Automaty v myslivecké praxi

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od sided »

No nevim, ale dávat zbrojovce vinu zato že je někdo dobytek.... :roll: navíc kosu koupíš za nějaký 4000,- za další trojku slušnou weaver šínu. Na nějaký osazení do dřeva se můžeš vy.. . Takže automaty za nic nemůžou, at už maj zásobníky třeba na 50 ran, vždycky to bude v lidech.
A že je hnusná, no každý má jiný vkus a je to jen Kunova zodpovědnost vůči sobě jestli se bude prodávat.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od rimar77 »

sided píše:No nevim, ale dávat zbrojovce vinu zato že je někdo dobytek.... :roll: navíc kosu koupíš za nějaký 4000,- za další trojku slušnou weaver šínu. Na nějaký osazení do dřeva se můžeš vy.. . Takže automaty za nic nemůžou, at už maj zásobníky třeba na 50 ran, vždycky to bude v lidech.
A že je hnusná, no každý má jiný vkus a je to jen Kunova zodpovědnost vůči sobě jestli se bude prodávat.
já proti automatům nic nemám právě naopak sám ho vlastním ale obávám se že právě cena ve které je zahrnutý i 5ti raný zásobník povede k tomu že si ho ti dobytkové rádi pořídí
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Zbrojovák »

Tyhle už jsou tady přece dávno... zákonu to neodporuje, je to ve vkusu každého co si pořídí, pokud bude lovit tak jak má, nedělám rozdíly s páprdou co postřílí kusy breneky. I když i zbraň by se měla držet opticky v mezích té "lovecké", já bych s s překopávkou typu SKS nebo Sa58 či AK styděl ale nikomu to nevnucuju a každý jsme jiný.
Poud se držíme současné legislativy - (musíme!) osobně bych volil spíš než 3ranný automat, tak dobrou pákovku třeba na 5. dyť dnes nový marlin1895 vyjde za polovinu oproti lepšímu semiautu a uštřené prachy vrazím do přebíjení a tréningu a lovím a lovím, pokud mám co :wink:
Na společné beru opakovačku ZG a už se mi stalo že víc než 3 se mi hodily - spíš pro opravu. S tou pákovkou je to po nácviku stejně rychlé jak se semiautem a mám tam další 2. I s mauzerem to jde, jen cvik a mušku. Však tu jsou videa.

Lov na hromadách a semiauto žádná výhoda, kdo loví - ví, šero-noc 1.rána, musí sedět jinak je zle, pak záblesk a zbytek tlupy v trapu, ihned přebíjím a reviduji zasažený kus pokud je v dohledu :wink:
Pokud mi šla velká tlupa na čekané kalištěm stihl jsem 2 i s mauzerem.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Konečně jsem se rozhodl pořídit si samonabíječku, již dříve jsem o tom uvažoval - ale stále tápám ve výberu který je omezen cenou. V úvahu připadá venery - caron a browning bar (plast) v současné době lovím s .243, ale lovil jsem jednu sezónu i s 9,3 x 62. Představu o ráži mám 7 x 64 nebo 30-06 a tomu jsem nakloněn víc. Jaký bude zpětný ráz v samonabíječce třeba ve 30-06 s kratší hlavní do 54 cm?? A teď otázka na jakou vzdálenost jde efektivně střílet, protože s .243 jde bezpečně s odpovídající municí lovit černá do velikosti lončáka do 250m. Ptám se tedy na zkušenosti majitelů těchto zbraní jaký je rozptyl takové zbraně na terč vzdálený třeba 200m. Na různých sniper forech popisuji, že rozdíl délky hlavně mezi 54 a 65 cm je znát nad 500m což se asi moc myslivecké praxe netýká až na některé excelentní střelce se super vybavením. Teď mě ještě napadá otázka, na kterou mi jěště nedokázal nikdo odpovědět, jestli je mozné k browning bar v plastu dokoupit ty postraní destičky s rytinou??
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Zbrojovák »

Vyjádřím se jen k těm deskám - pokud se dají dokoupit a má tam být ruční rytina (předpokládám), obávám se že cena bude hodně vysoko nad cenu udělaných na míru dobrým rytcem tady v ČR.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Lumberjack213
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: úte 06.11.2012, 18:00

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Lumberjack213 »

Jaký je prosím rozdíl mezi BAR Zenith Wood HC Affut a BAR Zenith Wood HC ? :roll:
Naposledy upravil(a) Karel61 dne pon 28.10.2013, 0:04, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Předmět přizpůsoben názvu vlákna.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od pufr »

To divné francouzské slovo "Affut" znám jako označení "naháňkových" miřidel - v případě Browningu dnes prezentovaných nalepenou plastovou lištou (ale možná je tam jiný rozdíl ... :D
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Zbrojovák »

No a právě modely Affut od Browninga mají klasická stavitelná mířidla a jemnou perličku na mušce.
https://www.google.cz/search?q=bar+affu ... 1600%3B623

Otázka, viděl někdo, dodělával někdo BAR do celopažby? Affut dělají v 30-06 s 560mm hlavní a tam by to nemuselo vypadat zle.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Orava Martin
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: pon 12.11.2007, 15:20

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Orava Martin »

Mam dotaz namajitele saueru 303,
Zučastnil.jsem se prezentačni předváděčky na střelnici
Lazce u
Olomouce .
Akce pořadaná firmou arms cz.cz .Na střelnici jsem mněl možnost si vyskoušet 303 v raži 3006sp . 8x57js Ptal jsem se prodejce ktery se učastnil prezejtace .kolik procent odebira samonabijeci system zbraně?Odpověď zněla 30procent.Šel jsem za drnuhym prodejcem který se učastnil předvaďěčky .na stejnou otazku mi odpověděl že nepoznam rozdil s opakovacim a samonabijecím mechanismem.Máte jine informace nebo poznatky s praxe ..nebo vyčteno kolik procent sauer 303 potřebuje .
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od vesrad »

skoro bych řekl, že první prodejce pochopil otázku kolik procent vnímání zpětného rázu odebírá automatika (těch 30 by mohlo být reálných). Druhý Ti zase odpovídal kolik energie střely (a tak měl vlastně pravdu).
Kdyby automat bral 30 procent energie střely, tak 308win by lítala na ústí 550m/s. To by vojáci doteď stříleli starým mauserem a kulomety hodili do šrotu.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Durell »

neštudoval som to ani neskušal, ale 30 % čohokolvek ( tlaku, rýchlosti , ..... ) je prehnane vysoké číslo. Ničim nepodložený odhad 5-10% pri rovnakej dlžke hlavne . 30 % by degradovalo kalibre o triedu nižšie .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Orava Martin
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: pon 12.11.2007, 15:20

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Orava Martin »

Durell tak sito vykladám taky jak jsi to popsal.Cesta je asi to vyskoušet přes hradla.Samo se stejnou délkou laufu .
bench
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 30.6.2014, 5:52

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od bench »

Kolegovi se dva pánové z armsu vysmáli, když jim řekl, že si na svojí 202 nechá osadit optiku pomocí nivelační soupravy, centrovacích trnů a momentového klíče. :( Od oka je to prý nej. :lol: Twist očekávané 202/243Win byl také nezjistitelný. Přitom mi ze Saueru odpověděli na soukromý email do 24hod a hodnota byla na světě. Nevím z které byli prodejny (mají více poboček)ale vyplívá s toho, že je třeba od konkrétně těchto dvou lidí z firmy brát informace s rezervou. :wink:
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Lesomil »

Orava Martin :)
Předem se omlouvám, že své subjektivní sdělení nemohu podložit čísly, ani na měření nejsem vybaven.... Ale vlastním S-303 v 8x57JS. Přikláním se k příspěvku Vesrada i Durella v tom, že třicetiprocentní ztráta rychlosti (či výkonu) by byla dost znatelná. Porovnáme li ztráty u opakovacích kulovnic, které se zde na fóru již tuším probíraly, jsou s ohledem na menší délky hlavní jistě podstatně měnší než těch 30.procent a odběr plynů při přebíjení to podle mne na takovou hodnotu nezvýší.
Zpětný ráz pak je u S-303 téměř zanedbatelný. Pocitově se jedná spíše o lehké strčení otevřenou dlaní do ramene..... Jak to ale vyjádřit v procentech?.... Jsou samonabíjecí odstřelovačky, které by asi armády fofrem vyřadily, pokud by měly tak razantně snížený výkon. Tady se nejedná o střelbu na mysliveckou vzdálenost........ Přesněji a v konkrétních číslech Ti jistě odpoví některý z veteránů tohoto fóra.
Uživatelský avatar
Petr1k
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: ned 31.3.2013, 21:31

Re: Automaty v myslivecké praxi

Příspěvek od Petr1k »

zpětný ráz - akce/reakce je o poměrech hmotností a rychlostí.
Pohybující mechanismus není 30% ze zbraně, ale celková hmotnost automatu oproti ládovačce může mít celkem podstatný vliv na zpětný ráz. Dle mého pocitu klidně i těch 30%
Browning X-Bolt Hunter LH .308w R1r 3-12x56RD
Browning BAR New Elite Left 30-06spr Leupold VX-3 1,75-6x32
Beretta SV 10 Perennia I 12/75 12/75
Odpovědět