vložná kulová hlaven

Vše o kulovnicích a malorážkách
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Bojar »

Dalas díky za objasnění.Jinak využití vidím ve střelbě tak do 75 metrů na hromadách popř. nátlačkách na kratší vzdálenost kolouch apod.,samozřejmě za použití adekvátních mířidel či optiky :)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od rimar77 »

Myslivec Milda píše:
Bojar píše:Mildo to já vím ale příklad koupím hlaven silnější ráže než malorážka kde ty tlaky budou jinde než u hostitelské zbraně .
NO A CO ??? Vložná hlaveň sama MUSÍ ustát tlaky při tormentační zkoušce. Skutečnost, že je zasunutá do silnější roury = nějaké hlavně brokovnice na tom nic nezmění. V té brokovnicové hlavni je jenom opřená dvěma§ třemi "prstýnky" , většinou z lehkých slitin s nějakým "štelovacím" vystřeďovacím šroubovacím vehementem pro účely nastřelení, aby to bylo jaxi-taxi s hlavní brokovnice. Vzadu se toto " vložné umění" uchytí do nábojové komory, uprostřed a ve předu to v hlavni drží těmi kroužky. Při střelbě se to kroutí a výsledek je praticky žalostný. Vyzkoušej si to sám a pak mi dej za pravdu. NIKDY to nebude jako kulová hlaveň kulobroku . A když to nebude trefovat jako klasická kulová hlaveň, pak je tu otázka. K čemu je to vlastně dobré ?
Mildo vložnou hlaveň z Promysu vlastním dával jsem ji do trojáku a je po celé délce brokové hlavně a rozhodně se nekroutí jelikož hlaveň - Lothar je v druhé nerezové truibce a šteluje se to soustřel pomocí šroubků co jsou v té venkovní trubce a roztyl na 100m byl 3cm podstatně menší než co dokázala kulová hlaveň na trojáku tam jsem na 5cm. u trojáku rozhodně problém seštelovat obě kulové hlavně aby chodily do jednoho místa ale pokud to to dá do brokovnice tak mu stačí trošku poštelovat soustřel a pak už jen dojede optikou aby mu to sedělo a má z toho plnohodnotnou kombinovanou zbrań
bojar akorát nekupuj 30-30 z vlašimi ale pořiď si winchestry mají výrazně lepší parametry, kdybys byl někde poblíž Tábora klidně ti to ukážu naživo jak to vypadá než do toho půjdeš v Promysu
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Bojar »

Rimarr díky, prosím tě, když ti to dělali tormentovala se celá zbran s vložnou hlavní či pouze samotná hlaven ,kterou ti počítám udělali na zakázku (délku)popř. rozměr .Nechával jsi tam troják na montáž nebo jsi koupil jen tu hlaven a doma si s tím pohrál?
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od rimar77 »

Bojar píše:Rimarr díky, prosím tě, když ti to dělali tormentovala se celá zbran s vložnou hlavní či pouze samotná hlaven ,kterou ti počítám udělali na zakázku (délku)popř. rozměr .Nechával jsi tam troják na montáž nebo jsi koupil jen tu hlaven a doma si s tím pohrál?
bojar už jsem to psal v začátku tédle rubriky dal jsem k Lepičovi celej troják a pak jsem si jen dojel když bylo hotovo na tormentaci určitě šla celá flinta, doma to dodělat nejde on tam dělá takovou pacičku kterou trošku probrousí do zbraně abys to dal pokažde na stejné místo ve zbrani když bys jí dával ven. Já jí tam nechávám nastálo jen jsem vystříkal tu brokovou hlaveň opořádně brunoxem jak je na dlouhodobou konzervaci a jen jeho nastřelení od něj moc nesedělo teda spíše soustřel hlavní to bylo třeba pak doladit ale jinak i při více ranách po sobě zásahy neputujou drží na místě ale od té doby co jsem pořídil semiautomat už je to jen v trezoru
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Zbrojovák »

K předešlému. Vložná hlaveň je samostatná zbraň, tedy z hlediska zákona. Prodává se samostatně aje obecně použitelná do více zbraní najednou (v drtivé většině). Jak už tu bylo řečeno, má vlastní číslo zbarně a vlastní zkušební značku. Pokud tedy majitel použije vložnou hlaveň do jiné zbraně než do té, která byla spolu s vložnou hlavní zkoušena ČÚZZS, vystavuje se určitému riziku, že to závěr nevydrží (MŮŽE SE STÁT I V PŘÍPADĚ ŽE SE VLOŽNÁ HLAVEŇ VKLÁDÁ DO HORNÍ ČÁSTI SVAZKU, KDE JSOU SÍLY NA OTEVŘENÍ ZÁMKU VÝRAZNĚ VYŠŠÍ - TO PLATÍ I U STEJNÉ KULOVÉ RÁŽI KTERÁ JE POUŽITA VE SVAZKU V DOLNÍ ČÁSTI). Modelový případ, mám ještě starší troják v slabší kulové ráži nebo už s určitou závěrovou vůlí a chci do něj instalovat vložnou hlaveň, která tam pasuje z jiné mé 100% zbraně, která byla s danou vložnou hlavní tormentována). Pozor na to.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od pufr »

K těm výše diskutovaným tlakům. Síla působící na čelo závěru je úměrná nejen maximálnímu tlaku plynů ale i ploše dna nábojnice (nebo v některých případech lze sílu vztáhnout i jen k ploše "dna" dutiny prachového prostoru)
Pufr
Uživatelský avatar
Pája ze Žížalek
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pon 15.8.2011, 22:50
Bydliště: Lucko, teritorium Žatecké, severní luka

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Pája ze Žížalek »

Dovolím si přispět k tématu vložné vhlavně (dále „VH“) . Vlastním 3 a používám je. VH má vlastní průkaz zbraně. Je to sama o sobě zbraň. K tormentaci ji musíte dát opravdu s „hostitelskou“ flintou, která není součástí tormentace. Prodělal jsem to.
Když máte správně seřízené uložení k v a l i t n í VH, NEMUSÍ SE NIC NASTŘELOVAT po opakovaném vyjmutí a vložení. Nesmí být vůbec vůle mezi vložnou a brokovou hlavní. Pak to chodí super.To je moje opakovaná zkušenost. Přesností si nezadají s normální hlavní.
Různí výrobci mají různé systémy seřizování, kvalitu a .... HMOTNOST!
Ohledně ráže se rozhodně poraďte s puškařem. Je to o jednotlivé zbrani. Neexistuje obecné pravidlo. Jinat se můžete dostat do probému, nebo na Krchov. 22LR a 22WMR unese každá zbraň, ale dělají se i 9,3x74R!!!! (viz.www.einstecklauf.de/KellerSimmann.html).
Já mám:
Uherský Brod VH12 r.22LR (l=239mm, hm. 290g)
Krieghof K16/22WMR(l=220mm, hm. 133g)
Keller-Simman mod. 16 / 5,6x52R Savage ANTICORO (l=655mm, hm. 360G!!!).

VH12 jsem používal v ZH(to jsem nedávno levně prodal začínajícímu myslivci – charita :-)), Další mám v trojácích. Krieghofa v Krieghofovi a K+S v Ferlach - Sodiovi. Oba jsou duralové baskule. Není problém s ničím.
Při přestěhování do jiné flinty se to musí nově nastřelit. U VH12 je to na odpoledne (podkládání plíšků ve 3+2 bodech po vyjmutí z hlavně !!!!????šííííílenééé), na Krieghofovi jsou to 2 přímočaré excentry po vyjmutí z hlavně (výrazně lepší) a u K+S imbusy ve 2 osách u ústí hlavně vložené ve zbrani – je to za pár minut. No ale K+S stojí tisíc Euro..... :-( .
Mimochodem použitého Krieghofa koupíte v německu od cca 50 Euro (můj případ), ALE!!! 500,- Kč dovozní povolení, bankovní poplatek za zaplacení 250Kč,- , kurýr + balné + vývozní povolení cca 75 – 150 Euro (jak se němec vyspí), přihlášení 200Kč (ev. 50,-) a .. starší německé VH nemají tormentace – tedy plus tormentaci..... Komedie, když dovoz VH stojí stejně, jako dovoz třeba trojáku!!!
A k českým VH. Kamarád má VH v ráži 22Hornet v trojáku Sauer. Nechal si ho dělat u puškaře L..... z B..... v plnodélce 600mm, stála ho skoro 12 tisíc a váží bez pár gramů kilo!(viz hmotnosti mých).
Nakonec ještě toto: obecně VH vřele doporučuji, chodí to dobře!

Lovu!
Myslivost je o porozumění přírodě.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od Zbrojovák »

K té VH12, já mám sice novější model, kde se nepodkládají plíšky ale otáčí se mosaznými červíky jištěnými v křížovém šlicu pružinovým drátem. Ale překvapila mě ta Vámi uváděná délka 239mm. Má hlaveň měří 305mm - těch posledních 5mm už není vývrt ale zahloubení v předním excentrickém segmentu.
Pikantní je to, že pokud by nebyla vložná hlaveň delší nebo rovna 300mm, nelze pak použít pro lovecké účely, neb není "dlouhou zbraní" dle definice zákona 119/2002Sb. Soudobý zákon myslivecký pak povoluje lovit jen dlohou palnou zbraní. :wink:
Ta délka, to bylo první co jsem si v prodejně CZUB ověřoval, zda je třeba povolení o nákupu a zda se tím dá legálně lovit. No bylo by to postavené na hlavu, kdyby konstruktéři vyvinuli něco co je do lovecké zbraně ale při tom se k lovu nesmí použít. Ale kdoví jaké byly kdysi zákony, ten vývoj VH12 a VH16 sahá někdy do roku 89-90.
K VH12 můžu říct jen to, že mi trefuje v kruhu 2,5cm tři rány za sebou bez čistění na dálku 50m. Na 100m pak v kruhu 5cm. Střelivo Lapua Pistolking, pro krátké malorážkové hlavně. Vložnou hlaveň ze zbraně nevytahuju, nebyl zatím důvod.
K VH12 je tu zvlášť vlákno.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kamil.c
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: úte 09.4.2013, 9:33

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od kamil.c »

Zdravím. Mám kulobrok CZ 584 308 win- 12/70. Na promysu maj VH i 30-06 spr. Máte někdo něco podobného? Docela mě to láká.
Díky.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: vložná kulová hlaven

Příspěvek od xtaup »

Měl bych dotaz na majitele vložných hlavní, které dělá Lepič z Blatné, některé zkušenosti jsou již zmíněny výše, ale uvítám aktuálnější. Zejména mi jde o přesnost po opakovaném vyjmutí vložné hlavně z mateřské hlavně. Děkuji.
Odpovědět