Jakou druhou kulovnici

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Možná to tady už šlo a trochu to nakousl Pufr, ale nemyslím, že by honba za extra ultra lehkou kulovnicí a pokud možno v relativně výkonné ráži byla ideálem pro každého a to z důvodu těžšího zvládnutí zbraně z hlediska míření a spuštění, i když původní požadavek byl na lehkou flintu. Šoulačka je více o pohybu, více o adrenalinu, zvěř bývá možnost obeznat jen krátkou dobu, střílí se za pohybu a z nestandartních pozic. Když člověk přejde z těžké flinty na lehkou, tak má pocit , že je vidět na osnově každé bouchnutí srdce. Nemusí to každému vyhovovat a chce si na to zvyknout.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

Vasile , Ty kluku ,samozřejmě ,že to koupil v Proarmsu i s flintou. Bohužel ani oni netušili....
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Jozef, presne tak. Ja pochodzkou lovim casto a máš svätú pravdu. Pokiaľ ideš zadychany do kopca a potrebuješ strieľať, tak z ľahkej pusky zamierit je takmer nemozne. Preto mam ťažšie zbrane a aj keď ju držím a strielam z voľnej ruky, tak je ťažšia zbraň omnoho stabilnejša, ako ľahká zbraň. Ťažšia zbraň sa u mňa rozumie cca 5,2 kg a hore aj s optikou.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

Půjdeš li s lehkou puškou do kopca,nebudeš tak zadýchaný jako když půjdeš s těžkou puškou do kopca. To je přece logický :lol: . Když nebudeš tak funět, i míření bude snadnější. Mám 6 kg pušku a 3,5 kg pušku a s 6 kg bych teda nešoulal ani za to prase. Nejsem masochista

Teď vážně, celé tohle téma je podle mě k prdu. Jeden má rád holky,jiný zase vdolky. Přece jsme dospělí chlapi co snad nejsou úplně vylízaní,aby jsme si nebyly schopni SAMI rozmyslet a posoudit , co komu konkrétně bude vyhovovat,ať váhou,tak ráží atd. a nemusíme čekat,co nám kterej chytřejší soudruh poradí.
Nebo se pletu a potřebujete společné doporučení a odsouhlasení fóra?

Ale hlavně je to o konkrétním jedinci, Vždyť velké procento myslivců se s bídou trefí v klidu z kazatelny.
Viz jarní nastřelování před srnci. Na střelnici je to vidět.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Chlapi , velice pozorně sleduji připomínky k lehké kulovnici a akceptuji je, nicméně mi jde o to abych si sám vyzkoušel zdali to tak je, mám samozřejmě i těžkou pušku na šoulání, Blaser v .308 s heavy hlavní, nebo .300 Win Mag s heavy hlavní a navíc s Meoptou ZD 6-24x, která je určitě přes 5 kg. No a jde mi o to abych porovnal co je na šolulání nebo naháňky pro mě nejvhodnější, když se nebude lehká puška hodit na šolulání, však se bude se hodit třeba na kazatelnu hodně vzdálenou od zaparkovaného auta. Navíc v mém případě se nejedná o druhou kulovnici, ale o x-tou. Vážím 70 kilo i s gumákama a batohem, takže pro mě váží 3 kg puška to co pro 100 kilovýho chlapa 5-ti kilová. Taky si celkem nesebektiticky myslím, že umím slušně střílet a to i ze silnějších ráží, takže to má celkem šanci na úspěch. Když to bude celé blbost tak to sem rád napíši a třeba moji chybu nebude muset nikdo opakovat.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od bonecrusherx55 »

No ja mam necelych 90 kg a bezne chodim do kopcov so svojou 300 win mag a ta vazi 6,7 kg. Zatial bez problemov. Ked je potreba strielat, tak ta vaha zbrane sposobi to, ze je stabilnejsia pri zamiereni. Ale samozrejme nie kazdemu to vyhovuje. A k tomu na chrbte plecniak a na krku swaro 10x56 slc. A takto chodim aj ked je po kolena snehu.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

No a já bych rád chodil polehku a myslím si, že budu stejně stabilní i s lehkou zbraní a místo těžké kulovnice vezmu střeleckou hůl a budu nejstabilnější. :D
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od bonecrusherx55 »

No ja mam tripod, velmi rychlo sa da nastavit stlacenim paky. Kazdemu vyhovuje nieco ine.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

No a já mam i tu hůl i ten tripod, obojí se dá nastavit tím stlačením páčky, ale to jsme trochu mimo téma. Nechtěl jsem se chlubit tím co mám, ale informovat k čemu využiji snížení váhy kulovnice.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Šumavák »

Ano přátelé, od původního dotazu na druhou lehkou kulovnici, vhodnou pro šoulání, respektive názoru na CZ 527 Carbine, jsme se opravdu dostali docela daleko... :) Avšak navzdory určitému balastu si toto vlákno myslím slušnou informační hodnotu zachovalo, aktuálně to zde vykrystalizovalo do diskuse, zda je pro šoulačku opravdu vhodnější lehká kulovnice, či naopak těžší. Obecně vzato motivy pro pořízení si další kulovnice mohou být různé, od pouhého udělání si radosti, přes chuť vyzkoušet něco nového, až k racionálnímu základu typu lovu v jiných podmínkách, pro které mi moje původní zbraň moc nevyhovuje. A z toho posledního motivu zřejmě vycházel i původní dotaz zakladatele tohoto vlákna. Typickým příkladem takové situace je na jedné straně lov na kratší vzdálenosti v husté vegetaci lesní honitby versus lov na lukách a v polích. Většina z nás se myslím shodne na tom, že pro to první jsou vhodnější kulovnice větších ráží s těžší střelou a za dobrých světelných podmínek puškohledy se širokým zorným polem jako např. 1-4x22, 1-6x24, případně světelnější 1,5-6x42 a podobně (pro naháňky je velmi dobrý i kolimátor), pro to druhé jsou naopak vhodnější kulovnice menší ráže (myšleno průměru střely) s plochou balistickou křivkou a puškohledem s vyšším zvětšením. Co se týče šoulačky, tak samozřejmě i u ní ohledně volby vhodné zbraně, ráže a puškohledu záleží na tom, v jakém prostředí se bude šoulat. Ohledně sporu, zda je pro šoulání vhodnější lehčí, či naopak těžší kulovnice, zastávám názor, že primárně vždy záleží na střeleckém umu a odolnosti střelce. Při delším šoulání v obtížně schůdném terénu a husté vegetaci, pří kterém se mi nejvíce osvědčil tuzemský myslivecký způsob nošení zbraně, je každé deko i centimetr docela znát, takže pro mě je za takových podmínek lehká a krátká kulovnice jasnou volbou, s ohledem na vysokou možnost kolize střely s vegetací např. v ráži 9,3x62. Mně osobně silnější zpětný ráz, generovaný lehkou a krátkou kulovnicí výkonnější ráže, žádný problém nedělá, ani při střelbě z ne zcela standardních pozic. Ale na druhou stranu znám myslivce, kteří se sice v podobné kombinaci pro lesní šoulačku (lehká zbraň + výkonná ráže) shlédli, ale ve finále tak špatně snášeli ten větší zpětný ráz, že byli ohledně přesnosti střelby pro lov prakticky nepoužitelní. :? Řešením pro podobné měkkejše je buď zvolit méně výkonnou ráži, nebo zbraň vyšší hmotnosti (eventuálně doplněnou nějakým kick-stopem), případně kombinaci toho všeho dohromady. Nic jiného asi nevymyslí, úsťová brzda představuje výrazně silnější zátěž pro sluch střelce i jeho okolí. (Na ty z myslivců, kteří nesnáší větší zpětný ráz ze zdravotních důvodů, např. vlivem následků někdejšího úrazu a podobně, se hanlivé označení měkkejš samozřejmě nevztahuje. :wink: ) Co se týká zde probíraného obtížného zamíření s lehkou zbraní v případě zadýchaného střelce, tak já sice nepatřím ke zrovna nejmladším ani nejlehčím, ale když šoulám, pohybuji se relativně pomalu (tiše), takže se nikdy nezadýchám natolik, abych nebyl schopný dostatečně přesné střelby s lehkou zbraní. Ale možná kdybych si pořídil nějaký sedmikilový "šoulací speciál", tak bych se při šoulání do kopce také zadýchal... :D Závěrem bych uvedl, že ohledně volby vhodné kulovnice pro šoulačku by si měl každý sebekriticky posoudit své střelecké limity a podle toho se zařídit.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Začátečník »

Konečně praktik. Navržená 9,3x62 je dobrá. Podle revíru by mohla stačit i 8x57. Značka nerozhoduje. Hlavní je, aby seděla a měla i klasickou mušku a hledí, přes které se dá střílet při nasazené montáži. Puškohled nemusí být kdo ví jaký.
Při tomhle druhu lovu se málokdy střílí z pohodlí posedu, takže rána na větší vzdálenost je většinou z provizorní opory nebo třeba v leže s flintou podloženou batohem. Vždycky hrozí střelba přes nějaké to stéblo nebo větvičku. V lese na blízko stačí muška a těžší kule. Na dál na louku nastřelit případně na lehčí . Úplně daleko bude asi za těchto podmínek střílet málokdo. Na to je posed.
Častěji než z posedu hrozí horší zásah. Tady je také lepší větší ráže.
Taky není na škodu, když už má flinta něco za sebou. Pak není taková škoda tahat jí nějakým bordelem.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

A která v pořadí je tato kulovnice? První,druhá , nebo třetí? :lol:
S Šumavákem v globále souhlasím. Nicméně z tohohle tématu fakt vznikl bastard.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od lovec »

Príliš prekombinované a navzájom si odporujúce. Spolu vo výsledku to len implikuje zlý zásah.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od milan »

Aby toho nebylo málo, tak přidám i já:
požadavek - držák, lehká nekopající větší ráže
lehká kulovnička - Z štuc
nekopající - 35REM - nazývaná dámská kulovnice
docela knedlík 8,9
předěláno ze 7x57, ponechán něm. nap.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od vasil »

pufr píše: pon 27.7.2020, 16:51 To video bylo sympatické použitím jednoho zaměřovače. Pánové v DWJ nezřídka při obdobném testu použijí "co právě je v redakci poruce" a některé zbraně jsou tak v testu poškozené "odzačátku do konce."
ona to ani nemusí být optika, ale testeři to podělají i montáží, např viz zde: https://www.youtube.com/watch?v=Ur5f8YuhPJc
terčovou Bergaru 6,5CRM obuli do nejvyššího možného Kozapu, nebo aspoň to tak vypadá. V tomto případě nejde o značku, ale o idiotskou ergonomii..
Slovy klasika (Ivánku kamaráde): ,,To by člověk blil Milane!"
Odpovědět