Blaser-kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od lovec »

Máš voľné pole pôsobnosti. Rád si prečítam relevantné info, aj s uvedením zdrojov. Vopred vďaka.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od cobaj »

Jakákoliv puška, natož pak přesná puška trpí v prašném prostředí. I auto trpí, člověk trpí.......
Jednou jsem skončil s Kelbly v soutěži pro jedno jediné zrnko střelného prachu jež se dostalo pod ozub. Kupodivu ani silou větší než malou se mi nepodařilo jej klikou rozdrtit a zavřít závěr. A pokud někdo měl to štěstí ležet na pískovém střelišti s několika kamarády záškodníky s pořádnými úsťovkami a dobrým větrem poznal, že zadřít jde asi úplně všechno včetně spařené nohy v holince :lol:
Okolo R8 koluje mnoho povídek o nespolehlivosti, nebezpečnosti a náchylnosti na vnější podmínky. Nejvíce příběhů znají ti co s tím nikdy nestřílely a žádný zmíněný problém nikdy neměli. Nerozeznají R93 od R8 a ani Blaser od Straser.

Jak psal Lovec, R8 u ozbrojených složek není a nebyla. Výrobce se zaměřil jinam. Dal se cestou vyjímatelného spoušťáku včetně ,, zásobníku,, a to tak nějak není akceptovatelné ozbrojenými složkami - tudíž se sám Blaser ani nevěnoval nějaké pažbě zaměřené na ozbrojené složky. Ale dnes už existují verze se zásobníkem zásluhou druhovýroby. Bohužel zatím nemám osobní zkušenost. Pokud se do toho pustí sám výrobce, nemyslím, že by neměl šanci ve výběrovce uspět. A šeptá se že ......... :mrgreen:
M
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od lovec »

Ideme síce mierne mimo témy, ale ešte doplním kolegu Cobaja.

Tí, ktorí poznajú napr. vojenskú strelnicu v Senici, najmä z dávnejších čias, dobre vedia, že piesok v závere nebola žiadna výnimka. Pri troche smoly sa ho tam vedelo dostať hodne - napr. vietor zdvihol susedovu karimatku a efekt bol rovnaký, ako vziať za hrsť piesku a nasypať si ho do flinty. Ale stačilo aj oveľa menej. Za tie roky som tam videl šprajcnutý záver v každej renomovanej zbrani, od Accuracy International až po Sako TRG. Nehovoriac o bežnej konfekcii typu Remington, Howa, Tikka, CZ - proste v takých podmienkach to býva len otázkou času. Nikto nepovedal, že to, či ono je nepodarok.

Len pre ilustráciu, porovnanie dvoch mojich záverov. Jeden kvér (R700) som nosil do Senice, druhý (Howa) nie. Naživo bol rozdiel oproti fotke ešte výraznejší.

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od pavel358 »

Netvrdím že ostatním výrobcům se to nestane, ale blaser je ktomu náchylnějši než jiní. Proste tech hejblátel v závěru je hodně. Ale nechci se z nikým hádat. Kamarád zpolska slouží u AGAT na závody má r93 tactical ale v práci má accurete. Sám říká že blaser je přesnější ale víc věří té pracovní.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od cobaj »

Spíš bude mít Accuracy International. (AX., MC, AT.......)
Proč ne. Dobrá puška. Ale i tady se může vloudit chybička. Například deaktivovaný úderník. Rád si ,,vyrážel,, kousíček zápalky a ty pak syslil a syslil v útrobách až už nefungoval. A nebyl to jediný kus. Mimochodem to není z doslechu, ale osobní zkušenost a přesto nepovažuji AI za nespolehlivou pušku.
M.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

Kulovnice značky BLASER s přímotažným závěrem, tedy modely R93 a R8, sice nejsou mým šálkem kávy, ale špičkovou kvalitu zpracování a použitých materiálů, stejně jako výbornou přesnost (po zastřílení hlavně), jim nikdo upřít nemůže. U loveckých verzí R93 sice v průběhu let došlo k několika fatálním haváriím závěru, ale zda se to stalo i u některého z na tomto systému konstruovaných odstřelovacích / terčových speciálů LRS nebo Tactical, já osobně nikde nezaregistroval. Novější model R8 výrobce konstrukčně doladil tak, že systémově zcela vylučuje onu výjimečnou nešťastnou konstelaci, za které k haváriím závěru u R93 došlo. A myslím, že se mu to zdařilo na 100%, protože pokud vím, tak dosud nebyla u R8 zaregistrována ani jediná havárie závěru. Každopádně jak už zde bylo zmíněno, díky další konstrukční změně u R8, tedy zásobník vyjímatelný zároveň se spoušťovým ústrojím (alternativně bez vyjímatelného zásobníku a spoušťového ústrojí, plnitelné náboji jako nábojová schránka shora) ztratily o tento systém ozbrojené složky zájem. Obecně lze za asi jedinou slabinu tohoto systému považovat možnost zaseknutí / selhání vlivem přítomnosti cizorodého tělíska (např. jehličí) či většího množství prachu (zejména písečného) v pouzdře závěru. (Já sám již byl na jednom společném honu takovému problému přítomen.) Je to evidentně dáno velmi přesnou výrobou s malými vůlemi systému, které jinak přináší bonus vysoké přesnosti v kombinaci s rychlou a jednoduchou obsluhou závěru. Každopádně při typickém policejním nasazení odstřelovacích pušek (časově krátký úsek v relativně čistém prostředí a jediný výstřel) nemusí být tato slabina relevantní, díky čemuž si taktické verze R93 cestu do výzbroje některých speciálních policejních útvarů našly. Aktuálně by se měly vyskytovat ve výzbroji odstřelovačů některých ze speciálních policejních útvarů v Německu, Holandsku, Slovinsku a dalších. U armády se a priori počítá s dlouhodobějším působením v různorodých podmínkách, což není pro tento na větší znečištění choulostivý systém zrovna optimální, ale i tak si tam cestu našel. Aktuálně mají odstřelovací pušky BLASER systému R93 zavedené v armádě Australané v ráži .338 Lapua Magnum, Bulhaři v ráži 5,56x45 NATO a Malajci (jednotka PASKAU). Každopádně všechny tři výše uvedené armády, respektive některé jejich speciální jednotky, mají do výzbroje zavedeno více typů odstřelovacích pušek různých ráží a od různých výrobců.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od dalas »

Osobně hodnotím Blaser R8 jako velmi sofistikovanou zbraň s výborným zpracováním. Trochu jsem přemýšlel, v čem spočívá proklamovaná přesnost tohoto systému. Osobně si myslím, že je to způsobeno uchycením přímo hlavně do pažby. Tím je posunut uzel hodně dopředu a významně zkrácena délka volně kmitající hlavně. To spolu výrazně snižuje amplitudu kmitů hlavně. K tomu se připojuje výborná ergonomie pažby, kdy je botka posazena poměrně vysoko a tím snižuje klopný moment systému při výstřelu. Prostě to mají kluci německý vymakaný. Jediné, z čeho bych měl obavy je, případná nečistota (třeba ta démonická jehličina), která by se dostala mezi uzamčené lamely závěrové hlavy. Nedovedu si dost dobře představit, co s tím. Na druhé straně drtivá většina těchto zbraní se do bordelu nedostane. Kdybych nebyl takový stařík, tak bych o něm i uvažoval k radosti jednoho člena tohoto fóra. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

dalas píše: stř 05.5.2021, 10:45...Jediné, z čeho bych měl obavy je, případná nečistota (třeba ta démonická jehličina), která by se dostala mezi uzamčené lamely závěrové hlavy. Nedovedu si dost dobře představit, co s tím...
Pušku opřít botkou pažby o zem a dupnout na kliku závěru. :D Prý standardní postup, už jsem to jednou viděl na vlastní oči - závěr otevřen, puška bez újmy, po vytřepání a vyfouknutí případných zbylých nečistot pokračovala v akci. :)
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

Dalas: Hlavně k tomu koupit i ty trenýrky, protože jenom tak je to fakt vyvážený komplet :)
Já jsem si k tomu taky nakonec koupil i ten originál řemen, ale z pragmatických důvodů. Samotné rychloupínáky jsem nesehnal.
Ale dám mu šanci. Důležité bude jak se popasuji s tím, že na kazatelně řemen bude plandat kolem flinty.
Myslím, že se s tím srovnám, ale v případě že ne, rychloupínáky z toho řemenu Blaser přendám na Zubíčka.
Originál řemen s beranem můžu v takovém případě potřeby využít na něco jiného, třeba s ním trestat rozjívené parchanty v lese.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Myslivec Milda »

Vlastním je a lovím s puškami Blaser R93 a R8 od roku 1998. Kromě česka jsem s nimi prošel Slovensko, Rakousko, Maďarsko, šestkrát Afriku a dvakrát ruskou asijskou sibiř . Mám naloveno mnoho trofejí o kterých si může velká většina účastníků fóra leda nechat zdát. Mám dost letitých praktických zkušeností s funkcí a spolehlivostí těchto pušek, abych měl svůj vlastní názor opřený o realitu a praxi. Bláboly od těch, kteří Blasera nikdy neměli a jenom melou svoje nesmysly mě nechávají chladným. Ale k věci. NIKDY, opakuji NIKDY nedošlo k žádnému oficiálnímu soudnímu sporu s rozsudkem na téma že závěr pušky poranil obličej střelce, pokud byla použita oficiální tovární munice ( s CIP ) . Kecy v kleci z internetu jsou hoaxy typu “Čuk a Gek ve Vrběticích „ . Viděl jsem na vlastní oči popraskané lamely kleštiny u R93, když si domácí kutil-přebíječ nabil patrony pistolovým prachem. Hlaveň se na ústí roztrhla ale závěr zůstal ve svojí poloze i s havarovanou kleštinou. Viděl jsem pušku R8 , kde si další kutil-přebíječ ( osobní známý ) nadělal „slabé“ náboje až tak, že mu střela zůstala v hlavni, on si toho nevšimnul a vystřelil podruhé. Hlaveň se pak podélně roztrhla na tři kusy, předpažbí z plastu se rozletělo na třísky a amputovalo střelci dva konečky prstů. Závěr a kleština zůstaly na svém místě !


AD: Dalas : ……..Jediné, z čeho bych měl obavy je, případná nečistota (třeba ta démonická jehličina), která by se dostala mezi uzamčené lamely závěrové hlavy…………………. A už jsi někdy viděl naživo nabitou pušku Baser R8 s uzamčeným závěrem ? KDE a KUDY by se tam ta jehličina mohla dostat ? ……………........ Kdybych nebyl takový stařík, tak bych o něm i uvažoval k radosti jednoho člena tohoto fóra ………. Mohl bych napsat, že kdyby babička měla koule, tak by to byl dědeček. Ale já jsem si řekl ne, místo toho napíšu starou židovskou moudrost: Rubáš nemá kapsy a rakev nemá okna. Když prošvihneš čas který máš na tomto světě, pak je to jenom Tvoje chyba.



AD. Šumavák : ……….. Pušku opřít botkou pažby o zem a dupnout na kliku závěru …….. . Zase plácáš nesmysly, ale s tím se asi nedá nic dělat. Při použití nových kvalitních továrních nábojů se tohle skoro nikdy nestane. Mně se tohle stalo ( po výstřelu nešel otevřít závěr pušky ) jednou v r.2013. Tehdy jsem měl novou hlaveň .375 H&H , primárně pro lov buvola, a zkoušel jsem různé náboje od různých výrobců. Abych si udělal jasno, který náboj bude té hlavni nejvíc „chutnat“ . Po záběhu hlavně jsem zkoušel tovární náboje: RWS-UNI , Brenneke- TOG, NORMA-Oryx a HORNADY – DGS a DGX. Když jsem nabil náboj Hornady – DGS, tak mi po výstřelu nešel otevřít závěr. Musel jsem kovovou tyčkou od ústí zkusit vyklepávat nábojnici, při současném otevírání závěru ( ve dvou lidech ) . Nakonec se to podařilo. Nábojnice se při výstřelu nafoukla, nalepila se na stěnu komory a nesplaskla. Asi mizerná kvalita nábojnice jsem si řekl, a zkusil jsem druhý výstřel. Opakoval se stejný problém. Závěr nešel vytáhnout a musela se použít síla. Tím pro mě tyto náboje skončily a už nikdy víc. Ideálně fungovaly RWS-UNI a Brenneke-TOG, které nakonec vyhrály, páč měly lepší rozptyl. V ostatních rážích a hlavních jsem nikdy tento problém nezaznamenal. A že těch hlavní bylo.


AD.Michal 123 : ……… Originál řemen s beranem můžu v takovém případě potřeby využít na něco jiného, třeba s ním trestat rozjívené parchanty v lese……… V první řadě gratuluji k rozumné a správné volbě. ( K Ferrari fakt nepasují plechové disky s protektory vraník ) . Když si nastavíš správnou délku řemene, nakrátko, tak se nikdy nebude „plandat“ Taky oceníš jak perfektně funguje i jako podložka pro střelbu, o nošení pušky nemluvě. Sice jsi mohl zvětšit oka pro osičku poutek řemenu, ale k originálu patří zase jenom originál. Slovy klasika: soudruzi, a tak je to správné a tak to má být. Co dodat ? Možná by ses taky mohl na originálu s beranem zkusit oběsit. Ukázalo by se, jak je krom té pružnosti a lehkosti pevný. ( pro méně chápavé, či bigotní to byl žert, lidově pokus o srandu na závěr )
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od dalas »

Mildo, už jsem mnohokrát viděl vystřelené nábojnice, kde byl kovotlačitelsky otisknut bordel z komory. Jak se tam dostal? Při uzavřeném závěru ne, ale při nabíjení A to se může stát i u Blaseru. Prostě při nabíjení. Blasera jsem viděl jak nabitého, tak i vybitého, a i kdybych jej neviděl, videí a obrázků včetně řezů je na netu fůry. Prostě ta možnost není vyloučena. Aby nedošlo k dojmu, že Blasera haním. Naopak, zbraň je to výborná a nikoho nechci od jejího pořízení zrazovat.
Jinak máš pravdu, do hrobu si nic nevezmu. Neboj, pokud naznám, že to bez Blazera nevydržím, ať z jakéhokoliv důvodu, tak si jej koupím klidně i v den smrti. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

Myslivec Milda píše: čtv 06.5.2021, 10:23...AD. Šumavák : ……….. Pušku opřít botkou pažby o zem a dupnout na kliku závěru …….. . Zase plácáš nesmysly, ale s tím se asi nedá nic dělat. Při použití nových kvalitních továrních nábojů se tohle skoro nikdy nestane...
Ale Miloušku, já to viděl na vlastní oči asi ze tří metrů, víš? :wink: A problém byl evidentně v cizorodém "lesním bordelu" zapadlém do zbraně, nikoliv v originálních továrních nábojích RWS. Ale chápu, stalo se to, abych se vyjádřil tvými slovy, "v naší maličké bezvýznamné zemičce, v nepatrné honitbě, o které většina lidstva ani neví, kde vlastně leží", takže pro světaznalého nadlovce tvého formátu to prostě plácání nesmyslů být musí... :lol:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Už se to pomalu začíná rýsovat, jak to bylo. Odhalili jsme to.

Blaser udělal R8, ale pochopil, že jeho kleštinu položí Dalasova jehličina a navíc, že ne každý obstarožní Němec dokáže dupat po klice, jak doporučuje Šumavák. Proto f. Blaser podplatila zelené Ekodredaře, kteří v NP Šumava namnožili kůrovce. Brouk , který se následně rozletěl, v ČR zničil jehličnany a budou se vysazovat jen listnáče, např. palmy. Tím je R8 zachráněna, zákeřné jehličí nebude, pokud nějaký politik nedoveze semeno z Ruska! Aby šla vyhubit spárkatá, která listnáče žere, tak se tím víc budou muset pořizovat Mildou prosazované R8 Samotrefky, protože vlci zklamali, žerou raději ovce! Pokud R8 náhodou v tomto Svatém zeleném tažen selže, tak to zachrání 44 Rem. Mag. (pokud kus zaútočí) nebo se kus chytne do lasa z orig. řemenu. Zítra je to na Novinkách.

R8 mám. Je to dobrá zbraň, kompaktní a přesná. Montáž funguje jak má.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

Ohledně dupání na kliku - podobné "násilné" řešení závad se v těch částech ozbrojených sborů, kde se vyžaduje pokročilejší úroveň ovládání střelných zbraní, učí běžně. Aplikuje se samozřejmě tehdy, pokud to okolnosti dovolí, jinak se používá záložní zbraň. Každopádně zaseknout se může každá zbraň, dokonce i s relativně velkými vůlemi, ale přesto platí, že čím menší vůle, tím je k tomu zbraň náchylnější. V civilním sektoru (na střelnicích) je nejčastější příčinou zaseklého uzavřeného závěru, který nejde otevřít, nekvalitní přebíjené střelivo. U ozbrojených sborů se používá fabrické střelivo, které je poměrně spolehlivé, proto podobnou závadu nejčastěji způsobí nějaké vnější nečistoty (písek, kamínky, větvičky...). Mně osobně se to stalo např. u Benelli M3 (kde jsou proti R8 vůle mnohem větší), kdy při střelbě v týmu za pohybu od někoho z kolegů odlétl malý ostrý kamínek, který zrovna při přebíjecím cyklu vlétl otevřeným výhozním okénkem do mé zbraně a závěr ho při následném uzavření zapresoval do pouzdra za táhlo tak, že po výstřelu nešel otevřít. Cvičení jsem dostřílel krátkou, závěr pak otevřel násilím, ale ten kamínek se mi podařilo vyndat až základní rozborkou zbraně. Kdybych chtěl něco takového nasimulovat, tak by se mi to asi nepovedlo... :? Jinak osobně bych při loveckém použití v tuzemských podmínkách nějaké fóbii ohledně extrémní zranitelnosti R8 kdejakou snítkou nečistoty nepodléhal. Ale na druhou stranu by si na to jejich uživatelé, kteří se mezi lečemi v lesní honitbě na další štont prodírají zkratkou skrz vegetaci, pochopitelně v souladu s bezpečnostními návyky s otevřeným závěrem zbraně, asi měli dávat pozor. Milda to samozřejmě řešit nemusí, toho na vzorně zametený štont doveze Johann kočárem... :mrgreen:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Kouzlo R8. Vyndám náboj z komory , vyndám spousťák, zavřu závěr a vypustí se při tom udernik. Spoušťák dám do krytky a do kapsy.. Pažbu zavřu krytem, co zaslání díru pospoušťáku. Mám kus uzavřeného a bezpečného železa. Za chvilku někteří skončí u tanku nachystaném na hluboké broděni
Odpovědět