Tlmič hluku výstrelu

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od fesoj »

Já už toho moc nenastřílím a navíc jsem starý konzervativní dědek. Navíc mám dlouholetou zkušenost, že mnohdy se mi krátce po ráně objevil - a to často v blízkosti nástřelu - další kus zvěře. Většinou šlo o lišky a černou, ale občas i o jinou spárkatou. Proto se domnívám, že význam tlumiče coby snížení hluku v honitbě se všeobecně vzato přeceňuje a je z tohoto hlediska téměř zbytečný. Za jeho použití bych se přimlouval pouze na naháňkách při dostřelné ráně kvůli zdraví psů, při výjimečně povoleném lovu zejména černé na nehonebních pozemcích, zejména v intravilánu a samozřejmě na střelnicích, ale jak si kdo chrání vlastní sluch, to je jen a jenom jeho věc. Suma sumárum, já se bez tlumiče obejdu, ale jsem dalek toho, abych někomu jeho použití rozmlouval. Jak říkal pan otec Prošek, proti gustu žádný dišputát.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od pufr »

precechtel píše: ned 07.3.2021, 20:00 Své subjektivní názory k tlumičům dále vypisovat nebudu, neb posledně sem byl za trolla a socku, jenom o proto, že si dokážu vytvořit svůj názor a ptám se komu dobře ....
Komu dobře se teprv následně uvidí. Masivní prodeje levných revolverů v devadesátkách přidělaly řadě prodejců vrásky při následných reklamacích. Některé umořily docela. A tlumiče běžného provedení mají životnost řekněme "omezenou" ... :?
Ta konstrukce nějak vznikala - převážně v zemích, kde nejsou tlumiče evidované jako zbraň - což nese další nárok na čas, výdaje a podobný "formální opruz" ... :?
Dnešní uživatelé si myslím už i v tuzemsku nechají kakat na hlavu méně než před 25 lety ...
Bych to "Cui bono" neviděl tak jednoznačně. :|
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jen se zeptám. Zájemce o tlumič přijde.k puškaři a bude chtít nastřelit cenu na přestavbu CZ550 v polopazbě. Prostě zkrátit hlaveň na tlumičovou 47 samozřejmě závitt s maticí na ústí. Musí hlaveň ven z pouzdra? Co se dá cca čekat? Chápu, že cena práce, zakázky, je smluvní, ale aspoň brutto? Myslím, že by to zajímalo i další.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lanus »

J.K. - Pri adekvátnom sústruhu sa dá hlaveň skrátiť aj závit narezať aj bez vyberania hlavne z púzdra záveru . (Takže cena by mohla byť priateľská ) . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od gonias »

- sundání mířidel
- zkrácení hlavně
- vyřezání závitu

Počítej min. 5tisíc Kč.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lovec »

Orientačne - môj kamarát v Rakúsku účtuje 50€ za skrátenie laufu, medzi 80-90€ za závit a 25€ za krytku na závit.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od vava »

No já nevím... zkrácení hlavně .. cena max jedné pilky na železo, a teprve pak to roste - zhotovení "korunky" hlavně a závit. Pro oboje je potřeba velmi dobrá souosost. Mně puškař za závit účtoval 800,- kč včetně matice.
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od pavel358 »

No všichni tady opomíjíte cenu tormentace zbraně. Pokud neuděláte novou tormetaci porušujete zákon.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od SoukuM »

Proč bych měl po zkrácení hlavně a vyřezání závitu proboha dělat novou tormentaci zbraně?
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od pavel358 »

Zákon jasne říká. Jaký koliv zásah do hlavni části zbraně znamená novou tormentaci.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od SoukuM »

Můžu poprosit o informaci, který konkrétní zákon a který konkrétní paragraf tohoto zákona to říká?
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od pultik »

Pokud zkrácení hlavně nezmění kategorizaci zbraně, tak se může zkracovat jak kdo chce. Podle tvého výkladu by se musela dělat tormentace i při třeba odvrtání ústí nebo naletování poutka na hlaveň.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Tohle podle mě řeší § 63
Řeší zásahy, které nevratně pro účely balistického zkoumání znehodnotí hlavní část zbraně, což se týká i oprav a úprav.

Takže například výměna hlavně je jasný zásah tohoto typu.

Ovšem nevím, zda se to týká i opravy ústí hlavně, nebo zkrácení hlavně o pár mm, protože oboje je v podstatě stejný zásah.

Rozhodně se to ovšem netýká tormentace jak píše Pavel, ale balistické expertizy před provedením takové úpravy.
A také se to netýká oprav a úprav hlavních částí zbraně, pokud nezmění balistické stopy.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od SoukuM »

Nechával jsem si zkracovat hlavně na 3 flintách u 2 renomovaných puškařů a silně pochybuji, že by oba dva byli takoví neználkové, že by jim legislativní náležitosti zůstaly utajeny. Stejně tak nepoběžím na tormentaci, když do těla pistole 1911 vyvrtám díry pro instalaci boční montáže kolimátoru nebo odlehčím závěr vyfrézováním otvorů pro chlazení hlavně, byť oboje jsou hlavní součásti zbraně. Zkrácení hlavně/odvrtání ústí při vystříleném/poškozeném ústí je běžná oprava a nikdo to nikdy na tormentaci nedával. Nevymýšlejte nesmysly jdoucí nad platné znění zákona.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od pavel358 »

zákon 156 o ověřování zbraní v paragrafu 8 říká

§ 8
(1) Opakované kusové ověřování stanovených střelných zbraní je postup shodný s kusovým ověřováním a provádí se v případech stanovených tímto zákonem nebo zvláštním právním předpisem.13) Při tomto postupu se takto ověřená stanovená střelná zbraň označuje zkušební značkou pro nové kusové ověřování.

(2) Opakované ověřování se provádí též u zbraní, u kterých došlo nebo mohlo dojít ke změně vlastností, které mohou ovlivnit jejich bezpečnost.

odstavec 2 to jasně říká
Odpovědět