Jakou druhou kulovnici

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Lothar, jedna hlaveň na dvě pušky. Twist 10" nerez.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Počítám, že za 5 let to bude naháňkovej standart. :lol:
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od vasil »

masochistické sklony ani choutky k sebepoškozování nemám, proto zůstanu raději opodál
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Já doufám, že ta flinta bude hodňoučká. Vysoká rychlost netřeba. Bude to zabíjet gravitací. Kam se hrabe 9,3.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od vasil »

s 9,3 budou ale výkonově téměř srovnatelné? Když mám choutky po nové ráži, koukám do této tabulky https://www.chuckhawks.com/recoil_table.htm jaký komfort střelby bude +- skýtat. Je tam zohledněná hmotnost pušky a energie zpětného rázu + rychlost zpětného rázu. 375 Raptora jsem tam ale nenašel ani žádný ekvivalent v kombinaci energie vs. 5Lb hmotnosti. Se svými 4900J bude střelba z 2,3kg zbraně hodně kousavá. Samozřejmě záleží na geometrii pažby, schopnosti absorbce a bla bla bla
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od dalas »

Hodnoty zpětného rázu vám může poskytnout QL. Řek bych, že komfort to moc nebude. Hodně bude záležet na opření do zbraně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od gawein »

Čím lehčí puška, čím vyšší výkon. Tím lepší střelec je potřeba. Držím ti palce Jiříku. Třeba nám povolí tlumiče, to je,ale další 0,5 kila navíc.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od pufr »

Mám .358 Winchester a střílím z ní 250 gr Hornady RN (myslím už možná nejsou v aktuální nabídce). Ve 4 kg zbrani je to příjemná rána, stejné střely, zkalibrované na 9,02 mm střílím i z kratičké hlavně 9x56 MSch. a "ladil" jsem i 9,5x57MSch. - ta je asi tomu Raptoru nejblíž - ty MSch zbraně mají ocelovou botku a dá se střelba celkem v pohodě zvládnout - výkon je o něco níž - pro nízký tlakový limit. Takže bych ani u 375Raptor nepředpokládal nějaké praskání klíčních kostí - zpětný ráz na úrovni či mírně nad úrovní lehké 30-06 tam ale bude :?

Spíš jsem v době hledání sestavy náboje pro 9,5x57MSch. (před dvaceti lety) byl celkem zklamaný z nabídky střel - měkčí střely byly všechny kolem cca 200 grs - určené pro 375Winch. a podobné "pomaloučké" náboje ...
Homogenní střely s nízkou hmotností by zpětný ráz 375Rapt. asi taky vyřešily - otázka je, jestli je to na společné lovy to pravé :?
Můj favorit by byl tenhle: https://www.speer.com/bullets/rifle_bul ... -2471.html
Ale tohle není vlákno pro detailní pitvání výběru a sestavy střeliva :oops:
Pufr
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od xHonza »

Tluumice by pro pejsky a vsechny strelnice byly jiste fajn, ale driv nez 2022 to nevidim. Do te doby bych doporucoval prvni vystely na sziti se s hrackou absolvovat treba s kolimatorem. preci jen by byla skoda si vypěstovat z toho strach :lol:
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Zas tak drsný to nebude, mám Sauer 404 v .375 H&H a dělám do toho celkem našlápnutý laborace (vysoko nad továrnou). Mám na něm úsťovku (ta bude i na Raptorovi). Sauer je celkem lehká puška i když nevím přesně kolik váží, ale , že bych se podělal z toho vystřelit, tak to tedy ne. Po dvacáté ráně už mě to přestává bavit, ale to je tak všechno. Nějaký Raptor s rychlostí kolem 700 m/s mě asi nerozhodí. Ty dvě tři rány na naháňce zvládnu.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak se nám to z relativně slabého samopaláku přesunulo k 375 Raptor a 375 HH.
Za mě: nejsem zcela přesvědčen o výhodách zcela lehkých kulovnic. Předpokládám, že ti střelci, kteří je doporučují, je plně zvládají, ale měli by uvést, že je střelecky těžší zvládnout. Vůbec pro někoho, kdo 90% ran dá s nočním agregátem 5+ kg a na posed ho vozí čtyřkolka. Původní otázka byla spíše pro běžné uživatele.
Pokud bych se z možnosti střelby na šoulačce , kde je možnost střelby zvěře za pohybu, přenesl k zadání naháňkové kulovnice, tak bych asi vybíral takto. Úspěšný střelec na naháňkách naprosto běžně střílí víc ran za sebou a samozřejmě za pohybu. Od lišky, po černou a vysokou. Abych byl schopen zasahovat, musím mít flintu s dobrou přilícitelností, tj. musím nahodit a musím být na mířidlech. Mělo by mě v laufu všechno shořet a flinta by měla být tak těžká a zpětný ráz tak komfortní, aby mě nerozhodilo vlastní opakování , či střelba a byl jsem se zvěří schopen táhnout. Nejsem přesvědčen, že toto brzda u 16 palce v silném kalibru vyřeší. Navíc se občas něco dostřeluje a pro psy je to velmi nepříjemné. To ten tlumič by byl lepší volba. Co se týká ráže, tak něco svižnějšího. Je pořád přesnější táhnou s kusem , přejet ho a střílet na špičku ryje , že se cpát někam půl metru a víc dopředu. K příliciteln osti pouze toto, když kulovnici na naháňky-speciál, tak pažba na míru.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jirik.fx »

Jo přesně takovou flintu mám, Sako Finlight II. v 6,5 CM. Je docela lehká, sedne mi jak hrnec na prdel a 6,5 CM je svižná dost. Chci jen vyzkoušet opravdový knedlíkomet, tak vymýšlíme tohle. Možná to je slepá cesta.
Zpětný ráz zvládám celkem dobře, střílím cca 6-8 tis ran ročně z kulovnic. Na jednu ránu vystřelenou v lese připadá u konkrétní pušky dalších cca 200-300 ran na střelnici. Než jdu s novou puškou do lesa má za sebou cca 300 ran: záběh hlavně, nastřelení optiky, hledání navážky, doladění flinty, trénink, ověření nástřelu před lovem (ověření před lovem dělám v podstatě pokaždé). Přes to všechno nejsem v lese s ránou vždy spokojený, a ne každá puška kterou si pořídím se dostane vůbec někdy do lesa.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jasně, že máš nastrileno. Jen střelba na pohybující cíl je něco jiného,než ležák na střelnici. Já mám na mysli to, že je potřeba táhnout s kusem , vystřelit, přebít a přitom v podstatě bez odlícení pořád jet kusem nebo druhým. Z mého pohledu je lehká puška v silné ráži kontraproduktivni. Ne,že by mlátila, ale že se sní hůře zvládá opakovaná střelba za pohybu.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

Kamarád má 375 Winchester v pákovce. Ta puška je docela lehká (měl jsem ji několikrát půjčenou), ten náboj je knedlíkoidní louda , který je výkonem teda níž, ale loví s ní na naháňkách dost úspěšně a je o tu pušku celkem pranice. Dost kamarádů si ji rádo půjčuje.
Ty běžné zkk a 550 ,nebo Tikka Lite v 9,3x62 si taky kopnou a loví se s tím běžně.
Vždy je něco za něco. Navíc dají se do toho dát i lehčí a rychlejší . Ona běžná a nejrozšířenější 8x57 JS , nebo 308 s knedlou 180-220gr není žádný sprinter. Navíc se přeci nemusí vystřelit vždy a za každou cenu. Praxe časem ukáže.
Nicméně se supresorem a třeba i subsonikem to bude paráda. Nebude to dlouho trvat a ty supresory budou legální. My myslíme dopředu a vizionářsky :D :lol:
No a právě kvůli nácviku jiřik.fx konečně dodělá v Olomouci tu elektrickou běhnu.
A pak budeme Raptor team. :lol:
Nebudu to zásadně obhajovat. Prostě to chci a basta!
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Jakou druhou kulovnici

Příspěvek od pufr »

Jiskra píše: pát 10.7.2020, 8:56 A pak budeme Raptor team. :lol:
Nebudu to zásadně obhajovat. Prostě to chci a basta!
Perfektní příklad motivace pro pořízení druhé/ další kulovnice - zbraně 8) :!:
Myslím, že to známe všichni - nebo téměř všichni :)
Určitě je tam - v tomto případě - i racionální úvaha :)

K tomu by skeptik dodal jen citát Máry Prchala, čaroděje ANO: "Marketing je o pocitech." ... :?
Pufr
Odpovědět