Kvalita výroby kulových zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ten Lyman borescope funguje docela dobře.
Stojí něco přes 9.000.
Používám ho, ale nevím, jestli to byl dobrý nápad, protože mě to nutí intenzivně čistit lauf :)
A u jedné flinty jsem kvůli tomu lauf měnil.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Tak to je spravne Michal 123 :wink:
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

aby to nebylo monotónní, tak přidávám jedno foto z druhé strany od ústí. "Libovej" povrch vnitřku hlavně Browning Bar MK03. Tato fotka je po desátém čištění Roblou, než z té šroubovice zmizela měď.
Přílohy
bar.JPG
bar.JPG (36.38 KiB) Zobrazeno 3263 x
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Aby to nebylo monotónní, vzpomenu na rozhovor s Josephem Le Brunem, kdy vyprávěl, že jeho syn pracuje ve výrobě civilních zbraní v FN a že vlastně jen rozbalují palety dopravené z Taiwanu, otevřou každý karton s kulovnicí, zkontrolují úplnost balení a zase ho zavřou a pošlou dál po Evropě - proto možná to "čisté" opracování ... :? :D

Pokud to není tajnost, co je vyražené na hlavni té MkIII ??
Browning myslím už Portugalsko i Japonsko prezentuje
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

To Šumavák: nerozpadla se levná Tikka ale drahé Sako :lol:
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

Pušku jsem měl u sebe jen na nastřelení. Všiml jsem si poměrně velkého zněčištění na ústí a tak jsem se dal do čištění, zajímalo mě co je pod tím :D

Možná, kdyby se udělal tak 2000 ranej Break-IN tak by to bylo hladký :lol:

K mému překvapení, neměl tento povrch vliv na přesnost.

Co bylo vyraženého na hlavni si přesně nepamatuji, ale kdyby tam bylo Japonsko tak by mi to uvízlo v paměti, protože by mě to trklo. V Japonsku se mají dělat jen brokovnice ne?

PS: nikdy, NIKDY bych nekoupil pušku do který se nedá strčit vytěrák zezadu!!
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Popravdě nemám nějak zásadní přehled, co a s jakým označením vozí FN do Evropy nebo leží v ČR na krámě (to by věděli možná v Horoušanech). V Norimberku na IWA jsou kulovnice FN označené Made in Japan celkem běžné :?
I ty označené "Browning Viana Portugal" a Made in USA, ale to jsou zbraně pro výstavu, plnění kontraktů se může v takových detailech, jako je označení země původu, odlišovat - aby líp vyhovělo všem podmínkám daného trhu - spolehlivější je označení na zbraních, dalekohledech ... směřujících do USA

O tom, že japonští výrobci mají "kooperanty" v jižní Číně a jinde a na označení země původu se to zpravidla (s výjimkou té "Ameriky") nijak neprojeví, jsem se poprvé dozvěděl u Delta Optical cca před deseti lety (po mírném nátlaku :) ), takže mi ten Taiwan o kterém mluvil Le Brun přišel celkem uvěřitelný :?

Jinak průběh rýh přes pole i drážky jednoznačně určuje jejich původ do opracování válcové díry před vypracováním drážkovaného profilu šroubovice vvrtu. Díra byla jemně vystružená a zřejmě protlačená nástrojem s negativem drážek. V kovaných hlavních se stopy stružení většiou natáhnou na větší stoupání těchhle rýh, ale tu technologii samosebou z jedné fotky je těžko určit :?
Moje zkušenost ze dvou pušek Savage (mod. 10 a 12, obě těžší varmintové až terčové s hlavní 65 cm) je podobná jako má Vasil - ty pušky střílely konzistentně na úrovni 1/2 MOA, často i 0,3 MOA (měly obě kovanou hlaveň - šroubovice rýh měla stoupání cca 3 - 4 mm).

BTW o rozpadu radioaktivních prvků, radioizotopů a jejich poločasu se dá lecos najít o poločasu rozpadu kulovnice Sako toho asi zatím moc známé není :) Tak pokud to není tajemství (třeba aby se to nedozvěděl nový šťastný majitel :lol: :lol: ), tak bych se přimlouval za nějaké detaily - co bylo překalé a prasklo ... :?
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Tento příběh bych nazval "jak Jiřík při výběru, ne šťastnou ruku měl" :D
Tak nejdřív praskl první systémový šroub. V pouzdře závěru sice je drážka pro zpětnorázový ozub,ale v pažbě žádný není. Tak se šetřilo s váhou pušky,že ho tam prostě nedali. Asi těch odhadem 10g navíc bylo nepřijatelných.Šroub byl evidentně kalený a prostě po cca 200-300 ranách krásně křupl. Takže jsem tam dal zušlechtěný šroub a do pažby zafrézoval otvor pro duralový zpětnorázový ozub. Ten jsem vyrobil a do pažby zatlačil. Tím měl tento problém být jednou pro vždy vyřešen. Stejně řešeno to má daleko levnější Tikka.

Ale to jsme netušili,že nás čeká poměrně brzy další překvapení :lol: . Po cca 450 výstřelech se vyštípl poměrně dost velký kus závěru. A to konkrétně vzadu část napínací kulisy úderníku. Opět evidentní lom kaleného materiálu.
To jsem vyhodnotil,že opravit to laserem bych bych určitě dovedl,ale u půl roku staré pušky za docela nemálo peněz a po 450 ranách v 6,5 Creedmoor (s brzdou)bych se na to mohl tedy z vysoka vykakat.
Jen ať pěkně soudruzi vidí co vyrábí a za nemalé peníze prodávají. Takže reklamace. Zatím je to ve Finsku :lol: .
Prodejce za to samozřejmě absolutně nemůže. Ty jsou chyby výrobce.
Tímto nehodnotím celou produkci finského výrobce , ale jeden konkrétní kus. Ovšem představa,že se mi to stane na placeném zahraničním poplatkovém lovu ,hmm. Nebo to byla moje jediná puška a já byl půl roku bez pušky a nemohl lovit...To by mě asi mrdlo. :roll:

Konec příběhu .
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Rozobrate sako 85, pre tých, ktorých to zaujíma https://mibe74.rajce.idnes.cz/Sako_85_celopazba/
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Když tak přemýšlím, tak mě nenapadá, že bych slyšel, že z CZ upadl kus závěru.
Zřejmě se chce dostat z finského vemene více mléka, než tam je a tak Italové dojí a dojí.
Jen zůstává obecná otázka, zda jsme skutečně východním smetištěm pro "II" jakost pro evropské výrobce a totálně jim je to jedno, nebo je chyba v "přejímce" zboží od našich obchodníku? Podotýkám, že východním smetištěm nemyslím i Rusko, protože Rusové, co mají prachy, jsou velmi cimprlich a je to velký trh a dolarů je tam hodně.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Josef Kuřitka: No, co se týká krátkých sportovních zbraní tuzemské produkce, už jsem toho na různých místech prasklého, dávkou střílejícího a naprosto zmetkovitého zažil poměrně dost. Podotýkám, nikoliv po amatérském ladění. Byly to většinou výrobní vady typu špatné kalení, křivé svrtání a podobně.
Pro pořádek musím uvést, že například Smith Wesson je na tom minimálně s revolvery ještě hůře.
A v dlouhých Marlin, Chiappa... bohužel mám ve svém bezprostředním okolí tři nákupy a tři problémy typu lauf v háji, komora šišatá...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No ČZ je v tuzemsku celkem ostře sledovanáznačka a taky jim bohužel"semtam" něco uteklo. Tormentovanou zbraň bez komory jsem viděl před několika desítkami let ... Várku vadných polotovarů hlavňoviny se taky občas podařilo chytit s určitým zpožděním ...pokroucená pouzdra závěrů ČZ550 jsou celkem profláklá nebo trochu jiný případ, ale celkem zábavný - kdysi jsem se nachomýtl k přípravě reklamace kulovnice ČZ v "libové" ráži .243Win, velvyslanec jistého spřáteleného státu byl hrubě nespokojen s rozptylem nábojů NORMA zhruba na úrovni jeden metr / 100 m. V reálu tam byla v rozporu s vyraženým označením osazena hlaveň ráže .308 Winchester, no a natažených krčků si pan velvyslanec prostě nevšiml :)
Prasklých pažeb z "řidšího" dřeva nebylo v nedávném období taky úplně málo. Nebo jsem byl svědkem výkladu prodavače v podnikové prodejně, který vysvětloval zákazníkovi, že pokud je i při utažených systémových šroubech celé "železo" v pažbě zcela volně pohyblivé - u nosu předpažbí cca 2 cm nahoru dolu, úplně volně, tak to že je ta moderní "volně plovoucí" hlaveň ... :?
Některé první ČZ557 pro jistotu nestřílely vůbec ...
Prostě, že by se ausgerechnet ČZUB epizody v oblasti kvality výroby vyhýbaly nebo semtam něco neprasklo, to bych úplně netvrdil :?
Nevzpomenu si na nehodu s prokázaným původem 100% ve zbrani s fatálním následkem, ale to to Sako taky nebylo ... (ono je často obtížné to jednoznačně vyhodnotit ...)
Pufr
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Kvalita výroby kulových zbraní

Příspěvek od bonecrusherx55 »

vasil píše: pát 23.10.2020, 20:44 aby to nebylo monotónní, tak přidávám jedno foto z druhé strany od ústí. "Libovej" povrch vnitřku hlavně Browning Bar MK03. Tato fotka je po desátém čištění Roblou, než z té šroubovice zmizela měď.
Pokiaľ by som ešte mohol dodať, tak u R8 je možné vidieť stopy po kovaní, https://www.rajce.net/f1466124486 pretože pokiaľ viem, tak R8 ma kované hlavne a následne lapovane, aspoň tak uvádzal článok od blaser firmy, čo evidentne táto hlaveň okolo lapovania ani nešla. Asi na ňu zabudli :lol: Rovnaké stopy obrábania vykazuje aj ta browning hlaveň, ale z tej fotky je ťažké určiť, či je pretlacana alebo nie. Tu je fotka z inej časti tej istej hlavne R8 https://www.rajce.net/f1466124495
Niečo o výrobe hlavní https://gatdaily.com/hammer-forged-barrels-made-2/
https://riflebarrels.com/whats-new/
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Odpovědět