Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Vše o kulovnicích a malorážkách
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Příspěvek od pufr »

Pěkný "laufy" :) :!:
Tady už utíkáme z kanelek, ale takový profil je samosebou ještě výrazně tužší než kanelovaný a zajišťuje další věc - relativně stálou teplotu po prvních několika ranách a zřejmě i lepší symetrii kmitů při výstřelu.
Těžko odhadnout dlouhodobé uplatnění takových hlavní, možnáže karbon kolem ocelové "duše" hlavně poslouží tuhostí a tepelnou "regulací" skoro stejně a je na zlomku výrobních nákladů. Ale chápu, že pokud se taková hlaveň vejde do pravidel nějaké konkrétní discipliny, může to být výhoda - je to o tom modulu průřezu, který zmínil Dalas o něco výš :?

Abych přichystal Mildovi pěkné odpoledne, tak napíšu, že dvoukilová hlaveň TacomHQ bude výrazně tužší než stejně dlouhá dvoukilová hlaveň "konvenčního / standardního / obvyklého" provedení :) (vše v dobrém Mildo !!! :) ).
Pufr
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Příspěvek od Myslivec Milda »

Když něco nevím, tak se zeptám u těch, co opravdu vědí. Pravda, nevím jestli se zde takoví vyskytují. Ale zkusit to můžu, že. Kamarád po mně chce hlaveň pro Blaser R8, ráže 30-06 springfield. Nekompromisně kanelovanou se závitem. Otázka je : Klasickou délku 58.cm nebo zkrácenou na 52.cm , průměr hlavně na ústí = 17.mm. Bude na ni tlumič F&D 269. Ptal se mě, co bych mu doporučil. Fakt nevím co je opravdu lepší volba a proto se ptám. Pro kratší hlaveň je zde argument, že bude ( snad ) tužší, pro tu delší zase že bude mít vyšší V0. Taky nevím jak ta délka hlavně ovlivní hluk výstřelu, opotřebování tlumiče a precizi . Střelivo bude s BC = 0,615 a V0 u delší hlavně 840m/sec. , hmotnost střely 180 grein., Twist = 11palců. Požadavek: co nejlepší precize na vzdálenost až někde na 500m. Optika – termovizní puškohled těch nejvyšších současných parametrů. Takže kdo to ví-odpoví. Zajímají mě jenom exaktní odpovědi. Snad jsem to napsal dostatečně srozumitelně. Děkuji za ty opravdu, ale opravdu exaktní odpovědi opřené o paní fyziku.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Příspěvek od FrantaB »

Mildo mildo... Tohle vypadá na provokaci.
Opřené o paní fyziku? A jak kuwa jako? Neuvedeš materiál hlavně (+mechanické vlastnosti po tepelném zpracování), síly/lícování v sedle na rámu a rozměry uložení (a jeho mechanické vlastnosti a rozměry), konturu mezi upínacím průměrem a ústím, požadovaný závit na konci, požadavky na kanelování (šířka, hloubka, kde má začínat a kde končit, počet kanel, stoupání pokud nebude kanelování přímé, tvar frézy, pravo/levotočivé), jestli to bude fabrické střelivo nebo optimalizované přebíjenky (a s tím očekávaný poměr vyhoření, teplotu, rychlost a tlak plynů na ústí)...
A taky adresu k poslání proforma a vyúčtovací faktury, protože tohle namodelovat a spočítat není práce na den (a spočítat bez modelování jenom mezní stavy aby se dalo říct lepší/horší taky ne).
Dodal jsi kvantum informací, které jsou pro jádro dotazu absolutně zbytné a nedodal jsi to, co to opírá o paní fyziku.

Buď si ze čtenáře dotazu děláš (_!_), nebo projevuješ vcelku mimořádnou úroveň technické neznalosti.
:roll: :roll: :roll:
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Příspěvek od tonny »

I když se to přesně spočítá, stejně tu kmitnu tlumič rozhodí a bude se muset přizpůsobit střelivo u obou délek. Jen můj názor, ne kvalifikovaná odpověď. :)
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Příspěvek od Myslivec Milda »

FrantoB, uděláš dobře, když nebudeš reagovat na něco, co nechápeš. Když se budeš držet toho svého mudrování o medvědech obraně proti nim, tak uděláš líp. Jasně jsem napsal, že se jedná o originál tovární hlaveň Blaser R8, cal. 30-06 , kanelovanou se závitem M15x1. To asi neznáš. Otázka = jaká je lepší volba délky hlavně. 58.cm nebo 52.cm ? Z parametrů náboje si každý běžný člověk poskládá, že se jedná o NORMA - BondStrike. . Ad. tonny – Tlumič F&D 269 v praxi nemá téměř žádný vliv na rozptyl ( ve 100.m je rozptyl i poloha zásahů úplně stejná s tlumičem i bez něho, ve 300.m je poloha zásahu max. 1-2 cm níž než seskupení střílená s tlumičem . Pro výkon práva myslivosti je úplně jedno jestli se tlumič aktuálně používá nebo ne. Zásah- jeho poloha se zásadně nemění.) Žádné ty teoretické „kmity“ nic neovlivňují. A že to mám vyzkoušené na několika puškách, na to vem jed. Byl jsem zpočátku vůči tlumičům zaujatý, ale musel jsem změnit názor po praxi na střelnici. Takže nakonec kamarád dostane kratší hlaveň = 52.cm a když to nebude dobré, tak ji prodá a pořídí si tu delší. Jak prosté, že .
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Příspěvek od tonny »

Mildo, nechtěl jsem psát, ať si koupí obě hlavně a vyzkouší, tam asi je to nejmenší položka výbavy, začne teda kratší, asi vhodnější. Nakonec uvidí sám. Uvedený tlumič používám v 6,5crm 24" a na 100m mi to chodí s rozdílem asi 4cm s origo střelivem Hornady ELD-X. Nebudu tedy z mé praxe doporučovat že nemůže být problém s přesností na 500m. Mám to nachystáno na stejnou vzdálenost ale ještě jsem se k tomu nedostal, u mne to trvá. Nalaboruji si střelivo na tlumič a bez něj střílet nebudu. Na 308win 22" laborováno s Lapua Mega mám Jaki Titánium a také je tam podobný rozdíl. To mám na noční lov do 150m, tak to moc neřeším. Nejsem tak dobrý, abych poznal rozdíl v nástřelu 1-2cm na 300m, možná kdysi na soutěžích. Jinak tlumiče mne nadchly už od začátku a jsem rád, že je to povoleno. Na soutěžích je používali angláni bez problému i na 1km, ale také stříleli jen s nimi. Dej vědět, jak to bude chodit, jak bude spokojen.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Příspěvek od FrantaB »

Mildo, co je fyzika chápu docela dobře. Zcela určitě to není mudrování o tom, že "každý běžný člověk si poskládá, že je to Norma BondStrike".
Fyzika se popisuje/řečí paní fyziky je matematika, nebo aspoň počty. A těch je v tvém zdůvodnění podstatně méně než je logiky za okřídlenou větou "Máš doma akvárko?" Přesně 0 (slovy nula, jinak taky prázdná množina). Přítomnost číslice v textu neimplikuje (terminus technicus), že ten text je matematikou.
Je prima že ti to vydělává peníze, ale prosím nekýbluj se á to konto a navíc takhle pohrdavě do lidí, kterým aspoň občas počty (nebo matematika) a trocha fyziky vydělává na chleba (je jich tu víc) a snažně prosím, nezaměňuj fyziku s marketingem. Dovedu pochopit že tě nebavila (fyzika), ale takhle se jí mstít nemusíš.
Klika je, že fyzikální stránku za tím marketingem vyřešili jiní a použili přitom matematiku.

Kromě toho, napsal jsi že chce "Kamarád po mně chce hlaveň pro Blaser R8, ráže 30-06 springfield. Nekompromisně kanelovanou se závitem." Nikde ani slovo o tom, jestli je to originál nebo custom výroba :wink:

Takže se drž Blaseru a vyhýbej se medvědům, protože ti o nadřazenosti Blaseru nemají ani ánung :lol:
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Ovlivňuje kanelace hlavně, respektive její rozdílné ohřívání , materiál hlavně?

Příspěvek od Choochoo007 »

Jen par drobnych info k puvodnimu tematu:
- Kanelovana hlaven se rychleji chladi, ale take rychleji ohriva nez plna. Takze kdo rika, ze se jen za A lepe ochlazuje, tak by mel rici i B. Overeno merenim.
- Kanelovana hlaven se dela z duvodu lepsi tuhosti oproti hlavni stejne vahy. To znamena, ze hlaven kanelovana vetsiho prumeru ma lepsi tuhost nez hlaven plna mensiho prumeru pri stejne vaze obou. Hlaven plna ma samozrejme lepsi tuhost, ale take vetsi vahu.
- Pokud se pri vyrobe kanelovani vnese do materialu pnuti a neodstrani tepelnym zpracovanim, tak ta hlaven pri zahrati bude strilet hure nez kdyby se kanelovani nedelalo. Takze pokud to nekdo dela, mel by vedet co dela a ne to delat jen na krasu. Toto je prave problem mysliveckych zbrani, ty jsou proste na krasu, kdy je to doladeno prasopsem na pazbe.
- Sportovni strelci PRS kanelovani neresi, vyskytuje se minimalne. A to ze dvou duvodu, presnosti to neprida a pokud hlaven vystrili za nekolik tisic ran, coz u lidi co strili tisice ran rocne, tak jsou to vyhozene penize za neco, co pro ne nema prinos pri spotrebe hlavni.
- Nakonec i nekteri puskari a firmy ze sveta resi i zavit pro ustovky a tlumice a doporucuji maximalni mozne prumery zavitu. Ale to je zase rec okolo presnych pusek a ne tradicnich loveckych. Nekteri vyrobci hlavni doporucuji i pouziti tlumicu az na kontury vetsich prumeru z duvodu vlivu na presnost. Nakonec se ukaze, ze opovrhovany vyraz "myslivecka vzdalenost" ma neco do sebe :lol:

Kdybych na neco zapomnel muze nekdo doplnit
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět