Tlmič hluku výstrelu

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od dalas »

ondrush, v tom se hrubě mýlíš, protože důkazní břemeno je na Tvé straně. Osobní zkušenost, zde již publikovaná.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Nehledal bych v Pavlových tvrzeních žádné hluboké sdělení.
Začal tímhle tvrzením, které nyní pouze upravuje, aby to nevypadalo tak blbě:
pavel358 píše: stř 10.3.2021, 15:22 Zákon jasne říká. Jaký koliv zásah do hlavni části zbraně znamená novou tormentaci.
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od ondrush »

dalas: jo, suhlasim so spatne volenym slovom "nehrozi" na konci prispevku. myslienka bola, ze je to malo pravdepodobne a pri kontrole to pravdepodobne riesit nebudu. Riziko, ze ta poslu na tormentaci by som pri volbe miernejsieho vyraziva prirovnal ku kontrole bez upravy zbrane - len zavit s krytkou na konci laufu berem ako samostatny dovod relativne malo pravdepodobny. V kontexte temy tlmicov teda problem s narezani zavitu nevidim, na skusobnu to podla mojej znalosti zakonov a citovaneho zakonu nemusi, ale policajti ta samozrejme poslat na tormentaci mozu, co ale mozu kedykolvek.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od vava »

To dalas:
dalas píše: čtv 11.3.2021, 11:34 ondrush, v tom se hrubě mýlíš, protože důkazní břemeno je na Tvé straně. Osobní zkušenost, zde již publikovaná.
je to sice již daleko od tlumičů, ale myslím, že řízení o zbraních je řízením správním a zákon o zbraních a střelivu nemá žádné speciální ustanovení, které by přenášelo důkazní břemeno na účastníka a tedy důkazní břemeno je na správním orgánu.

Ale to je jen pouhá teorie ... neb sám jsem byl "perzekuován" Policií ČR před deseti lety ohledně "vydutí" hlavně v prostoru závitu (které tam ani podle puškaře nebylo) a donucen k uříznutí hlavně a nové tormentaci na zkušebně ... takže kdo chce psa bít, hůl si najde. Na zkušebně prostě šli na ruky Policii a žádnou debatu o kalibrování hlavně ani nepřipustili ...

Možná lépe se vrátit k tlumičům, tohle možná vyřeší právníci a doba, stejně jako dřívější postavení tlumičů striktně mimo zákon a jejich dnešní povolení. Ne nadarmo i v USA používají místo "silencer" většinou "moderator" nebo "supressor" :-)
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od SoukuM »

Jak jste kdo přišel na to, že vyříznutí závitu na konci laufu je nějaká nebezpečná úprava? Z čeho vycházíte?
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od dalas »

ondrush, vava, souhlasím, PČR může zkontrolovat jen číslo zbraně a průkazu, ale když bude chtít, tak ten závit může být důvod. Abych byl konkrétnější a nemuseli ste to hledat, poslali mě na zkušebnu, že mám neplatnou tormentační značku. Byl jsem přesvědčen, že je platná, ale nic to nepomohlo. Musel jsem doložit vyjádření SZZS. Až pak uznali svůj omyl.
Ale nemá cenu to dále pitvat, budoucnost ukáže.
SoukuM> lze to otočit, z čeho vycházíš, že tato úprava je bezpečná? To, jestli je nebo není, rozhodne právě ta tormentace. V tom paragrafu není, že je, ale že může.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od SoukuM »

Dalasi, vycházím z toho, že co není zakázáno je povoleno. Asi nejsi cetifikovaný puškař nebo konstruktér zbraní (já taky ne) a tudíž nejsi povolán něco takového posuzovat, ty experti na PČR taky ne, ty už vůbec, stačila mi moje včerejší zkušenost s přihlašováním kulovnice, kdy se mě nový pracovník ptal, jaké kategorie je ta zbraň (kulovnice SAKO 85) a díky bohu přišel ten starej a zkušenej :-). Pokud si udělám na laufu závit nebo si vyfrézuju díry do závěru na pistoli, aby ten závěr byl rychlejší, tak je to jen můj problém, pokud se mi ten lauf roztrhne nebo mi praskne závěr, tak ho holt odnesu na PČR na znehodnocení, požádám si o nákupní povolení na nový a vyměním si to. Nevymýšlejte další a další nesmysly, jak si to udělat jenom horší.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od SoukuM »

Btw. už si někdy viděl malorážku nebo kulovnici, u které se roztrhla hlaveň kvůli tomu, že na konci laufu byl vyřezaný závit a krycí matice?
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lovec »

Všeobecne:

a) Vyrábate si problém tam, kde nie je
b) Problém určite bude, ak toto začne nejaký pacient rozoberať na PČR.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od pufr »

Kdo někdy viděl ústí kulové hlavně nějakého "ušlechtilého" kulobroku z Ferlachu nebo jiné tradiční a komerčně úspěšné evropské lokace, musí si uvědomit, jak daleko je tahle debata od nějaké užitečné úrovně.

Namáhání tlakem plynů na ústí vydrží kulová hlaveň se stěnou cca 0,8 mm - i při té tormentaci.
Mez pevnosti v tahu je u hřebíkové oceli cca 500 N/mm2, u hlavňových ocelí i násobně vyšší. Na ústí hlavně ráže .30 se stěnou cca 0,8 mm by muselo reálně viset přibližně tunové či těžší závaží, aby se ústí utrhlo (jsou tam další záležitosti - rázy, vrubové namáhání ..., ale i to by hlaveň s cca milimetrovou stěnou vydržela - milimetrovou po vyříznutí závitu ...).

Pokud ale i dobře dimenzovaná hlaveň s "továrním" závitem na ústí hlavně a třeba s nasazeným tlumičem, obouchaná deseti zkušebnami, spadne správným způsobem na hranu kamene apod., je reálně možné, že dojde k trvalé deformaci nebo vzniku trhliny. Uživatel je totiž schopen zničit všechno. Výstřelem do vytěráku zapomenutého ve vývrtu hlaveň taky zničím - byť byla tormentovaná a zdeformovaná střela pak "vybourá" ten tlumič, který se utrhne a poškodí ten tovární "tormentovaný" závit na ústí hlavně ... :lol: :D 8) :oops:


Zde k tloušťce stěny hlavně CIP postup se zohledněním vysoké míry bezpečnosti (viz text)
https://www.cip-bobp.org/homologation/u ... 4-1-en.pdf

Nebo něco zde:
https://www.practicalmachinist.com/vb/g ... re-283571/
"Hatcher in Hatchers Notebook actually turned 30-06 barrels down at chamber neck to ~1/16 in wall thickness before they would let go.." - cca 1,6 mm stěna hlavně v oblasti, kde působí Pmax na úrovni 400 MPa :? (na ústí hlavně je tak 70 - 110 MPa).


Ty dimenze hlavní, jak je známe jsou primárně vynucené zajištěním jiných uživatelských vlastností - přesnosti střelby atd. Z hlediska namáhání výstřelem mnohonásobně předimenzované :?

Nakonec i ty tlumiče jsou vyrobeny pro nějakou - max. ráži - např. .338 tedy asi 8,6 mm díra v hlavni a tomu odpovídá přípojný rozměr vnitřního závitu na zadku tlumiče - to bohudík nejsou úplně náhodně zvolené rozměry.
Pufr
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od SoukuM »

Já bych řekl, že se tady řeší úplně zbytečná věc, přesně jak napsal lovec. Tedy podle hesla, gynekolog je ten, co hledá problémy tam, kde pracující člověk hledá potěšení.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Karel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: stř 31.3.2010, 18:43

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Karel1 »

S posunem bodu zásahu s nasazeným tlumičem mám osobní zkušenost, kamarád z Německa má R8 nastřelenou s tlumičem, když přijel do Čech na střelnici bez tlumiče ještě v době, kdy u nás nebyly tlumiče povolené, tak mu to na 100 m lítalo 20 cm vlevo a 30 cm dolů.
ZKK601 308W, Z 7*64, Fox2 222rem, ZP 12/70, Brno mod.1 22 LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lovec »

To je strašne veľa.
Obvyklé odchýlky sú v jednotkách centimetrov, aj to nie výrazne. Napr. 5cm dolu a 2cm doprava a podobne.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Karel1
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: stř 31.3.2010, 18:43

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Karel1 »

Taky mě to překvapilo, a jeho ještě víc :(
ZKK601 308W, Z 7*64, Fox2 222rem, ZP 12/70, Brno mod.1 22 LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od pufr »

40 cm odchylka už může signalizovat něco "neobvyklého". Nějakou nesymetrii připojení tlumiče nebo přepážek apod. Takže bych nastražil smysly, prohlídnul, zkusil rozptyly ...

U samodomo tlumičů nelegální tvorby uplynulých let nebyl prý ani kontakt střely s tlumičem žádná výjimka, to by teď už mělo být lepší :?

Tady pár zajímavých postřehů nejen k upevnění a souososti, ale třeba i k hluku letící střely a zpětnému rázu:
https://www.parliament.tas.gov.au/ctee/ ... Rifles.pdf
Pufr
Odpovědět