Kulový dvoják

Vše o kulovnicích a malorážkách
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Kulový dvoják

Příspěvek od martinhov »

Dobrý večer chci se zeptat zda nevíte kdo by byl schopný v ČR postavit kulový dvoják popřípadě kulovou kozlici (ale spíše dvoják) v ráži .375 FL. Mag.? Diky za případné info.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Josef Kuřitka »

375 FL. Mag je ekvivalent 375HaH pro lůžkové zbraně. Je to v našich končinách celkem atypická ráže, poměrně hodně výkonná a tak trochu výstřednost, pokud to chceš pro lovy u nás, třeba naháňky. Běžná a "sériově" dostupná zbraň, dvoják, je evropská klasika 9,3x74R. Těch je dost. Náboje v 9,3x74Rjsou pohodově k dispozici. Už dvoják v 9,3x74R nebude střelecky, na přesný tupl, jednoduchý. Ale když miluješ, tak není co řešit a síla příběhu o "Poslední leči" bude řádná.
Pokud to chceš pro africké lovy, zejména k tomu, na co je primárně dvoják určený, tj. rychlý tup na těžkou a útočící zvěř, tak se mě ta ráže jeví jako slabá, respektive minimální možná. Prostě zastavovací síly při čelním zásahu nebude jako 470NE, 505 Gibs atd.
Vzhledem k výkonu tak asi padá česká "dvojáková" klasika, tj. roubování kulového svazku na baskuli ze ZP. Navíc to za mě to není dvoják, ale flinta, co má vedle sebe dvě kulové hlavně.
U kozlice vy šlo zřejmě použít závěr z Brna Supru, na kterém se kozlice stavěly i v tropické ráži. Od pamětníků ze Zbrojovky jsem slyšel, že to nicméně nebylo bez problémů. Jedna jim, která byla pro španělského krále, údajně prdla. Zkus puškařství Hanák.
Našeho puškaře, který by stavěl skutečně zakázkové, těžké dvojáky ve stylu HaH, Purdey, Heym atd.. neznám. Nicméně ze tvých předchozích příspěvků jsem pochopil, že lokality jako Ferlach a Ulm ti nejsou cizí, tak bych začal tam.
Je samozřejmé, že když si chceš pořídit krásného koně, tak musíš mít na oves.
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od martinhov »

Tak já jsem chtěl Českou zbraň. Pokud to bude zahraniční výrobce tak to bude nejspíš něco z Anglie, přece jen pro ně je to běžnější ráže než pro kontinentální Evropu. S tím že to bude něco stát počítám.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Pak tedy nemáš co řešit, jednoznačně Anglie! Zejména pokud to posuzuješ i z hlediska možné investice a nejsi při tom omezen finančním limitem. A nemáš i na co čekat, protože tam jsou poměrně dlouhé čekací doby na novou !!!

pro inspiraci

https://revivaler.com/hollis-bentley-pl ... ble-rifle/

Stará flinta, repas, očekávaná aukce, očekávaná cena 16 000 až 25 000 USD, podotýkám rok 2017!
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od martinhov »

No pokud to bude Anglie tak jednoznačně to bude H&H ať mo to pasuje k mému autu ( Range Rover H&H 8) )
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od kabát »

Každý máme " SVÉ SNY ". Jeden jsem také měl. Nutně jsem potřeboval bergstutz , kde malá rychlá je 6,5 x 55 SE a velká pomalá 9,3 x 74 R. Mě tento sen splnil pan Ryšánek z Brna. Dost mu trvalo, než připustil, že nezměním názor a 6,5 x 55 SE prostě chci. Mám tento splněný sen postavený na baskuli BRNO SUPER. Zachoval jsem původní sestavu brokové kozlice s vyhazováky, kulobroku 7 x 65 R / 12 a třetí do party je na kozu postavený svazek. Není to flinta pro malé kluky, mám 192 cm a odpovídající postavu, pažbu k tomu udělanou na míru. Kulové hlavně jsou seřiditelné v předpažbí a soustřel nábojů NORMA ORYX je ustavený na cca 6 cm v 80 metrech. Na 6,5 x 55 SE mám napínáček a tu nastřeluju na optiku. A kdyby byl nějaký zájemce, poslal bych ji lovit někam do světa.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od SoukuM »

Kulový dvoják je opravdu specifická zbraň, v podstatě speciál. Měl jsem 2x Merkel, 1x8X57JRS, 1x 9,3x74R. U 9,3 už je problém ve zvihu hlavní na rychle opakovaný výstřel, je potřeba se s tou zbraní naučit střílet v určitém rytmu, dtto pro tropické ráže. Osobně bych si dnes dvoják pro lov v ČR nepořídil, nevidím pro něj u nás smysluplné využití. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od martinhov »

Tak ono záleží na úhlu pohledu zda má či nemá význam dvoják. Standardně lovím na naháňkách dvojákem 7x57R od Just Ferlach a nemohu si stěžovat.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Josef Kuřitka »

A to je přesně ono. Dvoják 7x57R, je takové pohodové a celkem jednoduché střílení. Když to přeženu, tak je to něco podobného, jak třeba vystřelit si dvojkou 16 slugem. Taková flinta je navíc celkem lehká a "rejdná", jak to někdo nazývá. Chápu, že se ti to líbí, když střílíš na sela a lončáky.
Ale u té 375 budeš cca na dvojnásobku 30-06 u zpětného rázu a to poznáš zejména v tuplu a to i tak těžké pušky, protože to těžké bude. Ono je rozdíl střílet s puškou v ráži, která je určená na zvěř, která má třeba tunu a jsi blízko v buši. V podstatě druhá rána tam byla a je, aby zastavila útočící zvěř, případně ji otřesem odklonila z trasy a prostě lovce minula. Ta druhá rána je tam u skutečného dvojáku je rychle a spolehlivěji, než u opakovací, nebo samonabíjecí kulovnice, ale bavíme se o terči velikosti krávy. Krávy a to jak z boku, tak čelně. Když to přeženu, tak srdce dospělého a silného buvola, bude vypadat jako lavór, či kybl. Ten kýbl, je chovaný za dubovou fošnou - lopatkou a ještě je tam hrudní stěna se žebry. Tak na to, to je. Od toho se odvíjí i technika střelby a s ní spojená i přesnost. Dalším bonusem je to, že to překousne nějakou halouzku před cílem a celkem se nic neděje. Na druhou stranu, když v Africe prostřelíš a nebo mineš, náš to štěstí, že to minutí není fatální, tak je celkem jedno kam ty kule 20+ gramu jdou. Tady jsme víc natěsno a nemusí to být bezpečné. To jsem se ti snažil říct a to samé i SoukuM.
Ale jak jsem řekl: "Když miluješ, tak není co řešit". Každý máme své sny a každý své hračky, ale jak jsi napsal, tak to právé hračkářství pro tebe bude v Anglii.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Jan Slavětínský »

K tomu co píší chlapi bych jen dodal jedno, není dobrá doba na velké investování do zbraní a zvlášť když chci pracovní flintu a nepotřebuji kus na chlubení. Flinta není obraz a mluvit o uložení peněz do drahého železa, které máme jen půjčené..
Pokud bych slevil z dvojáku a spokojil se s kulovou kozlicí a já osobně mám raději kozlice, tak bych šel cestou nejmenšího stresu a spokojil bych se i s flintou z Uherského Brodu . Vždyť tam staví kulové kozlice v tropických rážích 375HH. 416Rigby i 458WM. pod označením Stoper. Dvě takové má nebo měl i ing.Vágner ze Dvora Králové, které používal na svých cestách a lovech Afrikou. A pokud by to měla být flinta na naše lovy a naháňky, tak bych volil i jinou komfortnější ráži s rantlem např. 30R Blaser nebo 8x75RS, ale i 7x65R odvede dobrou práci. Můj obyčejný názor, který třeba ani kolego neber v úvahu . Lovu
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jenže, obavám se, že Stoper CZUB je minulostí. Minulostí, která je spojená snad až s minulým stoletím. Ano, tak mnoho toho pamatujeme. I ve světě zamáčkli slzu, když zjistili, že mág. závěry 550 pro levnou stavbu afrických speciálů, už nebudou.
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od martinhov »

Tak to že takovou zbran stavěli v brne vím. Dělali ráži .458 Win. .375 H&H. jenže to je za prvé vpodstatě pravěk :D a za druhé se mi ta zbraň vůbec nelíbí. Chci pěknou zbraň ve střední výkonnostní ráži na těžké lovy v africe mam dvoják v ráži .500 NE. U nás bude očividně problém ji sehnat, kompletní výrobu u nás nikdo nedělá.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Lotr »

Shodou okolností se teď jeden Stopper objevil v inzerci na M-L.cz:

http://www.myslivost-lovectvi.cz/inzerc ... i:4/53881/
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi Zbrojovka Brno dělala pouze kulovou kozlici Brno Super Expres a v rážích 7x65R, 9,3x74R a 375HH. Zbrojovka Uherský Brod stavěla ty Stoper kozlice jak jsem je zmínil. Obě flinty měly pevně zašínovaný svazek.
Dnešní kulové kozlice Brno 800 nebo Combo to jsou hrozné kopáče.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kulový dvoják

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Dole v článku je vidět ten původní Stoper CZ
Odpovědět