jednuška IŽ 18MN

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Nastřeluji vždy na 80 metrů, s 30-06 Spr. mám s touto zbraní rozptyl kolem těch 6 cm (SB SPCE) a ve 222. Rem. mám rozptyl zhruba 3 cm (SAKO Gamehead 3,56g). Určitý podíl na tom rozptylu má určitě i moje ruka, protože ten rozptyl 3 cm mám i se svou Mannlicherkou, která má takřka novou hlaveň (originál), která by měla mít vynikající výsledky.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Lesomil »

Tim :) ,
takže jsme se asi shodli. Pracovní flinta do nepohody, se kterou se na rozumnou vzdálenost dá lovit. Není to na dálkovou střelbu, ani na "reprezentaci" majitele. Ale slouží..... :wink:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Tak tak. Lovit do sta metrů a nebát se prachu ani bahna a nikde se s ní moc neukazovat - tak by měl znít reklamní slogan na IŽ 18 :mrgreen: Ony jsou ty rusky všechny odolný - táta má starou (hodně starou) dvojku Bajkal, olej ani vytěrák nezná, střílí i ocelový broky a rzi nebo známek opotřebení se na ní ne a ne dohledat :lol:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Jarin
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: ned 03.4.2011, 9:56

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jarin »

Nemáte někdo zkušenost s výměnou úderníku na kulovnici IŽ 18 ?
Kamárád dostal IŽku a po pár výstřelech se zlomil úderník. Je jištěnej příčným kolíkem.
Řízli jsme do toho vyrážečem čepů a nic. Tak nevim jestli je tam nějakej fígl, nebo je to jen o hrubé síle.
Dík za případnou radu. J.
6,5x52R/8x57J/8x57JRS/8x64S/9,3x62
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od pufr »

Podle exploded view na str. 16 to má být jen ten kolík č. 21 - u takovéto zbraně lze předpokládat, že válcový - ale člověk nikdy neví :D :?
http://stevespages.com/pdf/eaa_izh18.pdf
Pufr
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od včelák »

Nejsem puškař ,ale jako strojařoj mi to kdysi donesl známej atˇ to nějak spravím. Tek kolík (co si pamatuji) je válcový a hladký,jenomže v údernýku je výřez a o ten kolíček se úderník zastavuje když spustíte na prázdno, nebo asi i při výstřelu. Tím to tam do sebe stále naráží a i tvrdý kolíček začne být v tom místě potlučený a šišatý a tím trochu v tom místečku nabide.Musí se to prostě protlouct ,je tomu už tak 15 let co jsem to dělal.Uderník jsem taky dělal.Puškař i strojař si s tím poradí.
Jarin
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: ned 03.4.2011, 9:56

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jarin »

Dík za rady, bylo to jen o hrubé síle. Ruskej dělník ten otvor vyvrtal křivě, nebo mu spíš uhybal vrták.
No a kolík byl samozřejmě rovnej, tak to tam narvali silou. Já to pak musel vyndat ještě větší silou.
ale povedlo se , úderník je vyměněn :D
6,5x52R/8x57J/8x57JRS/8x64S/9,3x62
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od lanus »

Pri vyrážaní kolíkov sa treba snažiť zistiť z ktorej strany majú menší t.j. neroztemovaný priemer (napr. Brinellovou lupou ) a následne po náležitom podložení (napr. tvrdý puk s dierou) treba vyrážať správnym smerom . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
brabenc
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 05.4.2014, 19:08

jednuška IŽ 18 MN

Příspěvek od brabenc »

Uvažuji,že si nechám udělat hlaveň na IŽ-ku 18,ještě z dob SSSR. Chci něco lehkého na šoulání a když jdu krmit.Ale náboj,abych se nebál vystřelit, když potkám prase. Náboj za pár korun. Tak poraďte co případně za jinou ráži,kterou přestavená IŽ snese.

Přesunuto. V původním vláknu by Ti doporučili zcela jistě .303 British :lol:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Ahoj. Mám ty ruský břízy dvě a doporučil bych Ti toho springfielda. Naše SaB z toho létají obstojně, teď jsem si nechal od puškaře poladit spoušť a z 6cm na 80m je náhle rozptyl 3,5cm... Výkon dostatečný a po výměně botky za pár korun i pohodlné střílení. Na práci je to moje jednička, není jí škoda a když netrefíš, umlátíš :mrgreen:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od precechtel »

4brabenc, mám na bázi IŽ 18 již od r. 2000 postavenou 6,5x57R, k veliké spokojenosti odlovena srnčí, černá, daňčí, vysoká, i jedna mulfonka, celkem přes 120 kusů spárkaté a k tomu i škodné. Ale uznávám, jsou i lepší či výkonnější ráže... Ovšem co se týká levného střeliva, to je poněkud jiná záležitost, tam bych asi dnes šel do 30-30 Win. Jinak na těchto sovětských jednuškách je postavena celá škála ráží - 5,6x52R, 6,5x52R, 7x57R, 308W, 7x65R, 9,3x72R, 45-70Gov, většinou ty zbraně mají lidé, co věděli co chtějí a používají je dodnes, mám kamaráda puškaře, co s oblibou tyto předělávky konstruoval, od něho flintu mám. F.
politice a politikům zmar
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od precechtel »

k doplnění - zrovna dnes sem kupoval krmení do své 6,5x57R , používám CDP Blaser, cena kolem 80-90 Kč/ks dle prodejce, ale nelituji, spokojenost veliká s tímto střelivem. F
politice a politikům zmar
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od rimar77 »

precechtěl a nedáš sem fotku docela by mne zajímalo jak ta ruska po předělávce vypadá a jestli to není tajné na kolik ta předělávka vyjde?? Kdysi jsem Iž ku měl ale poslal jsem ji do světa tak by mne to zajímalo :D
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od precechtel »

lidská paměť je ošidná, tak mám všechno zapsáno. Byl jsem majitelem IŽ 18 v ráži 20/70. Puškař vykoupil brokovou hlaveň, za kulovou hlaveň chtěl asi 7.000,- Kč, montáž 1.500,- Kč, puškohled Meopta 6x42 za 5.000,- Kč, něco tormentace a práce. Vyšlo to kolem 15ti tisíc korun. Chtěl sem jednušku v této ráži, protože 9 případů z deseti lovím srnčí zvěř a v polní honitbě a tehdy jiná přijatelná cesta nebyla. Flinta má raritní hlaveň - koupena surová při likvidaci Zbrojovky Brno, původně zbytek ze zakázky pro nějakou Jižní Ameriku. Délka 74cm, poslední 4cm kompenzátor. Pažbení jsem několik roků používal originální sovětský buk, časem přepažbení ořechem na mou figuru. Je to pracovní flinta, velmi jednoduchá na ovládání a velmi bezpečná - dám náboj do komory a vypustím bicí ústrojí, natahuji až před střelbou, trochu upravena spoušť. Cením si především délky a kvality hlavně - naším střelivem SelBel SP 8,2 gramu při nastřelení na sto metrů by měl být pokles ve 200 metrech dle tabulek 16 cm a u mé hlavně to dělá 8 cm. Kromě přepažbení ořechem jsem časem vyměnil Meoptu za Zeisse 7x50 s bodem. Nástřel ověřuji střelbou na 50 metrů a mívám v terči pěkné osmičky jak se dírky dotýkají. Kolik by vyšla předělávka dnes, to nemám potuchy. U nás v polní honitbě oceňuji především to, že občas se na podzim při lovu holé srnčí zvěře nevyhnu střelbě kolem 200m a já nepřemýšlím vzhledem k balistice té flinty s německým střelivem nad záměrným bodem. Jo mám též nastříleno tou kulí řadu lišek od 50ti do 170ti metrů. Jak stárnu, vyhýbám se už střelbě na delší vzdálenosti, pokud se mi zdá že ten den nejsem ve formě, proto uvažuji nad hlavní v ráži 30-30Win. Mám v této ráži obojetnici, náboj s rantlem, střelba do 150ti metrů, přijatelný zpětný ráz, cena střeliva 20 až 30 Kč. Mám totiž ještě jednu IŽ 20/70 ve skříni tak dumám nad předělávkou na tuto ráži a tu 6,5ku bych časem věnoval synovi. Fotku se mi vkládat nechce, musel bych se to naučit... Škoda, že dnes je ráže 6,5 trochu opomíjená... Závěrem - je potřebné zvážit, zdali přidat pár peněz a koupit hotovou fabrickou flintu - dnes už je z čeho vybírat od farmářských po exkluzivní jednušky, či jít cestou překopání s mnohdy nejistým výsledkem dle kvality puškaře. Já sem měl tehdy štěstí na puškaře a materiál hlavně a jsem spokojený.
politice a politikům zmar
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Protože vím o čem kolega Přecechtěl píše a pár takových předělaných jednušek u nás také běhá,tak bych se této varianty nebál. Hlaveň je kolem 10 tis.dle puškaře . Nechá se sehnat i za menší peníz. Většina puškařů dnes bere laufy od Zbrojovky nebo od Kuny, příp. z Německa od Waltra. Vím, že kolega dal za vrtanou hlaveň na 9,3x72R kolem 4 tis. (to jest za surovou hlaveň - bez komory) no a + práce puškaře.Konečná cena je kolem těch 10ti tisíc. Můžete si vymýšlet a tunit to podle svých fantazií. Mířidla, šínu , celopažbu ,dřevo atd. Já bych dnes na místě kolegy Přecechtěla do "druhé" jednušky volil ráži 6,5x65R RWS. Vývrt stejný jako u 57R, cena náboje pokud řeším Blasery nebo RWS také téměř stejná, ale silnější kalibr s lepší balistikou a má eRko. (nebo 6x62R Feres). To jsou rakety do polí. Doprovázel jsem Němce, kteří to měli v R93 a viděl jsem s tím pár ran. Mohl bych to mít. Lovu
Odpovědět