Tikka T1x MTR - Multi Task Rimfire

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Tikka T1x MTR - Multi Task Rimfire

Příspěvek od lovec »

Tému k Tikke T1x tuším ešte nemáme a keďže som sa prednedávnom stal jej spokojným majiteľom, tak by som si dovolil prezentovať svoje čerstvé skúsenosti.
Malorážka v mojom trezore pomerne dlho absentovala. Pred dlhými rokmi som vlastnil CZ 452, ktorú som si kúpil ako začínajúci poľovník. Slúžila mi dobre, ale ani napriek kvalitnej pažbe na mieru a upravenej spúšti to nikdy nebolo celkom ono, nejako mi nesedela a neskôr som ju predal, nakoľko na ňu iba sadal prach.
Minulý rok som si kúpil jednoranovú terčovnicu Suhl 150, ako základ na prestavbu a skrášlenie. Párkrát som z nej vystrelil a kvôli nedostatku času (a miernej strate motivácie) znovu plní úlohu zberača prachu...

Novým impulzom bolo, že sa neďaleko začali organizovať preteky v dynamickej presnej streľbe z malorážky a po rokoch som dostal aj chuť zúčastniť sa na okresných pretekoch, ktoré uspooradúva naša poľovnícka organizácia.
Východisková pozícia bola taká, že to nesmie byť drahé. U mňa sa streľba z malorážky spája s nízkymi nákladmi na prevádzku a toho som sa snažil držať. Nechcel som kupovať, alebo stavať žiadnu drahú "trainer rifle", ktorá by suplovala niektorú dospelú guľovnicu. Výber veľký nebol - CZ, Tikka, ISSC a dosť. CZ 457 Synthetic ma príliš neoslovila a naživo pôsobila pomerne lacno navzdory nie práve najnižšej cene. ISSC nemá úplne bezchybné referencie a pri priamoťažnom závere by som dal radšej prednosť Browningu T-Bolt. Ten je žiaľ cenovo tiež vyššie položený. Tikku prakticky nikde nemali. Nakoniec sa našiel jeden posledný kus s 20" laufom, tak som dlho nerozmýšľal a o pár dní bola Tikka moja.

Tento konkrétny kus je teda bežná, štandardná verzia T1x MTR s 20" hlavňou a čiernou plastovou pažbou. Hlaveň má na konci závit s plastovou krytkou. Spúšť je rovnaká ako na všetkých Tikkách, odpor sa dá nastaviť niekde okolo 1kg.

Toto bola prvotná úprava, fabrickú pružinku v spúšti som vymenil za slabšiu od firmy YoDave. Pri vyskrutkovaní červíka som sa dostal na odpor spúšte 700g. Bolo to citeľne lepšie, ale stále ešte príliš veľa. Skrutka, ktorou je spúšť upevnená na puzdre záveru tvorí doraz pre nastavovacieho červíka. Túto "hlavnú" skrutku som zamenil za inú, s nižšou hlavou. To mi umožnilo viac vyskrutkovať regulačného červíka a s odporom spúšte som sa dostal tesne nad 500g. Takéto nastavenie mi umožňuje mať prst položený na spúšti, bez rizika nechceného výstrelu a zároveň je to dostatočne nízky odpor, aby mi nevadil pri presnej streľbe.

Druhou vecou bola montáž. Najprv som uvažoval o picatinny šíne s náklonom a samostatnými montážnymi krúžkami. Celkom ma to potrápilo, ale nakoniec sa to samo od seba vyriešilo úplne inak. Na jednom inzertnom serveri som natrafil na jednodielnu blokovú montáž Spuhr s náklonom 20 MOA a zabudovanou vodováhou, určenú pre 11mm montážnu šínu, ako je na Tikke. Za polovičnú cenu oproti novej som neváhal ani sekundu. Navyše ma to zbavilo problémov s kombinovaním vhodných krúžkov k picatinny.

Puškohľad som zdemontoval zo Suhlky - benchrestový špeciál Vector Optics Sentinel-X 10-40x50. Na zamýšľané účely absolútne nevhodný, ale chuť strieľať a nedočkavosť boli silnejšie.
Výber nového puškohľadu tiež nebol jednoduchý. Nemal stáť majland, ale zároveň mal mať určité funkcie a primeranú kvalitu. Po dlhom dlhom hľadaní som bol rozhodnutý pre Riton X3 Conquer 6-24x50, najmä kvôli tomu ako má delenú osnovu. Žiaľ dodacia doba bola enormne dlhá. Preto som sa po ďalšom útrpnom pátraní rozhodol pre Athlon Argos BTR Gen 2. 6-24x50. Osnova v prvej fokálnej rovine, klikanie 10mm a viac-menej vyhovujúca osnova. Potešilo ma, že testy na YouTube nezveličovali a klikanie je naozaj rock-solid. Na túto cenovú triedu až prekvapujúce. Puškohľad má dokonca aj zerostop.

Pažba je jednoduchá, plastová, čiernej farby. Jediná úprava spočívala vo výmene pištoľovej pažbičky za kolmejšiu verziu. Je to originálny doplnok Tikka, za pár euro. Výmena je otázkou povolenia jednej skrutky. Nový diel sadol bez problémov, rozdiel v kvalite úchopu je pre mňa citeľný. Uvažujem ešte nad montážou nastaviteľnej lícnice, ale doteraz mi nechýbala tak, ako som pôvodne predpokladal. Mal som v pláne inštaláciu malej picatinny šíny na predpažbie, kvôli montáži bipodu, ale nakoniec som kvôli jednoduchosti nahodil osvedčené Harrisky a vec bola vybavená za pár sekúnd.
Ako pozitívum vidím aj štandardne dodávaný 10-ranový zásobník. Funguje spoľahlivo, dokúpil som si ešte jeden do rezervy.

Strelivo. Toto je ešte stále otvorená kapitola, pretože ak som kúpil a otestoval nejaký druh streliva, potom som ho už nevedel znovu dokúpiť. Z tých, ktoré strieľali naozaj dobre - čiže pod 0,5 MOA môžem uviesť tieto: SK Flatnose Match, CCI Subsonic HP a SK Standard Plus. Okrem toho som skúšal nejaké staré zásoby S&B, Winchester, CCI a RWS. Zatiaľ iba s priemernými výsledkami, ale ešte ma čaká niekoľko druhov na otestovanie. Dúfam, že sa mi znovu podarí zohnať už uvedené Flatnose Match a CCI Subsonic, tie strieľali skvele aj na 100 metrov. Samochvála síce smrdí, ale s SK Flatnose som bez nejakej veľkej prípravy vyhral naše okresné poľovnícke preteky. Samého ma to prekvapilo, ako dobre mi Tikka sadla (... a spomenul som si ako som sa niekedy pri tom trápil so 452...).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tikka T1x MTR - Multi Task Rimfire

Příspěvek od lovec »

Obrázek
Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tikka T1x MTR - Multi Task Rimfire

Příspěvek od lovec »

Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tikka T1x MTR - Multi Task Rimfire

Příspěvek od lovec »

Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Petepap
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 08.8.2022, 18:35

Re: Tikka T1x MTR - Multi Task Rimfire

Příspěvek od Petepap »

Ahoj,tak ako si spokojný s Tikkou? V stredu sa idem na ňu pozrieť a možno ju aj rovno kúpim. Rozhodoval som sa medzi CZ 457 20" Varmint a Match komora, lenže ich budú mať až v Novembri skladom a narazil som na túto krásku a veľmi ma zaujala,pokukal som už hodne zahraničných webov a videií a chvália ju skoro všade. Už mám aj na ňu objednanú optiku pre istotu 😁 Budem vďačný za každý poznatok a info.
Walther PDP 4,5 FS
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tikka T1x MTR - Multi Task Rimfire

Příspěvek od lovec »

Spokojnosť bezo zmien. Všetko funguje ako má. Keď to poskladáš, tak sem pridaj nejakú fotku.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Petepap
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 08.8.2022, 18:35

Re: Tikka T1x MTR - Multi Task Rimfire

Příspěvek od Petepap »

Už ju mám doma,v pondelok ju idem prihlásiť a príde mi ešte bipod. Už sa neviem dočkať,som jak malé decko 😁 Určite hodím foto v pondelok.
Walther PDP 4,5 FS
Odpovědět