Mauser M18

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Mauser M18

Příspěvek od Šumavák »

S kulovnicí MAUSER M18 to nemá nic společného. Aby se neměnil nástřel po opětovném sejmutí a nandání optiky, musí být dodrženy tři podmínky: 1) upínat do stejné pozice a stejným způsobem, 2) kvalitní základ montáže (např. weaver lišta), 3) kvalitní samotná montáž. Pokud je něco z toho špatně, nástřel se může měnit. V případě, že máš u toho YUKONa onu originální jednodílnou duralovou montáž pro weaver / picatinny lištu, tak věz, že onu podmínku kvality moc nesplňuje a není zrovna konstrukčně zdařilá. Pokud bys ji pouze nasadil, správně dorazil dopředu a pořádně utáhl, tak ti po nastřelení spolehlivě sloužit bude, sám ji v tomto režimu používám. Ale jakmile bych ji sundal a pak vrátil zpět, musel bych znova nastřelovat, minimálně nástřel ověřit.
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: Mauser M18

Příspěvek od jumpmans »

Dotáhl jsi ji na stejný moment jako předtím?
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Mauser M18

Příspěvek od Šumavák »

Pokud má tu originální montáž od YUKONu, tak tady o nějaký rozdílný utahovací moment asi nepůjde. Ona má totiž moc malý doraz, který má být správně opřený (doražený) v drážce weaver nebo picatinny lišty směrem dopředu a tím vymezit její správnou pozici. Ale tím, že je moc nízký (i celkově drobný), se při opětovné montáži může stát, že se po doražení směrem dopředu utáhne nikoliv v drážce, ale opřený o její horní roh, což při pohledu zvenku na dotaženou montáž není patrné, ale nástřel to samozřejmě rozhodí. Ještě větší riziko této chyby hrozí podle mého názoru u lišt, které nemají příčné drážky v celku, ale uprostřed odfrézované. Mně samotnému se přesně toto stalo. Původně jsem chtěl pořídit jinou montáž, která by držela nástřel i při výměně denní a noční optiky, ale nakonec jsem si nechal tuto, pořídil další pušku, pečlivě nasadil, utáhl a po nastřelení nesundavám.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Mauser M18

Příspěvek od Michal_123 »

Zejména ještě dotyčný neodpověděl, co má vlastně za Yukon.
Takže řešíme věc, o které toho moc nevíme.
Protože jestli je to Photon XT nebo RT, tak jsou tam nějaké 30mm kroužky.
Jestli tam má třeba N455, tak tam má tu montáž, co myslí Šumavák. A ta je skutečně příšerná. Jak jsem již psal v první odpovědi tazateli.
Já jsem na N455 pořídil jinou montáž, ta byla lepší.
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Mauser M18

Příspěvek od pecan1 »

https://photos.app.goo.gl/LdDmZCh6mi9qjmWq6

Je to Yukon RT , montáž jsem vyfotil.....ale fotka je moc velká, poslal jsem tedy odkaz na Fotky Google.... Myslím, že lišta je dobrá, vybral jsem tu dražší ze dvou....německou. Ale montáž je asi originál...30mm kroužky...
O moment dotažení jsem se po pravdě nestaral....
Pecan
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Mauser M18

Příspěvek od Michal_123 »

A jsme doma. Originál montáž to není, protože se to s kroužky nedodává, ale to je jedno.
Nečekal bych, že by použití těchto kroužků mělo znamenat zásadní problém při sundavání / nandavání tak, jak jsi to popisoval.
Zkontroluj dotažení všech šroubů na montáži, znovu to nastřel a uvidíš.
Pozici montáže na liště si vyfoť a fotku dej do trezoru pod magnety, abys jí při přendavání mohl kdykoliv zkontrolovat.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Mauser M18

Příspěvek od kounek »

Z fotek to není moc dobře vidět ale není vepředu tělo Yukonu opřené o lištu nebo příliš blízko?

Pokud není v dostatečné vzdálenosti tak mohlo při kmitech dojít k poškození tubusu nebo těla a nepomůže už ani svěcená voda...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Mauser M18

Příspěvek od pecan1 »

kounek píše: ned 02.1.2022, 8:48 Z fotek to není moc dobře vidět ale není vepředu tělo Yukonu opřené o lištu nebo příliš blízko?

Pokud není v dostatečné vzdálenosti tak mohlo při kmitech dojít k poškození tubusu nebo těla a nepomůže už ani svěcená voda...
Mezi tělem a lištou jsou 2 mm
Pecan
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Mauser M18

Příspěvek od pecan1 »

Nasadil jsem to do stejné drážky jako to bylo před tím. Teď když jsem nastřeloval, už mi nestačilo ani elektronické posunutí kříže….musím já dat zase puškařovi.
Pecan
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Mauser M18

Příspěvek od Michal_123 »

Optiku sundej.
Zkontroluj dotažení šroubů mezi upínací částí a kroužky, jestli to není z jednoho kusu.
Zkontroluj utažení lišty na zbrani.
Optiku pozorně znovu usaď na lištu a správně utáhni.
Zkontroluj utažení šroubků na kroužcích, ale nepřitáhni to zbytečně moc.
Vystřel na terč.
Jestli jsi mimo tak, že nepomůže klikání, pošli optiku do Binoxu na servis.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Mauser M18

Příspěvek od palkopal »

Tipoval bych, že to není montáží, ale Photonem. Měl jsem podobný problém u XT - přední plastová část je uchycena na tubus šrouby, kde se to povoluje. Stačí drobný úder a hne se to. Já to řešil reklamací, vyřídili, od té doby mám laser do nábojové komory a po každém sundání a nandání kontroluji. Záměrný bod časem pomalu putuje vpravo, přisuzuji mimoosé zátěži přídavným infrazářičem (Pulzar, Luna).
Někdo tady psal, že to lze srovnat povolováním a utahovním uchycení přední části, ale já to nezkoušel.
Víc k dohledání ve vláknu Yukon Photon.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Mauser M18

Příspěvek od Šumavák »

Ta montáž originál YUKON opravdu není. Jak psal Michal, zaměřovač bych vyndal z kroužků, vše zkontroloval, pak pečlivě usadil znovu a vyzkoušel na střelnici. Pokud to nepomůže, tak je evidentně chyba v přístroji. Ohledně upínacích kroužků podobné konstrukce, jako jsou na fotce, už jsem jednou viděl problém se změnou nástřelu po sundání, který vznikl díky tomu, že do nich majitel optiku blbě upnul tak, že spodky těch kroužků nebyly vůči sobě v rovině, ale trochu v úhlu. Když se pak optika položila na lištu, tak se to chovalo jako kolébka a při dotažení to pokaždé střílelo jinam.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Mauser M18

Příspěvek od Michal_123 »

Nepsal jsem, že bych optiku vymontoval z kroužků.
Jenom bych optiku sundal z lišty a zkontroloval utažení.
Jestli je všechno v pořádku, tak bych optiku poslal do Binoxu, opraví ji.
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Mauser M18

Příspěvek od pecan1 »

Děkuji za rady!! Po sejmutí a nasazení a dotažení to dělalo přes 40cm…na 120 m… což je opravdu hodně. Rady předám tomu puškařovi… když jsem Yukona koupil z druhé ruky, zadní kroužek byl ve spodní polovině “podloženy” kouskem papírku. Což podle mě znamená, že už předchozí majitel “řešil” nějaké neduhy….
Pecan
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Mauser M18

Příspěvek od pecan1 »

Pro zajímavost:
1. Jsem Yukon namontoval o jeden zářez posunuty směrem dozadu. (Zjistil jsem dnes…sám ale nemělo by to dělat takový rozdíl při střelbě)
2. Při znovu namontovaní jsem jej nedorazil dopředu ale dozadu….
3. Ted mi sdělil puškaŕ, když jsem mu vezl zapomenutou munici, že měla flinta povolený přední šroub na pažbě..a hodně, dvě volné otáčky. Nastřelovat bude asi o víkendu. No na nové flintě po asi 10ti výstřelech…🙄
Ještě jednou diky za rady.
Pecan
Odpovědět