když Brno Effect, tak v jaké ráži?

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

když Brno Effect, tak v jaké ráži?

Příspěvek od gonias »

Chci zlamovací kulovnici, nejspíše zmíněný Brno Effect. Jakou ráži by jste mi v této zbrani doporučili a jaké máte s uvedenou zbraní v dané ráži zkušenosti?
8*57 JRS, 308W nebo 30-06Sprg?
Mě se nejvíce zamlouvá 8*57. Je to náboj s rantlem a 8mm vidím také za výhodu.Zbraň bude užívána převážně na černou, srnčí a zvěř škodící myslivosti
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Nic ve zlém, ale já myslím, že ptát se na to, do jaké flinty jakou ráži je už zavádějící. spíš bude lepší ujasnit si, co a za jakých podmínek chci lovit, pak si tady i na jiných fórech přečíst informace k jednotlivým rážím a z toho si pak udělat vlastní názor. Vlákna o 8x57, 308W a 30-06 tu jsou, jen je přečíst. Černá i srnčí po dobrém zásahu padnou po 7x64 i 300WM. takže doporučuji číst vlákna a pak klást konkrétní otázky.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

effect

Příspěvek od ridgeback »

Téměř všude se píše, že do zlamovaček je lepší náboj s "R".
Měl jsem krátkou dobu effecta v 7x57R. nožení a přebíjení OK. Střelba v pohodě. Na mě dlouhá rukoje? - nemohl jsem pevně uchopit a špatně se mi odmačkávalo. V silnější ráži raději vyzkoušet. Za 10.000,- ti udělají i brokový lauf ve "20".
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Příspěvek od gonias »

Lotr píše:Nic ve zlém, ale já myslím, že ptát se na to, do jaké flinty jakou ráži je už zavádějící. spíš bude lepší ujasnit si, co a za jakých podmínek chci lovit, pak si tady i na jiných fórech přečíst informace k jednotlivým rážím a z toho si pak udělat vlastní názor. Vlákna o 8x57, 308W a 30-06 tu jsou, jen je přečíst. Černá i srnčí po dobrém zásahu padnou po 7x64 i 300WM. takže doporučuji číst vlákna a pak klást konkrétní otázky.
Ptám se na to, jaké mají lidé zkušenosti s konkrétní zbraní v daných rážích.
všechny tři uvedené ráže jsou si balisticky dost podobné, vždy Záleží na střele. Na jakou zvěř má být zbraň určena jsem uvedl a vím, že se všemi třemi rážemi se dá tato zvěř úspěšně lovit. Ani jedna by nebyla špatná.
takže mě opravdu zajímají zkušenosti lovců s jednotlivými rážemi, ale pouze v této zbrani...to jest chování zbraně.

Vlákna na tomhle fóru co se týkají ráží jsem pročetl nejspí? všechny a i většinu těch, co se ráží netýkají. I vlastní názor mám udělaný a také jsem ho uvedl. Ani příspěvky rázu "neZáleží na ráži, ale na zkušenostech, střeleckém umu a rozvaze" mě momentálně moc nezajímají a myslím, že právě ty jsou zavádějící.
PS To, že jsem začínající myslivec, neznamená, že jsem v životě nedržel zbraň v ruce a nestřílel z různých ráží. Do zbraní jsem fanda, střílím sportovně a zbraní mě rukama prošlo víc než dost. Ostatně nejspí? jako většině zde na fóru a jiných podobných.
Popravdě. Kdyby jsi napsal, že jsi střílel effecta 8*57, zpětný ráz přijatelný, stop efekt dobrý, potěšilo by mě to víc
A nenaštvi se hlavně :D
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

4 gonias : nejsem naštvaný, není důvod. Jen si pořád myslím, že tu o jednotlivých rážích bylo napsáno tolik, že je dobré se ptát na konkrétní otázky. bohužel s Brno Effectem žádnou zkušenost nemám, ani ze svého okolí, takže budeš muset dát na rady jiných. :)
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
pa1
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 29.5.2009, 8:47
Bydliště: Lhenice, JČ

Příspěvek od pa1 »

Mám Efekta v ráži 7x65R. nemůžu si ho vynachválit. Přesná, lehká zbraň.
V této ráži naprosto dostačující na vše co u nás v revíru lovíme. černá, srnčí, dančí... Doporučuji !!!
PA
kulti
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pon 16.3.2009, 7:31
Bydliště: Vychylovka

Příspěvek od kulti »

Ja mam Effect druhu sezonu v 8x57 JRS.žahká,vežmi presná.V tomto kalibri flintu treba dobre zalo?i? do ramena,dos? ju dvíha po výstrele.Chcel som pôvodne 7x57R,nemal som tožko ??astia ako iný účastník na fóre.Ináč pri výstrele na zver mi tá 8x57 JRS až tak nevadí-jedná sa väč?inou o 1 výstrel,viac to cíti? na strelnici pri viacerých výstreloch.takže ak ti nevadí trošku väč?í spätný náraz,mô?e? ís? do Effecta v 8x57 JRS.Ja sa teraz rozhodujem pre výmennú hlaveň-6,5x57R-.243W ako variantu január až august.
Brno 502.3 7x65R, Brno Effect 8x57R, ZBK 110 .222Rem,CZ 527 Carbine 7,62x39, Iž 27E1C 12/12, Iž 58 16/16, zkm 452
Novohradský
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pon 11.1.2021, 10:26

Re: když Brno Effect, tak v jaké ráži?

Příspěvek od Novohradský »

Vlastním Brno Effect 8x57 JRS je to s pohľadu streľby a spätného rázu pohodová puška , lovím všetku zver používam strelivo prebíjané Hornády SST, Sako Hamerhead, a Monolit FOX. Ulovená zver ostáva na nástrele alebo do max. 50 m s dobrým farbením a takmer bez poškodenia. Problém je ale v špatnej konštrukcii , pokiaľ je to celopažba tak presnosť zbrane určuje dotiahnutie pútka remeňa na predpažbí. Je to absolútne nespoľahlivé a musíte to prerobiť na polopažbu a pevné pripojenie o hlaveň, alebo zakúpiť krúžok na pútko remeňa na priemer hlavne, demontovať komplet mušky a nasunúť a previesť montáž . Hlavným nedostatkom celej zbrane je v nastavení páky záveru , tu konštruktér podcenil prax , že pri uzavretí má veľká časť poľovníkov zvyk dotlačiť páku a tým dôjde k ulomeniu skrutky, na ktorej je vratná pružina páky záveru. Táto skrutka má ostrý prechod, je tvrda a krehká a má len 3,5mm a ulomí sa preto, že na túto pôsobí tlak nastavovacieho červíka v uzamykacom kline . Mám zato, že táto konštrukcia nebola v praxi overená a degraduje túto inak dobrú zbraň . Ja som to prerobil tak, že som zväčšil priemer závitu na 4,5mm a tento som narezal aj do páky záveru. Samozrejme skrutka bola vyrobená nová z kvalitnej ocele a tepelne upravená. Teraz je puška absolútne spoľahlivá a naviac uzamykací klin dosadá do hákov hlavní celou čelnou plochou a nastavovací červík je bezvýznamný a je uvoľnený a neopiera o skrutku vo výreze klina . Túto opravu ale môže previesť len dobre strojne vybavená dielňa, ja som to prevádzal v nástrojárni .Teraz je to moja obľúbená a veľmi presná ľahká zbraň. Novohradský
Odpovědět