Howa 1500 vs Mauser M18

Vše o kulovnicích a malorážkách
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Marpie »

To že je ta hlaveň nasazena nerozebíratelně znamená že v budoucnosti ta hlaveň nepůjde vyměnit? A jak to má Howa? Kdybych lovil na hromadě tak mi asi Yukon co jsem měl stačil ale liška se dala tak na 80m a to mi nestačilo. A i tak moje statistika s Yukonem za tu krátkou dobou co jsem ho měl 5 lišek, 1 prase a 1 srnec co mi přišel ještě za světla.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Michal_123 »

Choochoo: jasně, nic ve zlém. Díky moc za reakci, jsem moc rád, když si můžeme pokecat o zbraních.
Marpie: nevím, ale předpokládám, že zalepení není důvod, že by hlaveň nešla vyměnit. I když, možná by se výměna hlavně vzhledem k ceně celé zbraně nevyplatila.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Choochoo007 »

Marpie, jsme u toho co tu zminuji. Mauser, tedy pokud je to stejne jako Sauer 100 ma hlaven nalisovanou do pouzdra, ikdyz u Saueru S101 se snad od toho upustilo, ale jak je to s tou rozebiratelnosti tezko rici. Jestli se nepletu tak nejak podobne byla delana puska Steyr SSG69, kdy nekdo tvrdil, ze prehlavnit je to problem, coz s nalisovanou hlavni asi je oproti zavitu. Na druhou stranu, je Mauser delany pro myslivce jako pracovni levna zbran, kdy se s prehlavnenim proste nepocita, nevyplati se asi u teto pusky a je asi vyhodnejsi koupit novou a bezny myslivec ji pri bezne udrzbe asi neznici.
Az najdes prehlavneny Mauser M18, budes vedet vice.
Howa je delana na zavit podobne jako CZ, ZKK, Rem,.. Ty zavity jsou ruzne, coz neni dulezite.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Jiskra »

SSG 69 se přehlavnit dá. Několika způsoby. Dělal jsem to.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od pufr »

Choochoo007 píše: čtv 23.1.2020, 23:16 Mauser, tedy pokud je to stejne jako Sauer 100 ma hlaven nalisovanou do pouzdra, ikdyz u Saueru S101 se snad od toho upustilo, ale jak je to s tou rozebiratelnosti tezko rici.
Choochoo007 je výborný a zkušený přispěvatel a jako takový bych se alespoň já osobně snažil vyvarovat stavět spekulace do rolí diskuzních argumentů a rad nezkušeným kolegům :D .
Zalepený závit je závit, který jde zpravidla po ohřátí na určitou teplotu uvolnit výrazně líp než obvyklý hlavňový závit s přesahem (kde občas ani "metrové vratidlo" nedostačuje, kroutí se pouzdra závěru ... :? )

To, že se "běžný myslivec" při obvyklé údržbě nedožije "vystřílení" hlavně své nové zbraně samozřejmě realitě odpovídá.

Jinak bych čistě osobně mezi uvedenými asi malinko stranil Howě - asi ale jen proto, že její vlastnosti jsou alespoň na našem území lépe ověřené. A snažil bych se vzít ty pušky do ruky, vyzkoušet ergonomii, nejlíp si třeba i vystřelit. Nenechat se do ničeho tlačit. Jak píše Gawein - musíš z té pušky mít ty sám "dobrý dojem" :)
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Marpie »

Z Howy jsem dobrý pocit měl. Jen mne zklamala u Howy nerezová úprava. Uvažoval jsem připlatit za nerez, ale i prodejce a jeden nezávislý uživatel nerezové Howy mi říkali že nerez není všemocný a dokáže taky chytat lišku. A ta nerezová Howa co jsem držel dokonce lišku na pouzdru závěru už měla. Dá se to odstranit, ale ten uživatel mi říkal že už by do nerezové nešel. Na údržbu prý horší než černá hlaveň.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od lovec »

Černené puzdro Howy takisto nie je etalónom odolnosti voči nejakej tej vzdušnej korózii a potrebuje aspoň nejakú starostlivosť. K nerezovej Howe praktickú skúsenosť nemám, ale nerezové Remingtony 700, ktoré mám dva, sú v tomto ohľade absolútne bez problémov.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Choochoo007 »

Jiskra píše: pát 24.1.2020, 10:00 SSG 69 se přehlavnit dá. Několika způsoby. Dělal jsem to.
Ja nerikam, ze neda, rikam muze byt s vyraznejsimi problemy. Jen se tedy zeptam, je ta hlaven lisovana nebo ne?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Choochoo007 »

pufr píše: pát 24.1.2020, 10:16
Choochoo007 píše: čtv 23.1.2020, 23:16 Mauser, tedy pokud je to stejne jako Sauer 100 ma hlaven nalisovanou do pouzdra, ikdyz u Saueru S101 se snad od toho upustilo, ale jak je to s tou rozebiratelnosti tezko rici.
Choochoo007 je výborný a zkušený přispěvatel a jako takový bych se alespoň já osobně snažil vyvarovat stavět spekulace do rolí diskuzních argumentů a rad nezkušeným kolegům :D .
Tak jsem to nakonec prehodil. Starsi model je 101 a novejsi 100, takze omluva. Chybne jsem vychazel s roztouciho cisla a preci jen si to clovek po tech letech nepamatuje. S100 uz nema za tepla lisovanou hlaven
https://www.myslivost.cz/Casopis-Mysliv ... auer-S-100

A M18? netusim, verim Pufrovi, ze dostal spravnou informaci, proto jsem i zminil. Vcera jsem v rychlosti prolitnul ruzne zahranicni diskuze a nekdo rikal sroub a nekdo se odkazoval na info Mausera, ze prej lisovano. Nemohla se treba vyroba v prubehu let zmenit podobne jako u Saueru?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Jiskra »

To nebyla žádná narážka,jen informace do éteru. Ano,na 69 je ta hlaveň uložená za tepla s přesahem.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak ja to nebral jako narazku, bral jsem to jak to bylo od tebe podano a nebyl jsem si tedy jen jisty ze je to opravdu tak, diky za info a potvrzeni. Chtel jsem to jen overit, uz si nepamatuji jak jsem k tomu prisel. Jak rika Pufr, nemeli by to byt spekulace. Jednou jsem prave o jetem SSG69 uvazoval, ale tohle me spise presvedcilo o opaku.


Marpie píše: pát 24.1.2020, 11:02 Z Howy jsem dobrý pocit měl. Jen mne zklamala u Howy nerezová úprava. Uvažoval jsem připlatit za nerez, ale i prodejce a jeden nezávislý uživatel nerezové Howy mi říkali že nerez není všemocný a dokáže taky chytat lišku. A ta nerezová Howa co jsem držel dokonce lišku na pouzdru závěru už měla. Dá se to odstranit, ale ten uživatel mi říkal že už by do nerezové nešel. Na údržbu prý horší než černá hlaveň.
Neni nerez jako nerez. Austeniticky je vyborny z hlediska koroze a je nemagneticky, ale z ceho je ta Hoawa si ted nemuzu vzpomenout. Howa to nekde uvadela, ale uz netusim kde. Faktem je, ze Howa magneticka je a asi i dalsi pusky. Takze feriticky, nebo martenziticky nerez je magneticky a je mene odolny a tudis se tam topky nerezu semtam objevi. Ale nemuzu rici, ze by to bylo neco co by me strasilo. Je to vcelku v pohode a rozhodne cernenou pusku smidlam Balistolem vice. Je faktem, ze par zrzavych spendlikovych hlavicek se na nerezu objevilo, ale bylo to po cca rocnim provozu a zadne udrzbe. Ted si nepamatuji, ze bych neco nasel. Jak rika Lovec, je to i pro me bez problemu.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Jiskra »

Ještě u těch nerez (,,rezivějících") materiálů jde o kvalitu povrchu. Mám přípravek z nerezu a věčně se máčí ve vodě a nerezne. Plochy broušené. Z toho samého materiálu jsem udělal picatinnu , tu jsem balotinoval a ta svině po potu chytá jemný rez, Kdyby byla leštěná,tak to bude odolnější. Ale to je známá věc, Stejně jako to,že někdo má víc agresivní pot,než druhý. Hlavně ženský :D
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od gawein »

Podle toho jak jsem zkoumal M18, tak je to v podstatě jako u standartních kulovnic typu Howa,CZ a pod. s tím rozdílem, že uzamykací část v lůžku je řešena jako samostatný segment vložený mezi pouzdro(lůžko) a hlaveň zajištěný pouze proti pootočení. To je věc která výrazně zjednodušuje výrobu. Je to pouze moje dedukce z vnějšího pohledu,100 pro jistotu bych měl pouze pokud bych to rozhodil. Kvůli tomu ji kupovat nebudu. Chvilku jsem o tom uvažoval jako o levné platformě pro stavbu, ale nelíbí se mi uchycení do pažby.
Já se na zbraně dívám hodně z výrobního hlediska, takže pokud jsem jsem uvedl že platíš značku, tak je to z toho důvodu, že Howa je proti M18 technologicky o stupeň výše. Pár Howek už jsem předělával takže vím o čem mluvím.
Zadání tématu, ale byla kulovnice pod noční vidění. Takže jestli koupíš M18, Rem 783 nebo 700 či XPR Winchestra je jedno. Pro NV je to jedno(pravda neuvedl jsi jaké NV máš). To, že Ti kulovnice sedí a i, že se Ti líbí je velká část loveckého úspěchu.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Michal_123 »

Gawein: Prozraď mi, jak se pozná, že je Howa o stupeň technologicky výše když Mausera nemáš a nechceš ho.
To uchycení do pažby je velmi podobné, jako u jiných zbraní s tím "recoil lugem". Není to bedovaná pažba, není to dřevěná pažba, je to obyč plastová pažba. Koukni na plastovou pažbu u Tikky T3x.
Naopak, uzamykání na tři ozuby a s tím spojený krátký chod uzamykání závěru, dvouřadý zásobník, nastavitelná spoušť, třípolohová pojistka, to mi zní velmi dobře. A používá se mi to dobře.
Samozřejmě to není Sako, je to pořád levná puška, ale necítím u toho "levná" pejorativní nádech.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Howa 1500 vs Mauser M18

Příspěvek od Marpie »

Koukám že se to tu celkem rozjelo. Já mám vybráno. Bude to Howa. Jako Mauser ani nenadchl ani vysloveně nezklamal. Nevidět Howu a třeba jen plastovou Bergaru tak ho vemu neřeším a jsem asi spokojený. Ale prostě tak dobrý pocit jako u plastové Howy jsem neměl. Nevím jestli to bylo pocitem o ten cenový rozdíl, asi ne ale zase to není flinta na chvíli tak se ten příplatek časem rozpustí. A možná vemu nakonec i ten nerez. Ono se může stát že z flinty na noc bude nakonec hlavní a na noc bude třeba časem ZKK. A nerez s černou pažbou nebo černou s kamufláží vypadá moc dobře. A moje flinty lišku nechytají tak snad by neměla ani černá ani nerez Howa. A NV bude Pard NV008 LRF.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Odpovědět