Nová modulární kulovnice CZ600

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od dalas »

Radiální fixace tam je, ale vyžaduje zasazení hlavně až na doraz. Bohužel tam není ta axiální, o které se tady celou dobu bavíme. Ta nemusí být ani nijak silná. Tu Locktitovou fixaci bych bral na přechodnou dobu, než firma vyřeší konstrukčně problém. Pak by mělo následovat předělání již prodaných zbraní na nový systém. Tedy pokud je CZUB světovou firmou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Šumavák »

Bock píše: úte 10.5.2022, 22:13...neobšlehli dobře ani to, co už tu na trhu je 20-30let, je dávno vymyšlené, ale má svá nutná bezpečnostní specifika...
Ano, každé to již etablované konstrukční řešení má svá specifika a konkrétní funkční vazby, včetně bezpečnosti uživatele. Pokud se ale někdo vydá cestou, kdy pouze neprofesionálně splácá dohromady mix již existujících řešení, aby to z marketingového hlediska vypadalo jako nová, vlastní a úžasná konstrukce, tak... :?

Bože, jak rád bych byl pyšný na to, co naše "národní" zbrojovka dokáže, ale oni mi do toho rok za rokem pořád hází vidle... :cry:
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

Ja se jen znovu zeptam. Ma axialni fixaci Rossler titan 6? Nema? Probehne stahovacka z trhu? Je to pruser atd.? Nebo si jen plivneme na CZUB? jiste se zde najdou majitele techto Rossleru a presne nam popisi postup vymeny.
Za me jde hlavne o blbu vzdornost a to asi na US trhu. Kde CZ prodavat bude a pocitam Rossler asi ne.
Takze za me pokud je to zpusobeno jen spatnou montazi, tak je to celkem v pohode, ac je tam prostor pro zlepseni. Pokud se jedna o samovolne povoleni, je to spatne, to by mohl naznacovat Loctite, ale i nemusel, protoze mluvi o zarukach a jak jinak to resit, nez nejakou fixaci, aby zamezili samodomo vymenam hlavni. Takze stejne nevime nic presne.

Bock píše: úte 10.5.2022, 22:13 Klika nic neřeší pokud je to zavřené na 1/3 ozubu v lůžku na nájezdových plochách, tlakem se závěr pootočí a otevře a letí vzad... zažil jsem kdysi opakovačku po 2x přešvihlé životnosti, která se pak od jisté doby uměla sama otevřít, vyhodit a zůstat v zadní poloze :)
Tak ta puska s 2x pretahlou zivotnosti neni uplne ten pravy priklad. Ozuby asi ve tvaru sroubovice, kdy to vlastne asi celkove neplnilo fuknci ne kvuli konstrukci, ale kvuli spatnemu technickemu stavu.

https://www.myslivost.cz/getattachment/ ... 2.jpg.aspx
Kdyz se podivas na obrazek, co jsem uvadel, tak je klika v predni poloze a nemuze jit jiz dopredu vice. Proto kdyz je hlaven usazena na cepu, ktere zapada o drazky na hlavni a je tedy v presne poloze tak jak ma byt, tak jde zaver uzavrit, resp. klika jde dat dolu. Pokud ale hlaven povysunes dopredu, tak aby nezapadala drazka na hlavni na cep. tak jiz nelze zaver uzakmnout, nezapadaji ozuby do vybrani v hlavni a otacenim kliky pouze otocis hlavni. Takze bych nerekl, ze klika se otevrela, nebyly by proto zadny duvod, protoze ozuby na sebe nemuzou pusobit.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Bock »

flinta s ojetými ozuby je něco jiného, ale každé ozuby mají nájezdové hrany, stejně jako lůžka pro ně též, pokud to sedne na ty úkosy... jede to při výstřelu stejně jako ta stará flinta.

Pokud je tam radiální fixace dána až tím že se musí dotlačit hlaveň až úplně vzad, tak se závěr neotevře, protože nebudou ozuby ležet na nájezdových plochách (hlaveň se nemůže pootočit), leda když by se to zavřelo dík poodsunutí hlavně pouze na první řadu ozubů, nevím kam až ta hlaveň musí být zasunuta aby to jistilo proti jejím pootočení...

zkuste někdo ještě zavřít jen na jednu řadu ozubů, jde li to vůbec a nejsou li jinak široké (ty první od čela závěru širší...)

ono je to celkem fuk, když jde normál odpálit náboj ze závěru i bez hlavně

aspoň kdyby tvar pažby/ předpažbí a její vybrání bránilo samovolnému poodsunutí hlavně, prostě bys maximálně nezavřel a začalo by se koumat proč... k průseru by nedošlo

ale u šasi pažeb stejně neřešitelné, musí se tam dodělat něco co zabrání všem posuvům, kdyby to někdo nedotáhl, aby to bylo v nejhorším případě "jen" nepřesné.

nic jiného nezbyde, pak to bude OK

oficielní zprávu z vyšetřování, co se tam přesně technicky událo, stejně nikdy nikdo nezveřejní... čili se jen dohadujeme, ale asi už víme
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od lanus »

Choochoo007 - Skús prosim analyzovať čo by sa stalo keby sa použila dlhšia predná pažbová skrutka s upraveným koncom zasahujúca mierne až do steny hlavne . :?:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

No myslenka dobra, tady bych rekl hodne podobna napadu co jsem uvadel se sroubem, ktery by zapadal do drazky v hlavni. Jedine co me u te drazky v hlavni prislo trochu jako mozny problem, jaky by to melo vliv na pevnost komory. S jakou rezervou jsou napocitane pevnosti u techto CZUB hlavni, kolik materialu je tam navic, jiste s tim zeslabenim nepocitali, aby toto probrani nesnizovalo moc pevnost a bylo to v souladu s koeficienty bezpecnosti co pouzivaji pro vypocty.
To pravdepodobne plati i pro tvou myslenku s delsim sroubem do pazby, kdy by konec sroubu fungoval jako radialni i axialni aretace. Musim uznat, ze se tento napad zda momentalne nejlepsi, nejlevnejsi a nejjednodusi na vyroby. Konec sroubu jen jako kolik, bez zavitu a v hlavni jen slepa dira s vhodnou vuli. Snad by to vypoctem vyslo a je to proveditelne na stavajici pusce a nemuselaby se ani predelavat vyroba, jen by se doplnilo vyvrtani otvoru pro kolik tvoreny sroubem.
Jedine co by mohl byt problem, je ze kdyz by dochazelo vysokym momentem utahovani sroubu pazby k deformaci pazby (chybi bedding- sloupky), tak aby nedochazelo k opreni sroubu o hlaven a pazba nebyla volna, nebyla by stazena sroubem spravne.
To by mohl resit az otvor skrz do komory, kdyby tam nicemu nevadil, nenarusil uzamceni atd, proste kdyby ten otvor vysel idealne do mista kde by slouzil podobne jako jako otvor pro odfuk plynu na boku pouzdra zaveru. Prozatim mi prijde, ze je pazbovy sroub o nejaky mm vice vpredu nez otvor na boku, takze si nejsem jist, jestli je pruchozi dira pouzitelnym resenim.

Ale za me zatim asi TOP napad, jak vyresit stavajici problem, tedy pokud to zeslabeni steny pevnostne vyjde :wink:
Osobne si myslim, ze by mohlo vyjit a ve vysledku si toto reseni muzes nechat udelat u puskare. Staci pouzit dopredu do pazby delsi zadni srouba a nalezite ho na soustruhu upravit. Takze jak to vypada, neni co resit a CZUB ma vyreseno :lol: Doufam, ze to tu CZUB cte, aby mohli upustit od reseni ala CZUB Loctite edition a nemuseli svolavacku delat jeste podruhe na opravu :lol:

Lanus, pokud by to tve reseni nahodou nevyslo a otvor by byl moc vpredu a nebo by se chtelo to resit podobne, ale mozna jeste o trochu lepe, tak by mozna bylo jeste idealnejsi vysroubovat prostredni sroub slouzici k utazeni hlavne a v miste tohoto sroubu udelat kolmy otvor skrz pouzdro, ktery by pokracoval az do hlavne jako reseni pro pazbovy sroub. V hlavni pak jeste slepy otvor a do otvoru by se pouze zasunul kolik vhodne delky, ktery by aretoval radialne a axialne hlaven a po zasunuti sroubu pro utazeni hlavne by bylo zamezeno jeho vypadnuti a uvolneni hlavne. Ve vysledku funkcne podobne jako reseni s vkladenim desticky na sroub u SSG3000. Toto by se mi zdalo mozna jeste lepe vyreseno, protoze by se nemuselo resit utazeni na pazbe a mohl by ses dostat s otvorem pro kolik do spravne zadni pozice :wink:

Takze zase muzu v klidu cekat na CZ600 Range :lol:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od lanus »

Choochoo007 - Vďaka za názor ! Snažil som sa riešiť problém maximálne jednoducho a blbovzdorne . Tá dlhšia pažbová skrutka by slúžila zároveň aj ako výstražník nesprávne vloženej hlavne (ostala by povysunutá). Problému s nadmerne pritiahnutou hlavňou sa dá prediísť správnou kombináciou tvaru zahĺbenia a konca skrutky pri optimálnom využití vôl tak, že nedôjde ku kontaktu skrutky a hlavne . (Pôvodný spôsob aretácie polohy hlavne musí byť naďalej z montážnych dôvodov zachovaný ! )

Pri Tebou navrhnutom riešení mi vadí tá skutočnosť, že vkladaný kolík sa môže pri výmene hlavne ľahko stratiť resp. obsluha naň zabudne a všetko po starom bez problému zmontuje !!!
Naposledy upravil(a) lanus dne čtv 12.5.2022, 14:57, celkem upraveno 1 x.
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

No prave ta správná kombinace vůlí je důležitá, mluvil jsem o ní, ale znamená to, udělat otvor v hlavni celkem hluboký. Musí tam být hloubka na dobrou aretaci, což není 1mm, ale spíše tak 3mm, musí tam být vůle pro přetaženou hlaveň, což může být minimálně 1mm a jsi minimálně pomalu na 4-5mm hloubce otvoru, což by nevadilo, kdyby to bylo v místě cca odfuku. Zatím mi přijde, že je to tak 5mm nade dnem nabojnice, což není asi úplně ideal, ale nemusí možná vadit. Jako říkám nápad výborný.
Samozrejmosti je i ta drazka na radialni aretaci, protoze tim je jasne dana pozice otvoru pro kolik ze sroubu pazby. Je to elegantni reseni o tom zadna.

Jinak souhlasím s tím, že ztráta kolíku je problém, napadlo mě strejně jako tebe. Už to ale není problém CZUB, ale uživatele, který neodborně manipuloval se zbraní a možná, že i po funkční stránce(zeslabení hlavně komory) může být lépe realizovatelný.

vcelku je dosti návrhů, funkčních, teď jen aby se toho CZUB chopila a dořešila jinak než Loctitem, resp. Loctitem může okamžitě a upravit po hlubším studiu jakkoli jinak.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od P.Kadlec »

Já jako majitel, jsem spíš zvědav, jak se k tomu postaví zbrojovka. Jak jsem již psal, mě ani tak nevadí že hlaveň bude napevno, ale co mě dost vytáčí je, že po úspěšném nastřelení zbraně mi jí zakážou používat a následně jsem nucen jet 2 hodiny do servisního střediska, aby mi tedy umožnila zbraň používat. A zas znova platit střelnici, náboje, atd. .. já jsem zvědav, zdali bude nějaká kompenzace, defakto každý servis czub je i prodejna. Takže očekávám, alespoň nějaký kupón do té prodejny, jako omluvu za komplikace. Když už mají miliardy na koupení coltu, tak pevně doufám že czub nebudou ukradený čeští zákazníci.......
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Michal_123 »

P. Kadlec: Tu eventuální kompenzaci (ne)čekej od CZUB, obchodník za to nemůže. Jestli jsi to nekoupil přímo v podnikové prodejně.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Michal_123 »

Na webu CZUB se objevilo nové info o problému CZ600:

Otázka: Měl tento problém za následek nějaká hlášená zranění?
Odpověď: Nemáme žádnou informaci, že by došlo k jakémukoliv zranění na straně zákazníků. V rámci rutinního testovacího procesu došlo k poranění ruky jednoho z továrních střelců, který je v domácím ošetření.

Otázka: Můžu zbraň vrátit a dostanu zpět peníze?
Odpověď: Ano, v případě vašeho zájmu můžete zbraň vrátit tomu prodejci, u kterého jste zbraň zakoupili; kupní cena vám bude vrácena.

https://www.czub.cz/podpora-recall/
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Marpie »

To jsem už psal že je možno kulovnicí prodejci vrátit a dostat peníze zpět přes prodejce. Jen mám obavy že to odnesou prodejci. Mají na prodaných CZ600 zisk. Zákazníci jim je donesou zpět, vrátí celou kupní cenu. Od zbrojovky ale dostanou beztak jen velkoobchodní cenu a zisk je fuč a ještě do mínusu díky nákladům s vrácením zbraní do zbrojovky.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od P.Kadlec »

Já vím že za to nemůže prodejce. Ale jelikož je prodejce zároveň i servisní středisko czub. Tak bych předpokládal, že tyto prodejny/servis, mají nějakou smlouvu, a díky těmto blízkým vztahům mezi sebou, by mohli přichystat nějakou kompenzaci. Třeba nějakou poukázku do té prodejny/servisu.

Když to vezmu do důsledku, tak se prodává ještě cz 557 nová a je o skoro 15.000,- levnější. Díky tomu, že zalepí hlaveň na pevno a kulovnice přestane být modulární, jak slibovali, tak ta částka oproti té 557 je až neadekvátní....

Ale jak říkám, mě spíš štve ta nemožnost používání, opětovné nastřelení a cesta do toho servisu. Kdybych třeba dostal poukázku na nákup nábojů, nebo čehokoli co by mi aspoň částečně kompenzovalo tu situaci, tak bych na té situaci asi nehledal nějaké mouchy. Samozřejmě tu kompenzaci by mezi sebou museli vyřešit fabrika/servis....

Jinak už sem si i hledal co bych místo 600 pořídil a líbila se mi Mauser m18 ve dřevě. Ještě bych na tom ušetřil.....
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od jira »

Ahoj, M18 pokud je mě známo se ve drpevě nevyrábí. Takže ta uspora by nejspíš byla ,ale ne tak velká. Dřevěná oažba bude cca něco kolem 7 tis nějaký pěkný dřevo ještě dražší.....
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Michal_123 »

Je to o osobních preferencích a o tom, jak na plastovou pažbu reaguje okolí. Osobně už bych dřevěnou pažbu na loveckou zbraň nechtěl.
Ale je fakt, že když jsem šel prvně na naháňku s plastovou pažbou, tak jsem vzbudil rozruch.
Naštěstí doba pokročila, takže už se nad plastovou pažbou nikdo nepozastaví.
Odpovědět