Remington 700 XCR

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Remington 700 XCR

Příspěvek od lovec »

Remington tu nemá univerzálnu tému, tak v tom budem pokračovať. A asi je to aj lepšie, tie nekonečné mnohostranové vlákna sú peklo na vyhľadanie konkrétnej informácie.

Remington 700 XCR prvej generácie bol predstavený v roku 2005 a pýšil sa najmä použitím technológie povrchovej ochrany s obchodným názvom TriNyte Corrosion Control System - nitrid zirkónu a niklu. Inak to bol bežný nerezový Rem 700 v plastovej pažbe, ktorá mala na úchopovych plochách mäkčenú gumu a tiež príjemne mäkkú botku, podobnú tým od firmy Limbsaver. Botka je síce mäkká, ale citlivá na zaobchádzanie a opotrebenie.
Ja som už jeden Rem 700 XCR mal, v kalibri 300 Win Mag, pred nejakými dvanástimi-trinástimi rokmi. Potom ho nahradilo Sendero, takisto v 300WM.

Nedávno sa mi dostala takáto puška do rúk znovu, pravdepodobne z tretej ruky. Nepátral som po jej veku, ale nejaké to opotrebenie je na nej už vidieť aj cítiť na dotyk.
Puška bola pracovná, žiaden kúsok, ktorý by oddychoval v trezore. Úchopové plochy už stratili trochu pružnosť a sú na dotyk také trochu lepkavé. Botka je tiež viditeľne opotrebená a zodratá. Povrchová úprava má nejaké šrámy a pravdupovediac veľmi sa nepodobá na to, ako bola pekná povrchovka na tej mojej bývalej. Inak je ale na zbrani vidno, že bola minimálne strieľaná. Na tom má zásluhu hlavne výkonný kaliber a zrejme aj cena a dostupnosť streliva. Pozitívom je aj namontovaná spúšť Bix’n Andy, nanešťastie vo fabrickej konfigurácii, nastavená na 150g, čo je z praktického hľadiska až nebezpečne málo. Na druhej strane, mám k nej všetky výmenné pružinky, takže to hneď napravím.
Pušku som medzičasom kompletne rozobral a vyčistil, potvrdilo sa mi minimálne opotrebenie streľbou. Zdemontoval som zo záveru dve Picatinny základne, ktoré boli namontované veľmi biedne. Síce boli obe podlepené, ale pod prednou lepidlo prakticky nedržalo a zadnú som tiež zhodil tromi prstami... to viac držali skrutky. Ktovie či si pôvodný predajca nepomýlil lepidlá pri montáži :lol:
Takže kvér dostane solídnu oceľovú Picatinny od Recknagelu, nastavenie spúšte a v neposlednom rade nový vyťahovač nábojníc. Pôvodný s niektorými značkami hilzní nefunguje, po vystrelení zostanú v laufe. Porovnanie so Senderom ukázalo, že vada nie je v hilzniach. Avšak dnes zohnať originál súčiastky na Remington vyžaduje nesmiernu dávku trpezlivosti a šťastia. Kým nový investor neobnoví výrobu v zbankrotovanom Remingtone, tak to bude problém... Síce je možná prerábka na vyťahovač typu Sako, alebo M-16, ale to už je náročnejšie a drahšie.
Pôvodná plastová pažba pôjde do odpadu na recykláciu a nahradí ju poriadna pažba od HS Precision s hliníkovým skeletom, ktorá mi zostala zo Sendera. Keďže XCR má klasickú tenkú kontúru hlavne, obával som sa, že to bude v tom širšom kanáli stratené, ale pokus ukázal, že to nie je také hrozné.
Mám objednané nejaké ďalšie drobnosti, ale reálne dodacie lehoty sú dnes v dobe Covid-u často veľmi dlhé, najmä pokiaľ je to zásielka mimo EÚ.
Túto guľovnicu som kúpil ako polotovar na budúci projekt, ale keďže lauf je z môjho pohľadu takmer nestrieľaný, tak by bolo vyslovene nehumánne ho ihneď vymontovať a nechať zlikvidovať. Preto ho pekne spotrebujem a užijem si s ním trochu zábavy.

Na zbrani bol namontovaný puškohľad Bushnell Yardage Pro 4-12x42 s laserovým diaľkomerom. Na prvý pohľad vyzeral na odpis, ale po dôkladnom vyčistení skiel a výmene batérie ešte určite poslúži na nejakej menej náročnej zbrani, alebo ako rezerva pre strýčka príhodu.

Keď to budem mať všetko pokope, tak pridám ďalšie fotky a snáď aj nejaké ultra magnumové zážitky. 8)
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Remington 700 XCR

Příspěvek od lovec »

Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Remington 700 XCR

Příspěvek od lovec »

Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Remington 700 XCR

Příspěvek od pufr »

Někdy asi před deseti lety jsem z téhle Remingtonky dal asi deset ran, nějaké niklované nábojnice ještě někde mám, tenkrát mě zaujalo, že nábojnice 338RUM má dokonce o chlup větší objem než 338 Lapua Magnum, sype se tam taky 6 gramů prachu :) :D
To by byla opravdu škoda nevyzkoušet :!: :) 8)
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Remington 700 XCR

Příspěvek od lovec »

Sám som zvedavý... :lol:

Pred niekoľkými rokmi sa na Slovensko doviezlo zopár kusov Remington 700 XCR Tactical Long Range v kalibri 338 Lapua Magnum. XCR odkazovalo len na použitý typ povrchovej úpravy, inak to bola úplne iná zbraň - hrubšia kontúra hlavne, úsťová brzda už z fabriky a predovšetkým kvalitná pažba Bell & Carlson s hliníkovým skeletom.
Mal som možnosť vystreliť z nej niekoľko rán a na moje prekvapenie to bola dobromyseľná zbraň, priebeh spätného rázu bol pre skúseného strelca bez problémov zvládnuteľný. V tej dobe som strieľal Sendero 300WM s malou úsťovou brzdou od Roedale a tá zostava generovala ostrejší impulz do ramena. V tom momente sa zbraň nastreľovala a nešlo to bez problémov. Kolega spotter nakoniec namiesto terča sledoval majiteľa a druhého nastreľovača - obaja mali pred zbraňou očividný rešpekt a tak to aj dopadlo, ani za svet trafiť terče čo i len na 500-600 metrov. Guľovnica im doslova vyskakovala z ramena... Keď po dlhšej chvíli opadli emócie, tak som poprosil o 5 kusov nábojov. Prvá rana ma skutočne prekvapila, v pozitívnom zmysle, impulz spätného rázu jednak nebol taký ostrý ako pri pomerne nadupanej tristovke a po druhé bol taký tiahly, pomalší.

Táto omáčka mi poslúžila ako taký dlhší oslí mostík k tomu, aby som predniesol krátku úvahu o tom, že "obyčajné" XCR s tenkým loveckým laufom bude tiež zrejme potrebovať nejakú tú brzdičku pre plnohodnotné užívanie si zážitkov s 338 RUM. Koniec koncov, predchádzajúcemu majiteľovi sme do toho nie bezdôvodne nalaborovali celkom výrazne redukovaný náboj... :twisted: 8)

edit: preklepy
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Remington 700 XCR

Příspěvek od lovec »

Tak som sa po istej dobe trochu pohol s projektom R700 XCR 338 RUM.
Ako som asi spomenul predtým, puška prešla komplet rozborkou a vyčistením. Potom som ju usadil do pažby od HS Precision. Na predpažbie som nahodil malú picatinny na inštaláciu bipodu a remeňa od Accu-shot. Najprv bola len priskrutkovaná, avšak prvá návšteva strelnice ukázala, že je to absolútne nedostatočné riešenie. Takže som jej v pažbe urobil také plytké lôžko, použil dvojzložkový epoxid a nakoniec som skrutky zalepil Loctite-om. Odvtedy to už drží. Namontoval som jednodielnu picatinny šínu od Recknagelu. Vymenil som pružinu v spúšti Bixn Andy, to bola veľmi citeľná a prínosná zmena. Bola tam pôvodne tá najslabšia z najtenšieho drôtu a tá spúšť bola na lovecké účely doslova nebezpečná. Namontoval som tam najtvrdšiu z najhrubšieho drôtu, ktorá bola v sade, teraz je to akurát podľa mojej predstavy. Ďalej som nechal na ústí narezať závit a na tento sa naskrutkovala taká menšia trojkomorová úsťová brzda, ktorá zásadným spôsobom zlepšila ovládateľnosť zbrane.
Posledným bodom programu bol zatiaľ návlek-lícnica na pažbu od Blackhawku. Je to síce objemná vec, ale komfort streľby nadovšetko, estetika proste ide bokom.
Ilustračné foto nasleduje.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Remington 700 XCR

Příspěvek od lovec »

Klik na náhľad

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Remington 700 XCR

Příspěvek od Michal_123 »

Moc pěkné!
Odpovědět