Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Myslivec Milda »

Ad: Dalas….. já fakt nejsem „ děd vševěd “ tudíž neumím odpovědět na všechny otázky. Rád bych, ale nevím.

Ad : Lotr – napsal, cituji: … Tohle MÁ BÝT odborné fórum…. Mezi má být A skutečně je, osobně spatřuji jistý rozdíl. Už jenom ten název = „ Výběr kulovnice “ má do odbornosti sakramentsky daleko. Je to stejný nesmysl jako třeba „ Výběr náboženství “. Neexistuje jedno jediné správné řešení ani odpověď. Já jsem tady napsal svůj názor, ke kterému jsem došel praktickými zkušenostmi z lovů na několika kontinentech. To má větší vypovídací hodnotu než zkušenost z maličké zemičky , z nepatrné honitby, o které většina lidstva ani neví kde vlastně leží. Stejně tak po dlouholetých praktických zkušenostech se zákazníky všeho druhu, jsem STATISTICKY zaznamenal, že pro většinu z nich hraje zásadní roli cena ! To je fakt z reality, NIC osobního. Už rozdíl cca. 3 – 5 tisíc v kupní ceně stačí k tomu, aby si nakonec vybrali tu levnější pušku, i když původně chtěli jinou ráži. Ono je to nakonec opravdu úplně jedno jestli si koupí kal. 7x64 nebo 30-06 nebo 8x57IS. Pro takové-to domácí střílení v jedné společenstevní honitbě, maximálně u sousedů na naháňku nikdo rozdíl nepozná. Pokud se střelec dobře trefí, tak zvíře z česka usmrtí jakoukoliv standartní ráží a komerčně vyrobeným nábojem. Doufám, že jsem to teď napsal dostatečně srozumitelně, abych předešel projekcím na základě nonverbálního projevu. Prosím nedomýšlej si to, co jsem nenapsal.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

Tohle téma je rozhodně o osobních preferencích.
Jelikož jsem dnes s kamarádem laboroval 8x57 s monolitem Fox 180grs, zkusil jsem si pro info v Quickloadu udělat pro porovnání laboraci se stejnou střelou pro 8x68S.
Výsledek:
8x57 V0 869m/s 4403J ONV 188m pro +-5cm během celé trajektorie, max vzdálenost střelby -5cm je 215m
8x68S V0 944m/s 5197J ONV 203m pro +-5cm během celé trajektorie, max vzdálenost střelby -5cm je 230m
Je to jenom hraní v QL, určitě by to šlo naladit i jinak.
Rozdíl výkonu obou ráží ve V0 18%.
Rozdíl v dostřelu při požadavku +-5cm je 15m.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Milda

Pro lov jakékoliv zvěře žijící na naší planetě, absolutně na „fšecko“ je tady skvělá německá ráže 8x68 S.

Tak tohle jsi napsal a jasně, že to není pravda. Stejně by se dalo říct, že 22Long rifle je na "fšecko". Prostě střelím malorajdou sloníka do očička, ono mu zahnisá a časem bude sloníkovi. Toho mrmla, protože se z nory tahá jak hlubokej sopel z nosu, jsi v Rajchu taky nemordoval osmou. Faktem je, že z 308W nikdy nebude 375 HH, ale to nebude ani z 8x68. Ta osma je dobrá, skutečně dobrá, ale převážně záležitost středoevropských lovců. Prostě Deutsche Magnum. Já bych se s ní už nechtěl "mordovat". Ty jsi se v ní našel a jsi spokojen a to je dobře. Její kouzlo, pro některé naše uživatele, je v tom, že si holt občas bouchnou na hranici svých možností a někdy jemně za a čekají, že je to podrží. Měl jsem celkem hodně pušek a dost ráží a nebyly z " flusačko sockového ranku" a život mě naučil, že
-velká zvěř potřebuje velkou ránu , ale stejně se to musí dobře trefit
- velká dálka potřebuje velkou ránu, nemyslím tím 200m
- kdo mizerně trefuje, tak ho ani velká rána a ani Blaser, či jiná top kulovnice nespasí
- kdo to umí, tak se to většinou naučil střílením a časem zjistil, že se u toho chce cítit pohodlně
- no a občas skončí u tak malé ráže na velké zvěři, že to už nedává smysl.
Posledních 11 let chodím hlavně s 308W a jsem spokojen.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Citron »

Občas je třeba vzít v úvahu i tu řeč čísel. Ta v případě normy CIP 8x57 versus .308 win říká, že ta třistaosma dosahuje cca 91% výkonu osmy.
Pokud zůstanu v hranicích ČR, je tu taková zvěř, abych poznal že mi chybí 9% výkonu? V tomto případě si myslím, že je to nerozeznatelné, obvláště pokud nepůjdu za 150 m. Vždyť i na větší zvěř, něž je ta naše stačí i slabší ráže.
A opakování je matka moudrosti...umístění zásahu a použitá střela hrají hlavní roli. Ono vůbec to hledání univerzálu je nesmysl, že.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

Citron:
Kamarád měl 308Win a záviděl jsem mu, že má spoustu střel ze zvěře. V té době jsem lovil s 300WM.
Teď má ten kamarád 30-06 a střelu ze zvěře ani jednu.
Takže ten vyšší výkon je na prostřelení a následné barvení dobrý.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Citron »

Zajímavé. Mám doma jednu za tu dobu, co u nás doma tahle ráže je. A to je s tím u nás střeleno tak 100 ks zvěře. A bavíme se převážně o černé a vysoké.
(a to jsem spíš příznivcem té osmičky, kdyby to vypadalo, že fandím 308)
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od pufr »

Já jsem s náboji 308Win. (60 cm hlaveň) se 180gr Noslerem Accubond laborovaným s L6 = 76 mm a Lovex D073.6 na hodnoty těsně nad 800 m/s taky černou nad řekněme 60 kg neprostřeloval. Taky jsem se vrátil k osvědčenému 30-06 Spr. a 180gr Swift Scirocco s V0 cca 860 m/s a prostřeluji téměř vše. Nelituji ani proto, že ta hlaveň / puška v 30-06 mi shodou náhodných okolností střílí i o něco lepší rozptyly než 308W (obě S202). Pak ještě používám v 308W těžký "polosportovní" Savage 12 BVSS a ten teda střílí z 65 cm kanelované, nerezové hlavně úplně nějlíp, ale už se mi ho prostě nechtělo tahat ... :? :)
Pufr
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Petr Kaděrka »

To Karl
557 ti sedí lépe jako celek? V tom případě si kup další 557. Pokud je to jen pažbou, tak si 550 nechej zapažbit do tvaru 557. Jestli druhá bude taky 8x57, anebo 308W je asi jedno. Vyber si co ti pasuje. Já sám mám 8x57 ve dvou flintách (Zetka a CZUB 550), 308W mám taky, dlouhý lauf (CZUB 750). 308W používám přebíjené s L. megou. V 8x57JS výhradně SB 12,7 SPCE cca 27 let. Obojí na srnčí, jelení, černou. Výrazný rozdíl ve střelbě do 200 nevidím. Větší kusy (nad 70kg) 8mm většinou prostřeluje, 308W tak z 50ti% (hůř se hledá nástřel, pokud je kus v rudlu-skupině). Cca 10let jsem měl kulobrok v 7x57R, tam jsem používal přebíjené Hornady tuším SST (SB 11.2 SPCE strašlivě podlévalo) a taky spokojenost. Jak už psali mnozí přede mnou, v našich končinách s kalibrem od 6,5x57 chybu neuděláš. Můj kamarád loví cca 20 let kalibrem 6,5x57 v M98. Byly sezóny kdy lovil ke 100 kusům spárkaté z toho 80% jelení zvěř a spokojenost. Střelivo SB, puškohled lovec 4x.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Lotr »

4 Myslivec Milda: Já se taky nenavážím do Tvé oblíbené 8x68S, osobně mám k většin osmiček sympatie, svou osmou lovím od roku 1995. Aby fórum zůstalo skutečně odborné, odpust si svoje řeči o šetřílcích a lidolovcích
Pravda, je zde na LF většina návštěvníků – českých lidových myslivců kteří nikdy nebyli lovit mimo česko. Většinou jsou „šetrní“ a řeší svoji pušku z pohledu „aby to nebylo moc drahé“.
protože doba lidových lovců v rádiovkách je už dávno za námi a poměry v honitbách se dávno změnily. To je ten rozdíl mezi zdejším fórem a FCB. Ale dost řečí mimo OT.

Taky se mi občas stalo, že jsem neprostřelil, většinou to bylo na krátkou vzdálenost, před výměnou hlavně jsem lovil hlavně s Geco Plus a až bude flinta zpátky v trezoru, tak se k Plusu zase vrátím. Zkusím Plus i do kulobroku 7x65R, s SPCE byly ulovené kusy - srnčí i sičí - hrozně podlité a střela neuvěřitelně fragmentuje, siku jsem neprostřelil ani jednoho a zbytky střely byly po celém kusu, při bourání jsme je vždycky našli.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

Myslivec Milda píše: pát 11.12.2020, 18:09...ke kterému jsem došel praktickými zkušenostmi z lovů na několika kontinentech. To má větší vypovídací hodnotu než zkušenost z maličké zemičky , z nepatrné honitby, o které většina lidstva ani neví kde vlastně leží...
Já tedy nevím, ale pokud někdo řeší otázku vhodné kulovnice a ráže pro lov v tuzemských podmínkách, k čemu jsou mu zkušenosti ze zahraničních lovů, notabene většinou jen několika jednotlivých kusů rozličné zvěře? :roll: Osobně mám to štěstí, že působím v revíru, kde máme veškerou v ČR lovnou zvěř, neboť už se k nám občas zatoulá i sika. Několik mých letitějších kolegů už má za svou mysliveckou praxi uloveno několik tisíc kusů spárkaté zvěře, různými zbraněmi, rážemi a střelivem, v různých podmínkách. Prakticky všechny ulovené kusy osobně vyvrhovali, některé i bourali, takže si mohli výsledky své střelby dobře prohlédnout. Toto jsou pro mě myslivci, kteří mají opravdové zkušenosti. Takže dělat ze sebe mista světa na základě toho, že si zaplatím několik zahraničních lovů, kde mě průvodce odvede za ručičku na místo, ukáže, na co mám zmáčknout a pak se o vše postará? To snad ne... :lol: :roll:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

AMEN!
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Šumavák »

Citron píše: sob 12.12.2020, 9:46 Občas je třeba vzít v úvahu i tu řeč čísel. Ta v případě normy CIP 8x57 versus .308 win říká, že ta třistaosma dosahuje cca 91% výkonu osmy.
Pokud zůstanu v hranicích ČR, je tu taková zvěř, abych poznal že mi chybí 9% výkonu? V tomto případě si myslím, že je to nerozeznatelné, obvláště pokud nepůjdu za 150 m. Vždyť i na větší zvěř, něž je ta naše stačí i slabší ráže.
A opakování je matka moudrosti...umístění zásahu a použitá střela hrají hlavní roli. Ono vůbec to hledání univerzálu je nesmysl, že.
Souhlasím. Na tomto fóru už jsem několikrát zaregistroval konstatování, se kterým se i já ztotožňuji: Ohledně vhodné ráže pro lov v tuzemských podmínkách je všestranně dobře použitelné cokoliv od 7 mm nahoru, pak už záleží jen na volbě střeliva a hlavně umění střelce. V ráži .308 Winchester je na trhu výběr loveckého střeliva největší, takže se dá najít vhodné řešení pro všechny situace. Od 8 g střel pro lov subtilnější zvěře na větší vzdálenosti na loukách a polích, až po 13 g střely pro lov čehokoliv v lese. Díky slabšímu zpětnému rázu je střelba s .308 Winchester příjemná, je to taková prima holčičí ráže, manželka s ní loví nejraději. :twisted:
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Pauli »

Jiskra píše: úte 22.9.2020, 18:50 Tak snad budeš mít štěstí a dodrží co slibují . Pak poreferuj,jak to dopadlo a jestli jsi s puškou spokojený.
Bergaru zatím zdržuje jen nějaké povolení pro převoz přes Německo, jinak by tu asi byla na Vánoce.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od SoukuM »

to Šumavák - můžu se zeptat, jaké stoupání hlavně utáhne v ráži 308 Win střely 8g a zároveň 13 g?
Dík
MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od dalas »

12" by mělo stačit.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět