Nová modulární kulovnice CZ600

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od pufr »

Tajné tamtamy už celkem dlouhou dobu vysílají, že náš trh bude relativně brzy obohacen o novou modulární (opakovací) kulovnici. Asi může být zajímavé se zamyslet, jak kdo vnímáme novinky posledních cca pěti let, během kterých přibyla na světový trh pěkná řádka takovýchhle zbraní/konceptů. V rychlosti jsem tak nějak seřadil základní požadavky na novou modulární kulovnici (jak je "slina" na monitor přinesla :) ) a nakonec se zamyslel, co by oslovilo mě:
1. Očekávaná cenová oblast
2. Očekávaná celková hmotnost zbraně
3. Očekávaná přesnost zbraně
4. Pouzdro závěru – má tvořit střed zbraně jako S200/202/Bergara B11?
5. Pouzdro závěru – univerzální nebo 3 -5 délek (umožní použití těžkých tropických ráží)
6. Pouzdro závěru – má umožnit v krátké verzi použití krátkých nábojů ráží .45 a .50 se dnem 12,5 mm a větším (původně určených pro AR15kové konverze – např. 450 Bushmaster, 50 Beowulf atd.)
7. Uložení pouzdra závěru – kovové/plastové lůžko v pažbě, šrouby pro použití momentového klíče …
8. Závorník – jednodílný nebo s výměnnou hlavou; vloženou klikou/ovládací pákou
9. Závorník – dva nebo tři či čtyři ozuby/řady ozubů?
10. Hlaveň – uložení – „prostá“ dělená objímka ala S200 nebo uložení zajišťující zachování „nastřelení“ i po opětovné montáži hlavně
11. Hlaveň – délky - v základní nabídce
12. Hlaveň – hmotnost – průměr hlavně na ústí
13. Hlaveň – závit pro úsťové zařízení
14. Hlaveň – ráže – mimo dnešní „svatou“ sedmu -223Rem. 243Win. 270W. 308Win. 30-06, 8x57JS, 9,3x62
15. Bicí mechanizmus – manuální napínání?
16. Bicí mechanizmus – funkční čas bicího mechanizmu 3 až 4 ms nebo může být obvyklých 7 ms
17. Pojistka zajišťuje přímo úderník nebo spoušťovou páku?
18. Pojistná páčka v jazýčku spouště/dlaňová v pistolové rukojeti apod.
19. Pojistka – s aretací závěru; dvou nebo třípolohová
20. Zásobník - jednořadový se zúžením pro střelu/dvouřadový
21. Zásobník - má verze pro krátký náboj umožnit použití AR15 zásobníků
22. Čelo závěru – odspodu otevřené - controlled round feeding nebo uzavřené lůžko - dnešní standard
23. Povrchová úprava kovových dílů – klasické černění/nějaká forma nitridace/teflon/cerakote
24. Spoušťový mechanizmus – napínáček/regulovatelný chod s čitelným průběhem/bodová spošť - např. s přepínačem dvou/tří úrovní odporu
25. Polohovatelný jazýček spouště (dopředu, dozadu cca 10 - 15 mm bývá velká výhoda)
26. Mechanická mířidla
27. Upevnění zaměřovače – rozhraní CZ/Picatinny/speciální montáž
28. Dlouhá lišta s Picatinny profilem/ třmen s Picatinny 20 cm před pouzdrem závěru
29. Tlumič hluku výstřelu – v kompletu se zbraní/integrovaný
30. Úsťová brzda
31. Pažba lovecká/ergonomická ala GRS nebo Blaser Success
32. Pažba – dřevo, plast, kovový skelet
33. Upevnění řemene – odnímatelné/pevné

Osobně mě v poslední době oslovily ergonomické pažby – GRS/KKC/Prof. Succes apod. s předpažbím dostatečně tuhým pro dvojnožku bez významného efektu „nadhazování“ zbraně při výstřelu; snadno ovladatelná pojistka/ napínání bicí pružiny a tak nějak jsem si zvykl, že rozptyly jsou „trvale“ lepší než cca 5 cm na 300 m – tedy někde na úrovni 0,5 MOA (s vybraným nebo pro danou zbraň ručně sestaveným střelivem). Hlaveň 60 cm mi přijde tak akorát, ale v případě nějakého příznivějšího posouzení případného použití tlumičů hluku výstřelu bych rád v nabídce viděl i něco s délkou kolem 45 cm (308W/8x57 – pro mne osobně ideálně 338F/358W – ale chápu realitu dneška 😊 ) Jen poznamenám, že bych docela určitě nepoužíval subsonické střelivo - stejně jako ho nepoužívá 99% uživatelů v Německu a Rakousku :shock:
Jsem asi srozuměn, že s uvedenými vlastnostmi nebude ani zbraň tuzemské provenience nabízena s cenovkou nižší než 35 až 40 tisíc Kč.
Závit na ústí bych řekl, že dnes spolu se „skálopevně“ namontovanou nizoučkou Picatinny lištou bude „prodávat“ zbraně velmi spolehlivě … To stejné odolná antikorozní povrchová ochrana ocelových dílů.
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od fesoj »

Požadavků na novou kulovnici by bylo jak hnoje, což o to. Ale protože kritériem pravdy je praxe, nechápu, proč nevycházet z osvědčených zbraní, původně vyráběných pro naše sportovní střelecké družstvo a běžně nazývaných podle jednoho našeho reprezentanta "šlechtovky". Moderní, dokonalý tvar pažby, precizní provedení závěrové části zbraně /o hlavni ani nemluvím/, to mluví samo za sebe. S těmito flintami naši střelci běžně obsazují přední místa na světových kláních. A stačilo by celkem málo - jen rozšířit sortiment používaných ráží, aby bylo osloveno co nejvíc našich myslivců. Právě tyhle zbraně naší reprezentace je něco, za co se nemusíme stydět a co by si zasloužilo daleko větší propagaci u nás i v zahraničí. Naši konstruktéři by se - podle mého názoru - neměli zabývat nějakými zbytečnými vyfikundacemi a měli by vycházet z toho, co se osvědčilo. A věřím tomu, že zbraň vyráběná na základě poznatků získaných vývojem pro naši reprezentaci, by zcela jistě zvýšila prodejnost našich kulovnic na vnitrostátním i mezinárodním trhu.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

Fesoji, on je hlavne problem mezi tim, co je opravdu výborné a dostačující pro nase závodníky a mezi tim co si zada trh, zakaznik. Zakaznik si zada i nesmysly a proto pravdepodobne nova modularni kulovnice, nejlepe s hlinikem a plastem a hodne povedenym reklamnim pribehem. Jde o to, aby se uspokojil zákazník a hlavne, aby na tom vydelal vyrobce. Je to jako s auty, kdy se strasne rozmohly dotykové displeje. Prinos zadny, je to moderni, zákazník si to zada a vyrobce usetrina nakladech a jeste to náležitě osoli cenovkou :wink
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od fesoj »

Můžeš mít pravdu. Ale proč to nezkusit ? Například klasická pistolová rukověť pažby. To je podle mne nejtypičtější příklad, jak něco dělají mladí blbě po starých a říkají tomu tradice. Kdysi jsem celkem úspěšně /I.VT/ střílíval ze SA-58. Seriová armádní zbraň bez úprav, tvrdá spoušť s poměrně velkým odporem - a přitom se z 99 % těchto zbraní dalo střílet poměrně velice přesně - na "nekrytě ležící figuru s kruhy" vleže bez opory pro trochu schopného střelce nemělo být problém nastřílet minimálně 95 ze 100 na 100 m, samozřejmě s otevřenými mířidly. ALE kdyby chyběla pažbička postavená kolmo ke zbrani. kterou jsi držel palcem a proti němu prostředníkem, prsteníkem a malíkem, přičemž ukazovák ovládá spoušť, NIKDO by se podobným výsledkům snad ani nepřiblížil. Tento poznatek je všeobecně znám. A přesto zbrojovky neustále chrlí flinty s daleko překonaným designem pažby a těch opravdu moderních typů je stále ještě hóóódně málo...
Kritériem pravdy je praxe.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Ahoj a nevieš, kto tu zbraň bude vyrábat? Ktorý výrobca a kedy bude niekde na nete k nahliadnutiu?
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od pufr »

Vietor fúka z CZ UB a obávám se, že minimálně do ledna 2020 (Shot Show) toho moc vidět nebudem :?

Fesoji. ten "koncept" 527/557 v "závodním" provedení má samozřejmě své kvality (ve špičkové podobě se opírá o individuální péči věnovanou jednotlivým závodníkům - právě pistolová rukojeť podle "otisku ruky" atd.), mnoho lidí s podobnými zbraněmi na lov chodí, ale jak už píše Choochoo, nevyhoví to zdaleka všem. Nakonec situaci, kdy se jen udržovaly osvědčené modely jsme tu už celkem prožili, třeba motocyklový průmysl ji ale bohužel nepřežil ... :)
Pufr
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od palkopal »

Motocyklový průmysl nepřežil mimo jiné právě proto, že nedokázal postavit závodní speciály, které by vyhrávaly na mezinárodních soutěžích. Vrcholná soutěž byla a (snad i) bude nejlepší testovací laboratoř, od které se odvíjela masová produkce. Fesoj souhlas.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od pufr »

Ještě mě napadá, že jsem v úvodu úplně opominul "nerez", jako dnes obvyklé "paralelní" provedení mnoha zbraní (často i s "tmavým" cerakote apod.) - ČZ UB s ním stále tak nějak váhá a nové, odolné úpravy povrchu ocelových dílů jim možná tak trochu dávají za pravdu ... :?

2Palko - tak si to asi každý pamatujeme jinak, pro mne naše motocykly sbíraly záplavy těch nejcennějších sportovních vavřínů po celém světě víc než tři desetiletí - a právě, pokud by na těch vavřínech (a "osvědčených" modelech) "neusnuly" ... :D (ale nebudem z toho dělat vlákno o motorkách :D )
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Mě jako myslivce a staromilce by na pultech oslovila nová klasická celopažbená Zetka. Ve vylepšené nebo alespoň ve stejné kvalitě a přesnosti z výroby. Doladit máslový chod závěru a např.vyhodit křidélko pojistky. Jinak jí nechat jak je. Žádný plast, žádný imbusový šroub, zachovat štíhlost a eleganci. Každý, kdo by přišel s nápadem inovace, tak mu přerazit ruce.
Docela by mě zajímala i současná cena takové nové flinty ,pokud vezmu v potaz německý napínáček, celopažbu, plochou kliku závěru, letovaná mířidla, poutka na řemen atd. nebojím se říci cenu kolem 45 tis.
Ale to se nikdy nestane ,jelikož by to podlomilo trh Blaserů, Mauserů atd. Lovu zdar
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Jiskra »

Celopažbenou Zetku si nech udělat u šikovného puškaře. Včetně krásné pažby na míru. To přece není žádný velký problém. Pokud jsou Love.
Modulární moderní kulovnici s nějakým povlakem proti korozi a technickými vyfikundacemi Ti žádný puškař neudělá. Předpokládám, nechci to tvrdit kategoricky,protože bys to u kusovky nikdy nezaplatil.
Jde především o konstukci zbraně,odladění prototypu atd. A to problém je.
Mě třeba zase nikdy nepřišlo na rozum, co někdo vidí na celopažbě. Technický přínos 0 ,tak leda ten vzhled , což uznávám je individuální. A já osobně bych ty tradice zas tak nepřeháněl.
Dříve se lovilo tradičně černým prachem a ta doba je už taky dávno pryč.
Ve všem je ekonomika a není se čemu divit. Kdybys měl zbrojovku , budeš taky počítat , co ti vydělá víc a co nevydělá , nebo málo , tak dělat nebudeš.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od fesoj »

Inu, co se týče té polopažby nebo celopažby, není to nic jiného, než otázka názoru a vkusu. Mně ta celopažba připadá více "lovečtější", zejména při srování se staršími zbraněmi, polopažba vypadá spíš sportovněji a elegantněji. Ač se mi ta celopažba líbí víc, nikdy jsem ji neměl a co se týče přesnosti, nemohu si na polopažbu ani v nejmenším stěžovat.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od pufr »

2Fesoj
Mému oku "klasická" kulovnice s plochou klikou závěru a štíhlou pažbou z pěkného ořechu taky lahodí, u německého napínáčku už bych byl kritičtější k ergonomii postavení spouště (o střelbě bez napínáku ani nemluvím - nechápu, jak to mohlo zbrojovkám skoro 50 let takto procházet - spoušť okouknutá Otou Galašem v Anglii v době II. války byla v tomto směru "ergonomická revoluce"). Ale když se podíváš, jaká je nabídka takových zbraní v rozsahu 200 - 800 € na dražebních portálech (s optikou na perfektní Suhlské "klapkové" montáži):
http://egun.de/market/list_items.php?mo ... rder=price

Je jasně vidět, že tyto zbraně musí dnes v nabídce zbrojovky figurovat jen a pouze na pozadí jiné výroby, kterou trh široce akceptuje - jen jako "třešinka na dortu" pro fajnšmekry :) Nakonec tak to dnes FN, Mauser i jiní v nabídce mají :?
Jako hlavní obchodní artikl - vlajkovou loď by dnes tuhle klasiku asi bylo možné poradit pouze výrobci, kterého bychom chtěli nasměrovat k úpadku :?
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Michal_123 »

Jsem upřímně zvědavý, jak to bude vypadat.
Ale slovy vypůjčenými z televize, "zklamaný nebudu, má očekávání jsou velmi nízká".
Nejde snad ani o produkci CZUB, spíše jsem přestal obecně rozumět současným trendům v loveckých zbraních.
Například hřbetní napínání spoušťového ústrojí, tam si vůbec nedovedu představit, že bych s tím pracoval.
Zrovna tak provedení pažeb, které svojí geometrií zpravidla vylučuje použití mířidel. Tak proč tam mířidla jsou?
Osobně bych velmi přivítal na tuzemském trhu něco na způsob jednušek T/C, nebo s blokovým závěrem jako Ruger No.1. A nebo na druhou stranu klidně nějakou konstrukčně zajímavou samonabíječku. Tady si myslím díra na trhu je.
Blokový závěr na zbraních byl k vidění u puškařů bratrů Brožů z ČB, moc pěkná práce. Ale to zase není úplně lovecká zbraň, spíše luxusní terčovnice a cena tomu také odpovídá.
V každém případě by se mi líbila integrovaná weaver lišta, to je další věc, kde nechápu, proč to není dnes samozřejmost, minimálně jako volitelné provedení.
Doufám, že se konstruktéři vytáhnou a bude to stát za to.
Laďa
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 15.7.2018, 10:06

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Laďa »

Jo Pánové tak až se do toho někdo z Vás pustí ozvěte se proženu Vám to za pivko plasmovou nitridací. Ale jak se tady řešila nitridace v jiném vláknu není to taková sanda. Povrchy nejsou problém do vnitřku hlavně se nepustim smrdí to průserem páč máme jen standartní plasmovku.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Myslivec Milda »

Opravdu nechápu co zde pan Pufr řeší. Dokonalá modulární kulovnice existuje a jmenuje se Blaser R8. Tam si "poskládám" jakoukoliv konfiguraci která mě napadne a s ATZL spouští to nemá chybu.
Odpovědět