Tlmič hluku výstrelu

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Bory
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04.6.2010, 13:15
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Bory »

Jo tvůj názor ti neberu a akceptuji ho :wink: Já taky jen zatím shromažďuji informace, ale zatím převládají pozitiva. Tak já už před rokem koupil hlaveň se závitem bez mířidel a myslím si že je to posun vpřed. Převážně se mi líbí lov ve Skandinávii a ostatních severských státech, kde je povolen lov s tlumičem.
A jestli někdo kdo to nechce a nebude kupovat... tak ať si s prominutím trolí někde jinde 8)
Přikládám video s testem tlumičů Hausken, Blaser, Aimsport, Sauer a Steyr: https://www.youtube.com/watch?v=X3524io ... dex=1&t=1s
Blaser r8 ps .308win 47 cm + ZD 6-24x56 MIL-DOT 2 a 6,5CM 52 cm + S-B Exos 3-21x50 + A-TEC Optima 45; Lanber Hunter, r.12/12x76; IŽ-43EM-M-1C, r.20x76
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od dalas »

Ta představa ohleduplného mladého lovce, který jda z lovu, naskočí do vytuněné Fábie s HiFi sopravou 6400W, a kde bez otáčkoměru to nejde, vyrazí na diskotéku aby si trochu užil ticha mě docela baví. Kdepak, mladí a šetření sluchu. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od vava »

Ohledně těch testů - zhlédl jsem to video, co sem dal Bory a nějak se mi to nezdá - dosáhnout hluku okolo 120 dB mi připadá dost nadnesené ...
tady jeden test z US ..
https://lodge-cdn.ammunitiontogo.com/lo ... Data-1.jpg

Ve většině testů se hluk kulovnice 308 Win s hlavní okolo 22" pohybuje okolo 175 dB netlumený a útlum pak dosahuje okolo -20 až -30 dB (někdy i více, ale již jen o málo) ...

Tak nevím... co jsem byl osobně přítomen střelby z kulovnice s tlumičem u Norů, Dánů, Němců co tady byli střílet tak hluk z výstřelu byl zřetelně menší než z netlumené kulovnice, ale byl větší než hluk výstřelu malorážky, sice jen málo ale byl. Ale co je asi rozhodující je že se podle všech testů hluk výstřelu dostává na hranici bolestivost a ne přes ni. Jo a každý slucho-doktor rychle a spolehlivě pozná každého, kdo střílel/střílí ... prostě to poškození sluchu tam je.

Je to prostě se rozhodnout - manipulace + váha vs hluk.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Na střelnici používám sluchátka i na malorážku. Na brokové střelnici samozřejmě také, i když mě někteří myslivci sledují s úžasem. Prostě sportovně střílím fakt dlouho a bez sluchátek nedám ani ránu.
Na kachní hony nosím aspoň špunty.
Myslím, že nejvíc jsem si ublížil lovem.
Když si vzpomenu na ty rány při lovu, kdy jsem slyšel vlastnějenom hvízdnutí a potom jsem byl chvíli ohlušen...
Přijde mi, že už mi výstřel na lovu vlastně vadí daleko méně než dříve.
A televizi podle manželky pouštím čím dál hlasitěji, kdoví, proč :)
Na tlumič se vyloženě těším.
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal P »

U mě je to zase naopak . Postupem času mi vadí střílení z kulovnice při lovu víc a víc , až jsem to vyřešil el. sluchátky . Po výstřelu mě uši doslova bolely a tak jsem to musel řešit. Ze začátku jsem to zkoušel se špuntama , ale vzpomněl jsem si na ně vždycky až po výstřelu.
Připadám si sice jako kosmonaut, ale ta pohoda po výstřelu tam je, tak se s tím snad nějak zžiju.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Jiskra »

To že se těšíš , to chápu. Je to něco nového (pro většinu střelců), takže nadrženost a touha je pochopitelná.
Sám se suppressorem zkušenosti mám a i jsem s ním lovil a střílel(ne u nás). Můj poznatek je asi takový ,že na kazatelnu , nebo žebřík proč ne ,ale na šoulání to teda není. Myšleno normální suppressor na běžné délce laufu. Na kraťasu to bude lepší. Ale zase taková bomba to není a 30klacků zá a-tec :lol: . No kdo chce utrácet-prosím,každého věc.Do roka a dne bude v inzerci starších supresorů dost :D .
Střílím 25 let,z toho 10 let pušku a to jako fakt dost. Používám sluchátka ,to je jasný. Ale stejně jsem za ta léta schytal stovky výstřelů bez sluchátek. Většinu ještě na částečně zastřešeném střelišti,kde je to daleko horší , než v otevřeném prostoru. Na lovu jsem bez sluchátek a na některých puškách mám i brzdy. V práci hluk od strojů.
No a před rokem jsem byl na vyšetření na ušním v té ,,kabince" po prodělaném zánětu zvukovodu a výsledek?
Normální sluch vzhledem k věku. Sluch jde nevratně poškodit i jediným výstřelem,to se ví. Nechci zde tvrdit,že slyším jak 15 letý člověk a že chránit si sluch je zbytečný. To určitě ne. Jen bych se taky nechtěl dožít toho,že suppressory nakonec budou povinné. Byl by to pěkný opruz.Myslím,že většina uživatelů časem trošku ochladne. Teď to prostě bude nějakou dobu cool a nepostradatelné.Ale celkově je dobře,že je to povolené. To zas jo!
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Jiskra: Už jsem to zde na fóru psal. To nařízení tlumičů je věc, které se obávám také. Protože to smysl dává, alespoň podle mě, pouze pro střelce. Tak proč to nařizovat.
Cena za tlumič A-tec 30.000 fakt není. Tedy je možné, že nějaký speciální tlumič A-tec tu cenu má, ale mám objednaný tlumič této značky za cenu cca třetinovou.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od bon »

Že je potřeba si sluch chránit, zvláště na částečně uzavřených střelištích, je bez debat. Po zkušenosti, kdy jsem před léty vlezl bez sluchátek na střelnici právě ve chvíli, kdy přede mnou chlap vystřelil z magnumky s úsťovou brzdou a já strávil 10 dní v nemocnici s infuzemi CAVINTONu, tak si nasazuji sluchátka už na parkovišti :(
Bory
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04.6.2010, 13:15
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Bory »

Michal_123 co jsi objednal za A-tec H2 nebo Optimu? Taky asi půjdu do A-tec i když zatím Hausken má lepší parametry, ale nemá zase A-lock.. Hlavně taky mám další podmínku aby po rozložení se jednotlivé části vlezli do ultrazvukové čističky co mám doma :wink: to vychází nejlépe H2, ale zatím jsem více nakloněn k modelu Optima..
Blaser r8 ps .308win 47 cm + ZD 6-24x56 MIL-DOT 2 a 6,5CM 52 cm + S-B Exos 3-21x50 + A-TEC Optima 45; Lanber Hunter, r.12/12x76; IŽ-43EM-M-1C, r.20x76
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Bory: Optimu 45.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Citron »

Není to jednoduché si vybrat. Původně jsem také chtěl A-tec, ale protože to chci na 2 zbraně stejné ráže, tak A-lock. A ejhle, ono to smí mít závit jen 15mm dlouhý, což jedna ze zbraní má, druhá má, takže více musím se poohlédnout jinde.
Zatím vyhrává Recknagel, jinak bych musel jít do dvou tlumičů, což se mi opravdu nechce.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od jumpmans »

@Bory bacha na tu čističku - Ivo Hofman z Proarms několikrát důrazně varoval před jejím použitím, že to poškozuje tu povrchovou vrstvu.
jinak taky jsem objednal H2
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Citron »

Off topic:
Na ultrazvuk opravdu pozor, chtěl jsem to také použít na tlumič, ale nedávno jsem chtěl odmastit starou zanebanou pistoli a směs mi ji kompletně zbavila povrchovky, ale i rzi, musela se nově černit. Takže pokud má nerozové vnitřnosti tak ano, ale na pouzdro bych to pravdu nedoporučil...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Záleží na tom, jakou ultrazvuk čističku používáš.
Pokud by povrchovku odstranila ultrazvuková čistička Lyman nebo Frankford, tak je povrchovka opravdu mizerná.
Ovšem průmyslová čistička sundá povrch z pistole.
Tedy ultrazvuk ano, ale s rozumem :)
A nebo, čistit pomocí prostředků na to určených.
https://www.strobl.cz/cistic-tlumicu-ba ... 00ml_p9435
Naposledy upravil(a) Michal_123 dne čtv 08.7.2021, 7:56, celkem upraveno 2 x.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od precechtel »

další článek k tlumičům je v časopise Myslivost 3/2021 od praktického uživatele pplk. v.v. Pavla Černého ( Liga L . ), své subjektivní názory k tlumičům dále vypisovat nebudu, neb posledně sem byl za trolla a socku, jenom o proto, že si dokážu vytvořit svůj názor a ptám se komu dobře ....
politice a politikům zmar
Odpovědět