Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Pecan: je to tak složité, jak chceš mít složitý život a čistou zbraň. Je to kombinace obou věcí a vybereš si která má převládat.
V každém případě, neochráněná hlaveň, tedy čistá a bez ochranného filmu bude reznout.
Protáhneš suchý patch a uvidíš jak.

Zaolejovaná hlaveň se na umístění zásahu vždy trochu projeví, dělal jsem na to téma před lety několikahodinové testy a cokoliv se dá do laufu se mi na 2-3 ranách projevilo. Byla to Tikka 300WM.

Osobně se nebojím VŮBEC čisté šňůry. Když je šňůra čistá, změny na ocelovém ústí hlavně neudělá.
To samé si myslím o kartáčku, projíždím ho na tyči Tipton tam i zpátky.
Kontakt s ústím hlavně mají u tyče Tipton jenom štětiny a laufy mám z oceli.
Poškození ústí v těchto případech jsou městské legendy, pramenící z dob ocelových vytěráků.
Ovšem, když má zbraň střílet sportovně na velké vzdálenosti, rozumím tomu, že je střelec obezřetný.

Nyní zkouším systém protáhnout suchou šňůrou po výstřelu (v nějaké následné době) a po několika ranách použít Milfoam a vyčistit dočista. Když hlaveň zmokne, opotí se... podle situace, vyčistit a naolejovat.
No, zajímavé zjištění je, že Blaser narozdíl od jiných zbraní, které jsem zkoušel, kupodivu snad vůbec nerezne.
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pecan1 »

Michal_123 píše: pon 07.2.2022, 21:02 Pecan: je to tak složité, jak chceš mít složitý život a čistou zbraň. Je to kombinace obou věcí a vybereš si která má převládat.
V každém případě, neochráněná hlaveň, tedy čistá a bez ochranného filmu bude reznout.
Protáhneš suchý patch a uvidíš jak.

Zaolejovaná hlaveň se na umístění zásahu vždy trochu projeví, dělal jsem na to téma před lety několikahodinové testy a cokoliv se dá do laufu se mi na 2-3 ranách projevilo. Byla to Tikka 300WM.

Osobně se nebojím VŮBEC čisté šňůry. Když je šňůra čistá, změny na ocelovém ústí hlavně neudělá.
To samé si myslím o kartáčku, projíždím ho na tyči Tipton tam i zpátky.
Kontakt s ústím hlavně mají u tyče Tipton jenom štětiny a laufy mám z oceli.
Poškození ústí v těchto případech jsou městské legendy, pramenící z dob ocelových vytěráků.
Ovšem, když má zbraň střílet sportovně na velké vzdálenosti, rozumím tomu, že je střelec obezřetný.

Nyní zkouším systém protáhnout suchou šňůrou po výstřelu (v nějaké následné době) a po několika ranách použít Milfoam a vyčistit dočista. Když hlaveň zmokne, opotí se... podle situace, vyčistit a naolejovat.
No, zajímavé zjištění je, že Blaser narozdíl od jiných zbraní, které jsem zkoušel, kupodivu snad vůbec nerezne.
...toto by mi bylo asi nebližší...myslím, to se suchou šňůrou a event. po dešti nebo výstřelech samozřejmě řádně vyčistit. A šňůru lze vytáhnout z hlavně rovně.
Ještě otázka: pere tady někdo tu šňůru? A event. v čem? Myslím, že jednou za rok by se to asi slušelo.... Myslím, že "odmastit" a pak třeba prachsprostě vyprat v prášku ...?
To s tím Blaserem je zajímavé; někde jsem četl, že se hlavně pro "koncernové flinty" , kam patří Blaser Sauer a Mauser (ještě něco??) dělají ve stejné fabrice. Je to pravda?
Pecan
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Šňůru na čištění zbraně s vetkaným bronzovým kartáčkem neperu. Stojí 185Kč.
https://www.strobl.cz/vysledky-hledani? ... 88%C5%AFra
Schválně píšu o tom vetkaném kartáčku. Šňůra vydrží při běžném používání mraky let, ale kvůli tomu kartáčku se asi vyplatí jí časem pro dobrý pocit vyměnit spíše, než vyprat.
Prát se to dá, dělal jsem to v kýblu s horkou vodou a Jarem, ale byl jsem zasraný já i kýbl, hned jsem to zavrhl.
Takže mám na lovecké kulovnice jednu šňůru zaolejovanou a druhou suchou. Ta zaolejovaná se hodí na opocený lauf nebo na ochranu před vlhkostí, je-li to třeba. Suchá je kupodivu na protahování za sucha :D
Na brokovnice mám jenom zaolejované, i ty nejstarší šňůry dokážou vyčistit chromovaný lauf po 250 trapech na jedno, maximálně dvě projetí, takže ve skutečnosti ten vetkaný kartáček vydrží hodně.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Michale, 185,- Kč jsou dvě krabičky cigaret nebo cca 6 škopků. To nikdo nadarmo nevyhodí. Pere se to!
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od precechtel »

jsem z Hané, takže šňůru cca 2x ročně vyperu - namočím, namydlím starým "žlučovým" mýdlem, nechám působit nějakou chvíli, potom vymáchám a vysuším. Šňůru vozím pořád s sebou, kulovnici protahuji tzv. hned po střelbě, někdy už na posedu, dvakrát ročně se věnuji pořádnému vyčištění, myslím, že na mých 50 ran ročně to stačí.... Brokovnici zpravidla hned na střelnici také protáhnu šňůrou, doma olejem, otěr olova spirálovým kartáčkem, po sezóně dočista. Na celoroční toulky revírem se psem mám ruskou jednušku 20/70 s chromovým vývrtem, i tuto, pokud vystřelím, stříknu konkorem a vyčistím. Jak šel život, zkusil sem různé oleje - Konkor 101, WD40, Ballistol, Armistol, Brunox, Super NANO Grease. Na brokovnici stačí konkor. Na kulovnicích se střídavě vracím k Ballistolu a Brunoxu a dvakrát ročně Bore clean odorless solvent, ten nechávám působit jen chvíli, potom vytřu a naolejuji. Na uložení se mi jeví jako dobrý ten super nano. Mám nějaké zbraně už jen z nostalgických vzpomínek a ty dvakrát ročně vyčistím a naolejuji, byť už s nimi nestřílím, je to takový rituál, kdy z trezoru vytáhnu všechno, vyčistím, naolejuji, potěším se vzpomínkami a zase uložím. F.
politice a politikům zmar
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pecan1 »

Věřím, že ostrostřelci budou řešit zbytky mýdla nebo pracího prášku na protahovaci šňůře a možné chemické reakci se zbytky mědi , vznik fosfátu mědi etc…. Já jsem z Horácka, takže bych tu šňůru normálně jebnul do pračky (jednou za rok v síťce) a ehm…. S..e pes? Max přidám nějaké slušné odmašťovadlo….
Pecan
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Pokud se k praní přidá aviváž s vůní lesa, či rozkvetlé louky, tak neřeší nic ani ostrostřelci. Předchozí použití mýdla s jelenem, je samozřejmostí!
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Ta až fanaticky často prováděná precizní údržba zbraně za použití nejrůznější vývrt čistící chemie je specifikem "long range" střelců (zejména sportovních), pro které mimo technického bonusu představuje i určitou formu náboženství. :D Ale pro běžného myslivce, který nevystřílí tolik ran jako sportovní střelec a loví do vzdálenosti cca 250 metrů, to takto často nemá smysl, v takovém případě dle mého názoru postačuje údržba standardní. Já sám čistím zbraň pokaždé, když z ní vystřelím, nebo když se s ní pohybuji v mokrém prostředí (déšť, sníh). Už léta používám čistící šňůry v kombinaci s čistícím a konzervačním sprejem BRUNOX. V minulosti jsem také zkoušel cca 1 - 2x ročně aplikovat chemii na čištění vývrtu (Milfoam, Robla Solo...), ale zjistil jsem, že po té pravidelné standardní údržbě nic víc z toho vývrtu nedostanu.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Šumavák: Jestli jsi z vývrtu nic nedostal Milfoamem po roku střílení a klasického čištění, tak jsi buď ten rok nestřílel, nebo je něco zcela jinak, než říkáš :)

Určitá věda to ale je.
Hlavní rozdíl mezi loveckým čištěním a sportovním je ten, že jako lovec máš jednu ránu. Což se s mastným laufem a střelbou na 250m, jak píšeš, zpravidla neslučuje.
Sportovní střelec má před závodem nástřel, takže mastného laufu se snadno zbaví, také může štelovat puškohled.
Přitom puška lovce dostává zabrat vlhkostí a nošením, takže mastnej lauf se z tohoto hlediska docela hodí.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ono se to tak nějak nevylučuje. Oba máte kus pravdy.
Pokud vystřelím na střelnici pět ran s Haslerem, monolit, čistá Cu, po sobě a hned po střílení tam stříknu Milfoam, tak to rozhodně uvidím. Prostě měkká měď, ještě rozpuštěný karbon atd.. Fachčí to a super.

Na druhou stranu, pokud jdu během roku třeba 50x, 50 x vyčistím pušku od Brunoxu, Balistolu z běžné provozní konzervace a zase ji po návratu z čekané vyčistím- konzervuji Brunoxem a nebo Balistolem a v tomto období ji důkladněji vyčistím po ráně (třeba těch pět, ale jinak rozložených v čase), tak se za situace, když ji vytáhnu ve chvíli většího volna ze skříně a rozhodnou se pro "hloubkové čistění-generálku", může stát, že při použití střel s pláštěm z hlubokotažné oceli a pouze plátovaných tombakem, nedostanu s Milfoamem z laufu očekávaný barevný sukces nebo sajrajt. Na nastupuje pocit jakéhosi klamání spotřebitele.

Na druhou stranu není potřeba v běžné lovecké střelbě hledat BR či LR vědu. Na střelbu do 250m, když je běžná flinta natažená na cca 4,5 cm nad záměrný bod, tak ji stačí protáhnout před lovem čistým patchem a na 50kg prase (vyvrženo) není větší potíž. Větším problémem je špatné nastřelení, špatné držení sbraně , nestabilní střelecká pozice, spouštění, mizerné přilícení -zpravidla absence lícnic u vyšších montáží, obava ze zpětného atd., než mastná hlaveň. Kdo chce ale střílet lišky , či dále, no tak už o tom musí jinak uvažovat a přistupovat.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Michal_123 píše: stř 09.2.2022, 12:46 Šumavák: Jestli jsi z vývrtu nic nedostal Milfoamem po roku střílení a klasického čištění, tak jsi buď ten rok nestřílel, nebo je něco zcela jinak, než říkáš :)...
No je pravda, že za rok z každé lovecké kulovnice vystřílím jen pár krabiček, což sportovní střelec zvládne za měsíc. Ale on podle mého názoru ten BRUNOX, co používám ve variantě kombinace rozpouštědla + konzervantu a nechávám ho v hlavni chvíli působit, asi slušně rozpouští i otěr ve vývrtu. A protože čistím po každém použití, tak toho pak ona speciální "chemie" holt moc předvést nemůže. :) Čistící šňůry občas vyperu v saponátu, aby se odmastily a onen tenký film, co po nich v hlavni může zůstat, mi do těch 250 m problém nedělá, (už) nejsem sportovní střelec, ale jen myslivec. :mrgreen:
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od popovic »

Já používám léta Konkor. Zdá se mne dobrý univerzál jak na rozpouštění, tak mazání. Myslíte že moderní Brunoxy a pod. jsou o dost jinde než Konkor??
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od lovec »

Michal_123 píše: pon 07.2.2022, 21:02 ...
To samé si myslím o kartáčku, projíždím ho na tyči Tipton tam i zpátky.
Kontakt s ústím hlavně mají u tyče Tipton jenom štětiny a laufy mám z oceli.
Poškození ústí v těchto případech jsou městské legendy, pramenící z dob ocelových vytěráků.
...
Jedno ilustračné video k téme.
:arrow: https://youtu.be/shqUtDdX4QM
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

popovic píše: sob 12.2.2022, 14:25 Myslíte že moderní Brunoxy a pod. jsou o dost jinde než Konkor??
Než ten starý Konkor určitě. S tím jsem kdysi začínal, asi jak každý.
Ovšem dělá se i nějaký nový Konkor, ten já neznám.

Osobně používám:

Syntetický olej od firmy Milfoam
- používá finská armáda, funguje až do -57°C
- má úplně perfektní aplikační trysku

Univerzální olej na zbraně Ballistol
- úplný univerzál na všechno, perfektně čistí, konzervuje i na dřevo a kůži

Olej na zbraně Brunox Turbo
- na železné části zbraní
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Ten starý Konkor fungoval dobře jako konzervant, jeho čistící (rozpouštěcí) schopnosti však byly výrazně slabší. V armádě se svého času nic jiného na čištění a údržbu ručních zbraní nepoužívalo, takže když chtěli vojáci po ostrých střelbách, nebo dokonce po taktice, kde se střílelo "slepými", dobře vyčistit např. pístek u Sa vz. 58, tak na tom buď nechali ruce, nebo si pokoutně vypomáhali hlínou a podobně. :D Zkrátka na čištění dlouhých automatických zbraní za moc nestál, akorát u pistolí s jejich malým nástřelem a absencí plynové komůrky to bylo v pohodě. Když se tehdy ruční zbraně 1x ročně zbavovaly nánosů v místech, kde nešly ručně pořádně vyčistit (např. napečeného karbonu v plynové komůrce u Sa vz. 58), nechávaly se ponořené v lázni s konkorem 1 - 2 dny, aby se to opravdu stačilo rozpustit. Ale jak funguje dnešní konkor také netuším, třeba už je to výrazně lepší. :)
Odpovědět