Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

No na tvojom mieste to spravim takto
Bergara b14hmr, s hlavnou 21,2 na usti, kaliber 6,5 creedmor, hodit na to ustovu brzdu, bipod napriklad fortmeier, alebo iny, montaz, optiku by som pre radostne strielanie kupil nie drahu, napriklad vector tac continental spf 5-30x56, stpoji tusim 550 evri, naboje ake budu zbrani chutit, popripade prebijat a mas nekopavu zbran s nastavitelnou pazbou a mozes luskat na strelnici do tebou spominanych 300 metrov bez obav zo spatneho narazu zbrane a v optike uvidis zasahy. Ten vector ma klikanie 0,1 mrad, co tebe plne postacuje.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od pufr »

K výše uvedenému návrhu osobně nemám námitek, neb si puškovou střelbu v současné době taky nejlíp užiju tímhle "nožičko-bagovým" způsobem, který pracovně označuju "Dědkovský," ale to jen proto, že se k němu uchyluje řada střelců, kteří přestanou vidět na mechanická mířidla krátké zbraně.

Jinak může střelba dlouhou zbraní představovat i mnohem pestřejší záležitost. Příkladem může být "program Davida Petzala - jednoho z mých oblíbených autorů z časopisu "Field & Stream"

David_E_Petzal.jpg
David_E_Petzal.jpg (107.68 KiB) Zobrazeno 4086 x

Zde z knihy "Kompletní manuál palných zbraní"
Kapitola :98 STŘELBA NA RŮZNÉ VZDÁLENOSTI
Každý potřebuje plán, a tenhle je velmi jednoduchý. Budete-li jej plnit pravidelně, připraví vás na tři nejběžnější lovecké situace, které mohou v terénu nastat. Použijte terč NRA pro mířenou střelbu na 50 yardů, protože jeho černý střed o průměru cca 200 mm je přibližně stejně velký jako vitální zóna většiny velkých zvířat. Zapisujte si skóre, abyste mohli sledovat celý proces. Vaše hypotetické situace v terénu jsou v následujícím textu. Na konci každého je uvedený počet dosažitelných bodů. Hodně štěstí.

1. STŘELBA NA KRÁTKÉ VZDÁLENOSTI
SITUACE - Rychlý jelen: Vzhlédnete od čerstvé stopy, na kterou jste právě narazili a spatříte nádherného jelence, jak vychází na paseku přímo před vámi. Střílejte nebo ho jen pozorujte, jak mizí.
CVIČENÍ
Fáze 1: Postavte se 25 m od terče a vezměte si k ruce kamaráda se stopkami, aby vám měřil čas. Začněte s pažbou ve výši pasu, nábojem v komoře a zajištěnou zbraní. Máte 5 vteřin na to, abyste zvedl pušku, zamířil, odjistil a vystřelil. Uskutečněte 5 výstřelů.

Fáze 2: Proveďte totéž, ale na vzdálenost 50 m. Pro obě vzdálenosti se každý zásah kdekoliv v černém počítá za pět bodů. Zásah mimo černý střed nebo výstřel trvající déle než pět vteřin se počítá za nulu.

Tipy pro střelbu: V okamžiku, kdy jste přesvědčení, že záměrný kříž je správně umístěný na terči, stiskněte spoušť. Pánové z Gunsite Academy tvrdí: „Dobrý rychlý výstřel je lepší než skvělý pomalý výstřel. Protože na pomalý výstřel nikdy nebudete mít čas.“

Maximální skóre: 50 bodů.

2. STŘELBA NA STŘEDNÍ VZDÁLENOSTI
SITUACE - Pasoucí se los: Jste na hřebeni nad loukou, kde se za soumraku pasou losi. Vidíte dole statného býka, který se ale pohybuje a světla rychle ubývá. Máte jen pár vteřin na zaujetí střelecké pozice a uskutečnění výstřelu.
CVIČENÍ
Vystřelte po dvou ranách na vzdálenosti 100, 125, 150, 175 a 200 m. Přitom musíte nejméně dva uskutečnit z polohy vleže, dva z polohy v kleče nebo vsedě, s použitím řemenu nebo bez něj, s improvizovanou oporou nebo s dvojnožkou (pokud ji při lovu používáte). Na každý výstřel máte 1 minutu se začátkem vstoje, náboje v zásobníku, komora prázdná. Do minuty musíte zaujmout střeleckou polohu, nabít a vystřelit. Každý zásah do černého v časovém limitu se počítá za pět bodů.

20 bodů bonus: Po druhém výstřelu na 150 m zůstaňte v pozici a do čtyř vteřin vystřelte ještě jednou.

Tipy pro střelbu: Udělejte z toho rutinu. Zaujměte střeleckou polohu, začněte mířit, nadechněte se, vydechněte a vystřelte. Udělejte úplně to samé při dalším výstřelu. A při dalším zas. Důslednost se vyplácí.

Maximální skóre: 70 bodů

3. STŘELBA NA VELKÉ VZDÁLENOSTI
SITUACE - Vzdálený vidloroh: Z travnatého vršku na úbočí hor ve Wyomingu vidíte krásného samce vidloroha ve vzdálenosti tří fotbalových hřišť. Nemá ani tušení, že jste poblíž. Zaujmete polohu vleže a zamíříte.
CVIČENÍ
Nábojová komora je prázdná. Držte zbraň šikmo křížem přes prsa a poklekněte na obě kolena. Nakloňte se dopředu a opřete pušku spodním rohem botky o zem asi 60 cm před vaším pravým kolenem. S využitím pažby jako opěrky se položte na zem. Pažba by se měla octnout přímo u vašeho ramene. Zaujměte dobrou pozici vleže a vystřelte pět ran na vzdálenost 300 m. Buď s oporou, nebo bez ní. Body se počítají stejně jako předtím.

Tipy pro střelbu: Dám vám na to pět minut, ale uděláte lépe, když si sami stanovíte podstatně méně. Vítr se může měnit, a čím déle vám to bude trvat, tím více může ovlivnit vaší střelbu. Podaří-li se vám zaujmout klidnou polohu, začněte pumpovat olovo a nepřestávejte.

Maximální skóre: 25 bodů

Další kapitoly dotýkající se tréningu kulové střelby už jen podle názvu:
97 Střelecký výkon pod tlakem okolností
98 Střelba na různé vzdálenosti
99 Začněte trénovat s malorážkou
100 Neustále pracujte na zlepšování
101 Střílejte, zkontrolujte výsledky a zase střílejte
102 Naučte se zaujmout správnou pozici
103 Vyhněte se přehnaně nízké poloze
104 Využijte jako oporu strom
105 Vyberte a vyzkoušejte střelivo
106 V RYCHLOSTI: Držte mířidla rovně

PETZAL K TÉMATU: Nenechte se rozhodit
107 Měkčí opora (ale ne příliš)
108 Nastřelujte pěti náboji
109 Zůstaňte klidný
110 Naučte se ovládat spoušť
111 Suchým nácvikem k úspěchu
112 Poslouchejte, co vám říká vaše zbraň
113 Dávejte pozor na správné držení zbraně
114 Naučte se zvládat zpětný ráz
115 Metody snižování zpětného rázu
116 Poznejte svůj limit zpětného rázu

PETZAL K TÉMATU: Obavy ze zpětného rázu
117 V RYCHLOSTI: Pokud musíte, střílejte i na dálku
118 Střílejte jako mistr
119 Vymyslete něco na vítr
120 Nenechte pracovat nervy
121 Umět všechno spočítat
122 Střílejte rychleji
123 Osvojte si správné načasování
124 Cvičení pro zvýšení rychlosti
125 Naučte se měnit strany
126 Zdokonalujte nošení zbraně
127 Sundejte řemen

Zde v diskuzi: https://www.loveckeforum.info/viewtopic ... 5&start=15

Případně další náměty:
https://www.fieldandstream.com/authors/ ... bourjaily/

Asi bych ani tyhle témata v plánování puškové "střelby pro radost" neopomíjel (určitě ale ne až ve smyslu "Happy Shooting" - jak ho vidíme na arabských oslavách s AK47 :lol: :D ).
Člověk na takovém programu, jako je načrtnutý výše vidí svůj osobní růst zase jinak než jen při měření sub MOA rozptylů a zkoušení drahých nábojů ... :?
Tu výzbroj pak musím koncipovat trochu univerzálněji, než jak uvádí výše BCrusher ...
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od rimar77 »

Pufr moc zajímavé díky žes to sem dal jen mne pobavila že střední vzdálenost končí 200m a ten tupl na 150m no jednak problém se střelnicí a hlavně tohle je pro velké množství lidí střelba na velkou, skoro extrémní vzdálenost :D
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od pufr »

Pokud mám střelnici 100 nebo 150 m, mohu trénovat "jen" na sto nebo 150 m - i to mi něco přinese - spíš jsem chtěl po B-Crusherově návrhu výbavy připomenout, že ani lov ani sportovní střelba z pušky nemusí být jen úplně "statická" záležitost ... A tomu pak odpovídá i výzbroj - v tomto případě kulovnice, zaměřovač atd. :?
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Citujem Pauliho: 16.7.2020, 8:35

Děkuji všem za informace. Vybírám svou první pušku v dospělé ráži. Žádné závodní ambice nemám, jen střílení pro radost.
Pufr- pochybujem, žeby sa Pauli držal tvojho príspevku, skôr si myslím, že mu ide o rekreačnú streľbu. No a statický byť musí, pretože nepresna streľba nikoho baviť nebude s výnimkou tých, ktorým stačí, že na 100 metrov trafia pivný tacek 😁😁😉😉 dúfam, že sa chápeme. Zbraň a kaliber ustovku som mu poradil preto, lebo je to jedno z najlacnejších riešení preňho. Drahy terčovy špeciál mu asi nič nehovori 😉 a hlaveň od krieger, lilja, Bartlein atď takisto asi nie.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Jiskra »

No u nás i na Slovensku se vloni začal střílet Kahles Cup. Několika kolový závod (4 a více kol) v dynamické střelbě sponzorovaný firmou Kahles. Po vzoru soudruhů z USA PRS. Střelba z odstřelovací pušky na různé vzdálenosti . Většinou od 60 do 800m. Vzdálenosti neznámé(měření povoleno,když se to stihne),střílí se proti času a je to dost fofr,když chce střelec udělat výsledek.
Proti tomu je ten předešlej výcuc procházka růžovým sadem.Jak časem,tak vzdáleností.
Je to fakt náročný,ale o to lepší má střelec pocit,když uspěje. Jen ležáci bez zkušeností tak nějak nemají šanci.
Tak kdyby někdo chtěl vyzkoušet,má možnost. Přihlásit se může každý kdo má pušku,odvahu a samozřejmě zbroják. :D
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od pufr »

bonecrusherx55 píše: pát 17.7.2020, 14:19 nepresna streľba nikoho baviť nebude s výnimkou tých, ktorým stačí, že na 100 metrov trafia pivný tacek 😁😁😉
V tom je právě ta krása střelby - nejen praktické, lovecké, statické, dynamické ... apod. - že za určitých okolností může být zásah pivního tácku na 100m mistrovskou ranou - a vitální zóna zvěře je zpravidla větší než pivní tácek :?

Takže bych "doporučení" neomezoval "naší sub-MOA úchylnou" oblastí - zvlášť pokud to v zadání nikdo nepožadoval :?

2Jiskra - na to nemám "letos nastříleno" :)
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Inak Pufr, ten tvoj príspevok z pát 17.7.2020, 7:22 ma celkom zaujal. Voľakedy som takto trénoval z malokalibrovky. Z kartónu som si spravil kocku 10x10x10cm. Pohodil som ju za seba a otočený chrbtom ku kocke som kráčal preč od nej. Odrazu som sa otočil a do troch sekúnd som ju chcel trafiť, samozrejme v stoji a bez opory, len z voľnej ruky. Vzdialenosť neznáma, poprípade ma potom odštartoval brat, keď som kráčal preč a zakričal mi stoj a vtedy som sa v mihu otočil, malorazka letela do pleca a do troch sekúnd som sa snažil tu kartónov kocku zasiahnuť. Vždy som mal tak 95% úspech. Nevedel som, či som vzdialený 50 metrov, alebo 75 metrov, proste intuitívne som sa ju snažil zasiahnuť. A celkom mi to išlo. Asi si to znovu zopakujem 🤔
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Pauli »

Mně by se taky líbilo si na střelnici postavit různě terče a "blbnout" tam podle svého. To se mě povede tak možná jednou za rok. Zatím jsem rád, když si můžu jít 1-2x za měsíc střelit ze statické polohy. Nad tou puškou uvažuji proto, že třístovku mám celkem blízko a chtěl bych něco víc, než jen trefit na 300m někam gong z ARka. Ale to už jsem mimo téma. Ale jsem rád za každý názor místních zkušených střelců.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Nielen gong, na 300 metrov a aj dalej s tou puskou mozes strielat fakt presne. Ono je to vlastne kombinacia strelec, zbran, optika, montaz, naboje. Akonahle nieco z toho nesedi, tak je zle. Napriklad moja lovecka puska 18,5 mm na usti striela takto https://www.rajce.idnes.cz/f1440949149 a takto to vyzera na strelnici. 500 metrov je hore pod lesom https://www.rajce.idnes.cz/f1440949725
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Pauli »

V podstatě jsem jsem byl rozhodnut pro Bergaru HMR v 6,5 creed, ale ztroskotalo to na tom, že mi ji nemůžou v IBU prodat v ČR na jejich pobočce. Musel bych pro ni jet na Slovensko + papírováni na Policii tady a u nich. Takže jsem to zatím odložil a znovu se vrátil na začátek, jestli si vzít Tikku varmint v 6,5x55 (je skladem, 35 tis.) nebo objednat tady Bergaru a počkat si (dodání cca. 3 měsíce, 40 tis.). Dokážu si představit doma obě, každá má své kouzlo a obě budou asi i dobré.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Tikka t3x tac a1
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od pufr »

Není distributorem Bergara v tuzemsku ten "šejdíř" (čti: schopný obchodník) Mikulášek :) ??

https://www.bergara.online/en/where-to- ... mit=Submit

ceník na letošek vyvěšený nemá, tak asi platí ten loňský :)
http://brnohunt.eu/bergara/katalogy-a-ceniky/


Tohle taky není úplně špatný:
https://www.bergara.online/en/wp-conten ... orizes.pdf

Třeba tyhle dvě hlouposti vypadají, že konstruktér příslušenství nad svou prací "přemýšlí" :D :

B14_AR_BUTTSTOCK_ADAPTER_and_NIGHT VISION_ACCESSORY_RAIL.jpg
B14_AR_BUTTSTOCK_ADAPTER_and_NIGHT VISION_ACCESSORY_RAIL.jpg (21.08 KiB) Zobrazeno 3368 x
Pufr
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Pauli »

U něho jsem se byl podívat na Bergaru. Schopný určitě bude, skoro mě na 308win přesvědčil.
Cenově to vychází v ČR a na Slovensku stejně.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od xHonza »

Sel bych s klidnym srdcem do Tikky, klidne i strilene starsi T3. Moje v 6,5x55 strili famozne a za necelych 10 let pro mne nebyl duvod menit pazbu. Prijemny bonus je ze hylzny lapua v tehle razi jsou k mani podstatne levneji nez creedmore a ten cenovy rozdil flint ti pokryje investici do matric...Pokud si navic clovek naladuje s tlaky jako creedmore, vymackne z toho rychlosti vetsi nez z creedmoru (u mne 139grs Scenar V5 890ms-1. Btw. nikomu pro poradek nerikam aby mne opakoval, ale v me zbrani tohle chodi bez znamek tlaku...)
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Odpovědět