Kulovnice ZG

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

Ač se mi moc nechce, může to být další z provokací našeho známého, přidám taky pár nápadů (i pro ostatní, protože zachovalé originální ZG47 za ty úvahy vždy stojí):
10,75x68 a vše od ráže 9mm (9,3mm) se musí udělat hlaveň v jiných vnějších konturách oproti originálu. Čili už nebudou sedět můstky, objímky a pažba (pažba se dá probrat, větší objímka můstku mušky je stejná se ZKK602, můstek hledí se musí dole povolit (takhle by šla udělat 10,75x68+ nutno upravit systém, čelo závěru, vytahovač a nevím co ještě) já tak nechal stavět a kdys dodělával 458Win.
Nevím jaká je to verze ZG zda odlehčená nebo klasická - to je pro užitnou hodnotu v přestavbě důležité.
Pokud je to těžší klasická 600mm hlaveň a neví se co s penězi a pase se to po výzvě a jedinečnosti, systém a pažba je OK. Pak v rámci zachování "duše" zbraně, bych šel cestou renovace dle původních technologií povrchů + přestružení a protažení původní hlavně na ráži větší max do síly kalibru 9,3mm- tzn. se z běžnějších nabízí 8x68S, 338-06, 9x57, 35Whelen, 9,3x57, 9,3x62, 9,3x66Sako.
Podíval bych se co se tehdy dělalo v ZG a šel snad tedy v duchu tradic, sehnal původní násuvnou ZG montáž.
Jinak: jsou obecně 3cesty
1) úplně zbraň překopat a postavit na systému ZG cokoliv třeba až do 500Jeffery
2) renovace původního jen povrchy či jen vyměnit hlaveň
3) renovace povrchů, např. sehnat top originál pažby MC co se pro ZG dělala + přestružení a protažení vývrtu na ráže viz výše, nejlépe asi 9,3x62 - ta se v ZG dělala (protahují vývrty třeba ve Ferlachu)
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Durell »

Gratulujem Mildo - a v dobrom . Ja bych tam dal 8,5x63 ( cal 338 ) . Väčšie ako 8-ma v S rýchlejšie jak 9,3. Munícia sa dá tiež zohnať, a je to nová ráž, a ak by si zhryzol aj prebijané strelivo tak máš streliva na výber, že ani neodskúšaš. ( aj keď viem , že prebíjané nemusíš )
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Já nějak ještě tuhle pušku nepovažuju za výhradně sbírkovou záležitost, takže mi použití jen systému v nové pažbě, s novou hlavní neuráží, naopak velmi se mi to líbí (prosím nekamenovat :) )
Když se zamyslím nad ráží z mého pohledu, tak mám dojem, že bych ještě mohl upotřebit některý z derivátů 284Win, nejspíš 30-284 a pak tu Durelem zmiňovanou 8,5x63 Reb.
Pokud se na to podívám "se snahou" vidět to, jak píše Milda, asi se mi opravdu nejvíc líbí ten Kounkův návrh s 10.75x68 (i s tím benefitem, že se v této ráži tahle puška dělala), pokud by ještě byla nová pažba střižená trochu "ala Rigby" - se zvětšenou, ve dřevě uloženou schránkou s typickým obrysem atd. :!:
10_75x68.JPG
10_75x68.JPG (59.72 KiB) Zobrazeno 10194 x
Pro praktické střílení by se do systému vešla třeba tahle "krásná", fungl nová patrona - a nemusel bys pro střelivo jen k Dorfnerovi do Vídně :?
338_Blaser_Mag.JPG
338_Blaser_Mag.JPG (72.74 KiB) Zobrazeno 10194 x
A ta Bvanovo "Devětapůlka" by taky mohla nadělat celkem hodně muziky, nejsem si jen jistý, jak je to dnes s .375 střelami s velkou, měkkou olověnou hlavou - ty které jsou určené pro 375Win. končí na 250 greinech, ale ono by se něco našlo :) Navíc je to .375 Rimless Nitro Express 2 1/4 :)
375RlsNE_2_1;4__9_5x57MSch.JPG
375RlsNE_2_1;4__9_5x57MSch.JPG (72.24 KiB) Zobrazeno 10194 x
Taky jsem viděl perfektně "udělanou" pušku se ZG47 systémem v ráži 358 Norma Magnum, lovil s ní ten člověk velmi úspěšně a na ukrutné dálky :)
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

Ono dá se na ZG postavit třeba k nerozenání toto http://www.mauser.com/en/products/m98/m98/ ale obnáší to spoustu kvalifikované práce (použije se 100% dílů pouzdra závěru, tělo závěru, podavač, zpruha, schránka, šachta, vytahovač, spoušť a šrouby - něco se musí natvarovat, zbytek dílů vyrobit a nakoupit od Recknagela, vč. úderníku a úderníkové matice s pojistkou, můstků a montáže. V případě stavění M98 Magnum, se musí povolit i dráha vzad a schránka s šachtou vyrobit anebo nakoupit ERA.
Výsledek je technicky a materiálově na podobné úrovni, za nesrovnatelně nižší cenu (osobně bych stavěl M98 viz odkaz výše, NE verzi M98magnum, protože to tělo závěru a pouzdro je prostě kratší a je na první pohled patrné, že ty délky neodpovídají originálu. Technicky je ale Magnum postavitelné i na středním systému viz zde originál Holl.Holl. v 375HH http://www.drake.net/holland2601 takto na klasických K98 stavěl magnumy v minulosti i Rigby.
Podstatné je, že platforma je použitá z našich flint jen ze ZG, ze zahraničních jen z civilního M98 DWM, nebo Zastavy, nechce li to celé někdo v polotovarech vyrábět z plného, anebo nakoupit hlavní části zbraně u Recknagela nebo Johannsona.
Zde něco stavěného na platformě civilní verze M98 DWM, nebo Zastavě v ceně 7.500Eur
http://www.egun.de/market/item.php?id=5406072
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne sob 04.4.2015, 12:27, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
xxxxx
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 18.4.2011, 21:23

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od xxxxx »

Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

jo, prosté ZG snovou pažbou a hlavní + montáží - nic víc a je z toho defacto luxusní Mauser se všemi svými +
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

Jo! Práce Dorleac&D. v odkazu kolegy "FiveX" je ta správná prezentace pro toho, kdo hledá, jak může ZG47 nebo i jiný poctivý kus železa vypadat, když se na něj "podívá" hodně šikovný puškař, který navíc spolupracuje s dalším šikulou na webové prezentace :)

Taky je vidět "určitý" rozdíl mezi "zběžně prohlédnutou" ZG47
http://www.dorleac-dorleac.com/arme/zg-47/?lang=en

A zbraní, kde se tento systém se stal základem Custom pušky se jménem D&D
http://www.dorleac-dorleac.com/guns/our ... m/?lang=en
(no líbí se mi samosebou, že k prezentaci té skoro nejdražší "Custom line" zvolili právě tuhle "zušlechtěnou Galašovu krásku" :) )

Ceny 10k€ a víc nejsou právě podbízivé ale takto "zvenku" to vypadá, že to pánům D&D "šlape" - aledpoň podle zásoby luxusních zbraní k prodeji soudě :?
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

A čím zušlechtěnou? Že tam dají novou hlaveň, pažbu, povrchy, montáž a pak to prodávají za 10.000Eur?
Tak se vydělávají peníze.
A my vyrábíme CZ 557 :lol:
Proč takto nevypadá třeba novodobá ZG15? Oproti 47čce s malou obměnou- dle přání příprava doublesquere, drážky, picattini nebo švenk a pojistka jako zde: https://www.google.cz/search?q=recknage ... QsAQ&dpr=1

Konkurence smetena. Ale musela by být vůle a kvalita matriálů jako z Poldi.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Petr1970 »

tak nic nikomu nebrání to udělat ne?:-)
1) sehnat si autorský nebo patentový práva (poplatky?)
2) sehnat materiál - to asi vidím problém? i když za peníze se koupí i lepší hlavně než poldovky, ale asi ne za tu cenu
3) investovat do ?x-tisícové série aby se zaplatily stroje-nástroje atd..

a pak to prodávat za 20?:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

Proč za 20? D-D ji prodává za 20? Četls to vlákno vůbec?
Jde o to nabídnout pořádnou flintu, Mauseru bychom pak byli v jejich segmentu M98 a M98- Magnum - schopni konkurovat, stejně tak malovýrobcům s viz výše. CZ557 ať zůstává neluxusní záležitostí s levnějšími doplňky.
K vzteku je, že ta flinta tu fyzicky je a byla, jen ji vzít a lehce dotáhnout na soudobé požadavky, marketingově to uchopit a vyjít s tím do světa - klidně s odkazem na legendární "galašku" - nyní povýšenou a luxusní verzí.
Patenty podle mě drží Brod, vždyť úpravami a przněním ZG vznikly všechny ostatní brodské opak. kulovnice.
Smutné je že zg47 nemá, nebo neměla, CZUB ani ve výzkumné sbírce.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Petr1970 »

to byl jen příklad, aby lidi trhali ruce:-)

klidně za víc..

výhoda tohodle je to, že už to zaplatili "předchozí režimy" - všechny tyhle flinty podle mě vznikaly bokem vojenských zbrojovek kdy ty lidi měli práci a jistotu..
navíc tam byly mašiny na to které se zaplatily jinde...

dneska to dělat na zelené louce (včetně patentů atd..) by byla asi raketa..
musel by se nějaký soukromík-majitel-milonář do toho položit a vzít to jako srdcovku - typu Veyron moc VW taky nevydělal:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

2Petr To je samosebou výborný nápad :)
Já v tomhle směru vždycky obdivuju to společenství Ferlašských absolventů - spolužáků - soustředěné kolem Felixe Mogdanse, kdy pod značkou "FelixTeam" nebo i jinou v pěti nebo sedmi lidech -samostaných živnostníků, puškařů nebo kovoobráběčů - dokážou zvládnout celkem významné a objemné práce.
Myslím to tak, že kdyby si podobná parta se šikulou puškařem - konstruktérem, co by to zkreslil, nechala někde na centru obrábět z ušlechtilého materiálu závěry, pouzdra, matice úderníku atd. (v té "polokusovce" by se cena materiálu snad spíš ztratila), spodní desky třeba i z duralu ... jasně, že kompletní systém se spouští lepší kvality by byl tak kolem těch 20 tisíc (bez pažby, hlavně a finiše), ale možná by v tom nějaký kšeft byl :?
Druhá generace by už byla se štíhlým pouzdrem závěru ala Kimber - stále ale s "Galašovo" pojistkou :)
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Choochoo007 »

Bylo by asi zajimave dat anketu, kdo by dal prednost pojistce z galasky pred pojistkou ze ZKK :wink:
Mel jsem ZG v ruce jednou (takze nejsem zadny znalec teto pusky) kdyz jsem ladil kolegovi spoust. Chod zaveru OK, prijemne tesny, ale ta pojistka no nevim, dal bych prednost ZKK, ktera ma i rozumny smer odjistovani :wink:
Treba zarazka zaveru u ZKK se mi rovnez libi vice nez u ZG. Proste pokud bude mit ZKK stejne tolerance pri vyrobe jako ZG tak bych dal prednost ZKK.
Zajimali by me vyhody ZG oproti ZKK treba v razi 308Win.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od pufr »

No vidíš a mě se právě ZKK moc nelíbí, zdá se mi, že to Koučtí z nějakých důvodů úplně nedotáhli - nebo "optimalizovali" čili ošidili :)
Ta pojistka u ZG jistí přímo úderník, není to žádný originál, Galaš si "to" přivezl z Anglie, ZKK jistí spoušťovou páku hlučnou pojistkou odjišťovanou dozadu - pro mne !o level níž.
Rozdělení spoušťového mechanizmu na ZKK považuji taky za nešťastné, ergonomie spouště s napínáčkem i napínáčku je špatná - ZG má ergonomii spouště po mém soudu výrazně lepší. Ošizená západka dna schránky ZKK se dá ještě zvládnout. Co je na ZKK zajímavé je ta "T" drážka, ve které běhá nos matice úderníku - úderník se nepříčí tlakem na šikmý záchyt podepřené spouště - u jiné zbraně jsem zatím nic takového neviděl. A pravda upevnění hlavně v předpažbí je taky u ZKK celkem promyšlené + ten sklopný dioptr na pouzdru závěru u prvních sérií byl taky celekm fajn, jo a ještě rozborka závěru a umístění výřezu vyhazovače ZKK není špatné (ale už chybí třeba "samojistný Mauser úderník" - příliš pracný :) )

Osobně nejsem příznivce krátkých závěrů pro .308W, řada nábojů se špičatými střelami mi vyjde delších než 76 mm a nevešly by semi do schránky (i u S202 používám pro některé 308W "špičaté" náboje "dlouhý" 30-06 zásobník - musel bych si asi ZKK601 udělat třeba ve 300 Savage :) )
Pufr
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od BwanaHunter »

Nechci se pouštět do technicko-odborné debaty, anžto se na ní necítím kvalifikován, ale uživatelsky, mám ZKK dvě a pojistka je podle mě jejich neslabší místo. Hned po nich spoušť, ale na tu se dá zvyknout.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět