Kulovnice Marlin v plastu

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od nettik »

dalas: fakt ? ty jo tak to mam mozna nejaky popleteny... ja bych rekl, ze s rostouci teplotou prostredi, tzn. teplejsim prachem bude rychlost horeni jina a rychlost vetsi... povidal to i nejakej US sniper ze si nechava obcas naboje na slunicku kdyz potrebuje trefit na vetsi dalku :-)
Ale kdyz se teplotou zacne roztahovat material hlavne, tak bych predpokladal, ze vsemi smery, to znamena i dovnitr, cimz zmensi prumer pro strelu a ta musi prekonat vetsi odpor aby se dostala z hlavne. Ale to jen muj laicky nazor...docela by me zajimal nazor odbornika.
btw: po vycisteni sla rana na flek, ale rychlost stale pokracovala niz... konkretne v cislech: na zacatku strileni (prvnich 10 ran s timto strelivem v ten samy den) byly rychlosti 793,4 - 813,0 m/s (mereno 3m od hlavne) ...po dalsich 22 ranach rychlosti uz jen kolem 780m/s. Posledni pred cistenim 786,5m/s, prvni rana po vycisteni 781,1, a hned dalsi 781,5. Myslim ze pokles je docela markantni. Jo a taky se divim, ze tyhle 155gn strely BTHP letaji pomaleji nez SAKO 168gn BTHP ...nemela by lehci strela letet rychleji ? ty Saka mi litaly to same odpoledne 810,9-826,5m/s. V priloze(pokud se prilozi) je graf rychlosti pro ty Hornady steel match 155gn BTHP (33 ran) cisteni probehlo PO VYSTRELENI rany c.31...pred nima odpaleno 13ks SAKO 168gn taky BTHP s rozptylem rychlosti zminenym vyse.
Přílohy
speed_.jpg
speed_.jpg (28.1 KiB) Zobrazeno 10409 x
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od dalas »

Vždyť já píšu, že s teplotou by rychlost měla narůstat. Ale u dobře tepelně stabilizovaných prachů jeto zanedbatelné. Myslím, že je mýlkou se domnívat. že s teplotou se průměr zmenšuje viz. lisované spoje za tepla. Náboj ohříváš, nebo hřídel podchlazuješ. Každopádně výsledná rychlost bude záviset na poměru všech vlivů. Pokud se Ti ustálí, tak bych to dále neřešil.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od nettik »

dalas: fakt nevim, nejsem prilis strojarsky nadan ci vzdelan, tak dam na tebe. Obaval jsem se na zaklade obou faktoru: jak rozptylu, tak snizeni rychlosti strel. Prece jen je to pro me nova kategorie a nova zbran a bal jsem se nadmerneho zaneseni nove hlavne, aby to nemelo vliv na presnost obecne v budoucnu. Kazdopadne uvidim priste. Snad se ty rychlosti srovnaji a rozptyl zase zlepsi, treba to bylo fakt jen teplotou a ne tedy snizenim prumeru, ale zvetsenim kmitu bo ja nevim ceho. Treba sem prispeje i nekdo zkusenejsi a nadanejsi a budem vedet vice. Jakekoliv rady k nove kulovnici uvitam.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od pufr »

Tuhle kulovnici jsem si sotva osahal, takže žádná konkrétní zkušenost. Jinak musím potvrdit Dalasovo vysvětlení ohledně vlivu teploty na velikost díry - vývrtu v hlavni. Se stoupající teplotou se vývrt hlavně běžné lovecké kulovnice zvětšuje - klesá průtlačný a třecí odpor střely, rychlost střely se zvyšuje - to je těch prvních cca 20 ran, tam je trend jasný. Vysvětlit ale ten následný výrazný pokles nebude jednoduché; obecně se dá usuzovat na vlivy počáteční teploty prachové náplně a zážehu ovlivněného změnou výtahové síly a průtlačného odporu - jenže ty mohou rychlost střely za určitých podmínek zvyšovat i snižovat. Každopádně je to zajímavé a sympaticky prezentované.

Hornady používá většinou prachy s nízkou závislostí rychlosti hoření na počáteční teplotě. Někteří výrobci (u dvou prachů i Explosia) už umí udělat prach tak, že nejrychleji hoří při normové "zkušební" teplotě (15 nebo 20°C) a směrem dolů ale i nahoru se rychlost hoření snižuje (kouzlo takového prachu pro výrobce střeliva je v možnosti "jít" při výrobě náboje velmi blízko normovanému Pmax). Ten pokles by ale neměl být takhle výrazný. V prvním přiblížení bych nevyloučil ani chybu měřiče apod.

Jinak u nové hlavně by vzhledem k sympatické intenzitě Tvé střelby možná nebylo od věci přelouskat nějaké článečky o "záběhu" vývrtu (barrel break in) a zpočátku čistit mnohem častěji - pak je to Dalasem popsané "první zalapování" mnohem lepší a následně se trochu i sníží depozity - otěry tombaku ve vývrtu atd.
Pufr
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od nettik »

pufr: díky za reakci. No, chyba měřiče mě taky napadla, resp. něco udělá střelivo samotné a chyba měření taky pár procent dá, téměř vždy a u mnoha veličin, ale přece jen 10-15m/s už mi přišlo hodně. Ale třeba je to ještě normální. Uvidíme při další střelbě, pár jich ještě mám, tak vyzkouším.
Co se záběhu nové hlavně týče, tak se mi dostalo od prodejce (Bestpatron) doporučení vyčistit před střelbou, po 1. ráně, po 2. ráně, po 3. ráně, pak třeba po páté, po 7., po desáté, atd. do 20. rány a pak třeba ještě do 1. stovky tak každou desátou ránu.
Jiný člověk(z Plzně z Leika), jehož názor beru, to nepřímo prohlásil za téměř zbytečné(pokud jsem ho správně pochopil) a různí lidé na různých fórech taky co člověk to názor, tak jsem se vydal cestou kompromisu "zlaté střední cesty". Před střelbou jsem samozřejmě novou zbraň vyčistil, po 1.ráně také, pak po dalších 2 (tj. po 3.ráně), pak po 5. ráně, po 10. a ihned po skončení střelby (40 ran). Pak znova důkladně ještě ten večer doma. To bylo v pátek(12.4.). Přes víkend jsem si s puškou trochu hrál - snížení odporu spouště, vynulování puškohledu atd.) a při další 2. střelbě v pondělí jsem čistil po 46 ranách, pak hned po dalších 3 a doma pořádně. Tak nevím, mám ještě čistit v průběhu střelby, nebo by měla být hlaveň už zajetá, snad OK ?
Čistím tak, že od komory do hlavně nastříkám Ballistol a se zbraní v mírném sklonu otáčím a překlápím jí na znak aby se Ballistol opravdu nanesl pokud možno řádně v celém vývrtu. Pak broznový kartáček dvakrát tam a zpět (od komory k ústí a zpět) a pak vytěrák-bavlněný kulatý tampon (gun patch) minimálně dva pouze od komory k ústí do čista, většinou 3 stačí. A nakonec bavlněný kartáč pro lepší a jistější vysušení. To je postup pro střelnici. Doma pak pověsím z patra za zábradlí hlavní dolů pod kterou mám kanystr od náplně do ostříkovačů a prostříkám důkladně Ballistolem, nebo Addinolem, stejný postup čistění s bronz.kartáčkem atd. a pak to samé s Break Free CLP, s tím že doma samozřejmě není žádný spěch, tak nechávám rozpouštědla/mazadla působit několik desítek minut či hodin.
Při pohledu svítilnou skrz hlaveň je samozřejmě hlaveň jakoby zrcadlo, při pohledu od ústí na vývrt jsou patrné známky mosazi ? Zkusím nějak pěkně vyfotit pro představu. Zda je to normální, nebo je mé čistění málo platné... ? Kdo ví, uvidíme při dalších střelbách...snažím se teď vystřílet hodně, abych měl nějaká dat, která bych v budoucnu rád využil pro srovnání při přebíjení. Rychlosti a přesnost různého továrního střeliva, roztahování hilzen, úbytek hmotnosti (ano, jsem magor, téměř každý vystřelený náboj mám zvážený před a po výstřelu) a pak si hodlám rozvažovat i hilzny a střely :-) To je zatím plán. Lepší je mít data a nepotřebovat je, než potřebovat a nemít ;-) Hezký den, Honza
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od nettik »

pufr: btw zajimavej "kontra" clanek ...resp. proti break-in procesu: http://www.6mmbr.com/gailmcmbreakin.html takze stale plati to same...kazdy to ma jinak a kazdy si mysli ze jeho nazor je ten nej a nikdo nedokaze poradne vysvetlit proc :-) takze pravda bude pravdepodobne jako obvykle nekde mezi...
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od nettik »

a ještě jeden odkaz: http://www.snipercountry.com/Articles/B ... kIn_II.asp ...také říkající že čistit nějak výrazně novou hlaveň je blbost... tak jsem vlastně dělal blbost a teď, po cca 96 ranách na to kašlu a čistím až doma, aby ty korozivní sračky nežraly hlaveň při nepoužívání, ale během používání to zdá se nemá příliš smysl...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od lovec »

Len na okraj, zababrat lauf nejakym olejom, bez ohladu na to ako sa vola, to sa cistenim prilis nazvat neda. Musis pouzit pripravok, ktory rozpusti aj zvysky tombaku z plastov striel. Napr. Milfoam Forrest alebo smradocha Robla Solo Mil, prip. nieco obdobne. Bronzovy kartacik je fajn, ale len mechanicky tie zbytky nevycistis.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od nettik »

lovec: diky za tip ohledne konkretnich cisticich pripravku. Dovolil bych se ale ohradit proti vyrazu "zababrat lauf nejakym olejom, bez ohladu na to ako sa vola". Jak Break Free, tak Addinol (W18) mi byl doporucen primo na strelnici Leiko. Break Free jsem kupoval loni s brokovnici, ted pro Marlina mi byl doporucen Addinol. Mam pocit, ze kazdy propaguje neco, hlavne aby se neco prodalo a kazdy, kdo necim cisti/maze si vychvaluje co pouziva on. Jsou i lide kteri do hlavni lejou lih, WD40, amoniak, cistice brzd atd. ...
Netvrdim, ze muj zpusob je nej a rozhodne se poohlednu po te pene Milfoam Forrest, ale kdyz to tak vezmu kolem a kolem, tak uz budu mit doma asi 5 ruznych pripravku, ktere mi byly nekym doporuceny a bez nakoupeni vseho a vyzkouseni a samozrejme i kontroly (boroskop?) tezko rict, ktery z pripravku je, ci neni vice ci mene ucinny.
Jedna moje domnenka: Pouzivat tri ruzna rozpoustedla pro karbon, měď/tombak, olovo... které rozpouští konkrétní chemický prvek či sloučeninu netvrdím že není nejefektivnější...ale domnívám se, že pokud nenechám tyto "nečistoty" v hlavni příliš dlouho, stačí je nějakým vzlínavým přípravkem dostat od povrchu vývrtu a pak mechanicky očistit kartáčem. A to už řešíme čištění, na které je tady samostatné vlákno, které jsi předpokládám četl a tak musíš sám vidět, že každý má zkušenosti a doporučení jiné. Ale ještě jednou díky, zkusím ještě o přípravek navíc ;-)
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od lovec »

9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od Choochoo007 »

presunuto
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od nettik »

zdravim. budu objednavat na brownells kovovy lucik pro Marlina...nebudete ho nekdo chtit taky ? cca 320,- plus rozpocitane postovne...

edit: samozrejme by se k tomu dalo prihodit i neco jineho, jen to nesmi presahnout dohromady 100 USD... puvodne jsem chtel i montaz, ale nakonec si ji nechavam delat na zakazku v CR. Ta puvodni je pekny maslo, neodpovida specifikaci, nejde poradne usadit puskohled a jeste je mekka. Takze bude brzy ocelova a se sklonem, jelikoz po nastreleni mi zbyvalo jen 1,5mil z 19 vyskove korekce. Takze cca 30MOA (9mil) sklon, sirsi mezery pro jistici cep na krouzky a o malilinko vyssi, aby mi slunecni clona nelezela na hlavni. Jak vyzkousim, dam vedet a mela by byt moznost jich nechat udelat vic...ted ale resim ten brownells. Dokud nezadam cislo kreditky a nebude uzavrena objednavka, nechce mi to rict cenu za dopravu :(

jeste jedne edit: kdyby nekdo neveril co udelaji poctive montazni krouzky s blbou listou:
L1.jpg
L1.jpg (29.98 KiB) Zobrazeno 9905 x
L2.jpg
L2.jpg (27.38 KiB) Zobrazeno 9905 x
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od nettik »

tak nova lista hotova, sklon 9,8 mil (asi 33 MOA) a mam nejakych 11 mrad vyskove korekce...ufuf... :-)
nemate nekdo nahodou na svem Marlinovi X7VH ustovku Roedale ?
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od roman300 »

Pánové uvažuji o Marlinu XS7 VH v 22-250Rem , pro ráži jsem pevně rozhodnut, otázkou zůstává jen zbraň. Chtěl jsem Rem 700 SPS, ale už jsem letos koupil Sendero a můj návrh se doma nesetkal s kladným ohlasem :wink: . Měla by to být jen doplňková zbraň - náhrada za cz527, zvykám si na Sendero a cz527 je hrozná "vzduchovka" s určením na střelnici, škodnou + příležitostně srnčí do 250m. Co jsem měl možnost najít na netu, setkávám se s poměrně kladným hodnocením i když většinou v ráži 308W. Máte někdo novou zkušenost s touto zbraní? Díky
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Kulovnice Marlin v plastu

Příspěvek od Marcus.das »

Tak kolegové, skutečně zde nemá nikdo praktickou zkušenost s touhle flintou v této ráži? Taky uvažuji nad jejím pořízení jakožto primární flinty do začátku a na střelnici, posléze bude nahrazena nečím více "stylovým" (čti více tradičním v oblasti nejen české myslivosti) a zůstane doma jako sekundární puška už jenom na lišky a na tu střelnici. Má tu někdo nějaké konkrétní zkušenosti týkající se např. závad resp. funkčnosti, přesnosti, nutných popř. doporučených úprav, ... ? Každý názor je vítán:)
Odpovědět