Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Žádné náboženství, nutnost.

Ballistolu se nejsnáz a nejkompletněji zbavíte horkou vodou s mýdlem-podstatnou součástí je lanolin, který žádným běžným odmašťovadlem na minerální oleje nesundáte (Arva, Supermafrasol a podobně jsou běžné, ale určitě ne do vývrtu). Následně suchý patch a patch namočený v lihu a je úplně sucho a čisto.

Brunox, Konkor-neobsahují žádná rozpouštědla, černý bordel jde dolů mechanicky a pak maličká šást karbonu, která je rozpustná v mastném. Zbytek zůstane spolu s olejem a i když to vyšůrujete dosucha do sucha, dost ho tam zůstane. Při výstřelu pak zahoří a vyrobí další karbon.
Kabon výborně odstaňuje BoreTech C4 carbon remover (ostatně věci od BoreTech jsou obecně na úplné a absolutní vyčištění uživatelsky nejsnazší a hlavně, na opakovačkách fungují nejlíp a s nejmíň "ale v případě že...").
Otěr z plášťů Brunoxem, Konkorem, WD-40 a podobně nesundáte.

Konkor-zaprvé, všechny Konkory mají olejovou a voskovou složku-to je ten nahnědlý hnus, který po odpařeném Konkoru zůstává.
Navíc vždycky byly a pořád jsou dva základní druhy-Konkor 101 na krátkodobou konzervaci (do dvou týdnů reálně, do dvou měsíců prospektově) a Konkor 104 na dlouhodobou (až 6 měsíců v určených podmínkách). 104 je ten, který dokáže něco málo rozpustit-to proto, aby se sám dokázal prosadit do pórů a míst, kam se 101 pořádně nedostane. Konkor z vojny tedy není Konkor z benzínky nebo zámečnické dílny. Navíc kanystry pro armádu snad byly označené ještě trochu jinak a byla v tom přidaná frakce někde mezi naftou a petrolejem, takže to rozpouštělo. Co tak pozoruju, existenci 101/104 se vesměs podařilo utajit i před zbrojíři a normální bigoš se k téhle informaci nedostal vůbec, protože pro něj byla už úplně zbytečná.

Brunox je jednoduchá a funkční krátkodobá (1-3 týdny, 1 déšť nebo návrat z chladné noci) ochrana vnějších povrchů, tam funguje dobře. V hlavni nechává dost tvrdá rezidua a strašně blbě se z ní dostává před prvním výstřelem i po něm.

MilFoam-fakt není "olej". Že je někdo líný udělat pořádný překlad, nebo si aspoň přečíst celý návod/technický list a ne jen zkrácené povídání a reklamní prospekt na tom nic nemění, ani když ty bludy předává dál. Je to dost divoká směs, schopná rozpustit i nějakou měď/mosaz, nezpůsobovat obratem korozi a krátkodobě bránit kontaktu vody a kovu vrstvičkou s vhodným povrchovým napětím. Rozhodně není bezzbytkový jako WD-40 po třech týdnech, už proto, že je schopný trochu "mazat". Je vyvinutý na rychlé polní ošetření vojenských samonabíječek, aby jim zůstala nějaká přesnost a schopnost funkce. Je to přesně to, co chcete mít po ruce poté, co z kvéru vyklopíte deset zásobníků po třiceti a víte, že do rána se z té díry po granátu nedostanete a ráno vás to bude stát dalších deset zásobníků.
Je to přesně to, čím by se měl pokapat boresnake (vzadu za kartáčkem) při ošetřování zbraně někde venku, než se doma vypucuje pořádně (samozřejmě blbost dělat to po jedné ráně, ale třeba v mokré letní tajze i po té jedné).

Boresnake hned po ráně-tohle smysl má, dostane se ven aspoň část karbonu. Otěr z plášťů zůstává v plné parádě a při "čištění" Konkorem a podobně vypadá hlaveň "čistá". Do chvíle, než do ní pustíte rozpouštědlo mědi, nebo se do ní nevejde vytěrák (reálně zažito s cizí puškou).
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Toma »

Šumavák píše: ned 13.2.2022, 21:11 Ten starý Konkor fungoval dobře jako konzervant, jeho čistící (rozpouštěcí) schopnosti však byly výrazně slabší. V armádě se svého času nic jiného na čištění a údržbu ručních zbraní nepoužívalo, takže když chtěli vojáci po ostrých střelbách, nebo dokonce po taktice, kde se střílelo "slepými", dobře vyčistit např. pístek u Sa vz. 58, tak na tom buď nechali ruce, nebo si pokoutně vypomáhali hlínou a podobně. :D Zkrátka na čištění dlouhých automatických zbraní za moc nestál, akorát u pistolí s jejich malým nástřelem a absencí plynové komůrky to bylo v pohodě. Když se tehdy ruční zbraně 1x ročně zbavovaly nánosů v místech, kde nešly ručně pořádně vyčistit (např. napečeného karbonu v plynové komůrce u Sa vz. 58), nechávaly se ponořené v lázni s konkorem 1 - 2 dny, aby se to opravdu stačilo rozpustit. Ale jak funguje dnešní konkor také netuším, třeba už je to výrazně lepší. :)
Píst sa 58 jsme čistili v prášku na nádobí Toro.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

FrantaB píše: čtv 17.2.2022, 23:12 Ballistolu se nejsnáz a nejkompletněji zbavíte horkou vodou s mýdlem-podstatnou součástí je lanolin
Nevím, proč bych se měl Ballistolu z povrchu zbraně chtít zbavovat, naopak ho tam pravidelně aplikuji, ale budiž.
Ovšem podstatná část Ballistolu by měla být lékařská bílá vazelína, pokud si to pamatuji dobře.
Ballistol Universalöl je zdravotně nezávadný a dá se požívat.
https://ballistol.de/shop/en/products/p ... -oil?c=207
FrantaB píše: čtv 17.2.2022, 23:12 Brunox, Konkor neobsahují žádná rozpouštědla
Švýcarský olej Brunox na zbraně obsahuje substance, které rozpouští olovo, mosaz, tombak, zbytky prachu a podobně.
Nastuduj originální text výrobce.
https://www.brunox.swiss/index.php/en/products/gun-care
FrantaB píše: čtv 17.2.2022, 23:12 MilFoam-fakt není "olej".
Fakt netuším, co chceš řešit a dokázat těmi zkazkami o "divokých směsích".
Milfoam má oficiální název "Synthetic wapen oil". Což, řekl bych, hodně říká o tom, že to dle výrobce olej je.
Byl vytvořen pro Finskou armádu (společně s pěnou MilFoam).
Má specifikaci NATO a je zdravotně nezávadný.
FrantaB píše: čtv 17.2.2022, 23:12 Je to přesně to, čím by se měl pokapat boresnake (vzadu za kartáčkem)
Každý má svůj oblíbený systém čištění, ale olej patří do hlavně před kartáčkem.
A šňůra za kartáčkem slouží k vysušení hlavně.
Tedy v ideální případě nastříkat do hlavně od komory a protom protáhnout šňůru.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od FrantaB »

-Ballistolu z povrchu ne, ale občas ho někdo nastříká do hlavně a pak se diví, že nejde ven.

-"Originální propagační text výrobce" u Brunoxu je strašně pěkný. 20+ let ho používám na kdeco, vč. mosazných lučíků. Ani stopa po tom, že by mosaz jakkoliv "rozpouštěl". Docela dobře a nenásilně uvolňuje tu část čerstvého karbonu, která je rozpustná v mastném. Že by byl jakkoliv nápomocný při čištění otěru z plášťů, nedejbože olova, to jsem ještě nezažil, neviděl a neslyšel. Hlavně ošetřované zevnitř Brunoxem jsou z těch, které jsem měl možnost vidět (a v pár případech tu smůlu čistit) ty nejzadělanější. Trocha BoreTech Cu2 nebo Robly a nejsem si jistý, jestli mám v ruce pušku nebo kalamář. Dodnes mi nikdo nedokázal říct, z čeho to tvrzení výrobce pochází.

-Moje reakce na MilFoam je po letech už trochu prudká, protože je u nás obvykle prezentovaný jako totální čistič a totální konzervant v jednom. Ani náhodou. Je to jednošichtovka pro rychlou polní údržbu pro zachování funkčnosti, v případě dostatku přípravku a času s kartáčem jako usnadňovač úplného čištění. Takové bylo zadání při vývoji (plus, že to vojákovi nesmí sežrat ruce). Cokoliv, co opravdu dobře čistí, nikdy nemůže být konzervant. Stejně tak, co je perfektní konzervant, nikdy nebude dokonalý čistič (platí i pro petrolej). Pravda je, že jako jednošichtovka na zbraně v permanenci je MilFoam naprosto excelentní.
Na stránkách výrobce tady
http://www.milfoam.fi/barrel_cleaning_products.html
jsem nikde, ani v dokumentech, nikdy neviděl nic o oleji. Vždycky "Cleaning solution", u verze pro dělostřelectvo (což je trochu jiná receptura než small arms a/nebo MilFoam Forrest) pak "Oiling of the ordnance for short and long-term preservation.".
Dokazovat a řešit nechci nic, snad jen pošťouchnout, aby se četly technické listy výrobce a ne jen propagační materiály, navíc překladem leckdy zgeneralizované.
Platí totéž, co u Konkoru. Že je rozdíl 101/104 se taky skoro neví, "prostě konkor, woe"...

-Boresnake se při protahování před kartáčkem stáhne na tkaničku a moc nedosáhne na stěny, takže co je nakapáno před kartáčem se nikam moc nedostane. Navíc je kartáček mosazný/bronzový a nemá smysl zbavovat se účinku MilFoamu nebo něčeho jiného tím, že ho nutím žrát kartáček. Potřebuju, aby to trochu vyžralo karbon a otěr z plášťů, ne ten kartáč. Proto za něj. Tuplem, pokud mám jen jeden boresnake. Jinak jsou přece v kapse dva-jeden na čistou, druhý na špinavou práci, ne? (řečnická otázka, podle toho co vídám).
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

FrantaB píše: pát 25.2.2022, 2:50 -Moje reakce na MilFoam je po letech už trochu prudká, protože je u nás obvykle prezentovaný jako totální čistič a totální konzervant v jednom. Ani náhodou. Je to jednošichtovka pro rychlou polní údržbu pro zachování funkčnosti, v případě dostatku přípravku a času s kartáčem jako usnadňovač úplného čištění.
.........

Na stránkách výrobce tady
http://www.milfoam.fi/barrel_cleaning_products.html
jsem nikde, ani v dokumentech, nikdy neviděl nic o oleji.
V první řadě, než začneš něco vehementně tvrdit, tak se informuj.
Ty stránky, o kterých píšeš, jsou kdovíco, na hlavní straně je v textu odkaz na nějaké kasíno.
Oficiální adresa firmy Milfoam je:
https://www.milfoam.co.uk/

Tak od začátku:
Milfoam je název firmy.
Ta firma vyrábí v rámci výrobní řady Milfoam Forrest dva produkty.
Jeden je čistič hlavně a druhý syntetický olej.
Olej má specifikaci NATO, je plně syntetický a funguje do -57°C.
Čistič hlavně je pěna, která se po nastříkání nechá působit a pak se odstraní protažením.
Oba produkty se vyrábí ve dvou velikostech.

Produkty se vyrábí i pro armádu, ale v jiné výrobní řadě i balení.
Pěnový čistič hlavně se používá i na děla, balení pro tento účel vypadá jak velký hasící přístroj na vozíku.


ČISTIČ HLAVNĚ - SPREJ S APLIKÁTOREM MILFOAM FORREST 500ML
Obrázek


SYNTETICKÝ OLEJ NA ZBRANĚ MILFOAM FORREST 400ML
Obrázek
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Další věc je způsob čištění.
Na šňůru se nic nekape, stříká se olej do hlavně a pak se protahuje šňůra.
Je to takové běžné čištění.

Když chci použít pěnu, dělá se to zcela jinak.
Čistící pěna Milfoam se nikdy neodstraňuje z laufu šňůrou, ale nejlépe patchem.
Pokud nemám systém čištění na patche, můžu obětovat pár lacetek, nebo to udělám hadříkem na slabším nylonovém kartáčku.
marthass
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 15.10.2021, 13:54

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od marthass »

Ahoj,
doplnil jsem si na čištění a mazání výrobky od nanoprotechu (bore cleaning foam) a gun oil. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Do teďka jsem používal balistol a fungovalo to docela dobře.

Jednak ten nanoprotech strašně smrdí a pak je po něm zbraň docela suchá. Takže je to otázka víry. Pokud někdo máte zkušenosti, budu rád.

Jinak co se týká té pěny, tu nelze nastříkat na boresneak, párkát protáhnout a hotovo?
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od dreamer4u »

Zdravím. Tak nedá mi nejako reagovať... Popravde som zdedil zbrane po zosnulom otcovi a ten iné ako Konkord nepoužíval. Síce som s ním nebol totožný a stále som mu hovoril, že je už novšia technológia ale on mi stále odpovedal, že to používal už na vojenčiny a to sa mu osvedčilo ... Teraz po jeho smrti som prebral jeho zbrane a skúsil som ten ČISTIČ HLAVNĚ - SPREJ S APLIKÁTOREM MILFOAM FORREST 500ML. Prvé čistenie super. Handrík sa zabarbil. Druhé pretiahnutie už skoro nebadatelné a tretie už úplne čisté. Trošku som nechápal lebo zbraň čistená 30/40 rokov iba konkordom som si myslel že hlaveň ani nevyčistím. Predsa nová nanotechnológia musí robiť divy. Po praktickom prečistení som tak trochu skeptický. Žeby otec tak dobre čistil zbraň---- Trošku som ho poznal. Viem že to pár krát pretiahol a šup ho do skrine. Takže teraz som na rozpakoch... Je to iba reklamný ťah alebo sa klasický konkord vyrovná najnovšej technológii... To je záhada alebo snáď alchýmia ... kto vie ...
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nepíšeš, co to bylo za zbraň a jaké používal střelivo. Nicméně jsem podobnou situaci už zaznamenal a dokonce jsem to tady popisoval. Chtěl jsem se kolegovi předvést na jeho flintě a ono nic. Ty staré střižné hranky - tombakem plátovaná hlubokotažná ocel, obdobně jako u Brenneke TUG a TUG a možná i jiní výrobci to používali, se skutečně moc neotíralo. Třeba to pocházelo z technologie vojenského střeliva, určitě se toho z pušek nastřílelo mezi válkami tisíce a milióny ran a Bore tech či Milfoam nebyl.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

dreamer4u píše: ned 03.4.2022, 19:20 Je to iba reklamný ťah alebo sa klasický konkord vyrovná najnovšej technológii...
Průmysl produkuje ne TOP věci, ale to co lidi chtějí. Takže třikrát nic různě přebalíš a jedeš na trhu s čímkoli. Když jsem narazil na text od výrobce hlavní Broughton pro Benchrest a kde majitel nebo kdo říkal, že doporučují plnou syntetiku motorový, tak je odpověď na tvou otázku celkem jasná. když něco produkuji, je třeba mít i doplňky, takže se není čemu divit, že výrobci zbraní mají svou řadu "olejové kosmetiky". Konkor je pro kvalitní hlaveň, která se nezasírá otěrěm ze střel výborná volba.
Ideálně čistit dle doporučení výrobce hlavní. Je spousta zaručených postupů, ale nemusí být ideální pro všechny. Když to přeženu, tak taky neměníš olej v aute Toyota dle doporučení intervalu výměn u VW.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

dreamer4u píše: ned 03.4.2022, 19:20 Je to iba reklamný ťah alebo sa klasický konkord vyrovná najnovšej technológii... To je záhada alebo snáď alchýmia ... kto vie ...
Na to mám odpověď podepřenou letitými zkušenostmi. Je to zejména střelami a samozřejmě do určité míry také laufem.

Z dlouhých zbraní jsem v minulosti nastřílel tisíce nábojů, téměř každou sobotu závody (více bylo pistolových závodů než puškových) a jediné čištění mi dlouhá léta byl Konkor a klasické kartáčky.
Zbraně o kterých chci hovořit, byly v rážích 7,62x39 a 7,62x54R.
Střelivo klasicky zcivilněné, původně vojenské. Tedy plechový plášť s nanesenou vrstvou tombaku.
Jediný problém byl u nechromovaných hlavní, kvůli korozivním zápalkám.
Ovšem mosaz v hlavni byl nesmysl, který nikdo neznal.

Pak jsem začal dělat myslivost, koupil si loveckou pušku, začal přebíjet lovecké střely a ejhle, po nějakých 100 ranách bylo ústí hlavně u lovecké pušky žluté!

Od té doby mám několikátou loveckou zbraň, střílel jsem různé střely prémiových značek. Plášťovaných i monolitických.
Mosaz se usazuje ze všech moderních střel a je to docela problém.
Zajímavé je, že u Blasera jsem měl po 100 ranách monolitem FOX úplně minimální zanesení hlavně. Což jsem nikdy u žádné jiné lovecké zbraně neměl. Je fakt, že jsem udělal na začátku s hlavní svědomitě break-in.

Závěr:
Tvůj otec střílel střely se železným pláštěm potaženým tombakem. Například SB ještě před 10-ti lety. Tam je otěr pláště minimální. Proto Milfoam měl snadnou práci.

Milfoam Forrest funguje velmi dobře, dokonce ho nyní používám i na vyčištění nechromovaných hlavní po nábojích s korozivní zápalkou. Pěkně zreaguje korozivní složky, které v hlavni jinak zůstanou.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Michal

Takže stejná zkušenost.
Pěnu používám. Je to jednoduché. Nástřik chce jistou praxi. Odchyt přebytku v přední části a něco uteče i dozadu.
Olej chválím.
No a asi po třetím čištění Milfoamem, to doladím Bore techem. V rámci střídání chemie.

Podotýkám, že to chce kvalitní vytěrák, odpovídající trn k patchi.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od precechtel »

kamarádi, mám dotaz, zda mi něco neuniklo. Narazil jsem opakovaně na hunting bazaru na "terminus technikus" cit.: hlaveň jen opravdu lehce chycena od oleje / dle puškaře vydrží ještě celé generace /. Doteď sem žil v omylu, že hlaveň může být chycena lehce či těžce korozí ev. erozí. Nějak si nedovedu představit hlaveň, jak je lehce chycena od oleje, od jakého oleje, jakým způsobem a jak to vypadá. Nebo ten můj dotaz patří do nesmyslů? S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Také se ze zvědavosti přidávám k dotazu, jelikož i mě tyto inzeráty na Huntingu neunikly. Přešel jsem je s úsměvem, ale má zvědavost přetrvává. Vím, že jsem měl kolikrát problém vyčistit brokovou hlaveň po střelbě s eSBall Plastikem, zvlášť, když jsem nevytřel olej a lauf byl mastný. Ty čáry zapečeného polyetylenu od vroubků z povrchu eSballu se blbě čistily nebo jsem musel i opakovaně projet lauf ocelovým spirálovým vytěrákem, kolikrát i druhý den flintu přečistit.
Dnes to občas vznikne po košíčkách. Ale není to trvalé a je to odstranitelné. Ale zpět k dotazu. Dík.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

To je samozřejmě newspeak, zní to lépe než rezatá hlaveň :)
Připomíná mi to souseda, který mi onehdy přes plot říkal, že potřebuje půjčit kartáček, protože ten jeho je už nějakej unavenej a v laufu brokovnice je furt bordel. A že už to šůruje půl hodiny a furt tam je něco napečeného. Tak jsem se podíval do hlavní, tam krátery jak na měsíci a sdělil mu, že kartáček vyrezlé díry nezalepí :lol:
Odpovědět