Jakou druhou kulovnici

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Tomáš.J
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 31.12.2019, 16:32

Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Tomáš.J »

Dobrý večer, můžete mi někdo poradit ? Chtěl bych si pořídit nějakou druhou kulovnici na šoulačky a lov přes den, ideální ať má nízkou váhu. Uvažuji o Cz 527 Carbine 7,62 x 39 . Jaký máte názor na tuto ráži nebo nějakou jinou kulovnici ? Děkuji všem za názory
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Marpie »

Jakou zvěř a na jakou vzdálenost max. chceš na té šoulačce lovit?
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Tedˇjsem řešil podobný problém s akcentem na váhu. Dva dny mám doma Sako 85 Finlight II v ráži 6,5 mm creedmoor s nerezovou hlavní a jsem z ní nadšený i když mám doma daleko dražší pušky. Váha zbraně bez optiky cca 2,5 kg, ergonomicky pro mě perfektní. Zítra budu laborovat střelivo a v neděli "zajíždět" hlaveň. Tak doufám, že nadšení neopadne.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
zdenek64
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24.5.2020, 20:49

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od zdenek64 »

Na šoulačku s lehkou flintou bych doporučil kulovou jednušku. Jsou to nejlehčí zbraně, na šoulačce většinou se k druhé ráně stejně nedostaneš. Jen ráži bych zvolil spíš těžší. Bez opory na posedu nebudeš střílet asi na dlouhou vzdálenost. Budeš střílet ze země a z hlediska bezpečnosti raději pomalejší ráže. Většinou se nepodaří střílet idealně v otevřeném prostoru bez překážek (tráva, větvičky) někde doprostřed pole. Ze stejného důvodu bude potřeba, aby zvěř hned od nástřelu intenzivně barvila. Takže bych zvolil osvědčenou 8x57JRS nebo 9,3x72R nebo 9,3x74R. Podle uváděných zbraní nemáš hluboko do kapsy, takže Blaser K95. Lehké a neslyšné otevření a zavření závěru, bezpečnost zajištěna až před výstřelem napnutím bicího mechanismu hřbetní pojistkou a jeho neslyšného vypuštění. Možnost ponechání baskule a výměny hlavně třeba za ráži na dlouhé vzdálenosti. Levnější varianta je Sabatti SLK98. Sabatti jsem měl v ráži 3006 a koupil si ji ode mě můj kamarád, který s ní ke mě jezdí dál lovit a Blaser mám v ráži 9,3x74R. Obě flinty se mi počtem úlovků bohatě zaplatily.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Ratte »

V té ráži 7,62 x 39mm je Ruger American Rifle Ranch. 2,67kg. Velice podařená řada za ty prachy.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od vasil »

Ruger American ve 450bushmaster - 2,5Kg, s kolimátorem a montáží sakum prdum do 3kg, kam se hrabe nějaká jednuška, dosledy, naháňky, celý den na rameni NO PROBLEM
žádný mikro závěr jako 527, weaver v ceně, dost prostoru pro jakoukoliv optiku
zdenek64
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24.5.2020, 20:49

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od zdenek64 »

Pro Vasil: Šoulání je sofistikovaný způsob lovu, který každý neumí, a k tomu patří odpovídající zbraň a to jednuška je. Samotný Blaser K95 váží stejně jako váš Ruger, ale kvalitou je jinde o parník. Na šoulačku určitě ne kolimátor, ale lehký variábl 1,5-6x42. Ten váš Ruger s kolimátorem je typická zbraň na naháňky, kde se určitě dobře uplatní. Kolimátor je optika primárně konstruovaná pro střelbu na pohybující se cíl. Zkuste si s kolimátorem dát pár ran do terče na 100 metrů.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Ratte »

Zdenek64
A jak se ta kvalita z praktického hlediska projevuje kromě 5x vyšší ceny? Nějak nevidím výhody jednušky oproti opakovačce pokud váží stejně, což je tento případ a na odolnost přesnost a životnost Americanů mohu z vlastní zkušenosti přísahat.
zdenek64
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24.5.2020, 20:49

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od zdenek64 »

Ratte:
Kvalita se projevuje třeba ručním dokončením i u fabricky vyráběné zbraně, slícováním, dotažením detailů, a ruční práce je drahá. Levné zbraně také zabíjejí, ale zavírání jde hrůř, něco někde drhne, je třeba vyvinout větší sílu, je to hlučnější, montáže po sundání a opětovném nasazení nedrží nástřel atd. Levná zbraň se okamžitě pozná podle zřetelných drážek od frézy, které nikdo ručně nezalapoval. Proč si můžete u našich kulovnic ČZ připlatit za kroužkovaný závěr? To není jen pro krásu, ale hlavně pro jeho hladký chod, protože ten normální drhne a šprajcuje se. Proto ČZ posílá své silné tropické ráže dodělávat soukromým puškařům. Nasraný buvol nepočká až uvolníte zaseklý závěr a přebijete. Také jde o kvalitu hlavní. V rámci koncernu jdou ty nejlepší pro Blaser a pak se jde dolů Sauer, Mauser, Haenel. U jednotlivých značek také záleží na modelu, třeba Sauer 404 až pak 101. Je rozdíl jestli se hlaveň povedla napoprvé a nebo musela být třeba rovnaná. Taky jde o použité materiály a konstrukci jednotlivých součástek. Brno Super vydrží tisíce ran a ZH se podstatně dřív rozsype v rukách. A vo tom to je.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od pufr »

Zdeňku, na Blaseru v ceně do cca 10 tisíc € není žádná ruční práce. Součástky mechanizmu jsou z podstatné části MIM, zbytek "padá" z center. Lovím už kolik let K95 Baronesse a pohled na přiznaný Inbus pod pojistkou, do kterého je kápnutá červená barva mne vždy znovu a znovu dojímá. Zbraně jsou to kvalitní, jak říká jeden kamarád - je to takový John Deere evropské zbraňové scény - ani náhodou to není ručně dělané řekněme "Ferrari" ...

Marketing Blaseru je z významné části postavený na egu majitele, to ano, takže tě chápeme, člověk si taky musí tu "investici" sám pro sebe obhájit :)

Stopy obrábění už se cca 20 let odstraňují omíláním ve vibračních leštičkách, ani na levných kulovnicích "lepších" firem je nenajdeš, přesnost výroby to kupodivu neatakuje - při dodržení technologických postupů (které samozřejmě používá i Blaser).
K té spolehlivosti chodu závěru demonstrované "buvolem" snad jen tolik, že pokud jde třeba o provedení nábojové komory, nejdou požadavky "spolehlivosti" vždy ruku v ruce s přesností střelby, u zbraní tropických ráží to ale tolik nevadí :? .
Právě třeba Blaser dělal kolem roku 2000 velmi úzké nábojové komory - dodnes se o tom na WuH a jiných německých fórech dočteš - do těch pušek nabiješ jen cca 15 z 20 ks nábojů výroby RWS či NORMA u zbylých pěti se budeš marně pokoušet zavřít závěr své K95, zatímco bůvol se nemilosrdně blíží ... to jsou z mnoha zdrojů ověřitelné informace, např.: Sorgenkind K95 - S.g. Hr. Lutz Möller - Mein Sorgenkind ist die Blaser K95 .30-06, Baujahr 2000. Von 60 RWS Patronen paßten 20 nicht ins Lager. https://lutzmoeller.net/Waffen/Blaser/K ... uechse.php

Jednuška, zvlášť s Jäger závěrem má svůj půvab i přednosti, na druhou stranu se mi už mnohokrát stalo, že jsem při ranní šoulačce "stihl" ulovit tři ale taky třeba pět kusů černé zvěře najednou - na to se mohou různí "etici" samosebou dívat různě - ale s jednuškou bych to myslím nedokázal :?

Dnešní realita v probíraném vztahu Blaser K 95/R8 versus Ruger All American je, že za 15 až 25 % ceny můžeš dostat 90 - 95 % užitné hodnoty. A to bych nechal na každém soudruhovi, jak své preference zváží a co vybere. Někdo má rád drahé hračky, někdo raděj zodpovědně a pravidelně střílí ... Pokud to bude zručný handloader, s vysokou pravděpodobností dosáhne s Rugerem srovnatelné či i vyšší přesnosti střelby než mnohé tovární střelivo s Blaserem ...
Pufr
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Ratte »

Zdenek64
Zde se asi neshodneme na kritériích. Z tazatelova dotazu mě přijde, že hledá nějakou lehkou a do určité míry všestrannou pušku nižšího výkonu na krátkou vzdálenost. Na to mě opakovačka prostě přijde vhodnější.
V dnešní době ultralehkých opakovaček s krátkou hlavní a širokým výběrem ráží, určených přímo pro takové zbraně a vzdálenosti, mě prostě jednuška, ještě v takových rážích co navrhujete, přijde jako nepraktický relikt minulosti, ať už je zalapovaná sebevíc.

Pokud bych měl přímo srovnat ten Ruger s Blaserem, tak při stejné váze disponuje opakovacím systémem živeným ze zásobníku, je kratší a 5x levnější. U mého Predatora jsem se spříčeným závěrem problém nikdy neměl a to s tím střílím i soutěže kde opakuju jako o život. Jako vakl tam je, to nepopírám, ale v praxi to funguje korektně a velice rychle. Spoušť výborná, cvaknutím pojistky jsem ještě nikdy nic nevyplašil. Mám z toho momentálně nastříleno zhruba 3500 ran. Přesnost kolem 1 MOA. S přihlédnutím k tomuto nevěřím, že hlaveň od Blasera bude mít nějak podstatně vyšší životnost a přesnost než od Rugeru

Co však nemůžu popřít, je ta zmíněná hrubost provedení, ne zrovna líbivý design a větší vůle. Je mi jasné, že zrovna ty vůle můžou vzbuzovat obavy, ale v praxi jsem s tou věcí neměl žádný problém ať už s přesností nebo funkcí. Vše ostatní je jen věcí estetiky, která pro mě osobně však hraje menší než žádnou roli. Respektuji ale, že pro někoho to může být kritérium.
Nakonec v téhle kategorii je víc zbraní než jenom Ruger. Namátkou třeba Sako 85 Carbonlight. Tomu nikdo nemůže upřít precizní zpracování a váží jenom 2,4 kg.
zdenek64
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24.5.2020, 20:49

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od zdenek64 »

Pro Pufr a Ratte:
Trochu si nerozumíme. Nasraným buvolem jsem myslel opakovací kulovnice CZ. Kroužkovaný závěr u Blaseru K95 asi nenajdete. Tyto zbraně z CZ si po koupi nechávají majitelé běžně "dodělávat" u soukromých puškařů. U puškaře, kam jezdím, běžně stojí polotovary bez dřeva v tropických rážích na dodělání přímo dovezené z fabriky a ta si je zase odváží zpět. Proč si někteří po známosti jezdí do CZ vybírat flintu z vícero kusů? Proč někteří s novou zbraní nemohou nic trefit a pak zjistí, že hlaveň se napevno dotýká pažby? Proč Blaser K95 zavřu lehce a potichu a jinou zbaň bez použití síly a křápnutí nezavřu? U těch drazších značek taky bude lepší kontrola kvality v průběhu celé výroby, tak i finálního kusu zbraně a i to něco stojí. Taky jsem schválně uvedl rozdíl u dalších českých zbraní Brno Super proti ZH, aby si někdo nemyslel, že jsem snob a musím mít to nejdrazší. Tazatel se ptal na různé názory, tak jsem ten svůj napsal. Pokud se bude rozhodovat pouze ekonomicky, tak si pořídí IŽ v ráži 223 Remington a Fomei s akrylátovými čočkami. To je každého věc. Já mám rád pěkné a kvalitní věci a ty jsou většinou drahé, tak se je snažím kupovat mírně "ojeté".
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Pro původního žadatele. Klidně si kup nějaký štuc a třeba i v 8x57JS. Při šoulání se musíš rozhodovat rychle , někdy se zvěř lovcem vyruší, ví o tobě dopředu a plná adrenalinu. Šoulačka v lese muže znamenat i nějakou překážku. Z toho důvodu bych ten samopalák nebral. Zbytek jsou balast. Skoro každá flinta v inzerátu je mírně jetá. Serou se flinty i za 250000. Za mě , když flinta, tak nová. Vím, co jsem s tím vyváděl a čím jsem to krmil a jak čistil. Co se týká tzv. výběru CZ, tak je otázka, co je realita, co je tah prodejce. Mám tam známe, je to vybrané a pod. a při tom skutek utek a dále je to neštěstí, že Zbrojovek můžeš mít kdekoliv vedle sebe třeba 20 a kulovnice třeba za kilo je v krámě jedna. P.S. Buvola jsem viděl, ale nelolil. Nicméně jsem viděl v Africe hodně CZ kulovnic u průvodců a majitelů, ale opravdu nešoulali s jednuškou od Blasru. Jinak ten Blaser mám taky, tak hrozny nejsou kyselé.
Barvář
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: pát 24.5.2019, 7:12

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Barvář »

Když jsem dělal lesníka, tak jsem lovil 80% zvěře při šoulačce.Tehdá jsem vlastnil zkk ve 243 a Super Brno 7x65R.
Ani jedna z nich nebyla ideální .. Po té jsem zdědil 6,5x54 MSCh.., a to už bylo mnohem lepší, krátká lehká a fungovala i na vysokou!
Při dnešním výběru zbraní a střeliva bych zvolil zbraň v nerezovém provedení a plastu !!! Mnohdy jsem zmokl na kost,a stále rozebírat a čistit zbraň byl opruz!
U ráže je to trošku složitější , každopádně bych se pohyboval od 6,5-8 mm! Tu 7,62x39 bych volil v případě že přebíjím.., jinak bych šel na 90% do 308 (Obrovský výběr střeliva)a zvolil střelu někde kolem 12 gramů. Ze země je dosti častá střelba přes trávu nebo drobnější překážku ..
Optiku bych z vlastní zkušenosti zvolil něco podobného Meoptě R2 1,7-10x42.
Druh zbraně nezmiňuji , neboť každá liška chválí svůj ocas a ta co nemá Blaser říká lepší bez něho :lol:
22LR,222Rem,6,5x58R/20,7x64,7x72R/16,300AAC BLK,308W,8x57R/16/16, 16/16 ,12/12-76,6,5x68,6,5 Creedmoor,Mathews Triax, Mathews Z3, Hoyt ProElite
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od dalas »

Zásadní upřesňující otázku položil Marpie, a zatím na ni není odpověď.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět