Automaty v myslivecké praxi

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od pufr »

Takové příčné trhliny v místě, kde se stěna nad dnem nábojnice zeslabuje jsou typickým znakem nadměrné uzamykací vůle. K natažení nábojnice a vzniku trhliny dojde už při výstřelu, nikoli při vytahování vystřelené nábojnice - tak velkou sílu žádný vytahovač nemá.

Mohly by tam samosebou být i jiné příčiny, zvlášť pokud by se jednalo o podomácku ládované náboje ...
Pufr
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od josefzenisek »

Diky za vysvětlení, ale co dál? Neznáte někdo puškaře, který by to opravil? Josef
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od pufr »

josefzenisek píše: úte 22.12.2020, 18:11 Mám automat Browning 30-06, délka hlavně 55 cm, a začal jsem střílet náboje Sako super hammerhead 180 gr. Soustřel je OK, ale trhají se mi nábojnice, praskají cca 1 cm ode dna nábojnice.
Ony ty automaty Browning za posledních 50 let zaznamenaly celkem výrazné konstrukční změny, které určují i způsob případné opravy ... (Ty máš asi vzhledem k charakteru závady hlaveň zašroubovanou do pouzdra závěru, to je ale jen můj dohad ??).

Ale nejprv by se ta uzamykací vůle měla ověřit - měrkou nebo změřením natažené, nepřetržené nábojnice.
Osobně ke "svým" puškařům - staříkům už žádné "externí" zákazníky vodit nemohu, ale třeba někdo poradí :?
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

vnesu do toho laický názor, krom kontroly závěrové vůle, nemůže bejt rozhozený seřízení odběru plynů? Třeba se chce otevřít v čase, kdy nábojnice ještě těsní.
Sorry, jestli plácám kraviny.
Naposledy upravil(a) vasil dne stř 23.12.2020, 20:07, celkem upraveno 1 x.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

Kolik má nastříleno?
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od pultik »

Nábojnice jiných výrobců jsou OK?
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od josefzenisek »

Mám Browning BAR 1, je to starší typ, koupil jsem z druhé ruky, já nastřílel cca přes 1000 nábojů, měřil jsem vytažení nábojnice a je cca 0,3 mm, tlaky se u tohoto typu asi nedají seřídit, je tam šroub s dírkou, zkoušel jsem střílet Sako a Hornady superformance, obojí se začaly trhat, přebíjené Winchester, SaB, Lapua, Norma, Geco a RWS se netrhají. Zkusím nějaké přebít a dám vědět, jestli se třeba nezačnou trhat i ty. Díky Josef
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od pufr »

Josefe, pokud si láduješ náboje sám, dá se nadměrná uzamykací vůle řešit při kalibraci nábojnic. Obecně z bezpečnostního hlediska je to ale pra*árna, neb zvětšení uzamykací vůle signalizuje, že zbraň zažila něco, s čím konstruktér a výrobce nepočítali, nebo byla neodborně opravena, zaměněn závorník s jinou zbraní atd. atd. ... :?

Zručnější nástrojař si během cca 20 minut udělá / vytočí měřící přípravek, který se nasadí na krček nábojnice ale dosedat bude až někam do kuželu / ramen nábojnice (třeba jen hranou válcového osazení), nad plotnu dá "hodinky" a během chvilky ti řekne, jak moc jsou tvé nábojnice v kuželu "natažené".
Když s tím pak budeš při kalibraci počítat - dáš matrici o tšch cca 0,4 mm výš, už ti nebude nic praskat ...

Neřeší to ale příčinu - stav zbraně ... :!:
A samozřejmě u samonabíječky budeš muset vyzkoušet funkci zbraně s náboji sestavenými s "většími" nábojnicemi :?
Pufr
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od josefzenisek »

Moc děkuji za rady, rozhodl jsem se koupit si novou kulovnici stejné ráže. Josef
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od lovec »

Zrejme dobré rozhodnutie.
Predtým, než niečo konkrétne kúpiš, nechaj si od predajcov predviesť aspoň na dvoch, alebo troch rozličných značkách rozoberanie zbrane kvôli čisteniu a bežnej údržbe.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

zejména to čištění Bára je oříšek, měl jsem s tím jednou tu čest a byl to očistec. Kamarád, kterej ho taky měl, tak říkal: ,, tyvole nedokážu si představit, že bych měl na Báru udělat třeba break in, to bych raději stavěl plachetnici v lahvi". :lol:
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Rudlafík »

Dotazy: chtěl bych na automat nasadit tlumič. Jak moc je to technologicky možné? Utrhnout mušku a vyřezat závit? Rád bych pořídil Benelli Argo 9,3x62. Nebo, v extrému, převrtat na této pušce komoru na 9,3x64? Jaké jsou na tyto úpravy vaše názory?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od lovec »

Demontáž mušky a zhotovenie závitu by mal zvládnuť bez väčších problémov každý trochu schopnejší puškár.

Celkom nerozumiem nápadu s prevŕtaním komory. Treba si uvedomiť viacero vecí. Prvá, z technického hľadiska, kal. 9,3x64 má iný priemer dna nábojnice ako 9,3x62, čo by vyžadovalo viacero úprav, napr. priemer čela záveru. Takisto samonabíjací mechanizmus by potreboval úpravu, odber plynov atď. Druhá vec je dostupnosť, cena a výber munície. Oproti 9,3x62 je to exotický náboj s absolútne minimálnym výberom streliva. Tretia vec je finančná náročnosť takej operácie, kedy sa to rozhodne neoplatí.
Proste zlý nápad.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Rudlafík »

To Lovec: Děkuji za stručnou, věcnou a slušnou odpověď. Beru to od Tebe jako konzultaci dlouholetého praktika, tak se podle toho zařídím. Šáhnu po 62 a na blbosti s 64 se vyprdnu. Jinak proč uvažuji o samonabíjecí je to, že kulová kozlice je fajn, ale ladění soustřelu, nejsistota soustřelu na větší vzdálenosti, nastřelování soustřelu po změně munice atd. Samonabíječka na 2+1 z mého pohledu eliminuje tyhle nedostatky a ráže 9,3x62 má více variant na trhu munice než 9,3x74R. Nostalgie je fajn, ale poměr výkon x užitná hodnota x ekonomie provozu x jistota druhhé rány na dálku a servis Benelli Argo vs Brno Express(ladění soustřelu při změně munice). To mi prostě vychází samonabíječka než klasika - kulová kozlice. Napadají vás ještě jiné argument proč samonabíjecí nebo proč kulovou kozlici?
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

Rudla: Měl jsem Benelli Argo v ráži 30-06 v plastu, na naháňky je to super.
Přebíjení bylo zcela spolehlivé a zbraň měla pro mě velmi dobrou ergonomii.
Ovšem přesnost na 100m byla již na hranici lovecké využitelnosti.
Navíc se nějak záhadně měnil nástřel mezi návštěvami střelnice, měl jsem pár problematických dosledů.
Dělal jsem s tou puškou psí kusy, abych zjistil, kde je zakopaný pes.
Nakonec jsem zjistil, že největší problém byl s tím, že ten nástřel se šoupnul po každém rozebrání a složení.
Takže tím, že po nastřelení jsem pušku doma celou rozebral a vyčistil, jsem nástřel znehodnotil.

A protože čistím rád a po každé ráně, jediné řešení bylo čistit bez rozebrání závěrem klasickou čistící šňůrou, nebo lankem Flex Clean a filcovými špunty od Ballistolu.
Takže jestli to chceš na naháňky, za mě super.
Po rozebrání je třeba zbraň vždy znova nastřelit.
Odpovědět