jednuška IŽ 18MN

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
pavels
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 22.3.2016, 21:05

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od pavels »

Uvažuji o koupi této zbraně, v minimální ráži 308 win . Má někdo nějaké nové zkušenosti s touhle zbraní?
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od lanus »

pavels - Základné pravidlo pri kúpe IŽ 18MN je možnosť skúšky rozptylu (s prijateľným výsledkom) ešte pred kúpou !!! Ostatné už upraví aj "stredne zručný kutil " . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pavels
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 22.3.2016, 21:05

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od pavels »

bohužel u nové zbraně mi to obchodník neumožní :?
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od rimar77 »

solidní obchodník to umožní i u nové a jinak než na střelnici to nezjistíš a brát ižku bez toho je riziko
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od fesoj »

No, někdy je to riziko i tak. Svou IŽku .308 W jsem nastřelil tak, že mi na 80m dělala dvěma ranami "sněhuláka". A za pár dnů mi šla každá rána nahoru. Jestli to dělalo rozložení k čištění a opětné složení, to nevím. Prostě nenastřelitelná zbraň a nejhorší na tom je, že nevím proč. Pan Jirkovský v prodejně Renesance v Praze mi vysvětloval, že hlavně jsou dělané z hlavní kulometných a mají nevhodné stoupání vývrtu či co . Jinak vzhledově, váhou i rozměry se mi ta zbraň moc líbí, dokonce je možnost nechat na ni přidělat napínáček, ale bohužel - nikomu nedoporučuji. Pravda, sem tam se nějaká povede, taky jednu takovou znám, ale...
Kritériem pravdy je praxe.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od rimar77 »

Fesoj ano také jsem slyšel že jeden můj známý se zná s člověkem který se potkal s někým kdo o takové zbrani už slyšel :lol: ale vážně nevím jak současná produkce ale když to sem začalo chodit tak nic moc kupoval jsem 222 rem a musela jít. Vzhledem se mi líbila moc ale když to má rozptyl 10cm na 100 tak na houby.
pavels
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 22.3.2016, 21:05

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od pavels »

Takže při koupi opatrnosti není nikdy dost... moc se mi líbí, malá skladná a za dobrou cenu. Nebo máte nějaký lepší tip na podobnou zbraň?
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Michal_123 »

Rimar:
Střelit Tě z nové pušky na krámě asi těžko někdo nechá, už se vidím, jak je u nás v krámu majitele přemnlouvám, aby se se mnou sebral, zavřel krám a jel se mnou na střelnici. Nebo aby se mnou poslal (pokud možno zadarmo) zaměstnance, kterého platí :)
Respektive, asi by to chtělo v tom případě si vybrat prodejnu, kde mají střelnici, jinak je to nerealizovatelné.
Koukni, jak tyto zbraně popisuje p. Stifter a co všechno nabízí, asi bych si od něj vybral:
http://stifter-guns.com/37-vyroba-novyc ... ikal-iz-18
Když si představím ty problémy, asi bych to koupil rovnou od něj. Snad by dovedl prodat i pušku bez úprav, která bude střílet.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od rimar77 »

Michale kolega když před lety kupoval ižku střelit ho s ní nechali, on to pravda kupoval jako set i s puškohledem a montáží takže stejně se to muselo nastřelit tak se domluvili a udělalo se to na střelnici s ním. Jinak IŽku bez možnosti si střelit a vyzkoušet si jak střílí bych nevzal ani náhodou, ale je to každého věc a peníze. Hold osobně si zvolím takový obchod který mi to umožní i za cenu že tam musím jet a nebu za každou cenu kupovat co nejblíže. A nebo si nebudu kupovat ižku a pak klidně koupím zbraň i bez kontrolní střelby :lol: . Ten odkaz je zajímavej akorát pak už dostáváš zbraň úplně jiné kategorie ale i ceny.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jednuška IŽ 18 MN

Příspěvek od fesoj »

Vracím se k tomu posunutí středního zásahu. U IŽ 18 si dost majitelů stěžuje na nenastřelitelnost zbraně Můj problém u této zbraně v r. 308W není v tom, že by rozhazovala /na 80 m jsem dokázal dvěma výstřely "sněhuláka", ale po několika ranách a někdy i bez střelby, stačilo zbraň rozebrat, vyčistit a znovu složit, dochází k posunu zásahu nahoru o několik cm. O kolik,zda o 5 či o 15 a po kolikáté ráně, jsem nedokázal vypozorovat a ani mi zatím nikdo nedokázal vysvětlit příčinu toho jevu, natož jak to odstranit. Tak jsem flintu používal jen na dosledy černé s pejskem, když se střílí na pár kroků a dnes, když už psa nemám, zbraň odpočívá v pokoji a vypadá to, že jediné smysluplné využití bude píchnout ji do záhonu k rajčatům. Nebo se najde někdo, kdo by dokázal poradit, případně pomoci ?
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Jednuška IŽ 18 MN

Příspěvek od lanus »

fesoj - K uvedeným zmenám zásahu môže dochádzať vplyvom nedostatočného upevnenia hlavne v objímke (je len na krátkej ploche nalisovaná a veľkosť presahu môže byť rôzna ! ) Puškár to robí takto :http://stifter-guns.com/37-vyroba-novyc ... ikal-iz-18 Podľa mňa by mohlo pomôcť zospájkovanie hlavne s nosičom háku predpažbia,ktorý je aj s objímkou z jedného kusa materiálu .
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Firimoraj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pon 18.3.2019, 8:45

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Firimoraj »

:D
Naposledy upravil(a) Firimoraj dne sob 11.4.2020, 10:30, celkem upraveno 1 x.
Firimoraj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pon 18.3.2019, 8:45

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Firimoraj »

Iž kulovnici ne eeeeee. Každá 1. Z 1000 se povedla a 999 na ty jsme narazili zrovna my.
Naposledy upravil(a) Firimoraj dne sob 11.4.2020, 10:28, celkem upraveno 1 x.
Firimoraj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pon 18.3.2019, 8:45

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Firimoraj »

Ahoj,také přidám zkušennost měl jsem iž 7,62x39 jo ráže docela dobrá ,ale kvér,ten se íž tníkům nepovedl. Soustřel jak kdy ale jen na 50m když jsem sehnal staré vojenské celoplášte tak ty z toho lítali na 50m docela dobře,ale na lovení to nebylo takže SB děs, Barnaul hrúza,tuším že Ppu to samé ,Sako mírné zlepšení, ale pořád na 50m, přebíjené Copp děs.A na 100m jsem se neodvažoval střílet. Jediné co šlo s Ní udělat, bylo prodat, pán ji chtěl na cvičení ,že do ní bude sypat slepé náboje. Tak říkal ,že je mu jedno jaký má soustřel.Koupil jsem ji ze druhé ruky, 2 výstřely s vojenským Celoplástěm spokojenost soustřel do 50koruny jo pane ta chodí jako hodinky a pak jsem Chodil já, rok po střelnici a honil to po terči do kolečka a rady? To víte ,kdo co poradí,,teplý obklady další zas studený obklady,Já mám názor na IŽ jeden,A to v kulovnici ji nebrat!!! a brokovnica? tak tam je to jedno vyletí zní hrst broků a je do 50m.Vím že již tento dotaz není aktuální, ale chtěl jsem napsat svúj příběh,aby ti co sní mají podobné zkusennosti věděli ,že jsem byl na tom úplně stejně. Pokud budu chit levnou kulovnici tak si koupim v plastu Remingtona s puškohledem za 14tis a je to a pro zážitek ze střelby doporučuji velkou ráži a lehkej kvér s rovnou pažbou ať taky víte že jste vystřelil:D a ne že pak budete před výstřelem mrkat!!!! Myslel jsem to z legrace hodně zdaru s IŽ kulovnicemi /dvojáky IŽ a td. A td.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Šumavák »

:lol: Z tohoto vlákna bych si dovolil "vypíchnout" text, který dle mého názoru dobře vystihuje typické nasazení kulové jednušky IŽ-18 v tuzemské myslivosti:
TT33 píše: pát 03.1.2014, 14:56...Většina těch, kteří tento šrot kupují, si k němu pořídí ještě nějakou levnou optiku i střelivo... a dílo zkázy je dokonáno...
V sousedním Rakousku či Německu představuje merit kategorie mysliveckých kulových jednušek krátká a lehká, dobře nositelná bezpečná kulovnička, o které při pochůzkách revírem téměř nevíte a která v případě potřeby kdykoliv zvládne "chirurgicky přesnou" ránu. IŽ-18 v sériovém výrobním provedení bez dodatečných úprav bohužel nic z toho nesplňuje. :?
Odpovědět