jednuška IŽ 18MN

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od fori »

O přesnosti zbraní v ráži 308 a 30-06 toho bylo napsáno už dost. Jak je ale na tom v ráži 270. V této ráži ji nabízí FrybortZbrane.cz. Máte někdo zkušenosti s 270 v IŽce? Právě jsem objednal nového Rosslera v 7x64 a myslím, že pokud by 270 aspoň trochu držela nástřel, byla by to dobrá alternativa do špatného počasí.
Špalda
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: stř 18.7.2012, 22:07

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Špalda »

Jiří píše:Půjčil jsem si od kamaráda na pár týdnů tuto zbraň, protože hledám něco na čekanou do kazatelny kde není moc místa a předpokládaná střelba je na noční čekané do 50m. Překvapila mě proto věta "(při zavírání natvrdo si dovede sama vystřelit i zajištěná - nevhodná do leče)". Vystřelil jsem si včera jen pár ran do terče na seznámení a k samovolnému výstřelu naštěstí nedošlo, ale nerad bych to pokoušel pokud s tím je opravdu problém :oops:
Já jednušku také vlastním, sama nikdy nevystřelila, ale byla schopna vystřelit i zajištěná,protože spoušť v zadní časti byla trochu víc obrobená, takže než se opřela o pojistku tak už bylo pozdě. O svévolném výstřelu jsem slyšel od kamaráda kterému sama vystřelila při zavírání (na tvrdo) bylo to způsobeno puškařem který upravoval spoušť a trochu to přehnal s citivostí.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jiří K. »

To fori.
Původně se vyráběla ráže .270 Win pouze ve zbraních Remington Spartan. Nyní je k dispozici i v originalních IŽ 18 MN. Patří to kategorii ráží mimo seriovou výrobu.
http://baikalinc.ru/ru/company/34.html
Před několika léty v nabídce ještě nebyla.
Osobně bych u této "zbraně" :lol: , trval na možnosti otestovat si ji na střelnici. Pokud ti to neumožní tak bych ji zásadně nebral. Ušetříš peníze a nervy.
Zachovalé ZH ti poslouží pro daný účel daleko lépe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiri K.> je to marný, marný, marný. Českým myslivcům můžeš dokola vysvětlovat, a na praktických příkladech dokazovat, že ruské jednušky jsou krámy, které nestřílí a to že jedna z milionu, kterou má zrovna Franta odvedle jo je výjimka, která potvrzuje pravidlo a že jsou to vyhozený peníze... Marný. Stále budou průkopníci slepých uliček...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Tak jsem se prokousal až sem :D
Sám jednu rusandu vlastním, 30-06 Spr. Mám na ní Meoptu 7x50 a mám ji jako flintu do nepohody. Prostě ji hodím za sedačky a když jezdím po revíru a je třeba, tak ji vytáhnu, ať s ní dělám cokoli, je nezničitelná. Při nastřelování jsem měl na 80 metrů rozptyl kolem 6cm (SB SPCE), což při mojí střelbě do sta metrů nehraje žádnou roli (touto zbraní střílím raději vždy na komoru), ale udivuje mne na ní jiná věc. Mám montáž s podhledem, tak jsem chtěl nastřelit i mechanická mířidla a ouha, hledí je nadoraz dole a kule jde stejně asi 20cm nad střed terče :mrgreen: Takže zbraň dobrá tak maximálně na krmeliště před kazatelnu...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Time, vyšší mušku. Např. naše kulobroky ZH to měly řešené třemi druhy různě vysokých mušek.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

No, asi by se dala sehnat, ale prdím na to, s tou flintou se snažím lovit co nejméně a podhled na ní rozhodně nevyužiji. Jen jsem to chtěl mít ve stavu, že "když už to tam je, tak ať to funguje" :lol:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Tim, IŽ18-30-06 vytvařeč monoklů... Lehká flinta a rasantní ráže. Znám jednoho, co sundal botku, do pažby vyvrtal cca 25 mm průměr díry ,hlubokou co to vyšlo a vložil tam olověný válec. Změnilo se těžiště flinty, zvedla se hmotnost, ale už se s tím nechalo líp střílet.
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Boci1 »

Před lety jsem jsem jednu Ižku nastřeloval a ta měla mušku vejškově stavitelnou,hledí stranově.Nemlich jako Mannlichery,ale byla to jedna z prvních v 222Rem.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Mě ta flinta praští přes čumák vždy, když střílím z nějaké neobvyklé nebo obtížné pozice :D Ale nebojím se jí, počítám s tím. Jsem snad chlap ne? :mrgreen: Akorát jsem ji jednou půjčil kamarádovi, kterému udělala na čele třetí oko a ten se od té doby bojí střílet :oops: Teď už se mi to tolik nestává, protože střílím SaB a ty jsou u této ráže laborované na mírnější výkon. Dříve jsem měl nějaká RWSka a to bylo šílené :lol:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od lanus »

Tim - Korekcia výšky mušky je u IŹ plynulá ; stačí náležite zaskrutkovať jej poistnú maticu najlepšie pri zafixovanej zbrani v nastrelovacej stolici po je zameraní cez optiku na kontrastný cieľ a pri súbežnej kontrole cez podhľad . :) Na elimináciu monokelov je potrebná montáž optiky s možnosťou dostatočného odstupu od oka ako aj optika s väčším ey-reliefom . :wink:
Naposledy upravil(a) lanus dne ned 01.12.2013, 16:02, celkem upraveno 1 x.
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od BwanaHunter »

Tim> flinta s rozptylem 6 cm na 80 metrů je podle mě použitelná maximálně jako tyčka k rajčatům. Tedy žádná změna pod sluncem, pokud jde o kulové jednušky IŽ...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od Tim »

Vážně jsi natolik přesvědčen o tom, že zbraň, u které se na 80 metrů vejde deset výstřelů do kruhu o průměru 6cm je k ničemu?
Položím jednoduchou otázku. Když vezmu pivní tácek (ten má jistě víc než 6cm v průměru) a položím ho jakémukoliv kusu spárkaté doprostřed komory, bude pod tím táckem nějaké místo, kudy prolítne kulka a pro zvěř to nebude smrtelné? Blbost co? Nelovím s tím na 500metrů, na to ta flinta nemá )a já také ne), ale na běžný lov do 100m v naší členité honitbě to VŮBEC nemá vliv :wink:

Nehledě na to, že dobrých 50% myslivců není schopných takového soustřelu dosáhnout ani s flintou, co má na 100 metrů rozptyl 2cm, co si budeme povídat :idea:

lanus Děkuji za tip, možná na to ještě kouknu :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od BwanaHunter »

Tim> neber to zle ani konfliktne, napsal jsem "podle me" a ano, pro me je to neakceptovatelne. Jednak chci strilet rozhodne dal, nez na 100m, ale i kdyby ne, v lovecke praxi malokdy strilime za idelani situace, v sede, s pevnou oporou, na nehybny cil a na nastrelnou vzdalenost. A chyby a odchylky se muzou scitat. Takze neco zpusobi uz jen vlastni balistika naboje, jelikoz odchylku od zamerne nikdo temer neresi, nebo spatny odhad vzdalenosti, neco poloha, udychanost, strelba bez opory nebo v casovem tlaku...a pokud mi k tomu flinta ma pridat jeste dalsich vicero cm na 80m, riziko uz je podle me prilis velke.
Pokud jde o strelecke scholnosti myslivecke verejnosti, taky me vzdycky depta, kdyz na strelnici vidim nastrelovat flinty na 50m... Pokud nekdo neni schopen nastrilet na 80m do 6cm, nemel by podle me v lese s flintou co delat. To ovsem neni omluva pro mizernou presnost zbrane.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: jednuška IŽ 18MN

Příspěvek od fesoj »

Naprosto souhlasím, chyby se mohou sčítat - a kulovnici budu nastřelovat na 50 m jen z nouze, není-li 100 m střelnice k dispozici a i v tom případě to chce podle tabulek nastřelit tak, abych dostal bod zásahu na ONV. Ale jde to hůř.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět