Kulovnice ZG

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Myslivec Milda »

Úvodem Vám chci poděkovat za vaše věcné příspěvky. Dokonce jsem si přečetl to, jak tomu říkáte „vlákno ZG-47 „ od začátku do konce. Když to shrnu: Mám kulovnici ZG-47 v ráži 7x57 v lehkém provedení. Krátká hlaveň cca. 54cm. Pažba s lícnicí. Celkově se mi na této kulovnici líbí, že je taková krátká, lehká, kompaktní a osobitá / netuctová. Trochu jsem ji vymáčel v petroleji a vyčistil. No a pak jsem ji vyzkoušel. Žádná hitparáda to teda není ! Nechápu proč se ausgerechnet ZG-47 zde přisuzuje taková gloriola dokonalosti. Ale rád se nechám poučit. Mně se třeba vůbec nelíbí pojistka. Jde velmi ztuha a hlučně, pokud se nedrží v prstech po celou dobu pohybování s ní. Musí to být taky náchylné na špínu a prach nebo sníh a led. Dál spoušť – taky žádný sukces. Chod docela dlouhý a takový divný, docela dlouho trvá od momentu zmáčknutí spouště do okamžiku kdy vyjde výstřel. Pohyb závěru a přebíjení rovněž nic tak extra unikátního. Tak nevím co na ni kdo konkrétně vidí tak zázračně úžasného ? Pokud vedle ní položím např. Mauser M12 a zkouším si chod závěru a spoušť - opakovaně na jedné a druhé pušce, pak jednoznačně a ve všem je Mauser lepší. Včetně úchopu do ruky a přilícitelnosti do ramene. Prostě ZG je hezká stará puška – artefakt své doby a nic víc. Žádný zázrak. Vyrábět ji dneska tak jak je ta ZG vyrobená znova a seriově by byla ekonomická sebevražda. Domnívám se, že její obliba a přehnaná pověst spočívá v tom, že je levná a dostupná pro přestavby těm, co chtějí udělat z Trabanta Mercedes. NIKDY se to na 100% nepovede. Furt to bude jenom přestavěné ZG éčko = imitace originálu.

To ovšem neřeší ten můj nerudovský problém. CO teď s tím ? Aby to mělo tu LOGIKU věci. Nemám problém investovat peníze do pušky pokud to má praktický smysl a ekonomický efekt. Dávat do této lehké pušky nějaký předpotopní a brutální kalibr je evidentní blbost. Když už bych ho mermomocí chtěl, pak je snadnější a levnější koupit si další hlaveň s MagNa porty do R-8 a jednoduše hlaveň vyměnit. Kouzlo modulárního sytému je v tom, že k ničemu nepotřebuji žádného puškaře a je to celé snadné, rychlé a dokonalé. Další Vámi navrhované ráže toť otázka. Když už mám .30 RB / 8x68 S / 9,3x74R/ . 375 H&H Magnum, CO ?? konkrétně bych tím získal a čím bych si pomohl ? Nenašel jsem správnou odpověď. Trochu mě zaujala ta nová pažba alá: Rigby = strmější pistolová rukojeť a jiné zakončení předpažbí. JENŽE to už by nebyla „ORIGINÁL ZG-47“. Bylo by to něco jako když dávají mongolové Prodanou nevěstu a Jeníka tam čínsky zpívá černoch. Na nic lepšího, a to mně fakt mrzí, jsem nepřišel, než se prozatím ztotožnit s názorem pánů Rimara/ Kounka/ Rogama/ BwHunt/. Když už tak už- to ponechat TAK jak to bylo originálně vyrobeno. Nebrat zbytečně té pušce její originální styl a duši. Akorát ta ráže, ta ráže ta mi tak vrtá hlavou, že mně to doopravdy irituje ( napsal bych to jinak, ale někteří moderátoři jsou hákliví na výstižné výrazy, že). Nezbývá než věřit, že mně , maybe, osvítí Duch svatý nebo to pravé-ořechové napadne někoho z Vás. Moc by mi to pomohlo. Do té doby bude ZG-babča ležet v trezoru a čekat.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já s tím arsenálem co máš Ty, bych si dal tuto Galašku ke krbu na zeď. :)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Když dobývala svět.
Přílohy
ZG-47.JPG
ZG-47.JPG (85.33 KiB) Zobrazeno 10892 x
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Durell »

Mildo ( v dobrom ) , keď čítam čo máš tak mohla by ti pasovať nejaká 6,5( .264 ) 6,5x55SE, 6,5x65RWS, 6,5-284, niečo na také pohodové strieľanie srnčieho a v tej ľahkej flinte to môžeš nosiť na pleci aj celý deň. Tak držím palce.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Choochoo007 »

pufr píše:No vidíš a mě se právě ZKK moc nelíbí, zdá se mi, že to Koučtí z nějakých důvodů úplně nedotáhli - nebo "optimalizovali" čili ošidili :)
Ta pojistka u ZG jistí přímo úderník, není to žádný originál, Galaš si "to" přivezl z Anglie, ZKK jistí spoušťovou páku hlučnou pojistkou odjišťovanou dozadu - pro mne !o level níž.
Rozdělení spoušťového mechanizmu na ZKK považuji taky za nešťastné, ergonomie spouště s napínáčkem i napínáčku je špatná - ZG má ergonomii spouště po mém soudu výrazně lepší.
Je jasne, ze se pusky porad optimalizuji, ale ne vzdy si myslim, ze je to na skodu. Zarazka zaveru z hlediska designu je u ZKK jasne lepsi, u zminovane M12 designem jeste o kus dale. U ZG to tak nejak trci na boku jako kdyz to tam zapomnel puskar pri predelavce z neceho vojenskeho. To mi na teto pusce z hlediska designu vadi asi nejvice a bylo to prvni co me trklo do oci. Pojistka u ZKK podepira zachyt uderniku a samotna pojistka je na cepu a pevne uchycena na zaveru, tudiz nic co dle me muze selhat. Pokud je puska zajistena nanapada me pripad kdy by puska mohla vystrelit. U ZG 47 jisti pojistka primo udernik, nebo matici uderniku?
Souhlas se spousti u ZKK, ergonomie asi neni idealni. Ono ani napinacek u 550 neni nic idealniho a to si myslim, ze nemam kratke prsty. Ta neergonomicka spoust mi prijde jako nejvetsi problem i na 550. Kdyz to tedy shrnu, tak pokud by byla udelana dnesni 550 kvalitne jako starsi pusky, plus ohnuta spoust dozadu co jsem videl na figiho 550, tak odstranuje pro me spoustu veci ktere mi vadi na ZG i ZKK :wink: Osobne se mi libi konstrukce Winchester m70, ma vse co chces, akorat ji zas chybi drazky pro montaz na pouzdru a pojistka zrovna ne uplne dobre aretuje polohy. Je spousta dobrych pusek, kterym chybi doladene detaily.
Osobne si nemyslim, ze by ZG udelalo dnes diru do sveta. Kdyby takovy Mauser M12 vyrabely v UB, za cenu 550, tak by tu diry mozna udelat mohly :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Zbrojovák »

Já bych ještě reagoval na ty ZG neduhy co zde MM popisuje,
1) spouš´t lze lehce naladit na 900g krátký skokový odpor - obdoba M12
2) chod závěru - porovnávejme vždy stejné systémy - tedy čistokrevný M98, závěr M12 už to má jinak, je jinak vedený
3) pojistka - ano má své ergonomické mouchy, vyžaduje prvotní péči - vyčistit a namazat - vyplnit provozním mazivem do -20°C
4) pažba a úchop - pažba M12 je na tom o něco málo líp, ale i ZG je dobře už ve standardu zvládnutá

Jinak řečeno - pokud by to dnes chtělo CZUB (CZ-USA) uchopit za pačesy- má představa je a dost by toho ani nemuseli dnes dělat, na trhu to je - jen nakoupit a rozjet to zároveň i magnum systému (zvážit short systém) (ty délky byly to jediné co Koučtí zmákli dobře ZKK600/601/602)
1) nakoupit - matice úderníku s boční suvnou pákou s jištěním (úderník M98) http://www.mauser.com/produkte/m98/m98/
2) pažba jako novodobá M98 od Mauseru
3) doublesquere 2 verze: a) čistý- příprava pro švenk či suhl b) picatiny krátké raily jako u Helixe
4) spoušťák nechat původní, případně nakoupit Tymney
5) nějaká z osvědčených forem beddingu hlavně
6) odlehčený úderník z Ti - třeba jako něco navíc už ve standardu pro danou modelovou luxusnější řadu
zbytek co se týče kót a dizajnu na tom systému nechat v originále- dostat se prostě někam na toto http://www.mauser.com/produkte/m98/m98/ akorát označení model ZG15

Žádné retro - ale moderní pojetí klasiky a toho co jsme uměli ve zbrojovkách kdysi udělat

problém je dnes s materiálem - ale dá se pořád nakoupit osvědčená klasika z Německa - Böhler anebo z USA (AMS)

Výhoda by byla, že by to byl nesmrtelný ultimátní model který už není třeba někam dál posouvat - prostě klasika, o něco málo levnější ale ne méně kvalitní konkurent původnímu/novodobému Mauseru98 od Mausera
Nevýhoda - jak znám CZUB nerealizovatelné, museli by to pro ně zajišťovat malovýrobci - stejně tak jako pro Mauser ty 98čky dělají boční firmy na zakázku (dříve něco dělal Fanzoj, nevím u koho fyzicky pod značkou Mausera vznikají teď) - není to velkosériová výroba
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Lotr »

No já nevím, ale srovnávat ZG-47 s Mauserem M-12 mi přijde jako srovnávat VW Golf jedničkové řady s VW Golf sedmé generace. Ano, pokud je někdo zvyklý na napínáček, přijde mu blesková spoušť na ZG divná, ale dlouhý chod spouště ho nahrazuje, "namáčknu" si a potom vystřelím, nebo taky ne. Pojistka, ergonomie pažby a další věci jsou samozřejmě věcí názoru, někdo si nemůže vynachválit pažbu R-8, mě přijde úplně mimo. Nicméně oč tu běží je, zda pouze zrenovovat, popř. citlivě změnit kalibr, nebo kompletně překopat. Ale to je na Mildovo rozhodnutí, my můžeme max. diskutovat a předkládat nápady, renovovat/překopávat bude Milda.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já osobně bych nic nepřekopával. Kalibr 7x57 je pohodová ráže a na všechno. Na běžné lovecké vzdálenosti co se střílí bohatě stačí i s kulí SPCE. Vždyť to všichni víme a většina z nás má s touto ráží zkušenost. Jenže po revoluci se otevřely nové možnosti a každý začal zkoušet,testovat a vyměňovat svůj arsenál a ověřená sedmička byla zatracována.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od BwanaHunter »

Milda> "Bylo by to něco jako když dávají mongolové Prodanou nevěstu a Jeníka tam čínsky zpívá černoch" :lol: :lol: :lol: Tak tímhle jsi mě rozsekal. Jinak bych souhlasil s JS, větší kalibry, a dobré, máš, tak bych se té sedmičky vůbec nebál, pokud s tou flintou chceš tedy střílet. Něco s tím nastřílej, a uvidíš, že to padá bez problémů. A to ti říkám jako fanoušek stejných ráží, jako užíváš ty (ale mám i tu sedmičku :-))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Reno »

Já si Mildo myslím, že by ses toho zaostalého krámu ZG47 měl nějak elegantně zbavit. K čemu by tobě, majiteli na světě nejdokonalejší moderní rychlopalné opakovací kulovnice, stejně jako některých dalších vysoce kvalitních zbraní, vlastně byla? K čemu bude majiteli vozů Mercedes Benz, nebo jiných podobných osvědčených kvalitních značek, postavit si do garáže i Trabanta? Jistě, i Trabant se nechá částečně přestavět a tím vylepšit, ale pořád to bude, jak jsi trefně naznačil, jen lepší Trabant, nikdy Mercedes. Navíc se v případě toho ZG47 jedná o tuctové výrobní provedení s minimální sběratelskou hodnotou. Pokud jde o dar, u kterého by nebylo důstojné se jej obratem zbavit, nechal bych jej znehodnotit a jako historickou relikvii - dekoraci umístil někam nad krb, jak už ti tady někdo radil. Se sklenkou kvalitního alkoholického nápoje v ruce bys pak mohl návštěvám ukazovat: "Tak tímto se u nás kdysi lovilo, když ještě neexistoval Blaser R8..."

Slunce v duši! :twisted:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od dalas »

Ale fůůj Reno, mrzačit funkční a zachovalou zbraň. :o

Mildo, nevím v jaké jsi relaci s dárci, ale někdy je milosrdná lež lepší, než nést břímě. Já bych kulovnici prodal a pokud by se dárce ptal, vymyslel bych třeba historku o příteli, třeba z JAR, který se o té legendě dověděl a Ty jsi zase darem udělal jemu radost a sám máš radost, že Tě za to pozve třeba na lov v Africe. Bude to jen poloviční lež, protože budeš mít radost, že jsi se toho ZG zbavil. Někdo jiný bude mít radost, že koupil zachovalou ZG a nakonec dárce bude mít radost, že Ty máš radost, kterou Ti darem zprostředkoval. Záleží to ale právě na tom vztahu mezi Tebou a dárcem. Pokud je dárce přesvědčen, že Ti věnoval skutečně hodnotný a pro tebe téměř nedostupný dar, je velice těžké se s tou navrhovanou lží psychicky vyrovnat. Pokud je tam ale jen náznak zlomyslnosti, myslím, že to může danou lež ospravedlnit.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od juraczech »

Čím víc Blaser, tím víc Adidas 8) . Já bych Galašovu kulovnici asi rovnou píchl k rajčatům mít doma takovej arzenál 8) , ale páč takovej arzenál nemám, dostat ZG, tak si z toho udělám flintičku jak víno. Dle mého jde stále o velmi dobrou a kvalitní kulovnici, kterou bych z domu nedal....
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od Rogam »

Já už bych to dál neřešil. Myslím, že vlastník předmětné zbraně to má zřejmě, a dočasně, vyřešeno. Věc tohoto "arzenálu", resp. jeho množství je relativní, někomu se ten počet může zdát nadbytečný, někdo ho má za tak akorát a někdo za nedostatečný, každému podle jeho chuti :) a v neposlední řadě i možností...
Uživatelský avatar
knoby
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: pon 30.3.2009, 19:53
Bydliště: Rakovnicko

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od knoby »

http://egun.de/market/item.php?id=5766654#img
http://egun.de/market/item.php?id=5766696

pro ,,potěchu" oka..

... zaujalo mě spíše to, že se také ,,jinde" zabývají přestavbami ZG..
Naposledy upravil(a) knoby dne stř 20.1.2016, 10:14, celkem upraveno 1 x.
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: kulovnice ZG

Příspěvek od johanes1 »

knoby: promiň, ale co je na tomhle "pro potěchu oka"? ZG jsem viděl dost a nějaké pořád odpočívají v mém trezoru. To co vidím na tvých odkazech jsou s prominutím těžké, dlouhé a drahé přestavby s břízou a prapodivnou pojistkou! No nic. Pro moje oko nadále zůstává potěchou originál ZG, nejlépe ve verzi s kratším laufem.
Odpovědět