Jakou druhou kulovnici

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

To je vemeno :D (ten v tom videu) a z jaké to střílí kozy :lol: . No to je tak , když dělá recenzi kdo má díru v prdeli. Bohužel to často není o tom kdo co umí a čemu rozumí,ale jaké má konexe . Známe i od nás . Některé recenze jsou pak úsměvné,ale bohužel i zavádějící.Tuhle Bergaru zrovna mám a ta puška střílí úplně jinak. Jen se to musí umět.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od dalas »

Tolphina mám rád. Ten mi vždycky zvedne sebevědomí. :D Už jsem to tady kdysi psal. Dívejte se mu do očí. Jinak ten název tématu je poněkud nešťastný v tom smyslu, že je to naprosto individuální záležitost odvíjející se od záměrů a dosavadního vybavení každého tázajícího se. Bohužel s tím budeme muset v tomto vlákně žít neb náprava je téměř nemožná.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od vasil »

No i přes šíři tématu tady aktivně klábosime tak 4-5lidí. Asi nečekám že se tu strhne poradna jako u Dr.Hanaka, ale mohlo by se tu zapojit více “soudruhů”
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Marpie »

Ono pro zadavatele to byla druhá kulovnice, ale každý to má jinak, pro jiné je to x-tá kulovnice a každý může mít tu další kulovnici na jiný účel. Já třeba dvě měl víceméně od mých mysliveckých začátků. Nejdřív kombinace 308W/222Rem. 308 jsem pak vyměnil za 270W a 222Rem za 223Rem, no a po více než čtvrtstoletí jsem s ohledem na touhu po nočním vidění pořídil kulovnici třetí (zase 308W)a ještě občas si půjčuji jednu od táty (7,62x39). A to právě na šoulačku jak byl původní dotaz, kdy vím, že ze země asi dál než na 100m střílet nebudu.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od zvire »

Zdravím! Tak přidám taky trochu do mlýna! Začínal jsem v čistě lesní honitbě v kopcích, kde jsem úspěšně a bezproblémově používal a používám i nadále Z-tku v 7x57! Střelba do max. 100m, puškohled na swenkmontaži 8x56, tak když bylo třeba, byl dole hned a miřidla na Z-etce nemají konkurenci!!
Pak jsem se dílem osudu dostal do polní honitby a začínal zjišťovat, že tato "lesní sestava" mi moc nevyhovuje (měl jsem obavu střílet na 130m+)!! Dokoupil jsem sice Swaru 2,5-15x56, čímž se to kapku zlepšilo, ale balistika mě moc dál nepustila! Pořídil jsem tedy osvědčenou Z-tku a v kapku rychlejší ráži s přímější bal. křivkou v 7x64! Vydržela doma jen rok, na můj vkus neskutečně kopala! Pak se mi náhodně naskytla příležitost ke koupi CZ550 ve 243W se zeštíhlenou pažbou! Na ni jsem přehodil swarovaka a na "lesní Z-tku" šel zpět 8x56 (kterého postupem času nahradil SB 2,5-10X56)!!
S 243W jsem se postupně sžíval, lovil jsem s tím jen srnčí a prodlužoval vzdálenosti až k 250 metrům!
Dnes si troufnu i na 100kg kus černé na 200m na stništi! Flintička lehká, nekope to a pro mé účely naprosto dostačující i na šoulání po polích!! Už ji začínam brát i do lesa na dančí a vysokou, ale ne na šoulačku, jen z posedu kde nejsou překážky v dráze výstřelu! To je asi má anabáze výběru druhé kulovnice (tentokráte na pole)!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od vasil »

zvire píše: pon 03.8.2020, 9:16 ...Pořídil jsem tedy osvědčenou Z-tku a v kapku rychlejší ráži s přímější bal. křivkou v 7x64! Vydržela doma jen rok, na můj vkus neskutečně kopala!
:lol: to můžu potvrdit, nastřeloval jsem to samé kamarádovi a už druhá rána se mi nechtěla dávat. Ta byla přísná! To je ale geometrií pažby, která byla spíš na miřidla než na puškohled, řekněme 7cm výše. Ani si na to pořádně nepřilícil...spíš přibradil :)

Když je dobrá pažba tak 300wm je jako pohlazení, zatímco se v přilehlém okolí otřásají okenice :D
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Tak jsem dnes konečně po předchozích peripetiích (viz předchozí příspěvky) osadil Savažku optikou. Celková váha se vyšplhala na 3,59 kg. Zjistil jsem, že výrobce kecá s váhou pušky, uváděná váha zbraně by platila leda tak bez závěru. Dal jsem dvě rány, hlaveň budu zabíhat až zítra. Zpětný ráz je trošku větší, ale díky mechové botce naprosto bez problémů. Zítra vyzkouším střelbu z různých poloh abych mohl kvalifikovaně rozhodnout, zda je to pro mě ono a zda to nebyl krok vedle. :D
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jen k těm Zetkám.
Měl jsem ji v 8x57JS a nemyslím, že by 7x64 kopala víc. Nikdy jsem se jí nebál. Jedinou věc bych jí vytkl. Pokud nebyla naštechrovaná, tak málem nepotřebovala pojistku. Pokud se naštechrovala, tak je Atzl slabota.
Co se týká 7x57, tak bych ji natáhl na 100 na cca 4cm plus a na strništi na 200m leží všechno. S "klikacím" puškohledem i dál. Rozhodně by se dal s dnešními střelami postavit velmi pěkný LR náboj. Osobně bych pro sebe , pro lov těžké černé a vysoké, hledal něco dlouhého, válcového s půlkulatou hlavou, tak jak to měli rádi gentlemani, co lovil v Africe s kulovnicemi 275 Rigby.
P.S. I když jsem měl 243W a "nedám na ni dopustit", tak při zadání 200m a 100kg kus černé, tak bych dlouho přemýšlel a spíš bych šel po sedmě s 10,5g střelou. Dva, tři i čtyři cm propadu nic neřeší a předání energie bude díky průřezu a váze střely lepší.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Ratte »

Osobně mám loveckou pušku v takové konfiguraci, aby byla co nejuniverzálnější pro různé situace a úkoly a nemusel jsem tak koukat po jiné.

Ovšem kdybych toužil po větší specializaci, tak bych jednu pušku upravil pro potřeby long range/large game. Po dobrých zkušenostech bych asi zůstal u Rugeru s odpovídající optikou a jako ráži zřejmě 300 win mag.
Druhou zbraň bych si představoval krátkou, lehkou a pohotovou na kratší vzdálenosti a ve slabší ráži avšak pořád dostatečně výkonnou na veškerou medium game. Pro tyto účely se mi jeví jako optimální lever action, nejspíše Marlin osazený kolimátorem a ráže 44 rem mag.
Kdybych se však nemusel ohlížet na legislativu, zvažoval bych na tento post ještě 450 Bushmaster v AR systému.

Jak už zde bylo několikrát řečeno, výběr druhé kulovnice je vysoce individuální záležitost. Můžeme o tom debatovat, ale přínos pro někoho, kdo o pořízení další kulovnice uvažuje bude dosti omezený, řekl bych.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Citron »

Ono se to řekne vybrat si druhou kulovnici. Já vlastně závidím těm, co mají jednu na celý myslivecký život, nebo takto mají jen dvě. Já to nějak střídám a ta, co byla druhá je první, první je druhá, pak ji prodám, koupím novou druhou, ta se stane první...
Roli v tom hrály podmínky v honitbě, komfort střelby, cena střílení... je těch proměnných spousta.
Takhle jsem se propracoval přes různé zbraně od ruské jednušky pro použití v lesní honitbě (na 50 m vlastně stačí téměř cokoliv) přes ZHčko, CZ 527, troják, a další až k současné kombinaci, kdy zbraň, která měla být v době, kdy jsem přišel do současné revíru, primárně používaná, leží v trezoru a chodím s ní minimálně.
Takže se nakonec stalo to, že varmint v 243 win. nosím do lesa nejčastěji i přes jeho váhu, a to být jen na střelnici, abych nechodil domů okopaný a do lesa se měl podívat příležitostně. Je z toho příjemná střelba a má to v mých očích naprosto skvělý účinek na zvěř, možná nejlepší ze zbraní co teď vlastním. A ta váha na těch 800 m cesty k posedu a na sezení mi zatím nevadí (nedělá problémy). Nechtěl jsem 308 win. a mám ji na tu střelnici a na léto do lesa, když je vysoká tráva, abych si to nepokazil přes překážku s 243.
Kulobrok...opatřen sundavací montáží je teď nošen na šoulání, na světlo bez optiky, když se stmívá tak s optikou. Ráže není vybrána kvůli šoulání ale kvůli tomu, že jsem ji vždy chtěl. Zbraň je to nakonec lehká a o přes 600 mm hlavně i relativně krátká. Jsou to sice logické požadavky, ale její délka mi nikdy ještě nepřekážela, 99,9% času ji mám stejně na rameni.
Takže ono je to těžké radit, když ani já nevím, jestli u téhle kombinace a pořadí použití zůstanu, protože to není jistota, že nebudu najednou "nutně" potřebovat něco jiného. A otevřeně přiznám, že mít jen jednu kulovnici na vše, k tomu malorážku a brokovnici by mi nevadilo, jen by to znamenalo udělat čistku v trezoru... ale čeho se zbavit?
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Marpie »

Citron píše: úte 04.8.2020, 6:08 A otevřeně přiznám, že mít jen jednu kulovnici na vše, k tomu malorážku a brokovnici by mi nevadilo, jen by to znamenalo udělat čistku v trezoru... ale čeho se zbavit?
No taky bych to tak viděl, ale právě čeho se zbavit? A 308 jsem taky nechtěl a mám ji. No kdybych se musel rozhodnout tak vím že z těch co mám by zůstala 270W, nebo by šly všechny a nahradila je nějaká 6,5. Ale tu potřebu se jich zbavovat nemám, tak budou tři. A koupil jsem ZH321 a baskule má napínáček tak někde vzadu hlodá červík dokoupit k tomu KB hlavně. Ale není místo v trezoru tak je červík opravdu hodně vzadu a v klidu.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Šumavák »

Citron píše: úte 04.8.2020, 6:08...Já vlastně závidím těm, co mají jednu na celý myslivecký život, nebo takto mají jen dvě. Já to nějak střídám a ta, co byla druhá je první, první je druhá, pak ji prodám, koupím novou druhou, ta se stane první...
A měl jsi někdy kulobrok ZH? O tom přece zlí jazykové tvrdí, že je to zbraň na celý život, protože jen těžko najdeš dalšího troubu, který by ho od tebe koupil... :lol: :twisted: (Já měl mimochodem kulobrok ZH také a prodal jsem ho jen kvůli jeho vysoké hmotnosti, která mě značně prudila při dlouhých šoulačkách, jinak jsem té zbrani neměl co vytknout.) Co se týče počtu loveckých zbraní, kdysi jsem si v rámci prozíravé sebereflexe úmyslně pořídil trezor na zbraně s menší kapacitou, abych si tím zabránil v hromadění zbraní, které "nutně" potřebuji. Navíc jsem ho raději i důkladně zazdil a zabetonoval, abych v budoucnu neměl choutky jej vyměnit za větší. A funguje to, akorát se časem jeho obsah takřka kompletně obměnil. :) No a pak jsem udělal hrubou taktickou chybu, když jsem k myslivosti nasměroval i moji manželku, s podlým záměrem, že si jí kvůli tomu budu muset koupit / obměnit nějaké zbraně, se kterými ona chodit stejně nebude, takže... :P Jenže tu potvoru myslivost chytla a začala se jí věnovat naplno (dnes ročně nastřílí takřka to samé, co já), takže bylo vymalováno... :? :lol: Jo, kde jsou ty časy, kdy měl člověk jednu kratší brokovnici na norování a do leče, druhou delší na kachny a asfalťáky, jednu krátkou kulovnici na šoulání do lesa a naháňky, druhou dlouhou do luk a polí, třetí s nočňákem... :cry: Dnes si holt musím vystačit s menším počtem loveckých zbraní, ale ve finále jsem rád, že to ženu baví, protože když mají dva stejný koníček, ten život je zase o kousek pohodovější. :)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Citron »

Tak ZH jsem měl dvě. Pokud to nemá napínáček, tak je spoušť s brutální odporem, ergonomie pistolové rukojeti mi opravdu velmi nevyhovovala, spoušť na kulovou je pak daleko. A těžké to teda také je. Ale v začátcích jsem s tím zvládal všechny vykonával všechny potřebné lovecké aktivity. Znovu to nechci, to vím jistě. Obzvlášť jako druhou flintu na šoulačky.
Jen teda s postupnými obměnami pozoruju u sebe odklon od výkonných ráží s velkým průměrem začínám mít raději ráže menší. Spíš než jestli je zbraň na šoulání lepší lehčí nebo těžší, nebo jestli je výkonná více či méně zjišťuji, že dbám víc na to, aby mi zbraň více padla do ruky - ergonomie pažby i předpažbí, vyvážení, rychlost přilícení. Ale to se možná také s přibývajícími lety budou muset upřednostnit jiné faktory...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Marpie »

Já ZH neměl měl ho táta ten už ho pak pro váhu nechtěl. Já plánoval že si ho nechám ale asi dva roky to leželo bez použití tak se prodal čehož jsem posléze, když jsem viděl v jakém stavu se ZH i řady 3XX nabízí litoval. Teď jsem jako pracovní brokovnici spíš na půjčování pro hosty za Slovenska co k nám na hon jezdí koupil brokovou kozlici ZH321. No a tím že má napínáček tak se dokoupení kulobrokové hlavně přímo nabízí. Jedna z myšlenek byla i prodat CZ527 a na to ZH pořídit některou ze dvou 5,6 ráží co se na to dají sehnat. Občas když je liška blízko nebo přijde kuna popř. při šoulačce mi L nebo K vyběhne by se brok hodil. Ale zase 223 má výhodu výběru střeliva jak loveckého tak na střelnici a mnohem lepší dostupnost nábojnic pro přebíjení tak jsem to zatím zavrhl a i kuny střílím kulí. V silnější ráži bych možná z toho udělal naháňkový speciál ale jak jsem psal místo v trezoru to nedovoluje.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od pufr »

Šumavák píše: pát 31.7.2020, 20:48 Závěrem bych uvedl, že ohledně volby vhodné kulovnice pro šoulačku by si měl každý sebekriticky posoudit své střelecké limity a podle toho se zařídit.
Znám celkem dost lidí, kteří věc "druhé" či další kulovnice mají nějak, jako píše Citron.
Někteří tvrdí, že z obrázků a popisů nepoznají nic a ani půjčit si pušku třeba na týden jim nestačí: "Až tak za rok člověk pozná, co mu vyhovuje a když se k té pušce chovám slušně, tak mi těch zhruba pět tisíc rozdílu v kupní a prodejní ceně za ten rok či dva používání zbraně za to stojí." :? 8)

A je to teda celkem příjemný zvyk. Sem tam nějakou "lehce ojetou" pušku už jsem od podobného soudruha za dobrou cenu koupil. Pokud se daří, je legrace je i poslouchat to lehké vrzání zubů, když jim ukazuju, jak pěkně se mi z toho "jejich šrotu" podařilo proděrovat terč ... 8) :lol:
Pufr
Odpovědět