Nová modulární kulovnice CZ600

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od fesoj »

Mildo, máš velký kus pravdy - ale život není to, co chceme, ale to, co máme a kdyby byly všechny kulovnice /a zbraně vůbec/ dokonalé ve všech maličkostech a jedna jak druhá, také by to nebyla zbraň pro každého, už s přihlédnutím k její ceně. Vždyť už naši dědové dokázali zkonstruovat zbraň a střelivo do ní, s kterou se dalo lovit naprosto vše od sviště či srnce až po slona. Samozřemě mám na mysli ligendární zbraň Komárka a Javůrka M.Sch. 6,5 x 54, která kdysi naprosto neprávem spadla mezi výběhové ráže. Pravda, nedalo se s ní lovit na kilometr, ale kdo z nás to v evropských podmínkách potřebuje ?
Kritériem pravdy je praxe.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od vasil »

Já jim fandím, ale myslím, že to stejně dodrbou. Teď naposled u kulovnic green, grey a sunset valley...moderní kulovnice s lamino thumbhole pažbou, kompenzátor, taktická klika závěru....a nakonec zjistíte, že to dělají jen se SCHRÁNKOU !! Vyprsknul jsem na monitor, když jsem to přečetl.
Na co chtějí dělat konfigurátor? Když sleduji trend z posledních let a měsíců tak se nabídka jen ztenčuje....9,3x62 už nedělají, magnum náboje už dělají jen safari, 7mmRem je v CZUB utopie, u všech modelových řad už nedělají celopažby, Combo přestali od 2019 dělat v 9,3x74 atd. atd.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od vasil »

co ale musím pochválit, že zapracovali na montážích. Teď jsem koukal na jejich prodlouženou lištu se sklonem 25MOA na cz527. To bylo hodně nedostatkové zboží co se týče kvality od druhovýrobců. Na netu i v katalogu ji mají jen v datovém stavu, tedy fotce pořízené z kreslícího SW. Jsem zvědavý, jestli bude v reálu dobrá jak vypadá. Pak tam jsou i dobré kroužky asi na 557 (jsou bez popisku).

Jinak nevíte, zda se ta modularita má dotknout i 527čky? Kdyby s pouzdrem závěru provedli to, co se stalo při malorážkovém updrade 455 na 457, stala by se z ní nejlepší kulovnička své kategorie!
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od lovec »

527 ako úplne prvé potrebuje menší otvárací uhol záveru, aby sa na to dal normálne namontovať puškohľad a zostala tam medzera na prsty medzi kľukou a puškohľadom. Potom otočiť logiku odisťovania, použiť pažby dospelej veľkosti, nie ako pre 12-ročné dieťa. Na puzdro záveru použiť weaver lištu, ktorá bude jeho súčasťou, namiesto tej tragédie, čo tam je dodnes. Zrejme by sa ešte niečo našlo...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od vasil »

souhlasím, zejména za tu pojistku by měla být zodpovědná osoba kopnuta do rozkroku. 90stupňový úhel mi nevadí. I poměrně nízkou montáž s denní optikou je možné bezkolizně usadit. Problém nastane s rychloupínací montáží, kde vadí upínací páčky. Ty pak musíš orientovat na druhou stranu a při klasickém mysliveckém nošení si s nimi drhneš o bok a zvyšuješ riziko povolení. Současná pažba mi vyhovuje, snad jen ta MTR mi přijde ujetá. Podle mě na každou padne jeden ořešák :lol:
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od lanus »

Z hľadiska bezpečnosti zbraní je absolútne najdôležitejší modulárny prvok
smer zaisťovania ,ktorý by mal byť voliteľný ,nakoľko "zvyk je železná košeľa" a nedopatrením vystrelenú guľku nevráti nič "medzi zemou a nebom "!!!
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od vasil »

99,9% zbraní se odjišťuje ve směru střelby.


vše ostatní mi přijde smysluplné asi jako volant na pravé straně
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od lanus »

Vasil - Že by tie ZKK 600,601,602 ; ZKM 451,452,455; CZ 527 tvorili len 0,1% ??? :lol:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od vasil »

no tak dobře..tedy "ze současné produkce" období neolitu je za námi. Jinak nic proti těm zmiňovaným skvělým zbraním. I já miluji své ZKM a CZ 241 ale nemohu o nich tvrdit, že jejich ovládací prvky jsou něco skvělého. Zkrátka si musím dávat pořád pozor. Tím chci říct, že kulovnice bez nativního ovládání (člověk ať chce nebo ne podléhá stereotypům) je nebezpečná.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od pufr »

Zajímavá Ianusova myšlenka našla v nedávné době uplatnění v oblasti zaměřovačů, kde v "profesionální třídě" už celkem mnoho výrobců nabízí možnost volby smyslu/směru ovládání točítek náměru i boční korekce (ten termín "odměr" mi sem nějak nejde). Prostě, kdo vyrostl na Leupoldu, může dnes s Kahlesem i s Nightforce točit opravy pořád ve stejném směru a kdo srostl s Nightforcem ... ten taky :)

U zbraní, které nejsou v žádném "komunálním/komunitním" provozu by to mělo být taky jedno, majitel by si vybral - všechny jeho zbraně by se odjišťovaly "k sobě" - proti směru střelby (například) ... Ale, když je pak bude použité prodávat ... ??

Mi se osobně zdá - pro můj stárnoucí mozek - lepší/jednodušší/bezpečnější ta myšlenka odjišťovat vše dopředu - ve směru střelby a těch pár výjimek ve vlastním trezoru si nacvičit/pamatovat :?
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

Je to trochu mimo tema, ale mne treba prijde logicke, ze vsude na 99% vidime prave zavity, takze se da i u tocitek pocitat s pravym zavitem a klikat v tomto duchu. Proste proti smeru smeru hodinovych rucicek nahoru a ve smeru rucicdek dolu. Jen ty Nemci u Zeisse a SaB musi mit neco extra, jinak snad cely svet, mozna na nejake vyjimky to pochopil :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od pufr »

Výborná ukázka, jak je pro paměť důležité přidat k ukládané informaci emotivní složku,v tomto případě: "Takhle je to správně!!!" a pak ještě nějakou jednoduchou mnemotechnickou pomůcku: "Většina závitů je doprava!" (mnemotechnická pomůcka je slovní či grafická konstrukce podporující zapamatování nebo zpracování informace mozkem pomocí přidružení představ či jiných informací - Wikip.) Pak zůstane taková informace v paměti mnohonásobně déle.

Pojistka: "Střílet dopředu - odjistit dopředu" mi osobně přijde ale přece jen o něco jednodušší :?
Pufr
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od lanus »

Na zapamätanie si správneho spôsobu korekcie už roky používam nasledovnú poučku : S ranou je to ako so skrutkou t.j. keď točíš kolečko do prava tak ide rana dolu resp. do ľava (čo je vlastne s pohľadu skrutky tiež "dolu ") a ak točíš kolečko do ľava tak sa rana dvíha resp posúva do prava . Toto však neplatí pre Zeiss a ďalšie exoty tam je to presne naopak ! :roll:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Michal_123 »

Tyhle problémy neřeším, protože to mám na každém puškohledu napsané, L-R a U-D.
Jediné, co je třeba si pamatovat, že se jedná o posouvání zásahu.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

Napsane to sice je, ale pokud bys chtel treba kliknout pri horsi viditelnosti tak to asi nebude to prave a nebo to pak treba hledat se svetlem. Jinak pokud mas vicero puskohledu, tak se ti pak muze lehce stat, ze z pameti pak v rychlosti a zapalu lovu kliknes omylem treba na druhou stranu.
Koupil jsem predvadecku Meopty nebo nejakou divnou zahranicni skladovku na malorazku a tam to napsane nebylo. Kominek 4-16x44 bez popisu, ani hodnota kliku, jen carky. Pokud se ale pri klikani od minima do maxima clovek podiva kam se kominek posouva a kam toci, dojde mu, kam je U a D, ale na jednom kliku nepoznas nic :wink:

Pufre, nerikam, ze je to klikani tak spravne, stejne se clovek kouka, co je kde napsano. Z logiky zavitu pak muzu pri trose zamysleni naklikat bez sledovani popisu.
Pufre s tim odjistovanim souhlas. Jak u kulovnic, tak i u brokovnic je pro me logicke odjistovat ve smeru strelby a pocitam i pro kazdeho kdo zacina. Kdo to ma uz za ty leta natrenovane a zapatovane obracene, tak tomu to uz prijde mozna normalni obracene :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět