Mauser M98

Vše o kulovnicích a malorážkách
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Mauser M98

Příspěvek od pufr »

Tak pokud se bavíme o výrobě zbraní na puškařské úrovni, pak až na výjimky potvrzující pravidlo neměl žádný puškař ve své dílně kompletně všechny stroje a zařízení - vždycky existovala a existuje kooperace. Třeba němečtí puškaři takhle vyrábějí odjakživa - do dnešní doby. A většina z nich to otevřeně přiznává. Felix Mogdans na své damaškové 1911 pistole gravíruje označení výrobce "Felix Team", pro arabské šejky tvoří tečku nad "i" malý diamantek :)

Čili pokud je to ku prospěchu věci a k prospěchu zákazníků, tak bych se až tak nezlobil.
Kdyby si někdo koupil obráběcí centrum, že začne dělat vysoce kvalitní M98 závěry z pevných, odolných materiálů, pak by jich nejspíš musel prodávat několik denně, aby takový strojový park uživil ...
Proto o kousek výš píšu, jestli s těmi závěry nefouká vítr z nějaké "opravdové strojírny" (JK nástroje apod.).

No a ta pověst puškařů Hadašů - ukazují se tu hezké věci, kde je vidět dobrá puškařská práce, ale těch kritických hlasů je za ta léta taky hodně - asi možná o trošku víc, než těch obdivných ... V tom nechci dělat soudce. Dobré / poučné je pokud někdo dokáže, třeba i s odstupem popsat tu svou kauzu / problém už trochu s nadhledem - celý ... :?
Pufr
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Mauser M98

Příspěvek od milan »

Tak já teda můžu předložit fakta.
Od Jendy jsem měl několik flint a všechny trefovaly. 6,5x55, 338LapuaMagnum a poslední 35Remington.
Kdo jezdíval do Světnova na srazy, tak ty flinty zná.
Problém u Jendy je, že něuměl říct NE a pak nestíhal. To je, nebo už možná byla bolest většiny puškařů, protože jsme se naučili počkat si. Před 20 lety, když ti puškař řekl že si počkáš 6 měsíců, tak jsme se ošívali, dneska rok čekačka není nic zvláštního.
Jenda vyvynul vlastní systém závěru na kulové dvojáky , pro větší ráže, a pro luxusnější zbraně. Ty flinty se pohybují v jiných než lidových cenách. Všechno se dá udělat, když je na top dost peněz. Sériovkou se v česku neuživýš, tak je třeba dělat něco co mnoho puškařů nedělá.
Na vyžádání určitě pošle zájemcům více informací.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Mauser M98

Příspěvek od Josef Kuřitka »

No a jsme u toho. Rok a plus čekačka!!! Rok života není moc a nebo je to strašně hodně! Jinak se čeká ve dvaceti, jinak v 65 letech. Emočně jinak se pak řeší nedostatky po dodací lhůtě měsíc a jinak po dodacích letech plus. Možná má pravdu Milda, že pro reálný myslivecký život je lepší nějaká lepší Blaserova stavebnice.
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Mauser M98

Příspěvek od martinhov »

Za mě je Hadaš lhář a to k tomu ještě hodně drahý. Vše co sním kamarád řešil bylo strašně drahé, a dostal mě tím že prý za toho štuce 98 s osmihrannou pažbou chce 150-200 táců dle provedení a bez rytin. Což je brutální cena nato že to jen poskládá. To si radši koupím R8 která bude stoprocentně fungovat.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Mauser M98

Příspěvek od Josef Kuřitka »

No a aby bylo jasno, tak se zde zmiňovaným puškařem nemám nic společného a nikdy jsem s ním neměl problém. Nicméně, když se mrknu na nějaká videa o stavbě pušek, když si uvědomím, že flinta má tři, čtyři nebo 5 kg, že je to mnohdy kompilát z polotovarů bez rytin , tak mě ty dodací doby zaráží. Vůbec když vidím, jaký barák a další věci se dají za rok postavit, když se denně pracuje. Chápal bych, kdyby desetitisíce myslivců chtělo flinty za statisíce plus u třech , čtyřech puškařů, ale Tikka a spol. rozhodně nekrachují. Rok plus, tak to je pro mě strašně dlouho, pokud to není investiční zbraň do skříně.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Mauser M98

Příspěvek od Michal_123 »

Strávit své veškeré příspěvky na fóru tím, že budu někoho pomlouvat je tedy opravdu nepěkné.
Svět je jedna velká nabídka a poptávka. Ber, neber.
Chápal bych stěžovat si na někoho, kdo něco zmařil, ne že je ve fázi nabídky drahý.
Tímhle způsobem zejména.
To mi přijde nefér.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Mauser M98

Příspěvek od pufr »

Jsem se před polednem tak krátce zamyslel :)
Asi jsem vynechal mechanická mířidla, která na osmihran dle mého patří - hledí a muška "RAZ" ... + nějaké €
No a práce a něco jednak na výdělek ale taky na rizika - ani ve třídě Select Match u Lothar Walther nedávají přímou záruku, že to bude chodit "jednou dírou" - což by takhle drahá puška někde na úrovni 1/2 MOA být měla. Taky pokud to má být třeba ta celopažba, to může někdy trochu zlobit ..., ne všechny díly (spoušť...) si musí se zbytkem dokonale sednout - někdy se musí něco vyměnit ...

Pouzdro závěru jsem nepsal "z nástrojovky" ale myslel jsem to tak, takže cenu vlastně nevíme - dal jsem 1000 € ??
No ale prostě, když se takové ty "trochu vymazlené" drobnosti posečítají ... :)
A to by měl být schopen slušný puškař se zákazníkem otevřeně probrat - co tam dá za hlaveň, spoušť ...:


M98_materiál ala_Pufr.jpg
M98_materiál ala_Pufr.jpg (52.95 KiB) Zobrazeno 3343 x
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Mauser M98

Příspěvek od Michal_123 »

Pokud můj předchozí příspěvek rozvedu, tak účet "Martinhov" byl založen pouze proto, aby někoho očernil. Všechny dosavadní příspěvky tohoto uživatele (čtyři) pomlouvají jednu a tu samou osobu. Toho puškaře vůbec neznám, aby bylo jasno. Ale tento přístup mě dost vadí. Jestli něco udělal špatně, tak to napiš. Jestli nedodržel termín, tak to napiš taky. Ale to, že "nabízená zbraň je drahá" nebo "je to lhář" není argument, ale výkřik.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Mauser M98

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Pufr.

Velmi dobrý, oči otevírající, příspěvek. Zejména v oblasti zdrojových nákladů na stavbu. Je možné, že je jiná, nižší, cena od dodavatelů pro firmu, ale to celkem nepadá na váhu. K tomu třeba i montáž atd.. Ceně v podstatě rozumím. Pokud se to povede, tak kvalita tam bude, ale ta naznačovaná doba výroby by mě děsila!!! Holt nejsem potenciální zákazník.

P.S. Proč ten dural?
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Mauser M98

Příspěvek od milan »

jen pro info, zakázková hlavňovina ze států 6 - 12 měsíců, ještě loni.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Mauser M98

Příspěvek od FrantaB »

Nejsem nástrojař, jen se z vlastního chtění a pro svou potřebu a potěchu rýpu v železe, ale troufnu si tvrdit, že v dnešních poměrech je 1000E odhad tak na repliku vojenského koštěte nebo malosériovku, kterou vytěžuje mezi výdělečnou prací "všehoschopné" cnc centrum někdo, koho takovou věc baví zkreslit místo mariáše nebo jiného koníčka a jak to z cnc vypadne, tak se to přihodí k tepelnému zpracování něčeho jiného a hotovo. Mám dojem z odposlechnutých náznaků, že od Mauseru s jeho úsporami z rozsahu a tradice se holý základní závěr v nejjednodušší žaves verzi kupuje okolo toho 1k Eur a není to cena za jednotky kusů. Že kusová výroba závěru M98 z pořádného materiálu v kvalitě, která kusovce odpovídá, bude začínat někde kolem 1,6-2k eurokreditů:
Výchozí kusy materiálu nejsou nejmenší (OK, taky nijak velké a drahé. 200-230E podle možností upínání a zvoleného postupu by to mělo spravit).
Nástroje-dovedu si představit, že se celé pouzdro udělá běžnými řeznými nástroji. Budou potřebovat velké vyložení (hádám, že větší než je běžné), tedy zakázkové trny, držáky a tyče. Aby to nedrnčelo a šlo dělat přesně, znamená to v takových podmínkách malou šponu a spoustu ladění, aby byl rozměr přesně a povrch co k čemu. Výsledek-dost strojního času na vlastní práci a kvantum času, materiálu a práce na vyladění. Množství práce, materiálu a času dost záleží na citu a asi i troše štěstí a může dost lítat. Pár desítek hodin psaní programu pro mašiny, nějaká desítka hodin strojního času, stovky až prvních pár tisíc E v materiálu na zkoušky, nástroje... Amortizujeme cca. 4-10k EUR, plátky jsou pak otázkou pár desítek euro, ale čas na vlastní výrobu bude nemalý.
Pokud se tomu chce člověk vyhnout, pak pár jednoúčelových nástrojů na obrábění, upínáků a upínacích přípravků. Navrhnout, vyrobit, otestovat, odladit, udělat definitivně s ohledem na dostupné strojní možnosti. Tupě okopírovat výbavu z Oberndorfu nejde, tolik jednooperačně seřízených mašin nikdo nemá a na kusovku se to nedá efektivně použít, navíc to musí reflektovat stroje, které má dotyčný k dispozici. Troufnu si tvrdit, že v téhle části je to šestimístná cifra v korunách, která se musí rozpustit do těch pár kusů které vzniknou (plus údržba a obnova!), takže 250-400E/kus?
Příprava povrchu a úprava tolerancí před tepelným zpracováním-ruční práce, to jinak nepůjde. Čas a grif na něco, co se nedělá každý den.
Tepelné zpracování-M98 je, přes veškerou bytelnost a v jistých ohledech překvapivou tuhost poměrně lehce stavěný-tepelně ho zpracovat, aby se neohnul/nezkroutil není úplně triviální. Nemusíme chodit daleko, abychom si připoměli velká zvěrstva na tohle téma, že?
Dokončení na rozměr, slícování-něco ruční práce, ale docela náročné na grif. Když se to nedělá pořád, nedá se tohle dělat na povel, protože někdy "se do toho člověk nedokáže dívat tak, aby viděl"-a udělal co je třeba a nezprasil to.
No a pak nastupuje Pufrova tabulka. A to jsou ceny komponent, které vyrábí někdo specializovaně, má na to přípravky, zázemí a úspory z rozsahu. Jenom titanový úderník-nože, nastavení dost odlišné od čehokoliv jiného-a hlavně stroj, který to udrží bez drnčení a vibrací, při výrobě něčeho tak tenkého. Jenom amortizovat tohle v malovýrobě, která s titanem jinak nedělá, je naprosté peklo.
Postavit M98 komplet in-house v dílně rozsahu Hadašovy, Kunovy nebo kohokoliv jiného, kdo dělá v podobném rozsahu, s maticí s pojistkou, spouští, hlavní, pažbou, montáží... by před rytinami a finální povrchovkou snadno spolklo zhruba 300+k českých (a to se držím docela při zemi). V historii to dělal jen Mauser, Zbrojovka Brno a FN, takže fabriky s výstavem ve stovkách tisíc až milionech kusů. Všichni ostatní nakupovali komponenty.
Závěr od Mayfair nezačínal předloni na 2,85k Eur pro legraci.

Takže nick martinhov se maně vybavuje ve známém citátu namísto Servíta.


Edit:
In-house dělala a dělá ještě Zastava, ale zatím jsem neviděl, že by někdo tenhle závěr použil na opravdu laděnou přestavbu. Viděl jsem nějaká vlákna o rovnání a ladění Zastaváckých závěrů-a možná to ani nejde. Jako spolehlivá lovecká nebo vojenská zbraň na 1-2 MOA asi úplně v pořádku, ale o moc líp se s ním asi pracovat nedá.
Naposledy upravil(a) FrantaB dne čtv 28.1.2021, 13:48, celkem upraveno 1 x.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Mauser M98

Příspěvek od pufr »

Prima zamyšlení, jak vznikne vysoce kvalitní závěr "typu M98." Pěkně se to čte :)
BTW k té na konci příspěvku citované nejznámější české "latrináli," tj. anonymnímu nápisu umísťovanému zejména na veřejné toalety - ono se to s tím Servítem už dnes tak moc nevidí - zde je vysvětlení: https://cs.wikipedia.org/wiki/Serv%C3%ADt_je_v%C5%AFl . Dnes jsme při čůrání ochuzení, podobné rozsáhlejší "latrinální" akce se odbývají zpravidla jen na sociálních sítích ... :) :D

Frantův popis pracovního postupu "M98" vede k dalším návaznostem - proč třeba ani tak navoněná, superkvalitní firma, jako byl Rigby na přelomu 19. a 20. století nezačla vyrábět závěry pro opakovačky sama, ale kupovala továrně vyrobené Mausery ...

A následně třeba, proč i němečtí puškaři s velmi solventní klientelou použijí pro stavbu zakázkových pušek originální závěry DWM, nebo jiné kvalitní, pokud jsou poruce - ty pušky pak opatří rytinou a dalším zdobením v hodnotě srovnatelné s cenou zbraně ...

Snad je už trochu v tomto vláknu vidět, že požadavek: "Chci puškařsky dělaného Mausera vysoké kvality za cenu běžné sériové pušky" není úplně to pravé, s čím bych měl na vybraného výrobce / puškaře nastoupit. :?
Tím rozhodně neříkám, že by se nemělo "jednat o ceně" apod. ...

Kdo ale chce takovou krásnou, nadčasovou pušku levněji, tomu nezbývá než koupit něco hotového, použitého, to třeba nějak promyšleně upravit, vylepšit ... :)

No a pro tu zbývající většinu, která necítí potřebu lovit s takhle dokonalou zbraní naštěstí snad třeba ten Blaser dělá něco levnějšího - v přijatelné kvalitě ... :) :lol:
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Mauser M98

Příspěvek od Citron »

Obecně, my stále chceme stejné věci za stejnou cenu v průběhu času a to také nejde.
Pokud si pamatuju, tak táta kupoval v roce 1998 CZ 550 za cca 18000, co je dnes po započtení inflace 2,5% částka k 31 000, pokud si dobře vybavím vzoreček. A pak chceme aby 557 stála 22 000 dnes při stejné kvalitě a s tím, že je na krámě pokud možno hned, nejpozději do týdne...
Všechno má svou cenu a malosériovka nebo "ruční výroba" je holt drahá, obzvlášť pokud se chci lišit od ostatních.
Nicméně i já mám raději závěr systému M98 raději než ty moderní remingtony, byť mi to v mé 557 funguje bez problémů. Prostě na mé straně převažují více ty výhody M98, jen kde ho dnes vzít za rozumnou cenu:)
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: Mauser M98

Příspěvek od pavel358 »

Tak z mého pohledu je 150-200 cena úplně v pohodě. Pokud i dohledáte ceny ve světě tak se vám to taky nebude zdát moc. Například Johansen chce pouze za systém bez hlavně a dřeva nějakých 4.500,-€ Mauser za svojí 98 s kulatou hlavní chce od 11.000,-€ nahoru. Takže říkat že je něco drahého je velmi subjektivní. Já bych například nikdy nevyhodil peníze za Blaser. Ale to že bych si ho já nikdy nekoupil neznamená že ho budu pomlouvat. Z Martinových příspěvků mi spíše přijde že by aj nějakou tu flintu od Hadaše chtěl ale nemá na ni, tak ho radši pomlouvá.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Mauser M98

Příspěvek od pufr »

Tak někdy je to náraz, když se člověk dozví, kam se současné ceny vyšplhaly. :)

Jak píše Franta, jsou šikulové, kteří dokážou využít volných kapacit CNC strojů ve spřátelených strojírnách, CAD výkresy udělají z fandovství po večerech a při zkoušení, ladění a náběhu výroby vzniknou použitelné výrobky - v našem případě díly opakovací kulovnice - u kterých výrobce nemrzí, pokud je prodá za pár tisíc ...

Pro řemeslníka, který živí sebe, rodinu a nějakého zaměstnance tohle ale nemůže být normální program :? :!:

Na druhou stranu, sumě peněz by měla odpovídat i pozornost věnovaná zákazníkovi a jeho požadavkům, ochota vysvětlovat, ukazovat ...
Výše citovaný Kurt Pritz (který si svou z 90% ručně dělanou opakovačku se čtyřmi uzamykacími ozuby cení od 35.000 € nahoru - na webu kupodivu ani není) mi k tomuhle vyprávěl, že některý zákazník k němu chodí třeba dvacet let, a koupí si jen občas třeba nůž nebo vyzkouší náboje s jeho "Dreizag" homogenní střelou, přinese něco k opravě a po těch dvaceti až třiceti letech vlídného zacházení a vysvětlování si třeba k životnímu jubileu objedná jeho jednušku v Pritzově ráži 6,9x65R / 27R nebo nějaké jiné (asi teda už ví, o čem při objednávce přesně mluvit - po těch dvaceti letech ... :) :D :lol: ).

Taky třeba říkal, že nad poličkou s jeho celkem drahými střelami (http://www.pritz-systeme.at/?p=121&lang=en) musí viset terče a diplomy ze závodů s umístěním "na bedně" ... má to promyšlené :D
https://jagd-noe.at/Rund-um-die-Jagd/Au ... entwickler
Pufr
Odpovědět