Merkel RX Helix

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od gonias »

Jediný pořádný uchycení montáže a to na hlaveň měli na KR-1 (předchůdce Helixe) a odešli od toho.
Z principu na Helixovi musí být vůle a zmenšovat se rozhodně nebude.
Omluva za odbočení, ale nemohl jsem si pomoct.
A to se mě Helix moc líbí, sundávání hlavně na něm už tak ne.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Jeník
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: úte 05.1.2016, 14:57

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od Jeník »

vasil píše: ned 23.2.2020, 16:41 Ahoj, jak Vám sedí soustřel hlavně před a po sundání? Dnes jsem se potkal s majitelem Helixe, kterému jsem z původního nastřeleného stavu po sundání a nandání doklikával 4cm nahoru a 2 doleva na 50m! Tvrdil, že používá výše uvedený postup, tedy 2-3x povolit a dotáhnout.
No a dělal ste někdo něco se spouští? Budu se mu na to muset podívat. Z továrny to je nastavený asi jako Glock se zkráceným chodem
Jak jsem psal, mě sedí úplně v pohodě, v odkazu posílám fotku, dneska jsem byl na střelnici, provádím breaking in proces, proto po každém výstřelu hlaveň sundávám a čistím. Předem upozorňuji, že nejsem bůhví jaký ostrostřelec, tu spodní ránu jsem si strhl. Nicméně já osobně jsem s tou skupinou celkem spoko. Přece jen to byla 13-15 rána, kterou jsem z toho laufu poslal. Jedná se o standardní hlaveň, tedy na ústí 17mm a délka 560mm. Stříleno se střelivem S&B SP 180gr ráže 30-06 Sprg. Být majitelem, tak zkusím ověřit, jestli dělám opravdu vše správně při nasazování hlavně, a nebo prostě provést reklamaci. Otázka je jestli pochodí, protože v manuálu ke zbrani se píše toto "Removing the barrel from the system may cause a minimal change in the weapon’s
point of impact.", volně přeloženo, "Sejmutí hlavně z baskule může způsobit minimální změnu v nástřelu zbraně.". Na druhou stranu 4cm nahoru a 2cm doleva na 50 metrech bych nepovažoval za minimální změnu..:D

https://jenik92.rajce.idnes.cz/Helix/#8 ... 9216_n.jpg
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od vasil »

A jak Ti vyhovuje ta spoušť? Jak bych to popsal...i přesto že je relativně krátká až bodová, je zároveň jaksi gumová a nepředvidatelná. Dělals s ní něco?
Jeník
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: úte 05.1.2016, 14:57

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od Jeník »

No z továrny by měla být nastavená na cca 1kg odporu. Já osobně s ní nic nedělal, a ani nevim jak bych si měl odpor přenastavit, v manuálu se píše, že je nastavitelná, ale jak to udělat už ne, a že to má dělat pouze autorizovaný personál, tedy asi puškař? Mě osobně příjde, že spouští pokaždé stejně a s předvídatelným chodem, respektive bez chodu, prostě až ji zatížíš cca 1kg váhy, tak spustí. Je možný, že ten člověk o kterým mluvíš asi vychytal extrémně nepodařený kus. :?
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od vasil »

Jendo, jedná se o speedstera, který je orientován na praváka. Já jsem levák a musím si najít pozici, abych našel jistotu, ta spoušť mi nesedí. Majitel je pochopitelně pravák a nemůže se s tím popasovat stejně jako já. Oproti tomu je např. tuctová "fošna" Savage vyndaná z kartonové krabice s kamennou spouští a za zlomek ceny mnohem lépe čitelná.
brakanyr
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 28.1.2018, 12:24

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od brakanyr »

Tak jestli muzu nejale poznatky s Helixem taky mam.
Ale rozhodně bych mu pochvalnou reklamu nedělal. Dostal se mi do ruky v razi 30-06 v plastovém provedení s puskohledem Swarovski Ds a montaži Inomount .
Zbrani se určitě nedalo nic vytknout ,perfektně padne do ruky a puškohledem Ds bych si rozhodně na nějakou long range střelbu určitě troufnul.
Ale začal jsem s nástřelim na terč 106 m ukazoval Swarovák a ten určitě nelže.
Střelivo Norma vulkan a následně i SB
Střílel jsem z nastřelovací stolice serie po 5 ranách a výsledek mě opravdu ohromil.
Nic horšího jsem asi dlouho nenastřílel a ze zraně,optiky a montáže v hodnotě 170000 bych čekal určitě víc.Rozptyl kolem 5cm a to u starýho zkk z roku 1956 v 8x 57js se mi téměř zásahy kryjí.
Ale nedalo mi to a až jsem to zkousnul,šel jsem zkusit štěstí znovu. Jediná chyba byla ,že jsem použil přebíjené střelivo které používám běžně do sauera 202 ve stejné ráži.
Samozřejmně jsem vystřelenou nábojnici nemohl z nábojové komory dostat.
Na nějakých něm.stránkách jsem se o tomto problému rovněž dočetl.
Ale zrovna tak nedoporučuje výrobce přebíjet do R93 ale tu mám v 7mm rem mag a přebíjím běžně bez jediné závady
Ale k Merklu
Mnoho humbuku a málo muziky ,po sundání hlavně je úplně jedno jestli pákou dotáhnete 1 nebo 3x.Nástřel se změnil a bez opětovného nastřelení bych s tím opravdu do revíru nešel.
Tolik mé postřehy a rozhodně bych tuto zbraň nikomu nedoporučil
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od pufr »

Brakanyre, pěkný věcný příspěvek.
Ta rizika/nedostatky Helixu jsou zřejmá už z jeho konstrukce (hřebenový převod s poměrem sil cca 2:1 v můj neprospěch atd.).
Vždycky jsem se divil, že se Tebou popisované nedostatky objevují v uživatelských recenzích tak málo. Pak mě šokovalo, když Merkel zastavil kvůli výrobním kapacitám pro Helix výrobu KR-1 ... Musel to být prodejní trhák.
No a už se vyrábí myslím cirka 10 let - a takhle "opticky - z dálky" dobrý - vlajková loď prémiového výrobce úspěšně plující trhem začátku třetího tisíciletí :?
Přičítal jsem to hlavně tomu velmi podařenému koncernovému závorníku - "hlavě závěru", která i v samonabíječkách zvládne opravdu hodně.
Tvůj pohled mne nepřekvapuje, překvapuje mne, že je tak málo častý ...
(možná že převážná většina uživatelů hlaveň nikdy nedemontuje, používá kvalitní tovární náboje ... a Helix funguje :?: nevím ).
Pufr
brakanyr
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 28.1.2018, 12:24

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od brakanyr »

Zdravím,rozhodně se nebráním moderním technologiím,síš naopak.Daleko přesnější stroje cnc obrábění ale co je to platné v případě uvedého Helixe kde hlaveň je svorně stažená v duralovém těle. A polemizovat, jestli jsem páčkou dotahoval jednou nebo 3x je z mého pohledu směšné. Nikdy se hlaveň nezajistí ve stejné poloze o tom jsem se sám přesvědčil.
Nástřel je v háji dělalo to v mém případě cca dalších 4cm na 100m a to je dost.
Moderní zbraň by měla být jako chirurgický nástroj,hlavně přesná a spolehlivá.
Za svoji střeleckou praxi jsem měl možnost vyzkoušet docela dost zbraní ,nebudu všechny jmenovat asi bych si vzpoměl. Ale vlajkovou loď si představuju jinak ,nač je mi repre zbraň když si nemohu být 100% jistý přesným zásahem.
Jsou daleko špičkovějši zbraně po ktetých vždycky doporučím sáhnout. Ať je to Sauer 202,Tikka t3,nebo Sako.
Vzpomínam na múj první kulobrok ZH v 7x57 kde jsem z puškohledem 6x42 a klasickým aT měl 3 zásahy v terči na 100m vel tehdejší 5kčs

Z mého hledisla prodejní marketing a pokud to někomu nevadí ať do toho jde.
Já střílím pro radost,přebíjím a mám radost z každého dobrého zásahu a Helix mi radost neudělal,spíš naopak a s každým kdo má zájem se o svou zkušenost i podělím.

Jestli se chce majitel Helixe uklidnit tím,že nebude občas sundávat hlaveň,tak proč ne .
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Kdyz tu hlaveň nesundá, tak ju poriadne nevyčistí. Je to hlúpa zbraň. O tom som sa aj ja 2x presvedčil. Nechcel by som ju ani zadarmo.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
brakanyr
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 28.1.2018, 12:24

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od brakanyr »

Ja jenom davam své postřehy
Dobrá reklama to není ale už se mě na tuto zbraň ptalo pár kolegů dokonce i jeden začínající myslivec.
Zlatá klasika a tady se to soudruhům v NDR zrovna nevydařilo
Nejsem z těch co pálí ranu za ranou a většinou je to stejně o té první.
Ten kolega co mi zbraň zapůjčil je s ní spokojený má ji asi 4 roky a co já vím má s ní uloveno 1 sele a jezevce do 100m. Když jsme spolu byli před 2 lety na srnčí říji tak první ranou chybil a pak se zbraň zasekla.
Tolik k převratnému závorníku třetího tisíciletí
Nebylo to přebíjené střelivo (Norma Vulkán) doporučuje výrobce.
puplik
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 31.1.2021, 19:34

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od puplik »

Zkušeností mám zatím málo, ale i tak ...

Mám Merkel Helix hned 2x ... Black v 30-06 s Zeiss Diavary 2,5-10x48 a Wild Boar v 8x57IS s Vixen 1-6x24 a Pulsar digisight NV455. Nedávno jsem koupil ještě 243 win hlaveň (zatím jsem nezkoušel). Všechny hlavně jsou standard 56cm a 17mm. Obě zbraně jsem koupil z druhé ruky. Nastřelené jsou obě na Geco Plus.

Zbraň mi osobně sedí daleko více než mé (bývalé) CZ550, CZ557 Sporter, Sauer 101 nebo 404 (vše dřevo).

Osobně se mi velmi líbí vzhled zbraní - obě jsou ve dřevě (tovární kvalita 4 a zakázková 10). Zbraň je úžasně lehounká, což velmi oceňuji - mám slabost pro lehké flintičky. S CZ557 nelze srovnávat, oproti S404 je lehčí a pro mě vzhlednější.
Tovární pažba dřevo mi sedla více než u S404 ... a dokonce mi sedí i lépe než model Speedster. Dřevo č. 4 už je poměrně moc pěkná záležitost a rozdíl ceny není ještě tak závratný.

Oproti S404 je hůře řešená pojistka...na Saueru se ten "ťuplík" daleko lépe zmáčkne (je umístěn přímo v ploše "dotyku" prstu, kdežto u Helixe je až nad ní), zejména v rukavicích. Ale faktem je, že jsem si na to rychle zvykl a nyní již zajišťuji i odjišťuji zcela bez obtíží a instinktivně. Chod pojistky je tužší než už S404 .. chce to více síly na natáhnutí. Pojistka je neslyšná - zajištění při špatné pootočení zvěře neznamená problém s jejím zrazením.

Přebíjení oproti výše uvedeným opakovačkám samozřejmě rychlejší (na 2 rány z opakovačky dáte 3 z helixe). Opakování je plynulé a velmi krátké. Ze začátku jsem si musel dát pozor, abych závěr "dorazil" .. na konci při přebytí je vyšší odpor k dotažení. Perfektně jde přebíjet a zároveň mířit. Zbraň přebíjí hlaďounce v lovecké poloze, pokud však "mířím" do země nebo na nebe, je přebytí tužší ... pro někoho, kdo to neměl v ruce se může závěr i "kousnout (chce to při přebíjení nejen táhnout dozadu, ale jakoby lehce tlačit směrem ke zbrani - opět velmi "návyková" záležitost). Nábojnice to vyhazuje bez obtíží i při pomalejším tažení závěru (jednou se mi však stalo, že hilzna nevyskočila a nešlo přebít ... musel jsem zbraň otočit a vytřást ji).

Obě zbraně jsou defakto stejné - při nastřelování u obou soustřel cca 2cm .. když sem střílel na střelnici s oporou loktů na 80m, tak cca 5-6cm u obou ráží (nejsem však úplně dobrý střelec). Přiznám se, že jsem zatím nezkoušel sundat a nandat hlaveň a zkusit nástřel (ale určitě to chci v létě vyzkoušet).
Mám však dva postřehy od kolegů (1) .. Black dřevo, 8x57IS, vlastní přebíjené střelivo ... při sundání a nandání hlavně se nástřel posune (ne vždy) údajně na 100m o 2-4cm ... měl také poměrně značné problémy s přebíjeným střelivem (zbraň nechtěla vyhazovat hilzny atd.) .. začátky prý dost v rozpacích, pak se ale sehrály. Trochu si myslím, že ta vyšší hodnota posunu může být i tím střelivem ... ale jen můj subjektivní názor.
(2) Speedster v 9,3x62, Geco Plus a poté přebíjené od puškaře ... posun nástřelu zhruba ve třetině případů o 1-2cm ... problémy se střelivem žádné, velká spokojenost.

Velmi oceňuji to řešení montáže - tedy weaver. Mám innomount montáže a mohu to dle potřeby snadno přehazovat (den vs. noc, na naháňce mířidla vs. puškohled, Pulsar na 30-06 nebo 8x57IS). Než jsem pořídil naháňkový puškohled, chodil jsem s 2,5-10 a v polovině případů sundával puškohled. Přemýšlel jsem o střídání za kolimátor, ale ta světlovodná mířidla jsou naprosto skvostná a koupě kolimátoru by byly spíš vyhozené peníze.

Spoušť mi celkem sedí. Měl jsem velké obtíže při přechodu z kulobroků (Sauer 8x57JR a ZH 7x57R) s napínáčkem na CZ557 (7x64) bez napínáčku. Kombinace silnější ráže a klasické spouště byla pohroma - řada stržených ran a hodiny na střelnici. Defakto jsem se s tou CZ557 nikdy nesrovnal a nedávno šla do světa. Když jsem si pořídil Helixe (a měl stále 557), tak to "najednou" bylo o poznání jiná káva a defakto ihned jsem začal zpět trefovat i bez napínáčku. Odpor spouště u obou zřejmě podobný (tovární), ale chod zcela jiný (možná jen můj pocit).
Další zkušenost z druhé ruky - známý prodal Speedstera a přešel na Blaser kvůli "střelecké spoušti". U Helixe prý jde také továrně nastavit, ale cena 1000 euro. Jen navíc - údajně mu Speedster seděl více než Blaser R8 Professional Success .. pažba rozhodně, ale i celkový pocit.

Čistím šňůrou a vždy pořádně prostříknu i místo za závěrem. Vyčistit to komplet bohužel bez rozebrání nejde - puškař mi řekl, ať to (ob) rok donesu na servis, jako automaty. Místo za závěrem je ale dost úzké a tak se tam nečistoty moc nedostávají ... ale samozřejmě není to úplně zbraň do houštiny v leči s 50cm sněhu.

Trochu mě mrzí, že oproti S404 nebo Blaseru je výběr ráží o poznání užší a prakticky chybí magnum ráže - má to nějakou souvislost třeba s řešením závěru? Nebo se jen Merkel drží "tradičních" ráží. Docela by mě to zajímalo. Blaser taky dělá přímotahy i v silnějších rážích.
Přiznám se, že jsem vždy toužil po ráži 8x68S (S404 i Blaser), a dost by mě lákaly i 6,5x68 a 7,5x55 Suisse (Blaser) (lovíme hodně jelení zvěře), ale Merkel bohužel nabízí alternativu jen v podobě 300 win. mag. :( :( Ráže "do Afriky" již nejsou k dispozici vůbec a např. ani dnes velmi oblíbený 6,5 Creedmoore.
Na ráže co mám (30-06, 8x57IS, 243win) je stejná kleština, což je fajn. Zásobník má ale 243w (spolu s 308w) jiný.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od pufr »

Díky Pupliku za pozitivní pohled zkušeného uživatele na "Helixe."

Pokud výrobce nabízí 300WM, pak by systém snesl i spoustu jiných "Magnumů", takže je to spíš věc marketingu a logistiky, pokud je zbraň dostupná v omezeném sortimentu ráží ...

Musím si zapamatovat, že mám mačkat kliku ke zbrani a ne ji tahat kdoví jak :)

A vítej zde na fóru!

snad jen ta klasická drobnost - "soustřel" charakterizuje například adjustaci systému s více hlavněmi nebo třeba rozdíl mezi středním bodem zásahu dvou různých druhů nábojů vystřelených z jedné zbraně.
Kdežto "rozptyl" vyjadřuje různost drah střel vystřelených za stejných podmínek (tedy třeba stejných nábojů ze stejné zbraně ... :?
Pufr
puplik
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 31.1.2021, 19:34

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od puplik »

Díky .. myslel jsem si to, že jde spíše o záležitost výrobce než o technickou záležitost. Škoda, ale třeba se výrobce ještě rozhoupe a nějakou ráži přidá (i když prakticky je to samozřejmě dostatečný výběr na naše podmínky - méně tradiční ráže jsou spíše pro zvědavce jako já). Někde jsem nedávno narazil na info, že začali vyrábět ještě .338 Win. Mag. ... oproti tomu ale snad vyřadili 6,5x55 SE, která byla v původní nabídce a nyní již na stránkách Merkelu uvedená není .. škoda :/

Aktuálně přímo z https://www.merkel-die-jagd.de/en/produ ... lix-black/
Mini calibre: .222 Rem. / .223 Rem.
Standard calibre: .243 Win. / .270 Win. / 7x64 / .308 Win. / .30-06 Spring. / 8x57IS / 9,3x62
Magnum calibre: .300 Win. Mag. / .338 Win. Mag. / 7mm Rem. Mag.

Ten pohyb při opakování chce opravdu trochu nacvičit. Ale je to hodně návykové, chce to jen trochu vyzkoušet a člověk už to pak dělá automaticky. Člověka to může docela odradit při první zkušenosti se zbraní - ani ve mě by nevyvolával dobrý pocit, když bych měl koupit zbraň, která mi nejde přebít. Opravdu, pokud se ta klika táhne "ledabyle", může být s přebitím problém.
Je také možné, že určitou roli bude hrát např. venkovní teplota, série a čistota zbraně ... pocitově mi přijde, že ten Black má chod závěru hladší než ten WildBoar (kliky jsou stejné - "staršího typu" - není tam kulička, ale kapka, takže tenhle rozdíl zde nehraje roli).

Jedná se samozřejmě o rozptyl - omlouvám se :) díky!
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od kabát »

Zdravím. Už pár měsíců zkoumám kulovnice. Rád bych si ještě jednu SUPER KULOVNICI koupil. Včera jsem měl možnost osahat HELIX RX a hodně mě zaujala. Na první setkání skvělá flinta. Podrobil jsem ji vlastnímu průzkumu na YOUTUBE, FACEBOOK a TADY. Nadšení opadlo už včera večer.
To jako vážně někdo vyrábí flintu, kterou nelze čistit vytěrákovou tyčí bez demontáže hlavně?
Možná kdyby byl zaměřovač montovaný na hlaveň, ještě by se s tím dalo žít. Ale mít flintu kterou musím pro čištění rozebrat, hlaveň demontovat a po čištění a složení nastřelit? Možná kdyby mi stačilo dobře vypadat a trefovat pivní tácek na 50 metrů tak ano. A když jsem dnes na YOUTUBE viděl vnitřek závěrového mechanismu, bohužel to není pro mě. Tolik pohyblivých, jemných, ozubených součástek v kulovnici, plus vyrážení kolíků a péra, to by ta flinta se mnou nemohla chodit do lesa.
Čtu tady i pozitivní recenze, no neumím si představit, že s tou flintou někdo jde za rok 200x ven, uloví 100 kusů zvěře a mezi tím si chodí vystřelit na střelnici - tak 500 ran do roka. Případné výměny dvou různých hlavní vidím úplně nereálně. Takže škoda, moc se mi líbí přímotah, hřbetní napínání s pojistkou, kanelovaná hlaveň, stavitelná lícnice ale to čištění nepřekonám. Rád si nechám doporučit něco podobného.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Merkel RX Helix

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Na merkel rx helix si si odpovedal sam. Kebyze pominiem zbrane spravene na zakazku, tak zo seriovych gulovnic ja osobne by som vyberal z tychto znaciek
Cislo jedna - https://www.anschuetz-sport.com/en/jagd ... elle-1782/
Cislo dva - https://weatherby.com/rifles/mark-v/
Cislo tri - https://www.bergara.online/us/rifles/pr ... pro-rifle/ zo serie premier
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Odpovědět