Automaty v myslivecké praxi

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

Marnet: To, že vzbuzuješ rozruch je jasné. U nás by Tě možná neposlali z nástupu domů, jako hosta... Ale na Poslední leči bys to měl hodně drahý. :evil:
Už jsem viděl na návštěvě v jednom sdružení u starého chlapa SKS45 v plastové pažbě, no, dejme tomu. Nejsem strážce lidových tradic.
Ale osobně SVD mi na naháňky přijde stejně (ne)vhodné, jako VZ58. Nebo Třeba StG-44.
Nemluvím o osamělých lovech, ale o společných akcích.
Navíc je to hrozně dlouhý koště, a těžký.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od marnet »

Michal 123:Zvažoval jsem zda svoje zkušenosti s automatem mám sem dát,právě kvůli takovým lidem,jako jsi ty.Nakonec jsem došel k názoru,že toto je diskuzní fórum,tak proč ne.Nemyslím si,že by SVD vzbuzovala rozruch,prostě jen některé účastníky naháněk tato zbraň zajímá,protože ji nikdy před tím neviděli a chtějí si ji zkusit,osahat,prohlédnout apod..U Tebe ve spolku nejsem,tak mne domů nikdo nepošle.Zákon o myslivosti v ničem neporušuji.Dnešní doba umožňuje každému z nás si koupit podle vkusu i financí a to,že se někomu líbí to a druhému něco jiného je naprosto normální.Dva režimy,které nás v tomto omezovaly jsou naštěstí minulostí.Jsem zvaný na naháňky od kamarádů,ale z časových důvodů musím většinou odmítnout.Drahé na Poslední leči jsem to zatím nikde neměl.SKS 45 s klasickou pažbou jsem na naháňce v našem spolku viděl(s jeho majitelem byl dobrý pokec).Plastové pažby se mi moc nelíbí,ale mají svoje výhody.Ty SKS má zřejmě většina majitelů pro jejich dostupnost.Můj táta(letos oslaví 81 let)na vojně mimo jiných zbraní zažil naší pušku vz.52/57 a moc na ní vzpomíná.Mne by se líbila,ale je jich dost pomálu a cena zhruba 4x vyšší než SKS(takovou sumu se mi za zbraň v nepříliš stavu dát nechce).Tebou jmenovaná německá StG 44 s ohledem na výkon náboje nepůjde použít k lovu černé i vysoké zvěře v ČR.Nakonec měřím necelé dva metry a vážím úměrně k tomu,tak mi SVD něpřijde dlouhý ani těžký(kulovnice s 60 cm hlavní není o moc kratší).
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

kolik už máte kdo nastříleno s Benelli Argo? Jak často kdo čistí plynový píst? Jaká je běžně dosahovaná přesnost zbraně? Díky za info.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od fesoj »

Já sice žádné zkušenosti s autmaty nemám /pokud nepočítám SA-58 na střelnici/, ale jeden můj známý si pořídil právě SVT. Slouží mu k naprosté spokojenosti a největší výhoda této zbraně je údajně její cena. A kurzundgut řečeno - ona Krasnaja Armija vůbec neměla špatné odstřelovačky, ať již Mosinky nebo právě SVT.
Kritériem pravdy je praxe.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

Josefe, pokud se je tvůj text napsán v jinotajích, pak jsem nepochopil Tvůj myšlenkový tok. Pokud to je navážno, pak taky nechápu :lol:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od pufr »

Já ho trochu chápu :)
Taky jsem chvilku zvažoval jestli by mi nějaký použitý Valmet Petra / Hunter v 308W za mrzkou cenu párset €ček z e-gunu neudělal dobrou službu.

Valmet_Petra_Hunter_308W.jpg
Valmet_Petra_Hunter_308W.jpg (14.71 KiB) Zobrazeno 3779 x

U těch "sporterizovaných" armádních samonabíječek je to hodně i o pažbě. Po jednom pyrotechnikovi z Plzně kdysi zbyla tak krásně "myslivecky" zapažbená G43, že na ní bylo radost pohledět :)

Náš přínos k Tvému dotazu se Vasile bohužel omezuje na skutečnost, "že jsme si ho všimli" :)
(o zkušenostech praktického puškaře Valeše s dotazovanou puškou Benelli Argo už tu někde píšu).
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

abych nebyl jen nevděčný, děkuji za povšimnutí mého dotazu. Zkusím Tvůj starší příspěvek dohledat, i když než něco napíšu, tak zapátrám vždy v historii abych nedubloval dotaz... a nenašel jsem. O praktických dovednostech a zkušenostech pana Valeše ví tak 50% všech majitelů BARů 3gen. To je známá věc. O Argu jsem slyšel jen ve smyslu údržby pístu, proto můj dotaz směřoval právě sem a oslovoval jsem majitele s praktickou zkušeností.

Dál bych chtěl opět poděkovat za příspěvek o SVT, které mám a vím jaký je to klumpr a znovu poděkovat za informaci o existenci hybridního kalacha Valmet Petra o němž jsem doposud nikdy neslyšel.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od lovec »

Argo nevlastním, moje skúsenosti sa viažu na montáž optiky, nastreľovanie, príp. občasné poľovanie s požičaným kusom. Rukami mi ich prešlo relatívne viac kusov, najčastejšie 30-06, potom 9,3x62, úplne okrajovo 300 Win Mag. Obvykle bolo použité lacnejšie strelivo, typicky Federal Power Shok a podobné veci od Hornady, Winchester a spol. Takú lepšiu spomienku z poslednej doby mám na 9,3x62 s fabrickým 220gr. a 250gr. Naturalisom, nebol problém streliť na 100m cez nadhánkový puškohľad celkom výrazne pod 1 MOA.
Čistenie doporučujem každému v rámci možností častejšie, pri jednoduchej demontáži Arga to nie je problém, viď video :arrow:

https://youtu.be/TsndEIVBlK8

Z automatov, ktoré prakticky poznám v priebehu rokov z vlastnej skúsenosti je v mojom rebríčku Argo na prvom mieste. Ergonómia, presnosť, spoľahlivosť, jednoduchá údržba. V prípade nejakej zaujímavej limitovanej edície aj atraktívny vzhľad.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

keby bolo viacej takých diskutérov !!!!! Díky za praktickou zkušenost.

jinak myslím, že v kyberprostoru neexistuje video o Argo, které bych neviděl.

Další otázka, pouzdro závěru a závěr je jeden ocelový komplet, který se montuje dosedem na Ergalový nosič a tyčku s pružinou, přes kterou se celý ten vršek utahuje. Nemění se po vyčistění resp. této demontáži (bez sundání puškohledu) střední bod zásahu?

Opět bych prosil praktickou zkušenost. O tom, že existují jedinci spokojení s SVT40, kalašnikoidní hybrid a upravené G36 v loveckém ustrojení už vím :wink: :lol:
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

Argo je co se týká čištění v pohodě. Jak často se musí čistit píst nevím, čistil jsem ho dost často, ale vím, že někdo ho čistí jednou za rok. Určitě to chce čistit hlaveň, ale stačí šňůrou.
Bacha, hlaveň je volně strčená do pouzdra závěru, takže po komplet rozebrání je lepší zbraň nastřelit, protože může sednout trochu jinak - vlastní zkušenost. To pokud na zbraň chceš dát optiku a střílet dál. Na naháňky to je asi jedno. Osobně si myslím, že to je nejvhodnější zbraň právě na naháňky.

SVT je zajímavá zbraň na zajímavý náboj se zajímavou historí.
Z jejích současníků mám SKS a Mosina, ale SVT jsem prostě nechtěl, nemám pro ní využití.
SVT - alespoň dle informací, které mám - nedosahovala přesnosti výběrových odstřelovacích Mosinů.
Odpovídá tomu i to, že na závodech se SVT nijak zázračně neumisťuje.
Ovšem SVT zase měla zase vyšší kadenci střelby než Mosin, což určitě hrálo také roli.
Četl jsem vzpomínky naší odstřelovačky Ljakové, která vzpomínala, jak při boji na zamrzlém rybníku přimrzla vleže kabátem k ledu (střílela a střílela) a vojáci jí museli po bitvě za škodolibého veselí utrhnout. Kolem ní se válely pouze hromady nábojnic a zásobníky. Kolik zasáhla cílů netušila. Prostě střílela, dokud se konkrétní cíl neodmlčel a pak si vybrala jiný.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

Jo, než jsem to dopsal, tak ses na to co píšu zeptal :)
Takže ještě doplním pro úplnost informaci, že na těle závěru je chycený puškohled a lauf je v těle volně zasunutý.
A proto se po demontáži a následné montáži se nastřelení skutečně mění, nebo minimálně může měnit.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

No vidíš a já myslel že je hlaveň s ocelovým pouzdrem závěru spojena napevno.Takže nastává stejná trapnost po vyčištění jako u merkel helix.Majitele automatu pak může chlácholit že za pušku nevysolil kilo, ale jen půlku :roll:
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Michal_123 »

Promiň, kecám. :roll:
To je tím, že mám těch flint tolik a konkrétně ARGO už chvíli nemám.
To, co popisuji s hlavní strčenou v těle závěru mám u brokové pumpy a brokového automatu.
Čistím každou zbraň po každé střelbě, takže se mi to trochu motá.
Argo je skutečně v jednom kuse lauf a vršek závěru s šínou, omlouvám se za mystifikaci.
Nicméně, pro vyčištění jsem vždy musel sundat optiku, protože jinak to šlo dost blbě.
A pušku jsem po opětovném složení musel stejně nastřelit, protože se to většinou trochu uhlo.
Měl jsem na ARGO postupně dva nočáky a jeden denní dalekohled.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vasil »

to už zní lépe, i když to není úplně ideál. Argo vychází z automatů do 50tis asi nejlépe
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od josefzenisek »

Zdravím, mám automat Browning 30-06, délka hlavně 55 cm, a začal jsem střílet náboje Sako super hammerhead 180 gr. Soustřel je OK, ale trhají se mi nábojnice, praskají cca 1 cm ode dna nábojnice. Setkal jste se s tím někdo? Jaké byste mi doporučili jiné střelivo. Děkuji Josef
Odpovědět