Jakou druhou kulovnici

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

Děkujeme,že nám fandíš! :D :wink:
Já to vykecat nechtěl,ale kolega je vyloženě držák. Ten to drží v tajnosti vždy jen do druhého dne. :lol:
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

To pepa: jasně, že ležák na střelnici je něco jiného, proto taky s loveckými puškami v leže nestřílím, to by bylo mrhání časem a střelivem. No a na trapu se člověk o tažení za cílem taky něco naučí. Všechny argumenty beru a taky bych takovou pušku na tyhle účely nikomu neradil, každopádně si myslím, že si flinta využití najde, možná na hromadu, možná v budoucnu s tlumičem, možná do porostů s hodně pomalým střelivem nebo možná na furt do trezoru. Prostě to musím mít, akorát u mě je od nápadu k realizaci poněkud menší časová prodleva než je obvyklé. Obchodníci mě maj rádi.
To Jiskra: když já holt po večerech u PC moc chlastám a pak všechno vykecám.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od ramo »

Tak já abych nemusel tahat kulobrok (polní honitba) na šoulačku, jsem si pořídil toto:
jednoranová zlamovací kulovnice HAENEL Jaeger 9 s váhou 2,4 kg a jsem spokojen - je lehká a přesná s dostatečným výběrem ráží (já 7x65R)
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Ratte »

Josef Kuřitka:

Pro posouzení jak se s krátkou a lehkou puškou dá střílet za pohybu. Zde je střih z jedné mé dynamické střelby s Ruger American Predator. Puška váží 2,8kg, hlaveň 18" bez čehokoliv na ústí. Ráže 308 Win 147grn střela, laborace lehce nad továrnu, rychlý prach. Ve výsledku všechny zásahy alfa.

https://youtu.be/J-JiRIgg1No

Nechť posoudí jiní, ale nemyslím si, že by zde byl nějaký problém se zvládáním opakované střelby za pohybu i s takto lehkou a krátkou puškou. Samozřejmě to není reálná naháňka, ale jako demonstrace, že se s tím dá fungovat to snad stačí. Zde střílím na statický terč, ale i v případě taženého není kadence o mnoho horší.
Naposledy upravil(a) Ratte dne pát 10.7.2020, 13:30, celkem upraveno 2 x.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od ramo »

Tak si šoulačku nepředstavuju! :lol: :roll: :lol: :roll: :lol:
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od vasil »

ramo píše: pát 10.7.2020, 10:44 jednoranová zlamovací kulovnice HAENEL Jaeger 9 s váhou 2,4 kg....já 7x65R
skvělá volba, jen škoda, že to pojali jako masovku a nedělají variantu pro leváka. Kdybych se vracel k jednorance, opět bych šel do Bergary. Kdybych cílil výš, tak bych všechny ty Hanely, Sabatti a spol. vč Merkela přeskočil a volil K95 nebo Krieghoff
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

S tou jednuškou naprosto souhlasím, určitě alternativa k lehké opakovačce. respektive lehká opakovačka je alternativou k jednušce. Určitě si tu K95 jednou koupím, už jsem ji měl v prodejně několikrát v ruce. Mě šlo o toho raptora, chci ho a jenom řeším do čeho tu hlaveň dám.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ratte

Tak nějak vidím střelce, zřejmě tebe, který jde dopředu, má na začátku založenou flintu a střílí. Po každém výstřelu odlícíš. S Blasrem a kolimátorem v 308Whračka. Půjdu stejně dopředu a budu dopředu střílet a něco na pár metrů trefovat. Jinak je rozdíl 308W s lehkou střelou, případně nabitou na pšukačku na krátké střelnici a něco jiného by byla výše zvažovaná ráže v 9,5mm na ústí, 16 palci laufu a 4400J plus. Tato debata nemá smysl, protože by jsme skončili u toho, kdo ho má delšího, tj. kdo má svoji lepší a správnější pravdu. Plně rozumím klukům, že je něco napadne, že to prostě chtějí a že si to pořídí a vyzkouší. Život je příliš krátký na to, aby si člověk neudělal nějakou radost. Případně , když to nevyhovuje, tak flintu prodají nebo nechají válet v trezorovce, protože to zatím chleba nežere. Rozumím tomu, že máš něco nastříleno, že to zvládáš. Jenže otázka nezněla: Chlapi, co máte ročně nastříleno tisíce a desetitisíce ran, jakou další hračku na šoulačku a naháňku do trezoru? Obohacuje skutečně tato debata původního zadavatele a běžné myslivce- lovce, tedy nejširší uživatele LF, a to zejména ve světle tzv. odborné debaty se Zdeňkem 64? Není to spíš na novou otázku , či chat? Zdar.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

Já toho Raptora nechtěl vůbec vytahovat. To prokecl jirik. :D Je to sice moc jednoduché na přebíjení a pro mě i moc zajímavé na přestavbu a následné využití , ale pro běžného uživatele to není. Náboj nekoupí a co si budeme povídat,hodně lidí fakt moc střílet neumí a čím větší zpětný ráz,tím větší katastrofa v přesnosti. Znalosti balistiky a snaha si to odzkoušet fyzicky na střelnici se ani nebavím.A viděl jsem rozbité obočí i po 308. A to už je napováženou! Ale pro fajnšmekry co rádi přebíjí a snaží se vytáhnout z daného maximum si myslím že je to docela zajímavé. Mám další případné vážné zájemce. Kamarádům se to zamlouvá.
Nicméně v tomto vlákně bych o tom asi dál nediskutoval.
Chápu že pro většinu je přínosnější a zajímavější řešit ty Hanelky, nebo jiný dostupný pušky v běžných zažitých a osvědčených rážích.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od pufr »

Josef Kuřitka píše: pát 10.7.2020, 18:29 Obohacuje skutečně tato debata původního zadavatele a běžné myslivce- lovce, tedy nejširší uživatele LF?
Máš pravdu, tohle není téma u kterého bychom někdy dospěli k společnému názoru. Myslím, že většina uživatelů, kteří si zachovali určitý nadhled to ani nemůže očekávat. I tak ale musím říct, že mě ty prezentované názory obohacují - alespoň mám ten dojem :)
Jiskra píše: pát 10.7.2020, 19:00 Chápu že pro většinu je přínosnější a zajímavější řešit ty Hanelky, nebo jiný dostupný pušky v běžných zažitých a osvědčených rážích.
Ano, většina zúčastněných si naštěstí zachovává zdravý rozum a racionální pohled.
Zadal jsem do Google jednoslovný dotaz "Pirschbüchse" - puška na šoulačku - a výsledek byl taky velmi různorodý - opakovačky, jednušky, zvláštní konstrukce ... Na mnoha nalezených zbraních je ale vidět, že "Raptor efekt" není nic nového - o přízeň zákazníka soutěžili puškaři nápaditými konstrukcemi už před mnoha staletími.
Pro odlehčení bych tu jednu z těch nalezených Pirschbüchse, co na mne vykoukla, cca z roku 1765 ukázal. Zajišťovala totiž speciální "srdcový" efekt v oblasti ranivé balistiky - a to prakticky bez ohledu na polohu zásahu. Tvůrcem je Jacob Walster z německého města Saarbrücken.


Pirschbuechse_Jacob_Walster _1765_1.jpg
Pirschbuechse_Jacob_Walster _1765_1.jpg (20.32 KiB) Zobrazeno 4140 x


Pirschbuechse_Jacob_Walster _1765_5.jpg
Pirschbuechse_Jacob_Walster _1765_5.jpg (43.34 KiB) Zobrazeno 4140 x

Pirschbuechse_Jacob_Walster _1765_6.jpg
Pirschbuechse_Jacob_Walster _1765_6.jpg (48.18 KiB) Zobrazeno 4140 x

https://www.rct.uk/collection/61100/pirschbuchse
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Pufr

V mládí, jako dítko školou povinné, jsem na nějakém zámku viděl flintu - předovku, která měla ústí ve taru kosočtverce. Odkaz nemám a na jakou část těla cílil její speciální ranivý efekt netuším. Případné asociace při sledování pohybu nabijáku nehodlám popisovat. Zřejmě bych dokázal vytvořit i schematický nákres toho ústí a umístit ho sem, ale mohl by z toho být ban.

Čtyřboké polygony měly rané Těšínky - zpravidla s kolečkovým zámkem ... Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Citron »

Text s nulovou informační hodnotou odstraněn. Pufr
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Naprosto souhlasím se všemi příspěvky výše uvedenými. Tudíž končím zbytečnou debatu o mnou vymyšlených pí.....vinách. Opravdu už jsme mimo téma. Nicméně po dokončení Vás seznámím s výsledky, respektive s dojmy z nich. Pokud budu out nechť to moderátor smázne. Předem dík.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od kounek »

Josef Kuřitka píše: pát 10.7.2020, 20:16 V mládí, jako dítko školou povinné, jsem na nějakém zámku viděl flintu - předovku, která měla ústí ve taru kosočtverce.
Nejsem si jistý jestli myslím stejnou zbraň, ale viděl jsem na nějakém hradu zbraň se čtvercovým "vývrtem", na ústí byl "nastojato" . Podle kastelána se z toho střílely štůlny. Ale rozhodně to nebyla zbraň na šoulačku... Lauf byl pořádný kus železa

Tohle vlákno už by si zasloužilo spíš než promazání přesunutí do hitparády nesmyslů. Něco mě na čtení těch zajímavostí baví... :-)
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od vasil »

tak jsem našel dalšího adepta na "druhou kulovnici" je jím: https://www.bergara.online/en/rifles/ex ... me-hunter/
jen škoda, že o ní náš importér, spol. Brnohunt mlčí. Našel jsem na stránkách neaktualizovaný seznam modelů a ceník 2019 :(
Odpovědět