M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Vše o kulovnicích a malorážkách
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Když jsem koupil 243W v ZKK 600, tak ji majitel prodával, že chce něco lepšího a silnějšího. Flintu jsem bral na střelnici a těmi 100 grejn Win. jsem vystřílel sněhuláka. Lončáci a selata padaly taky. V podstatě do těch 150m je celkem jedno, co tam dáš, plus to nebude nějaký cc 55 grejn varmint a nepřijde ti v noci, v kukuřici dvoumetraková stodola.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od Choochoo007 »

Jojo, ta Win PP chodily slusne, to je fakt. Sice meli olovnate spicky obcas namackle dost na bok, ale strilelo, to zase jo. Mel jsem 2 krabicky, ale jak to fungovalo uz taky nevim, sel bych do toho. Ono v te 243Win neni moc na vyber tvdsich strel
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Pikoš
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 25.2.2023, 0:41

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od Pikoš »

Mám m18 ve 243 cca 3 roky , zkoušel sem winchester x super a to byla hrůza na 50 m to bylo v kruhu cca 10cm , jinak používám geco jak Tm tak express a obojí je přesné Tm používám na srnci a express na škodnou , tet sem pořídil hornady v-max 3.5gramu balistika super do 300m neřeším nic, na lišky super ale srnci katastrofa
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od bon »

Použití Hornady V-max zvláště v této nejlehčí variantě na srnčí je brutus. Střela se rozpadne a zvěřina bude plná drobných střepin olova.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od figi »

Již několik let používám 87 gr. V-max jak v 243W, tak v 6XC. Každoročně lovím mnoho desítek kusů zvěře, zvěř se prodává a zájemcům to často stahuji. Chci to mít perfektní, nechci se stydět. 87 V-max z mého pohledu funguje jako jiné střely, pokud zasáhnu velké kosti, rozbité to je, pokud střílím přesně za plec, poškození a podlitiny prakticky nejsou. Rychlosti mám okolo 980 m/s. V mnoha připadech srnčí neprostřelím (na větší vzdálenost prostřeluje) a výstřelová strana je nepoškozená, vysokou a černou jsem zatím neprostřelil vždy. Střela se obvykle přímo ukázkově deformuje do tvaru hřibu.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od bon »

87gr V-max jsem také zkoušel a přesnost byla vynikající (asi 0,5 MOA) ale Pikoš používá nejlehčí 58gr střely, které mají rychlost téměř 1200 m/s a to je typická varmintová střela, která se rozpadne na prach zvláště na běžnou mysliveckou vzdálenost.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Musím konstatovat, že lituji prodeje kulobroku UB 12/7x65R. Byla to moje první, skutečně nová flinta a byla výborná. Pořád se biju do hlavy, že jsem ji dal pryč. Obdobný případ je s 243W. Výborná ráže, komfortní střelba, výborné účinky. Tu jsem zdevastoval na střelnici. Jinak nemám k flintám a rážím žádný milenecký vztah, Prostě je používám. I když naprosto respektuji Figiho, jako největšího žijícího znalce 243W v ČR, tak nejsem úplně fandou varmintových střel. Rád lovím ze země, sedávám v kukuřici a lovecká vzdálenost je od cca 5m až 200m. Hlavní spárkatou je černá. I poměrně těžké kusy. Zabělené. U nás dlouho teplo, sníh nula. Mouchy málem až do prosince. Lov hlavně v noci. Kukuřice na zrno, řepka. Vlastně je to těžký terén. Proto potřebuji vždy prostřelit. Probít kosti. I 243W má skvělé penetrační vlastnosti. Proto raději střelu okolo 95 až 100 grejnů, bondovanou, plochou zádí, kterou to tovární 1:10 utočí. Na co je pamatovat, tak je bezpečnost. U všech střel, čím tvrdší, tím více, je potřeba hodnotit terén z hlediska dopadu a možnosti odrazu! Jinak s přesností M18 nejsou obvykle problémy. Jinak je naplánovaný return. Vlastně hlaveň k R 8.
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od martinhov »

Já jsem maximálně spokojený s nosler partition 100grs. Ale střílím to z 6mm Remington 1:8.
Pikoš
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 25.2.2023, 0:41

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od Pikoš »

Používáte někdo tlumič ? Jaká značka ? Mám problém že u v-maxu mě píská v hlavě este hodinu po výstřelu
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od martinhov »

Používám Aimsport Triton 6, jsem maximálně spokojený.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: M18 r. .243 win , zkušenosti, přesnost

Příspěvek od Georg.H »

Máš lišky 87 v max spárkatá Fox monolit.
Tlumič Hausken před smrtí. Hliníkové tlumiče nebrat. Buď titan nebo nerez.
Odpovědět