začal flirtovat s pažbou R8 Ultimate. Ta má možnost doplnění o stavitelnou lícnici a stavitelnou botku. Daleko, daleko líp se s ní dá střílet vleže, z bipodu, a taky když se na pušku instaluje nějaký ten „vehement“ typu NV/Termo a spol. , snadno a rychle si můžu upravit pažbu tak, aby mi sedla v každé situaci. Proto si myslím, že Ultimate je lepší než Success. Tedy pro mě osobně. Do hor a na střelnici rozhodně a bez debat.
Co se otázky bezpečnosti a systému ATZL týká.Naučil jsem se v cizích krajích, že po výstřelu, potom co uvidím kde zvíře padlo, okamžitě vytáhnout zásobník a doplnit vystřelený náboj novým. Co se v tento okamžik stane každý uživatel pušky R8 ví.ATZL spoušť je VOLITELNÁ a podle situace si ji nastavím do požadované polohy. Jsem zodpovědný za to co dělám, že. Poloha LOV, na mých puškách udrží závaží o hmotnosti 0,6 Kg a poloha SPORT pak 0,25 Kg v pohodě.I s mírným zhoupnutím. Za tuhle možnost volby si rád připlatím. Kdo nechce, nemusí.Všechny plastové pažby beru jako nářadí pro danou práci=lov. S opravdu pěknou puškou však nemají vůbec nic společného. Opravdu krásná puška pro radost duše a potěchu oka je pro mě klasika s dřevěnou pažbou. Taková ta „kostelová puška“ , pro výjimečnou loveckou příležitost ten ATZL systém vlastně ani mít nemusí. Tož asi tak to vidím já.
zevlik
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: stř 28.7.2010, 15:26
Bydliště: Zlatá Koruna

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od zevlik »

Myslivec Milda:
díky za rady. Nakonec jsem se rozhodl pro pažbu succes, ale ve dřevě nějaké vyšší třídy, takže se to bude blížit i té tzv. kostelové pušce jak říkáte. ATZL systém nakonec pro přečtení téhle diskuze brát nebudu.
Brno Super 7x65r/12 Meopta Meostar R1 3-12x56
Browning BAR Eclipse gold .30-06 Spr Meopta Meostar R1 1-4x22
Beretta 687 Silver Pigeon III 12x76
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Myslivec Milda »

Dřevěná pažba R8 - professional success holz - je opravdu pěkná až v provedení Individual, tzn. s kůží. V základu je se dřevem č.4. Příplatek za dřevo tř.7 je dnes cca. 50.000,- Kč . Než bych si takovou pušku koupil, chtěl bych napřed vidět fotku konkrétní pažby. Platí totiž, že Česko & spol. dostává podřadnější kvalitu než německy mluvící země a státy. Kolikrát je pažba se dřevem č.4 z Rakouska / Německa daleko hezčí než „ ost“ pažba s údajným dřevem tř.7. To pak jednoho naštve. Taky bych si ještě dvakrát rozmyslel tu ráži 8,5x55. To je hotové úchylárium pro naši českou kotlinu. Je mnoho daleko praktičtějších ráží. Ale kdo chce kam, že…… Výhoda pušky R8 je v tom, že až „optimista“ zjistí, že si koupil úplnou hovadinu, tak může hlaveň prodat dalšímu, internetem zblbnutému jedinci a pořídit si druhou hlaveň. Neotálel bych s nákupem. Jednak opravdu pěkné dřevo už moc není, a za rok nenaroste, a taky od dubna-května bude Blaser zdražovat, v celé Evropě o nějakých 23 – 24% . To je fakt. Nemluvě o tom, jak CZK oslabuje vůči EURu.
Co dodat ? Pažba R8 – professional Success Holz / Individual si ani nečichne, a ani se nepřiblíží k modelu Ruthenium, natož ke „kostelové pušce“ se dřevem č.10 a výš. Na druhou stranu se na ni nemusí dávat takový pozor, že. Přeji šťastnou ruku ve výběru pušky. Sorry za drsnou upřimnost.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Martinř »

Ahoj všem, mám R8 ultimate v 6,5 CM s těžkou hlavní. Přemýšlím nad tlumičem, máte už někdo něco, zkušenosti, rady, doporučení, jak se Vám změnil bod zásahu, výrobce,..Díky
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od cobaj »

Účel?
M.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Martinř »

Účel?
Zejména lov, okrajově sportovní střelba.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od cobaj »

To je strasne obecne a vyber tlumicu pomerne veliky a to i v cenovem rozpeti. Chces to pro to aby jsi byl pri lovu co nejtissi a honis kazdy decibel nebo chces jen ulevit usim. Jake jsou tve limity pro vahu (titan) nebo presah pres hlaven. Chces rychloadapter ( jsou výrobci kteri nedelaji) nebo klasický zavit. Chces aby to bylo variabilni co se tyka delky, raze nebo delky sestavy( modularni verze)
Nechci rict ze je to zrovna tva situace, ale z praxe vim ze mnoho lidi ma zkreslene predstavy o tom co jim tlumice nabizeji a co je ceka v praktickem pouziti. Voli casto tlumice ktere nemuzou splnit jejich predstavy a brzy skonci v regale nebo v inzerci. Rozumej, tezko poradit kdy jeden bude spokojeny s camprdlikem s titanu s vahou 250g a utlumem cca 25-29db a druhy bude nadseny valcem prumeru pres 60mm, vahou pres pul kila a utlumem 35 - 40db.........atd........
M.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Martinř »

to Cobaj: ptáš se mě na to, co bych se já rád dozvěděl z tohoto fóra od těch co již nějaké zkušenosti mají, např.: mám ten a ten typ líbí se mi na něm to a to a jsem s ním spokojen proto a proto, nebo tento si nekupuj protože,....
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Citron »

Tak tady se radí strašně těžko, když jsou tlumiče legální chvíli a ještě jsem na ten svůj čekal, až projdou prodejci zkušebnou. A nastříleno mám naprosto minimálně. Ty otázky, co cobaj zmiňuje, jsou naprosto správné a každý si na ně musí odpovědět v první řadě sám.
Tady opravdu strašně záleží na tom, co s ním uživatel zamýšlí a co očekává. Já jsem to chtěl na 2 zbraně s různými závity, takže musel být modulový. Dále jsem rozmýšlel, z čeho má mít střeva. Pokud bych to měl jen na lov, tak bych si koupil na těch pár ran s titanovým vnitřkem. Ale protože nastřílím obvykle několik stovek ran za rok, tak jsem šel kvůli předpokladu lepší životnosti do nerezového, a tam moc na výběr nebylo a měl jsem vymalováno.
Kupoval jsem kvůli ochraně svého zdraví (sluchu) na lovu a tady útlum 30 dB z 308 splňuje požadavky, kdy se dá pohodlně střílet bez sluchátek (platí pro otevřený prostor, ne střeliště střelnice uzavřené ze 3 stran.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Martinř »

to Citron: jaký je rozdíl v životnosti mezi titanovým a nerezovým?
Kamarád má na R8 tlumič o průměru 50 mm a vadí mu, že ho část vidí v optice a při použití termovize se mu po výstřelu zhorší obraz zahřátím tlumiče, tak uvažuje o užším. A to jsou ty informace, které hledám a které ovlivní můj výběr.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od cobaj »

Martine bud ten tlumic na neco ,,cokoliv,, potrebujes a potom ti nekdo muze poradit s vyberem tak aby se co nejvice priblizil k tvym pozadavkum a co nejmene te omezoval (rozmery, hlukem, vahou, omezenou zivotnosti atd.) a nebo ho jenom chces. Omezovat te bude vzdycky. Tvemu kolegovy vadi v optice viditelny 50mm tlumic. To neni vada ale vlastnost kazdeho bazmeku na usti pokud je v urcite kombinaci zvetseni. (S nahankovym 1-6 si uvidis i usti zepredu :mrgreen: ) Problem s termovizi? Opet vec ktera je jasne dana principem termovize a pokud chce alespon snizit tento efekt bude asi muset poridit dudliku oblecek a to mu zase zvetsi prumer. Zmensovanim prumeru toho uz oproti 50mm moc nezachrani a utlum pujde dolu. S tlumici je to velmi podobne jako s motory - objem nenahradis :mrgreen:
M.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Martinř »

to Cobaj: s tím objemem souhlasím! :D Jinak pro mě to je především ochrana sluchu, z té R8 v 6,5 CR to není pocitově tak hrozná šupka, ale mám BARa v 30-06 a to mi po výstřelu zvoní v uších ještě hodně dlouho (ale zbraň nemá závit na ústí a zatím se nechystám ho tam řezat). No a pak by to nemuselo být moc těžký, neprodloužilo moc hlaveň, takže navlíkací a nejlépe s někaým rychloupínáním. Další známý si objednal Aim Sport Triton 4, tak jsem zvědavej. Mně by se líbilo přijet na střelnici, vyzkoušet jich co nejvíc a jeden si odvézt!
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Martinř »

......a pokud se vrátím k těm AS Tritonům tak na 6,5ku se dá pořídit Triton 3 - 6, pokud vyřadím T3 z důvodu nízké účinnosti (24dB) a T6 pro vysokou hmotnost (490 g), tak mi zbývá si vybrat mezi T4 a 5. T4 je lehčí o 90 g a účinnost je tabulkově nižší jen o 2dB. Asi bych volil T 4 s 350g a 30 dB útlumu. Je rozdíl 2 dB tak významný abych raději volil T5? :?: Nebo zvolit titan místo oceli uvnitř a ještě pohledat něco jiného a lehčího?

http://enn.aimsport.se/triton-numbers.html
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od cobaj »

Tak jestli jsem to dobře pochopil jde ti hlavně o to ulehčit tvým uším. Zmínil jsi se také o nějakém rychloupnutí. Tím by jsi ale vyřadil Aimsport, tedy pokud vím dělají jen klasiku na závit. Jinak za mne Aimsport docela hezké zpracování s ne úplně super přístupem - co se týká údržby.
Teď aby jsme nedělali někomu nekalou reklamu tak jen obecně. :mrgreen: :mrgreen:

Osobně pokud bych měl tvé nároky, příliš bych se nezabýval papírovými hodnotami útlumu. Výběr bych začal možností rychloupinání. Chci ho, tudíž mi ho výrobce musí nabízet. Potom si vzhledem k požadavku (zachovat mířila nebo prevlečný) stanovim maximální délku a průměr do kterého jsem ochotný jít. Bez možnosti testu bych do výběru zahrnul pouze osvědčeného výrobce. Pokud mne chce někdo novy místní přesvědčit a umožní mi zkoušku tak proč ne. Mrknul bych do peněženky jestli to dá na ocel nebo na titan. Pokud na titan tak hurá, ušetřím nějakou tu váhu. Pokud ne, sním před akci o buřta víc.
Po tomhle by se nabídka měla výrazně zúžit. Co se týká útlumu tak pokud sítem výběru prošly jen kvalitní výrobky mělo by se mým ušiskám výrazně ulevit i přes to že plnotučné nekompaktní tlumiče budou mít jistě lepší hodnoty útlumu. A rozdíl mezi produkty by ,,měl,, být teoreticky minimální. Ostatně v testech tlumičů většinou zvítězí ten jediný správný, podle toho kdo pro koho testuje. :mrgreen:
A nakonec líbí x nelíbí. Někdy se i se zdánlivě velkou nevýhodou naučíš žít a naopak se zase jindy nicotná nectnost promění v příčinu nepřekonatelného odporu k věci.
Praxe a kdyby něco - regál nebo bazar to jistí.
M.
Odpovědět