ZKK 600

Vše o kulovnicích a malorážkách
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: ZKK 600

Příspěvek od Kubajs »

Tož čuměl jsem na rozkres a fotky aspoň 10 minut, ale nic mě nenapadá...
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: ZKK 600

Příspěvek od pufr »

Nojo, chtěl jsem dát další nápovědu, ale musím ty příznivce ZKK šetřit, hýčkat :)

Koučtí udělali nos úderníku s profilem "T", který běhá rovněž v "T" drážce.
Matice_zaveru_s_udernikem_ZKK.jpg
Matice_zaveru_s_udernikem_ZKK.jpg (122.72 KiB) Zobrazeno 5922 x

Jde o to, že u válcového závěru je nos úderníku vystrčený bokem z profilu závěru. Zadní čelo bicí pružiny se opírá o závěr a po napnutí pružiny síla vzhledem k vystrčenému nosu úderníku nepůsobí souose se závěrem - příčí ho/vymezuje vůle v pouzdru závěru a v matici závěru jinak než jsou vymezeny následně při výstřelu. To přináší zbytečný pohyb a vibrace závěru, když se do jeho čela následně opře tlak spalných plynů. Celý efekt se ještě zvyšuje u zbraní s řekněme "podepřenou" spouští, což je dnes nadpoloviční většina loveckých zbraní. Záchyt úderníku na spoušťové páce je šikmý a úderník je na něm tlakem bicí pružiny tlačený směrem vzhůru. Koučtí chtěli, aby úderník byl vertikálně ve stálé poloze, po spuštění běžel pěkně dopředu, nezdvíhal a nepříčil zadek závěru a tak mu nadělili vedení v "T" drážce 8)
Má to ještě nějaká jiná opakovačka ?? :?
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: ZKK 600

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Pozriem zajtra, ci to nema nahodou aj cz 550
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: ZKK 600

Příspěvek od Kubajs »

550 to má taky.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: ZKK 600

Příspěvek od pufr »

Tak ta to "zdědila" ... stejně jako spoustu dalších prvků.

Přímý pohyb úderníku a vliv bicí pružiny na polohu závěru v pouzdru se dá určitě zajistit i celkově menšími vůlemi (v matici závěru atd.). Ty ale pak mohou způsobit při znečištění závady funkce zbraně - v prašném prostředí - historicky viz britské opakovačky v Africe ... Vodící drážky pro úderník "opakovačky" bylo/je jiné řešení - Made in/by Koucký :?
Pufr
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: ZKK 600

Příspěvek od gawein »

Pufr
Myslíš, že při těch vůlích co tam jsou to má nějaký reálný efekt.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: ZKK 600

Příspěvek od pufr »

To nevím :)
Efekt na terči bude záležet i na tom, jak sedí uzamykací ozuby, závěrové vůli konkrétní zbraně ... (což v produkci "Agrozetu" mohlo hrát svou roli :) )
Efekt na funkční čas bicího mechanizmu - se záchytem úderníku, jak ho má ZKK, bych řekl, že by tam mohl být - to by se nakonec dalo i zjistit ...
Každopádně dnes myslím jde vývoj jinudy - lehké úderníky s krátkým chodem, "ostrou" bicí pružinou, líp vedený závěr v pouzdru se třemi a víc uzamykacími ozuby ... :?

Kdysi - když jsme pilovali aretační západky pojistky ZKK z teflonu a pod. - jsem si říkal, jestli nevylepšit spoušť - neudělat ve spoušťové páce místo na kladku upevněnou na spoušti atd. - tím chci říct, že na té pušce je pár věcí, které jsou udělané "jinak" a asi ne úplně ideálně
(nakonec ta CZ550 a její "předskokani" na to nějak reagovali)

Upevnění hlavně do předpažbí ZKK je taky zajímavost ...
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: ZKK 600

Příspěvek od vasil »

k čemu tam vlastně bylo to uchycení hlavně k předpažbí. Vždyť to muselo být náchylné k pnutí dřeva při konkrétní vlhkosti.
????
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: ZKK 600

Příspěvek od pufr »

Jsem to taky - ovlivněn teoriemi "volně plovoucí hlavně" hned ze ZKK vyndaval nebo zalepoval s uvolněným šroubem ..., takže Ti ani neřeknu, jak to fungovalo :?
(asi jsem to mohl někdy vyzkoušet :oops: )

Možná ten šroub minimalizuje namáhání "na dlouhé páce hlavně" (myslím třeba, když má někdo pušku šikmo na zádech, jednu ruku položenou na hlaveň a druhou přes pažbu apod.) a upevnění do matice, která je volně pohyblivá v prizmatu, je asi jedno z nejlepších možných ...

Myslím, že jsem viděl obdobné upevnění hlavně i u polopažbené "Zetky" se zbrojováckým prizmatem pro zaměřovač (předchůdce ZG), takže to nemusí být původní "Kouckých" idea :?

Tuším v DWJ někdy kolem roku 1975 - 80 je článek o ZKK a CZ527 od Güntera Frérese, kde naměřil k ústí se rozšiřující vývrty - byly to první série s kovanými hlavněmi a ten vývrt se (po obrobení předku hlavně na menší průměr) vlivem pnutí po kování o pár setin mm "otevřel". No a Fréres na závěr chválil-nechválil (jak to Němci u cizích výrobků umí), že s takovými hlavněmi čekal mnohem horší rozptyly (ZKK v 7x64 a CZ527 v 222Rem. byly myslím obě do 5 cm/100 m). Takže to upevnění hlavně asi rozptyly nekazilo - otázka je - jak píšeš - po týdnu lovů v dešti, co udělala vlhkost ve dřevě se "středním bodem zásahů" :?

Ta "otevřená" ústí hlavně je tedy taky věc, kterou je dobré u ZKK zmínit. Byly to "dřevní" doby kování hlavní v tuzemsku - výkovky nebyly řádně "stabilizované", nesleddovala se orientace výkovku před následným obrobením - vše, co se dnes už desetiletí dělá ...
Kamarád nástrojař svého ZKK "Špringfílda" nejdřív zkrátil a pak na osazené ústí hlavně zmražené v dusíku nalisoval ohřátou masivní objímku / základnu mušky s dírou s "výrazně minusovou tolerancí" 8) :lol:
Světlý, mírně načervenalý brynýr dodnes prozrazuje materiál objímky - ocel třídy 19 ... :lol:

Původní , třískově obrobený ("škrábaný") vývrt ZKK se pozná podle širších polí vývrtu (cca 2 mm), kované hlavně mají pole užší - cca 1,3 mm (nejlépe měřiti na vystřelené střele, olověném otisku ústí ...).
Pufr
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: ZKK 600

Příspěvek od vasil »

kamarád jak vidno, věděl co a proč dělá. Já bych takovou vůli, ve smyslu záchrany technologického "zmetku" neměl, hlaveň bych rovnou zadal u Petra Kuny a miřidla pro zachování origo stylu, bych dal něco od New England Custom Gun Service ( https://www.newenglandcustomgun.com/pro ... ?prod=4685 ) kteří poskytují absolutní svobodu ve volbě tloušťky hlavně a bylo by vystaráno.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: ZKK 600

Příspěvek od Georg.H »

Zdravím pánové
nechci zakládat nové téma tak dávám dotaz sem.

Může mi někdo z majitelů ZKK 601 změřit rozpěrné trubičky viz rozpad.
Předem díky.
Přílohy
rozpěrky.jpg
rozpěrky.jpg (46.87 KiB) Zobrazeno 4683 x
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: ZKK 600

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Prosím vás, neviete niekto, aké stúpanie vyvrtu ma zkk 600 v 30-06 rok výroby 1967 z tých prvých kusov? Nemám už tu hlaveň, pretože bola vymenená. Ďakujem.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pavels
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 22.3.2016, 21:05

Re: ZKK 600

Příspěvek od pavels »

Jake střelivo do ZKK 600 7x57 by jste mi doporučili? Budu lovit hlavne srnči, vyjmečně danči do 150 m
pavels
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: úte 22.3.2016, 21:05

Re: ZKK 600

Příspěvek od pavels »

Mate s tim dobre zkusenosti?
Odpovědět