Kvalita výroby kulových zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od jumpmans »

tak se taky pochlubim fotkama a videem.
Browning X-bolt stainless stalker v razi 30-06. vystreleno cca 40 ran, slavna tovarna Miroku v Japonsku.
https://photos.app.goo.gl/kcWxZe4C1yfcwjrj9

zbran jsem koupil z druhe ruky a prestoze se mi panove z Waltheru snazili pomoct, Browning se k tomu postavil prdeli - pry zpusobeno pri cisteni a ze z dane serie toto zadna jina hlaven nevykazovala. Mohu poslat flintu na expertizu k nim, ale pokud neuznaji vadu, zaplatim naklady.
nakonec jsem to nechal plavat- na presnost to nema vliv a uvidime, jak bude postupovat opotrebeni.
Ale vim, ze Browning uz nikdy vice.

btw - nataceno Teslong NTG100 - ten pruzny. Za cca 60 USD super vec.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Vyzerá to na pretlacanu hlaveň, no nie som si istý a ako sa formoval pretláčanim vývrt, tak sa asi drolil materiál hlavne. Tazko povedať, pretože tak vyzerá aj kovana hlaveň, aspoň podobne, len tie "zaseky" majú väčší rozstup. Ale to asi závisí od posuvu počas procesu kovania toho-ktorého výrobcu a akú kovačku používa. Chcelo by to rozbor materiálu. A toto rozhodne nevzniklo pri čistení. Otázka je, či Miroku tu hlaveň robila, alebo je dodaná od nejakého jich kooperanta. Neviem no a oni ti to zrejme nepovedia. Cieľ je predať výrobok, na kvalite asi už tak nezáleží.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ty příčné rýhy jsou z opracování díry v hlavni po vrtání, které zřejmě proběhne jen vystružením bez leštění/ honování.
Třeba ty kamerky pomůžou k návratu k lepšímu opracování díry v polotovarech hlavní :) 8)
X-bolt stainless stalker by si člověk myslel, že není úplně "basic" model :?
2JumpM Jak ta "bodová" spoušť Browningu (přes dvě páky) - cítíš to jako výhodu??

Na Lilja stránce v Crusherově odkazu jsou velmi pěkně popsané vibrace výstružníku. Jejich následky Crusher nafotil tuším u hlavně Sako 85

https://riflebarrels.com/chatter-while-chambering/

https://mibe74.rajce.idnes.cz/Moje_fotk ... 1466096461
https://mibe74.rajce.idnes.cz/Moje_fotk ... 1466096464

V podstatě v Lilja textu sdělují, že se těm vibracím nedá úplně vyhnout, jsou často spojené s novým, nepoužitým výstružníkem a nebo nedostatečně tuhou "obráběcí sestavou" (nakonec obdobně se dá hlaveň i jiný obrobek "poskákat" i na vnějším povrchu ...).
Ve finále jde o to, co kdo a kdy už vyzmetkuje, ale to už zde zaznělo mockrát :?

Savage 110 High Country, $1129 MSRP flagship model
https://www.longrangehunting.com/thread ... 456/page-4

Jeden z příspěvků v citovaném vláknu:
"Sorry about all of your trouble but now you know why people buy savages for the action and re-barrel and re-stock them. I've seen many savage factory barrels and have never seen a smooth one. Actually I had a 270 that when you ran a patch down the bore you could actually hear it. It wears a custom barrel now and the factory one...............................Tomato stake!" :lol: :lol:
Pufr
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

Ono u komorování záleží na souhře mnoha věcí materiálem počínaje, upnutím, výstružníkem atd.atd.atd.
Každá fabrika, a hlavně každý puškař postupem byť v maličkostech liší. Můj tip ohledně toho saka je naměstnání třísek v prostoru kde měl být přechodový kužel, buď po soustružení nebo hrubování nebo předstružení a následné uhnutí nástroje i když měl pravděpodobně vedení. Těžko se hádá když jejich výrobní postup neznám.
Nerad něco odsuzuji na základě jednoho špatného případu a teoretických debat. Jsem sice fanoušek Saka, ale už moc ne Saka 85.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

abychom se nertefovali jen do toho Saka, kamarád koupil nového Helixe, během prvních 20ti ran 3x nešel otevřít závěr. Ačkoliv mu nebyla po reklamaci sdělena příčina, nebylo to komorou ? :?:
Nemyslím, že by se tyto problémy týkaly jedné značky, je to problém všech. Já to přisuzuju hospodářské konjunktuře, lidi začali kupovat a fabriky jim chtěly vyhovět, tak nabraly lidi...všichni víme, že při malé nezaměstnanosti buď musíte pracovníka někomu ukrást anebo nabrat do té doby nezaměstnatelného člověka a zacvičit ho. Výsledkem jsou dojebaný komory po celé planetě viz příspěvek od Pufra
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

No merkel rx helix som zatiaľ mal v ruke pár kusov, tak tie závery sa na niektorých sekali už pri prebijani naprázdno-rozumej, skúšal som chod záveru. Na otázku, prečo to tak je som dostal odpoveď, že veď je to extrémne presne vypracované, preto to seká :lol: :lol: samozrejme boli aj také, kde záver chodil ako švajčiarske hodinky. No neveril som tomu prevodovému mechanizmu, tak som si ju nekúpil. K tým co sekali: mne to pripadalo tak, že záver nebol vedený rovno, ale sa "krížil" viac som to neskúšal a vrátil ten výrobok naspäť do regalu. Asi tam bola väčšia vola vo vedení záveru. Asi je to konštrukcne dané. Inak opracovanie teda bolo ukážkové aspoň zvonku. Dovnútra som nepozeral.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od jumpmans »

pufr píše: ned 25.10.2020, 22:47 2JumpM Jak ta "bodová" spoušť Browningu (přes dvě páky) - cítíš to jako výhodu??
hele, to nedokážu posoudit, je to má první vlastní flinta, předtím jsem párkrát vystřelil z CZ 550 s napínáčkem, tohle se chová velmi podobně. Jen odpor je malinko větší. Mám ji staženou na minimum, což by dle popisu výrobce mělo být nějakých 3lbs. Vyhovuje mi to, ale jak říkám, nemám porovnání.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Díky, mě ta spoušť taky přijde pro lov celkem příjemná :?

Zakopl jsem o článeček, kde borci měří laserem vývrt zkušebních hlavní pro testování balistické ochrany apod. Podle těch modelů měří s celkem vysokou hustotou bodů

https://www.nts.com/services/testing/no ... -analysis/

samozřejmě je to na úrovni materiálové zkušebny, která měří kde co a podstatná je asi i cena těch zkušebních / rozptyloměrných, tlakoměrných a jiných měřících hlavní pro balistické zbraně, která zpravidla někde na dvou tisících USD začíná a tam už se tu životnost vyplatí sledovat :?

NTSC_Laser_bore_Mapping_9 mm_new_and_worn_outBarrel.jpg
NTSC_Laser_bore_Mapping_9 mm_new_and_worn_outBarrel.jpg (72.26 KiB) Zobrazeno 3599 x

A jeden pěkný článeček od Víta Nezvala z Prototypy Brno (výrobce zkušebních hlavní), kde zjistil, že pomědění před kováním sníží drsnost povrchu (pokud se na ty dosažené hodnoty drsnosti podíváte, snadno si představíte, co by asi ten drsnoměr ukázal v některém z těch zde Cruserem a dalšími prezentovaných "příčně rýhovaných" vývrtů :? :lol:

http://aimt.unob.cz/articles/19_02/1265.pdf

Použitá kovačka je z ČZUB, takže v článku můžete videt, jak vypadají polotovary a výkovky hlavní v ČZ UB :?
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

tak...Pufr opět zabil další téma svým odborným příspěvkem na který není nikdo z nás schopen reagovat, nebo jej vyvrátit. Tak Ti děkuju, co teď budu po večerech dělat? :lol:
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Koupíš si nakukávač hlavní a po večerech budeš nakukávat do všech hlavní co schrastíš a pak nám tady pošleš moc, moc fotek a budeme společně mudrovat :lol:

Ty nakukávače se nikdy široké veřejnosti do ruk dostat neměli :lol:
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Je to pre tých, ktorých to zaujíma. Napríklad mne nie je jedno, v akom stave mam hlaveň. Komu to je jedno, jeho vec. A takisto to otvorí oči mnohým, nech vidia, za čo platia. Kúpiš si zbraň dajme tomu za 1600-1800 euro a hlaveň je po 250 vystreloch hladká bez poli, ako brokovnica. Nuž ten prípad bol asi tuším 3 roky dozadu u nás, kde som kukol do mannlicher pro hunter v 308 win a tam neboli polia v hlavni. Chlap sa sťažoval, že mu to lieta na 100 m po celom a4 papieri. Asi 3 roky stará puška to bola. Strieľal bežné sériové strelivo myslím od rws. A takých prípadov je kopa, len sa o tom nikde nepíše, pretože väčšina keď zistí, akú má hlaveň, tak sa to snaží predať a určite sa s tým nepochváli. Ten mannlicher bol s dlhou ťažkou hlavnou, hrubou. Budu aj nové fotky, len momentálne som už nazad vo Švajčiarsku a domov sa dostavím asi v polke decembra najskôr. Tie kamery sú výborná vec na kontrolu vyvrtu. Ukážu ti to, čo voľným okom nevidíš. Aspoň by sa majitelia zbraní naučili poriadne čistiť hlavne, keď už nič iné.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

To jistě. S tím se dá souhlasit . Ale taky kde jaký jantar bude panikařit ,protože o tom ví přece z internetu všechno a teď tu hrůzu vidí na vlastní oči. A všichni budou odborníci a budou suplovat puškaře :lol: . Já ten hlavňový endoskop mám k práci mnoho let a bez toho by to nešlo,nicméně do svých laufů se dívám pokud možno co nejmíň . :lol:
Co oči nevidí,srdce nebolí a stejně s tím nic nenaděláš. Akorát to znervózňuje. Pokud to trefuje...

Viděl jsem hlavně vypálené do jedné třetiny,pole částečně vydrolené a přesto to dělalo grupeta na 700m parádní. A pak máš hlaveň co vypadá dobře a prostě netrefuje.
Atd. atd, atd. Ono nestačí taky jen hledět,ale i měřit .
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Jasne, máš pravdu, ale nie je tiež na škodu, keď si aj ideš kúpiť zbraň novú a zistíš, že hlaveň je z výroby v katastrofálnom stave. Ved predsa za to platíš určitú cenu. Ja si hlavne kontrolujem vždy a zatiaľ som toho neľutoval, že sa mám s čím pozrieť dovnútra.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Ano, to souhlasím.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

https://www.fabricatingandmetalworking. ... -barrel-2/
https://begese.com/images/pdf/Applicati ... ogy_ID.pdf
https://www.nrafamily.org/articles/2019 ... an-others/
"Although bores with different levels of surface finish may give the same initial level of accuracy, the bore that fouls more quickly will lose accuracy faster. Tests have shown, however, that a bore can be too smooth. In such a bore, bullet fouling is actually greater than in a slightly rougher bore."

Nepíšu snad radši nic :) :lol:
Pufr
Odpovědět