Tlmič hluku výstrelu

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lovec »

Odchýlky v takomto rozsahu môžu byť spôsobené (aj) použitím rýchloupínacích adaptérov, kde stačí nasadiť tlmič a pootočiť o polovicu otáčky, prípadne o jednu otáčku a pod. Konkrétnu značku si teraz nespomeniem, ale tento problém sa už vyskytoval opakovane.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Martinř »

Zdar všem střelcům, tlumiče jsou již chvíli legálně v prodeji, tak by mě zajímaly konkrétní postřehy typu: mám ten a ten tlumič, vyhovuje/nevyhovuje mi protože, jak se posunul bod zásahu, zpětný ráz a záblesk potlačen úplně/dostatečně/nedostatečně, přednosti/nedostatky, použití les/sport,.......Díky
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Tlumič A-tec Optima 45 na Blaseru R8 30-06, hlaveň 52cm.
Zpětný ráz trochu menší, záblesk nulový. Pořád to je akusticky rána, ale venku na lovu na frajplace již snesitelná. Na střelnici je to pro mě furt bomba o uši, takže bez sluchátek ani náhodou.
Se střelivem jsem si nehrál, ale vyzkoušená laborace z jiné zbraně s denní optikou měla soustřel na 200m v rámci pár cm.
Úplné testy jsem ještě nedělal, nemám čas.
Po pěti ranách by se na tlumiči dala téměř smažit vajíčka.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Jirik.fx »

Tlumič Freyr-Devik 196, na Blaser R8 v .308 win. Výrazně menší zpětný ráz, žádný záblesk, spousta dýmu, utlumeno tak, že na střelnici bez sluchátek v pohodě a to jsem na své uši hodně opatrný, první rány jsem dal se sluchátky, pak jsem je sundal na vyzkoušení. V lese by to byla úplně pohoda. Rána určitě hlasitější než z malorážky bez tlumiče. Rozptyl minimálně stejný jako bez tlumiče, nástřel posunut 3cm nahoru, stranově nula. Celkově hodnotím jako zpříjemnění střelby, víc od toho ani nechci. Asi budu používat.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Citron »

Tlumič Aimsport Triton 5 provozuji na hlavni v ráži 308 win s délkou 58cm, přebíjené střelivo s komorovým tlakem 93% Pmax. Žádný plamen před ústím, snížení zpětného rázu je zcela evidentní. Změna nástřelu max. 5 cm.
Co se hluku týká, tak na střelnici s krytou palebnou čárou a jednotlivými stanovišti oddělnými od sebe je jasně slyšet snížení hlasitosti, ale zvuk je stále dost "ostrý", je lepší mít sluchátka. Při střelbě venku v revíru dominují jiné frekvence, hluk výstřelu je menší než na střelnici a proti střelbě bez tlumiče a střelbě s tlumičem na střelnici je takový "měkčí". Zde už nejsou sluchátka potřeba, nicméně pokud má střelec čas, tak bych jejich použití i tak doporučil. Při výstřelu v revíru, který je v údolí je to bez ozvěny. Za večerního ticha byl výstřel zaznamenán v úhlu 45°na vzdálenost 510 m, rovný povrch a překážkou bylo jen pár stromů.
Na první pohled je to možná zbytečná investice, ale když si vezmu to, že mi konečně po výstřelu v lese nezvoní v uších, tak je to super. I jen na lov, když není čas nasadit sluchátka to mohu doporučit.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Martinř »

zdar, používáte někdo tlumič v kombinaci s nočním digitálem? Neodráží se vám přísvit od tlumiče?
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Citron »

Včera jsem to zkusil pro odpověď na dotaz.
Digi je pard 007 (který má ale přísvit vysoko třeba oproti Photonu), puškohled má "středně vysokou" bal. věžičku a přísvit se od tlumiče neodrazí.
Tady výsledek pozorování může být ale ovlivněn případným stíněním samotným objektivem puškohledu..
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od savazka »

Na nové kulovnici mám tlumič a zároveň Pard 008. To NV je usazené tak nízko, že níže už ani jít nelze. Taky jsem měl trochu obavy, ale nemám žádný problém s odrazem IR přísvitu ani s kvalitou obrazu.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od tonny »

Pořídil jsem Jaki Titanium Super https://zbrane.subrt.cz/tlumic-jaki-tit ... teblack-2/ , zatím jednou na střelnici 18 ran, stříleno s termem na 50m s několikaminutovými intervaly, spíš jsem se znovu učil nastřelovat termo, pořád mi tam skákal rozdíl mezi 25m a 50m až jsem nakonec 25m smazal a měl jsem pokoj. Nástřelky jsem měl asi 2cm, na termo s tlumičem spokojenost. Útlum znatelný, silnější malorážka, dělaná 308W Mega 185gr 770m/s (3805bar). Tlumič jsem vybral jako lehký 330g, malý 20cm z toho 6cm přes hlaveň, průměr 4,4cm (+ neopren obal). Vejde se mi namontovaný na zbrani do stávajícího kufru 120cm. Zbraň T/C Compass hlaveň 54cm, byl na ní závit z výroby 5/8x24.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak jsem znova pročet debatu o tlumičích a zjistil, že jsme zapomněli na kulturně literární aspekt celé věci.

Srnčí říje vrcholí. Týden dovolené a pryč a šance na ulovení starého, z jara obeznaného, zkušeného šesteráka, utíká mezi prsty. Poslední večerní šoulačka a pak už je cesta domů. Šoulám po spodní hraně luky a pečlivě pozoruji protější hranu lesa. Najednou z lesa cupitavě vybíhá srna a za ní, hnán milostnou touhou, vychází, jakoby důstojně srnec. Jistí! Zkušenosti ho naučily, že k k lásce se musí přistupovat s rozumem! O okamžiku se rozhoduji pro výstřel. Sundávám z ramene kulovnici a dávám ji do pirštoku. Srnce znám a jiná příležitost nebude. Křiž puškohledu je na komoře a zaduní výstřel! Srnec se láme v ohni a lesem se valí ozvěna úspěšného lovu.

Tak to je taková ta klasika.

Po novu to celé bude plus mínus stejné, akorát že: "Kříž puškohledu je na komoře a ozve se takové tiché, jakoby mastné, pšouknutí!"

Gradace příběhu je pryč a celé to dostává tak nějak na prdel. No, jsem zvědav, jak se s tím autoři vypořádají?
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od tonny »

Ono to pšouknutí může se jevit jako známka pytlačení. A ono to zase takové pšouknutí u té 308W není. Na druhou stranu při vývoji naší "zeleně" zaměřené společnosti si myslím, že nás začnou omezovat i v hluku a to nejen na střelnicích. Doba se rychle mění.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Se standardním střelivem rána znatelně menší, ale z toho co jsem zkoušel, tak hlavně za tlumičem, tedy na straně střelce. Což je příjemné, ale furt to šlupka je.
Je to znát hlavně na ozvěně od valu na střelnici, kdy ta rána přijde odsud se zpožděním a silnější.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lovec »

Ono o intenzite utlmenia štandardnej munície vypovedá aj to, že v krajinách, kde sa tlmiče už dlho používajú, tak aj tak nosia ochranu sluchu.
Samozrejme v našich končinách "nikomu nič nerobí" ani bežný neutlmený výstrel... :roll: :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lovec »

Možno to niekomu pomôže pri výbere

:arrow: https://www.esako.cz/velky-test-tlumicu ... V7jQ5a6xtg
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lovec »

9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět