CZ55O LUX nebo CZ550FS

Vše o kulovnicích a malorážkách
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od nimrod nimrod »

Nesouhlas, pokud flinta střílí nějak na 50m, třeba velmi dobře, na 300m se nepřesnost už nemůže projevit, výjimkou by byla stabilita střely např. jen do 250m, což je blbost a chyba vyloženě střeliva.
Probírat dřevo celopažby je hovadina, naopak ideál je když se hlaveň dotýká po celé ploše. Nemůžete čekat že vám zásah neodpochoduje po 10ti ranách, kdy je tenkostěný lauf celopažby většinou rozpálený, že na něm neudržím ruku.
Jinak řečeno, měl jsem několik celopažeb, pokud byl dobrý lauf + ústí a střelivo, dostával jsem se běžně pod MOA v tříranných položkách, přičemž většinou se zásahy spojovaly. To vše řekněme do 5ti ran za sebou, pak už to začíná pochodovat - někdy více a někdy méně.
Jediný problém vidím u CZ550 v chodu spouště (ideálně vyměnit za tymney nebo si s tou p...vinou pohrát) a zbytečně masivním dřevu předpažbí - které je třeba prostě ubrat jinak to vypadá jak to vypadá.
Naposledy upravil(a) nimrod nimrod dne čtv 10.2.2011, 7:16, celkem upraveno 1 x.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od nimrod nimrod »

Leon píše:nimrod jak nastřelují flinty bez pevných mířidel u mé 550 to vypadá že stříleli podle laufu :lol:
No měli by každou flintu zvlášť s optikou :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od kojot »

Moje řeč nimrode, dřeva je na CZ 550 ještě na jednu flintu, předpažbí je dosti tlustý, oproti "Z". Tu v místě hledí rukou obejmu, 550 ne. To samé pažba a krk, zeštíhlit a je z toho "eFeSní zbraň. Ta spoušť? Dokázal by jsi to? Máme tu jednoho puškaře, ale když mu to řeknu, pošle mě doslova do prdele se slovy: dokud to střílí, tak na to nehrab. Případně doporuč někoho z Brna, kdo tomu holduje, protože se s tou spouští stále nemůžu popasovat. Na ZKK je tak jemná(byla kdysi předchozím majitelem laděna u puškaře), že kdy si ji občas vezmu ven, funguje jako "blesková spoušť", jelikož na čízu musím víc "přitlačit" než na ZKK. Opačně, když léto odchodím se ZKK, pak přijdou krušnější chvíle při střelbě s 550tkou. Ben napínáčku chodí na tři trhnutí a to neskousnu.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od nimrod nimrod »

Když sundáš pažbu, na spoušťáku jsou dva šrouby - jeden řeší délku chodu, jeden odpor, už si nejsem úplně jistý, ale měl by tam být ještě jeden na propad (u ZG je).
Natáhni závěr a toč šroubem délky chodu, až úderník sám spadne. Vrať čtvrt otáčky, natáhni, vem si gumovou nebo plastovou palici a silně několikrát klepni na botku pažby (nebo konec pouzdra závěru), nesmí to spustit. To celé opakuj dokud nenajdeš variantu spouště která ti vyhovuje a zároveň nepadá (ideální bude ji mít totožnou s tou ZKK).
Můj osobní tip: odpor si nech klidně tužší, ale chod musí být krátký (jako u bleskové spouště), propad spouště asi jen milimetr až dva. Celkový odpor spouště by neměl být větší než 1kg. Tak se dostaneš zhruba na parametry spouště ZG, (která mi osobně vyhovuje, protože se s ní dá střílet jak přesná střelba, tak tzv. rána hozená na zvěř v pohybu s předsazením, přičemž to nestrhneš (něco jako jemnější brokovnicová spoušť).
Ty schody a kroky v chodu spouště bys měl tímto nastavením odladit. Pokud to nepude, zbývá ta horší varianta - rozebrat, napínáček vyhodit úplně ze spoušťáku ven, při dobré spoušti je zbytečný. Zjistit kolik dělá boční vůle na jazýčku spouště, případně přestružit a vyměnit čep, aby vůle nejlépe úplně zmizela, nebo nejhůř byla asi jen do 1mm. Potom přeleštit styčné plochy spoušťové páky a třemenu spouště, např. jemný kámen + olej nebo brusný papírem 1000, dokončit lapovákem 2000 a lapovákem zaleštěným (o kov). Nic hrubšího, brousit přes plochu (třeba plochý jehl. pilník) do kříže, finále ve směru pohybu součástek. Očistit od brusiva a lehce naolejovat, ideálně CLP. No a pak celé štelování opakovat viz výše.
Není to žádná věda, ale chce si to pohrát. Ve finále je třeba u CZ550 takto podobně odladit i pojistku (přeleštit a upravit tvar křivek na ovladači pojistky, kde zapadá odpružená kladka.
Hotová spoušť nesmí sama spustit ani po trojím pořádném naklepnutí palicí na botku, stejně jako při maximálně prudkém odjištění nebo zavření zavěru, to je pak třeba dobře ověřit! To celé vyzkoušet i po dotažení všech šroubů pažba/systém.

Toto je obecný návod. Dobré zkušenosti má s laděním spouště CZ550 Figi, který ji má a střílí přesně a daleko :wink: takže když tak se obrátit na něj v SZ.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od figi »

Spoušť CZ je jedna z nejlépe laditelných spouští, třeba Tikka nebo i Sako na ni nemá. Kdyby byl jazýček širší, úžasná terčová spoušť. Laděná bez napínáčku je podstatně lepší, než s ním.
Popsáno je to dobře, včetně té pojistky. Doplním ale ještě jedno místo na vyleštění, je to styk záchytu úderníku ( č. 36 na rozkresu CZUB ) a ozubu na úderníku ( č.21 na rozkresu ), opomínané místo, kde je velmi často také problém.
Stranová vůle spouště se dá odstranit i plastovou podložkou na čep.
A můj osobní tip - propad ladit podle "jemnosti" spouště, až do 0,5 mm.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od nimrod nimrod »

Pravda na tu plochu na záchytu jsem pozapomněl, je dobré ji taky doleštit. Širší jazýček spouště se dnes už montuje do nových kulovnic CZUB, věřím že by se dal objednat přes podnikovou prodejnu. Zatím naprosto nejširší jazýček nebo spíše jazyk :) který jsem kdy viděl na lovecké zbrani má ZG.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od kojot »

Díky za rady, nic jsem zatím neleštil, ale ladil jsem dle rad tak dlouho, až jsem naladil a chodí to parádně, jak samotná spoušť, tak i napínáček. Je to stejné, jako ZKK. Ještě se chystám na pojistku, ale ta mě zatím tak nepálí.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
jindrich764
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: ned 10.7.2011, 9:18

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od jindrich764 »

CZ 550 FS v 7x64 mam 12let a jsem s ni plne spokojen. Puskohled na ni ma Artemis 7x50. Sparkatou lovim prevažně do sta metru, podhorska honitba. Potkam li lisku, nepoustim ji nikdy, s touto kulovnici neni problem ani takovy cil jako liska spolehlive zasahovat na 250 az 300m. Staci spravne posadit jehlu nad lisku a kulicka SST Hornady si ji v 90% pripadu najde. O preciznosti teto zbrane ve 243W, ve spojeni s SST tu pise i KOJOT. Pojstku mam bez problemu a chodi opravdu tise. Klasickou spoust nepouzivam, vzdy strilim prez napinacek. Ten jsem si nastavil k obrazu svemu hnet po zakoupeni zbrane. Hluk zpusobeny jeho natazenim je zanedbatelny, nikdy me zveri neprozradil ani kdyz stala pod zebrikem. Celopažbu 550 mohu jen doporucit!
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od figi »

kojot píše:Díky za rady, nic jsem zatím neleštil, ale ladil jsem dle rad tak dlouho, až jsem naladil a chodí to parádně, jak samotná spoušť, tak i napínáček. Je to stejné, jako ZKK. Ještě se chystám na pojistku, ale ta mě zatím tak nepálí.
Je pravda, že bez jakéhokoli leštění mi šla zatím každá spoušť CZ 550 vyladit naprosto parádně.
Co se týká pojistky, ladím ji tak, aby při odjištění šla naprosto potichu a při zajištění cvakla - je to kvůli bezpečnosti, sám je mám laděné v obou směrech potichu, ale pokud to pro někoho dělám, tak ladím na cvaknutí při zajištění. Odpor při odjištění je malý, při zajištění větší. Snadno tak lze vyladit i třípolohovou pojistku s plným zachováním její funkce. :D

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pandacz
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 24.9.2009, 18:19

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od pandacz »

Dovolím si přispět svou troškou do diskuze. Kulovnici v ráži větší než 30.06Sprg (včetně) bych si již z UB nepořídil. Ty české CZ prostě strašně kopou. Měl jsem možnost porovnat právě zmíněnou 30.06Sprg a to CZ a Sauer (mám). Sauer je proti CZ vzduchovka. Stejně tak jsem měl možnost porovnat CZ 550 Lux v r. 9,3x62 (mám) a Steyr v r. 375H&H. Přestože byl Steyr v ještě výkonnější ráži, tak pocitově méně kopal. UB prostě neumí dělat flinty ve větších rážích.
Při lovu nevnímám u 9,3x62 zpětný ráz vůbec, ale při nastřelování je to utrpení. Prostě pořádná mrda.
Takže má zkušenost k původnímu tématu je taková, že bych CZ ve výkonnější ráži rozhodně nepořizoval a je jedno zda LUX či FS a poohlédnul bych se po jiném výrobci. Za úplnou špičku považuji Steyr. Použitá se třeba na eGun.de dá díky právě zuřící krizi pořídit velice rozumě a to třeba i s Zeiss optikou.
Steyr Manlicher S r.375 H&H + Zeiss 2,5-12x52, Sauer&Sohn 7x57/16/16 + Zeiss 1,5-6x42, Fortuna Suhl 9,3x74R/12/12 + Zeiss Duralyt 3-12x50, Sauer 16/16, Franz Sodia Ferlach 16/16, Johann Peterlongo Innsbruck 16/16 atd
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od kojot »

No nevím, ale při nastřelování mě kope i malorážka. Při lovu, kdyby to neudělo ránu, ani nevím, že jsem vystřelil. Jsou to, z pohledu obsahu adrenalinu v krvi, dva odlišné způsoby střelby. Dále je třeba uvést, zda bylo použito stejné střelivo, stejná hmotnost střely, vrstva oblečení taky nese svůj díl. Další a dosti důležitý aspekt je i hmostnost zbraně, typ pažby a botky.

Zpět k tématu. Dostřeloval jsem v týdnu postřelené sele cca na 160 m ranou na hlavu, byla to v pořadí šestá rána během jedné minuty. Rána seděla tam, kde byl bod. Tak jak je to s tou nepřesností celopažeb při zahřáté hlavni :roll: ? Já u své kulovnice problém nevidím.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od motolada »

Jen pro pořádek kam šlo těch předchozích 5 ran a proč?
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od kojot »

Z kukuřice vyjel za světla rudl prasat a běželi krajem pole asi 150 m od místa, kde jsem seděl. Čekal jsem, až se trochu roztrhají, aby se dalo střílet. První rána trefila sele, druhou jsem asi strhnul a třetí rána rozněž zásah. Rudl začal běžet ode mě a druhé střelené sele se oddělilo a mělo snahu běžet z5 do kukuřice. Protože jsem věděl, že je chycené, dával jsem ještě na něj dvě rány cca na 250 - 300 m ze zoufalství. Pak byla kulovnice vymetená a první sele se začalo zvedat, tak jsem do komory hodil jednu patronu a tou šestou ranou ho dostřelil. To druhé dostřelil jeden kolega. Takže OT, ale jen pro pořádek, jak to bylo.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Zbyňda
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 13.5.2013, 12:38

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od Zbyňda »

kojot píše:Když už tady polemizujeme o přesnosti zbraní FS, nechť napíše někdo další, jak mu to střílí. Četl jsem v myslivosti, že nějaký člen střeleckého družtsva, který testoval střelivo SB PTS (SST Hornady), dociloval s touto zbraní r. 243W vynikajícího soustřelu na 200 m a psal tam, že uvedené střelivo použije na disciplínu 300 m. Snad to nebyla jen další nechutná placená reklama. Takže??????????????
Zdravím mám FS v ráži 9,3x62 a soustřel na 100 m je 2 cm, je to ale jak je psáno, někdy se zbraň povede. Jinak střelivo Lapua 18,5 a jsem spokojený.
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: CZ55O LUX nebo CZ550FS

Příspěvek od Sam60 »

pandacz píše:Dovolím si přispět svou troškou do diskuze. Kulovnici v ráži větší než 30.06Sprg (včetně) bych si již z UB nepořídil. Ty české CZ prostě strašně kopou. Měl jsem možnost porovnat právě zmíněnou 30.06Sprg a to CZ a Sauer (mám). Sauer je proti CZ vzduchovka. Stejně tak jsem měl možnost porovnat CZ 550 Lux v r. 9,3x62 (mám) a Steyr v r. 375H&H. Přestože byl Steyr v ještě výkonnější ráži, tak pocitově méně kopal. UB prostě neumí dělat flinty ve větších rážích.
Při lovu nevnímám u 9,3x62 zpětný ráz vůbec, ale při nastřelování je to utrpení. Prostě pořádná mrda.
Takže má zkušenost k původnímu tématu je taková, že bych CZ ve výkonnější ráži rozhodně nepořizoval a je jedno zda LUX či FS a poohlédnul bych se po jiném výrobci. Za úplnou špičku považuji Steyr. Použitá se třeba na eGun.de dá díky právě zuřící krizi pořídit velice rozumě a to třeba i s Zeiss optikou.
Já taky něco přidám. Mám nově CZ 550 lux Safari Classics 375 H&H. A musím říct že je to taková příjemná rána. Není to žádné kopnutí, spíš je to jako když do vás někdo strčí, plynulí tlak :)
Odpovědět